12.04 zgłasza się jako kwantowy po zainstalowaniu toolchain-test-ppa?


8

Zaktualizowałem dzisiaj do wersji 12.04 (64-bitowej), jak dotąd tak dobrze, wszystko działało świetnie, dopóki nie próbowałem robić bardziej zaawansowanych rzeczy.

Kiedy próbowałem dodać ppa testowego toolchain , dostałem niezgodność w dystrybucji. Po próbie lub 4 zmieniło się to i połączyło mnie z tym raportem o błędzie . Jak dotąd dobry, dziwny błąd, ale nie jestem jedyny i zostanie naprawiony, prawda?

Ale uznałem to za bardzo dziwny błąd, a także zauważyłem, że niektóre (niestandardowe) aplikacje zachowują się dziwnie w odniesieniu do mojej wersji dystrybucyjnej. Próbowałem więc dowiedzieć się, z której wersji korzystam, oto wyniki, które uzyskałem:

>:~$ lsb_release -a
No LSB modules are available.
Distributor ID: Ubuntu
Description:    Ubuntu quantal (development branch)
Release:    12.10
Codename:   quantal

>:~$ cat /etc/issue
Ubuntu quantal (development branch) \n \l

Teraz zastanawiam się: czy zrobiłem coś złego podczas instalacji? Czy przypadkowo ściągnąłem jakieś dziwne co noc, skonfigurowałem złe repozytoria ...? Czy jest to po prostu błąd w jakiejś niewielkiej części systemu, który źle raportuje i może pomylić jedną lub dwie aplikacje?

Bez względu na przyczynę: czy istnieje prosty sposób, aby ponownie ustawić tę informację o wydaniu na poprawną wersję?


Jak mimo to zaktualizowałeś? Czy korzystałeś z pobranego pliku ISO do-release-upgrade -dlub ...?
Chan-Ho Suh

@ Chan-HoSuh: Czysta instalacja (ale utrzymana /home), pobrana iso z ubuntu.com
KillianDS

2
Gratz jako pierwszy za pomocą Quantal: D: D
Rinzwind

2
Zainstalowanie łańcucha narzędzi jest pierwszym krokiem w procesie zmiany wersji 12.04 na 12.10 w celu przetestowania programowania. Każda nowa wersja Ubuntu jest oparta na ostatniej wersji. Teraz możesz mieć repozytoria kwantowe jako źródła oprogramowania. Sprawdź Aktualizator oprogramowania> Ustawienia i sprawdź, czy nadal masz na liście Precyzyjne repozytoria. Niektórzy z nas celowo wprowadzają tę zmianę, aby wziąć udział w testowaniu rozwoju Ubuntu. Zaczęliśmy wczoraj.
grahammechanical

Sprawdziłem repozytoria (zapomnijmy wspomnieć, mój błąd), były one nadal w porządku. Ale prawdopodobne jest, że zainstalowanie zestawu narzędzi było przyczyną zmian plików, dziękuję za uwagę. Zawsze dodawałem test narzędziowy do nowszych wersji gcc, bez żadnych problemów w poprzednich wersjach.
KillianDS

Odpowiedzi:


12

Miałem dokładnie ten sam problem. W moim przypadku było to spowodowane faktem, że miałem włączoną opcję ppa: ubuntu-toolchain-r / test i mimo że tylko precisebył wymieniony jako seria, base-fileswydaje się , że pakiet tam należy quantal. Aby dowiedzieć się, z którego miejsca base-fileszainstalowano nieprawidłowo działający pakiet, użyj następującego polecenia:

$ apt-cache policy base-files

Znajdź wiersz, w którym wersja odpowiada zainstalowanej wersji, i sprawdź adres URL zgłoszony dla tej wersji.

Jeśli chcesz, aby PPA było włączone (np. Ponieważ chcesz / musisz użyć kompilatora gcc-4.7), możesz użyć apt-pinning, aby zmusić system do zachowania pakietu plików podstawowych, jednocześnie umożliwiając instalację gcc-4.7. Utwórz plik /etc/apt/preferences.d/base-files(pamiętaj, aby nie używać kropek w nazwie) o następującej treści:

Package: base-files
Pin: release o=Ubuntu
Pin-Priority: 1001

Wymusi to obniżenie base-filespakietu do jego domyślnej wersji (z głównego repozytorium ubuntu) przy następnej aktualizacji.

Zachowaj szczególną ostrożność w przypadku błędów typograficznych, zwłaszcza spacji i wielkich liter.

Po umieszczeniu pliku użyj, apt-cache policy base-filesaby określić Candidatewersję. Powinien on odpowiadać wersji wymienionej obok domyślnego archiwum Ubuntu. Na koniec rozpocznij obniżenie wersji:

$ sudo apt-get upgrade

Na pytanie, czy naprawdę chcesz ZMNIEJSZYĆ (wielkie litery nie moje ...), odpowiedz y+ Enter.


Mam też deb http://ppa.launchpad.net/ubuntu-toolchain-r/test/ubuntu precise main, żebym mógł uruchomić g ++ 4.7 na dokładnych, a teraz mam również kwant wymieniony w / etc / issue. Spróbuję twojej poprawki.
Rob

Naprawdę chciałem użyć g ++ - 4.7, więc ostatecznie skończyłem z przypięciem base-filespakietu do http://archive.ubuntu.comźródła za pomocą /etc/apt/preferences(patrz apt_preferences(5)). Oczywiście musisz dostosować adres URL, aby pasował do lustra Ubuntu wymienionego w /etc/apt/sources.list.
Michael Wild

1
+1, teraz to jest dobra odpowiedź. Wyjaśnia nie tylko, jak naprawić, ale także dlaczego i kiedy problem
MestreLion

pomogło mi to naprawić ten problem :)
suresh

0

O ile mi wiadomo, po uaktualnieniu pakietu nie można go obniżyć, z wyjątkiem procedury WYJMIJ PAKIET-> ZMIEŃ REPO-> AKTUALIZACJA APT -> ZAINSTALUJ STARE PAKIET. Co jest dość dziwną procedurą, ponieważ czasami występują pewne zależności i problemy z wersją.

W każdym razie przejdź do /etc/apt/sources.listi /etc/apt/sources.list.d/*.listsprawdź, czy są wiersze zawierające słowo „kwantowy”.

Jeśli tak, to na tym polega problem. Proponuję wykonać kopię zapasową wszystkiego i ponownie zainstalować czystą stabilną wersję. Innym rozwiązaniem byłoby zmienić wszystkie słowa „kwantowe” na „precyzyjne”, ponownie zaktualizować repozytorium i mieć nadzieję, że wszystkie pakiety kwantowe zostaną zastąpione bardziej aktualną, precyzyjną wersją. Ale to BARDZO ZŁE rozwiązanie!


Dzięki za odpowiedź. Jednak wszystkie źródła są poprawnie ustawione na „precyzyjne”. Ponieważ mam dość świeżą instalację, nadal myślę, że pójdę z „rozwiązaniem” ponownej instalacji wszystkiego od zera
fdlm

@fdlm - czy postępowałeś zgodnie z poradami w powiązanym pytaniu?
Mark Rooney

@MarkRooney Teraz, kiedy to zrobiłem, wszystko działa dobrze. Dziękuję wszystkim za pomoc.
fdlm

Pakiety można obniżyć bezpośrednio, ale nie jest to coś, co jest ogólnie testowane i może w niektórych sytuacjach powodować problemy.
ibid
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.