Czy dodanie większej ilości pamięci RAM zwiększyłoby moją prędkość w Ubuntu i jak ciężko to zrobić?


8

Mam 14-calowy laptop Compaq 6910p z 1 GB pamięci RAM, Core2Duo 2,0 GHz i Mobility Radeon x2300. Zastanawiałem się czy

 1. Dodanie większej ilości pamięci RAM pomogłoby komputerowi
 2. Jeśli dodam pamięć RAM, będę musiał ponownie zainstalować ubuntu, zrobić coś specjalnego itp.

Jeśli to możliwe, rozważ zamknięcie niektórych z pozostałych otwartych pytań, wybierając najlepszą odpowiedź (jeśli mają one). Zastanów się, które odpowiedzi były przydatne i potrzebujesz opinii. Potrzebujemy użytkowników do zadawania pytań, aby strona mogła być skutecznym narzędziem dla następnej osoby z Twoimi problemami. Aby uzyskać więcej informacji na temat najlepszych praktyk, przeczytaj artykuł FAQ na temat zadawania pytań .
nanofarad

Odpowiedzi:


11

Dodanie większej ilości pamięci RAM zwiększy liczbę zadań, które będziesz mógł wykonywać na swoim laptopie bez „odczuwania”, że twój komputer „działa wolno”, ale komputer będzie taki sam, chyba że zmienisz na nim jakąś architekturę, w zasadzie:

 1. Mikroprocesor: im szybciej = najlepiej. Zadania są przetwarzane przez procesor, a nie przez pamięć RAM. Rozumiejąc to, możemy powiedzieć, że twój komputer będzie „szybszy”, jeśli użyjesz szybszego procesora.
 2. File System Bus, która w niektórych przypadkach jest ograniczona na płytach głównych laptopów. Im szersza szyna systemu plików, pozwoli mikroprocesorowi zbierać dane z / do twoich urządzeń i w ten sposób komputer będzie „czuł się” szybko, ale w rzeczywistości zadania są przetwarzane w oparciu o szybkość twojego procesora.

Mam na to analogię:

Wyobraź sobie, że masz w biurze 3 rzeczy:

 1. Człowiek, który przetworzy informacje na pulpicie. (analog dla procesora)
 2. Pulpit (analog dla pamięci RAM) i
 3. pokój plików, miejsce przechowywania dokumentów. (analogowe dla urządzeń danych, dysku twardego itp.)

Dzięki tej analogii człowiek (CPU) przetworzy tyle informacji, ile zmieści się na jego pulpicie (RAM), informacje zebrane z pokoju plików. Jeśli w pokoju plików znajduje się podajnik i niewielka odległość (magistrala systemu plików), mężczyzna szybciej zbierze dokumenty, położy je na pulpicie, przetworzy i da wyniki.

Jeśli masz starszego mężczyznę (wolniejszy procesor), opóźni wykonywanie swoich zadań, jeśli mężczyzna ma mały pulpit, przetworzy tylko odrobinę informacji naraz, a jeśli pokój plików jest daleko lub ma innego starszego mężczyznę karmiąc dokumenty, możesz powiedzieć, jakie będą wyniki.

W innej scenerii: młody człowiek w rolkach szybko zbierze informacje, na gigantycznym pulpicie będzie mógł przetwarzać wiele informacji i dawać wyniki w mgnieniu oka.

W każdym razie ulepszenie tylko czegoś da „poczucie”, że wszystko działa „szybko”, ale tak nie jest, chyba że ułożysz elementy w taki sposób, aby dane biegły szybko z miejsca na miejsce.

Są jeszcze inne uwagi: GPU (karta graficzna). Im szybciej wyniki zostaną narysowane na monitorach, poczujesz, że komputer działa „szybciej”. Pamiętaj jednak, że to tylko złudzenie optyczne. Dane są przetwarzane w ten sam sposób, ale są pobierane szybciej.

Powodzenia!


6

Mam 14-calowy laptop Compaq 6910p z 1 GB pamięci RAM, Core2Duo 2,0 GHz i Mobility Radeon x2300.

 • Masz na myśli to ? Oto link do mojej instrukcji serwisowej .
  Twój laptop obsługuje 1 lub 2 667 MHz / PC2-5300 SO-DIMM. Jeden z nich jest łatwo dostępny i wymienny, ponieważ znajduje się pod zdejmowaną pokrywą na spodzie laptopa. (Patrz Rozszerzający moduł pamięci , strona 48 w instrukcji serwisowej.)
  Aby wymienić drugi, należy wyjąć klawiaturę. ( Główny moduł pamięci , strona 59.)
 • Łatwym sposobem na określenie dostępnych opcji byłoby zlokalizowanie i otwarcie panelu z tyłu modułu pamięci rozszerzenia .
  Jeśli obecny jest (512 MB) moduł SO-DIMM, oznacza to, że najwięcej pamięci RAM, którą można zainstalować bez wymiany modułu SO-DIMM pod klawiaturą, wynosi 2,5 GB.
  Mam nadzieję, że gniazdo rozszerzeń będzie puste. Oznaczałoby to, że możesz zainstalować 2 GB SO-DIMM w gnieździe rozszerzeń, co daje łącznie 3 GB.

Zastanawiałem się, czy dodanie większej ilości pamięci RAM pomogłoby komputerowi.

 • Myślę, że już zostało powiedziane na ten temat w innych odpowiedziach. Gdybym to był ja, rozważyłbym przejście do 2,5 lub 3 GB, gdyby nie było problemu. Do Ciebie, jeśli chcesz przejść do 4 GB, ponieważ wymagałoby to wymiany pamięci RAM pod klawiaturą.

Jeśli dodam pamięć RAM, będę musiał ponownie zainstalować ubuntu, zrobić coś specjalnego itp.

 • Zasadniczo nie. Ubuntu (lub jakikolwiek współczesny system operacyjny) po prostu rozpozna dodatkową pamięć i uruchomi ją po uruchomieniu.
  Istnieje dość nużąca kwestia, ile faktycznie zainstalowanej pamięci Ubuntu zużyje. Ale to naprawdę ma znaczenie tylko, jeśli zainstalujesz więcej niż 3 GB pamięci RAM. W przeciwnym razie prawdopodobnie nie warto się tym przejmować, chyba że jesteś ciekawy.

3

Więcej pamięci RAM jest przydatne, jeśli masz zawieszanie się lub nagłą wysoką aktywność dysku, ponieważ system używa wymiany, ponieważ zabrakło pamięci RAM. (Czasami używa wymiany nawet z dużą ilością wolnej pamięci RAM, ale to nie jest szkodliwe) Pomoże ci z przetwarzaniem dużych ilości nieporęcznych danych, podobnie jak procesor. Dopóki nie przekroczysz 3,5 GB, nie musisz zmieniać jądra, aby korzystać z PAE, możesz po prostu uruchomić system Ubuntu i cieszyć się nową pamięcią RAM.

Ja osobiście korzystam z pakietu xubuntu-desktop z synaptic zamiast z Gnome, ponieważ Gnome jest dla mnie czasem zasobem, ale Xubuntu działa idealnie i można go dostosować do własnych potrzeb. Jeśli chcesz pozostać przy Gnome, sugeruję przynajmniej 1,5 GB RAM, ponieważ twój procesor wygląda dobrze. Może to również pomóc, jeśli wybierzesz Ubuntu 2D przy logowaniu (z menu klucza w nowszych wersjach i na dole w starszych wersjach), ponieważ tryb zwykły może być całkiem niezły bez ulepszeń funkcjonalnych.


2

Więcej pamięci RAM jest zawsze dobre, ponieważ Linux używa tego do pamięci podręcznej, więc pomoże, zwłaszcza w przypadku nowoczesnych przeglądarek internetowych zajmujących pamięć RAM.

Nie musisz robić nic specjalnego, dodając pamięć RAM do Ubuntu, gdy się uruchomi, po prostu ją zobaczy i użyje. Pamięć RAM jest naprawdę tania w dzisiejszych czasach, jeśli możesz maksymalnie wykorzystać pamięć RAM, którą trzyma Twój laptop, będziesz mieć znacznie szybsze wrażenia.


2
 1. Prawdopodobnie proponuję zajrzeć do Monitora systemu. Jeśli widzisz dużo wymiany, dysk może być nieco zwolniony przez dodanie większej ilości pamięci RAM.
 2. Nie, nie musisz instalować ponownie, Ubuntu pobierze go automatycznie

Przed zakupem większej ilości pamięci RAM proponuję zajrzeć do Internetu, czy możliwe jest uaktualnienie pamięci laptopa, czy nie. Niektóre laptopy wydają się być zbudowane w taki sposób, że dodanie nowej pamięci RAM wymaga usunięcia całego dna. Sprawdź także, czy rzeczywiście masz drugie wolne miejsce na pamięć RAM. Producenci mają tendencję do umieszczania dwóch mniejszych modułów pamięci jako tańszych.

Kupując pamięć RAM do laptopa, pamiętaj o zakupie pamięci RAM SODIMM, moduły RAM na pulpicie nie pasują do laptopa. Częstotliwość powinna wynosić co najmniej poziom bieżącej pamięci RAM, ponieważ najwolniejszy moduł określa rzeczywistą prędkość.


Mój laptop ma 2 gniazda, a jedno jest otwarte.
Quinn,

Można sprawdzić pamięci i wymiany korzystanie z wiersza poleceń: free. Jeśli dodasz wynik działania tego polecenia, możemy rzucić okiem na to, jak używana jest twoja pamięć / zamiana i czy dodanie większej ilości pamięci RAM jest wykonalnym uaktualnieniem.
jippie

0

Chociaż ostateczna odpowiedź zależy od dokładnej znajomości używanych programów itp., 1 gigabajt pamięci RAM to obecnie niewiele. Dolar za dolara. Podejrzewam, że przyniesie więcej korzyści z dodania pamięci niż cokolwiek innego. RAM jest niedrogi. Na przykład Amazon sprzedaje 8 koncertów za około 40 USD.

Dowiedz się, jak dodać pamięć do laptopa i dowiedz się, jakiego rodzaju pamięci ona potrzebuje. Następnie rozejrzyj się za najlepszą ceną.


Pamięć RAM jest niedroga, ale zależy od rodzaju pamięci RAM. Na przykład pamięć DDR-1 jest wciąż dość droga.
użytkownik nieznany

0

Wysoka sugestia, aby dodać więcej za co możesz zapłacić. Cokolwiek to jest Ubuntu, Mac OS X lub Windows. Więcej pamięci RAM będzie lepsze w dzisiejszych ciężkich aplikacjach, takich jak FireFox dla Internetu otwarty z wieloma kartami itp.

Wystarczy odłączyć baterię i zasilanie notebooka, a następnie zgubić je z powrotem otworzyć obudowę, wymienić starą pamięć RAM, to jest to.

Tuż przed zakupem nowej pamięci RAM należy wiedzieć, że jest to DDR2 lub DDR3.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.