Jak zresetować zapomniane hasło (korzystanie z trybu odzyskiwania wymaga wpisania hasła)?


32

Muszę zresetować hasło. Wykonałem następujące kroki:

Jak zresetować utracone hasło administracyjne?

Jednak potem przechodzę do opcji odzyskiwania „root” lub „netroot”, mówi mi:

Give root password for maintenance (or type Control-D to continue)

Najwyraźniej nie znam hasła roota. Po wpisaniu CTRL+ Dwracam do listy opcji. Z tej strony czytam:

W rozdziale „The Other Way”:

4. Highlight the line that begins kernel and press 'e' to edit`

Ale w pliku konfiguracyjnym grub nie mam linii, która zaczyna się od kernel. Tylko:

setparams 'Ubuntu...'
recordfail
set gxfpayload...
insmod part_msdos
insmod ext2
set root=...
search --no-floppy...
linux /boot/vmlinuz-2.6.38...
initrd /boot/initrd.img-2.6....

To są wszystkie wiersze w moim GRUB-ie. Którą linię powinienem edytować? Czy istnieje inny sposób zresetowania hasła?


1
Zobacz tę odpowiedź: askubuntu.com/questions/24006/…
cprofitt

To nie działa, każe mi wpisać hasło ...
usuń mnie

Oznacza to, że ta linia linux /boot/vmlinuz-2.6.38 ... Czy ustawiłeś hasło roota?
23 93 26 35 19 57 3 89

@forestpiskie Próbowałem tej linii, ale potem się zawiesza ... po prostu nic się nie dzieje. Nie jestem pewien, czy ustawione jest hasło roota; to nie jest mój własny komputer (pomoc przyjacielowi).
usuń mnie

Czy próbujesz włamać się do komputera? Ponieważ jeśli nie znasz hasła roota i hasła pierwszego użytkownika, jest to trochę śmierdzące ...
gajdipajti

Odpowiedzi:


32

Ponieważ nie możesz uzyskać dostępu do trybu odzyskiwania , musisz zmienić hasło, uzyskując dostęp do zainstalowanego systemu Ubuntu z Live CD / DVD lub Live USB . Poniżej znajduje się szczegółowy opis tego, jak to zrobić.

Jest to najłatwiejsze, jeśli możesz już korzystać z systemu Ubuntu (nawet bez dostępu administracyjnego). Ale nie jest to o wiele trudniejsze, jeśli nie możesz.

 • Z mojego doświadczenia wynika, że ​​większość użytkowników Ubuntu, którzy zostali zablokowani ze swoich własnych systemów, ma włączoną funkcję automatycznego logowania, w ten sposób zapominają hasła (ponieważ nie muszą ich wpisywać, aby się zalogować). To może być lub nie być w przypadku sytuacji, ale nie przedstawił, jak to zrobić, jeśli można użyć zainstalowanego pierwszy system Ubuntu, ponieważ myślę, że pomoże większość ludzi, którzy czytają ten artykuł.

Jeśli możesz użyć zainstalowanego systemu Ubuntu, nawet jako użytkownik nie będący administratorem

 1. Jeśli jeszcze go nie masz, napisz dysk flash USB na żywo Ubuntu (na Ubuntu , Windows lub Mac OS X ) lub nagraj dysk CD / DVD na żywo Ubuntu (na Ubuntu , Windows lub Mac OS X ).

 2. Jeśli znasz nazwę partycji zawierającej główny system plików systemu Ubuntu, możesz przejść do kroku 5 .

 3. W systemie Ubuntu (nie w systemie Live CD / DVD / USB) uruchom to polecenie w terminalu:

  mount | grep ' on / '
  

  Powinieneś uwzględnić spacje przed oni po /.

 4. To polecenie tworzy coś w rodzaju /dev/sda1 on / type ext4 (rw,errors=remount-ro,commit=0)danych wyjściowych. Tekst przed on(bez spacji) to nazwa partycji zawierającej główny system plików systemu Ubuntu. Zapamiętaj to (lub zapisz).

 5. Uruchom komputer z Live CD / DVD / USB i wybierz Wypróbuj Ubuntu bez instalacji (nie instaluj Ubuntu ).

 6. Otwórz okno terminala ( Ctrl+ Alt+ T).

 7. Uruchom to polecenie:

  sudo mount /dev/sda1 /mnt

  Zamień /dev/sda1na nazwę urządzenia partycji zawierającej główny system plików twojego systemu Ubuntu, jeśli jest inny.

  Jeśli pojawi się komunikat o błędzie dotyczący braku urządzenia lub partycji lub „nieznanego typu systemu plików”, oznacza to prawdopodobnie, że użyto niewłaściwej nazwy urządzenia lub numeru partycji. Jak wyjaśniono powyżej, partycja root systemu może nie być /dev/sda1.

 8. Uruchom to polecenie:

  sudo chroot /mnt
  

  Do celów jest w stanie zresetować hasło, albo jest w stanie zmienić, jakie grupy użytkowników są członkami, to wszystko co musisz zrobić, aby chroot w. W szczególności, robisz nie muszą także zamontowania innych systemów plików jak /dev, /dev/pts, /sys, i /proc. Bardziej wyrafinowane procedury chroot, które pozwalają w pełni wykorzystać system, w którym jesteś chrootowany - na przykład, aby zaktualizować i zainstalować oprogramowanie w nim - wymagają tego, podobnie jak dodatkowe kroki po wejściu do chroot, ale nie jest to wymagane.

  Jeśli uruchomisz sudo chroot /mnti zobaczysz ten komunikat, prawie zawsze oznacza to, że /mntpodłączyłeś niewłaściwą partycję do - pamiętaj, że tak naprawdę nie będzie ona dostępna /dev/sda1we wszystkich systemach - chociaż zdarzy się to również, jeśli usuniesz /bin/bash:

  chroot: failed to run command ‘/bin/bash’: No such file or directory
  

  Jeśli tak się stanie, możesz odmontować go, sudo umount /mnta następnie przystąpić do montowania właściwej partycji.

 9. Wykonaj jedno z tych zadań, aby uzyskać / przywrócić dostęp do instalowanego systemu Ubuntu.

  • Jeśli chcesz zresetować hasło użytkownika:

   passwd username

   Zastąp usernameswoją nazwą użytkownika. (Jest to nazwa użytkownika w systemie zainstalowanym na dysku twardym, a nie „ubuntu”, która jest nazwą domyślnego użytkownika na instalacyjnym dysku CD z systemem Ubuntu).

   Wprowadź hasło, które chcesz dla tego użytkownika.

   • Jeśli nie znasz swojej nazwy użytkownika, możesz uzyskać listę użytkowników w systemie, uruchamiając:

    ls /home
    

    Działa to, ponieważ /homezawiera wszystkie katalogi domowe wszystkich użytkowników , a nazwa katalogu domowego użytkownika jest taka sama jak nazwa użytkownika.

  • Alternatywnie, jeśli chcesz ustawić / zresetować roothasło:

   Ponieważ jesteś w rootpowłoce, możesz użyć passwdpolecenia bez argumentów, aby zresetować roothasło:

   passwd
   

   Ale proszę zobaczyć tę stronę , która wyjaśnia, dlaczego rootwłączenie konta nie jest zalecane w Ubuntu.

  • Alternatywnie, jeśli chcesz, aby użytkownik był administratorem (aby mógł wykonywać czynności administracyjne, w tym wykonywać polecenia jak w rootprzypadku sudo):

   W Ubuntu 12.04 i wyższy (można uruchomić lsb_release -r, aby zobaczyć, jaka wersja Ubuntu masz, tylko upewnij się go uruchomić wchroot lub powie to, co Wersja live CD ma), uruchom:

   usermod -a -G sudo username

   W Ubuntu 11.10 i niższych zdolności administracyjne były przyznawane adminraczej przez członkostwo w grupie niż w sudogrupie. Więc zamiast tego uruchomiłbyś:

   usermod -a -G admin username

   W obu przypadkach zastąp usernamenazwę konta użytkownika, któremu chcesz przyznać uprawnienia administratora.

 10. Uruchom następujące trzy polecenia:

  exit
  sudo umount /mnt
  exit
  

  Ostatnie z tych poleceń zamyka okno Terminala.

 11. Uruchom ponownie system, klikając ikonę zasilania w prawym górnym rogu ekranu i klikając Zamknij . (Następnie kliknij Uruchom ponownie w oknie dialogowym, które się pojawi.) Upewnij się, że dysk CD / DVD lub USB flash został usunięty przed ponownym uruchomieniem systemu, abyś mógł dostać się do systemu Ubuntu na dysku twardym.

  • Jeśli korzystasz z wystarczająco starej płyty CD z systemem operacyjnym Ubuntu, która zawiera opcję Uruchom ponownie w menu zasilania, powinieneś ją kliknąć, a nie zamknąć .

Jeśli nie możesz w ogóle korzystać z zainstalowanego systemu Ubuntu

Jeśli nie możesz się zalogować, aby uzyskać nazwę urządzenia partycji zawierającej główny system plików systemu Ubuntu, możesz to ustalić po uruchomieniu płyty CD na żywo. Można to zrobić na kilka sposobów. Przedstawiam tutaj ten, który uważam za najłatwiejszy i najmniej prawdopodobny do popełniania błędów. (Jednak ta inna metoda może Cię również zainteresować ).

 1. Jeśli jeszcze go nie masz, wypal płytę CD / DVD na żywo Ubuntu (na Ubuntu , Windows lub Mac OS X ) lub napisz dysk flash USB na żywo Ubuntu (na Ubuntu , Windows lub Mac OS X ).

 2. Uruchom komputer z Live CD / DVD / USB i wybierz Wypróbuj Ubuntu bez instalacji (nie instaluj Ubuntu ).

 3. Otwórz GParted.

  • Aby to zrobić w Unity , które jest domyślnym środowiskiem pulpitu w większości wersji Ubuntu, kliknij przycisk Home (tj. Przycisk w lewym górnym rogu ekranu z logo Ubuntu) lub naciśnij Super, co jest również znane jako klucz Windows. Następnie wpisz gparted. GParted pojawi się i możesz go kliknąć.

  • Ubuntu 17.10 i nowsze wersje używają GNOME 3 z GNOME Shell zamiast Unity. Aby otworzyć GParted, kliknij siatkę dziewięciu kropek widoczną w lewym dolnym rogu ekranu, aby otworzyć panel aplikacji. Następnie kliknij ikonę GParted.

   Dwa zrzuty ekranu GNOME 3 z powłoką GNOME w środowisku na żywo Ubuntu 17.10, dodane przez Videonauth, umieszczone obok siebie, z ręcznie rysowanymi oznaczeniami pokazującymi, gdzie jest przycisk dla * panelu aplikacji *, a także to, co GParted ikona wygląda jak w panelu aplikacji. Pamiętaj, że ta ikona jest oznaczona jako GParted, więc nie trzeba rozpoznawać jej po wyglądzie ikony.
   Specjalne podziękowania dla Videonauth za wyjaśnienie, jak otworzyć GParted w GNOME 3, a także za udostępnienie tych zrzutów ekranu. 1

  • W bardzo starych wersjach Ubuntu, które używają GNOME 2 zamiast interfejsu Unity lub Unity 2D, otwórz GParted z górnego menu, klikając SystemAdministracjaGParted Partition Editor .

  • Inne smaki Ubuntu , takie jak Ubuntu MATE, Xubuntu i Lubuntu, mają podobny system zagnieżdżonych menu, za pomocą których można uzyskać dostęp do GParted, uruchamiając je z dysku USB lub CD / DVD na żywo.

 4. Teraz możesz zobaczyć wszystkie partycje graficznie. Jeśli masz więcej niż jeden dysk, może być konieczne wybranie tego, który zawiera system Ubuntu, z menu rozwijanego w prawym górnym rogu GParted.

 5. Partycja zawierająca główny system plików twojego systemu Ubuntu jest najprawdopodobniej dużą partycją typu ext4(lub w przypadku bardzo starych systemów Ubuntu ext3). Zwykle jest tylko jedna ext4(lub ext3) partycja lub tylko jedna duża. W przeciwnym razie jedna może być /partycją (zawierającą główny system plików, to jest to, czego chcesz), a druga może być /homepartycją. Więc jeśli są dwie duże partycje ext4lub ext3partycje, możesz założyć, że pierwsza (pokazana najdalej po lewej) to prawdopodobnie ta, która zawiera główny system plików twojego systemu.

  Może to być źle, ale jeśli tak, nic nie zostanie uszkodzone przez te instrukcje . W niektórych innych sytuacjach, poza działaniami opisanymi w tym poście, takie założenie niekoniecznie byłoby bezpieczne.

 6. Zapamiętaj lub zanotuj nazwę urządzenia partycji, która (prawdopodobnie) zawiera główny system plików. GParted pokazuje Ci to. Zwykle przyjmuje postać, w której jest małą literą i jest liczbą./dev/sdXnXn

 7. Wyjdź z GParted.

 8. Postępuj zgodnie z instrukcjami powyżej („ Jeśli możesz zalogować się jako użytkownik nieadministracyjny ”), zaczynając od kroku 6 .

Ten post został pierwotnie zaadaptowany z postu 9, który napisałem, w tym pytaniu Launchpad Answers .

1 zasługa Videonauth za wyjaśnienie mi jak uruchomić GParted w Ubuntu 17.10 na żywo środowiska. Nie mam GNOME 3 i inaczej nie byłbym w stanie podać tych instrukcji. Dostarczył także oba zrzuty ekranu. (Wszystko, co dodałem, to brzydka ręcznie rysowana strzała i okrąg.)


Dzięki. Zaakceptowanie tego, ponieważ rozwiązuje napotkany problem (co należy zrobić, jeśli zwykłe opcje „resetowania hasła” nie działają). Nie jestem do końca pewien, czy to zadziała, ponieważ już sformatowałem system, ale wierzę, że to może bardzo dobrze działać.
usuń mnie

2
Biorąc pod uwagę różne scenariusze, szczegółowo opisując każdy krok i, co najważniejsze, rozwiązując problem, którego nie mogłem znaleźć nigdzie indziej, uczyniłem tę odpowiedź zdecydowanie najlepszą odpowiedzią, jaką kiedykolwiek widziałem w społeczności. Głosowałbym 100 razy, gdybym mógł!
Navid Vafaei,

8

Jeśli musisz zmienić hasło roota, ale nie znasz starego, musisz przejść do powłoki roota. Po uruchomieniu komputera, gdy tylko zniknie ekran systemu BIOS (ekran z logo komputerów), zacznij pukać Shiftklawisz, aż pojawi się menu GRUB, a jeśli ta opcja nie działa, dotknij Escklawisza. (Jeśli jest już skonfigurowany do uruchomienia, ten krok nie jest konieczny).

Kiedy zobaczysz menu, wybierz opcję najnowszego jądra (lub tego, którego normalnie używasz) i wybierz opcję poniżej zwaną „trybem odzyskiwania”.

To powinno wyglądać tak:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Spowoduje to przejście do menu wyglądającego mniej więcej tak:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Następnie wybierz opcję rootowania.

Poczekaj i niech wszystko się załaduje, aż dojdziesz do powłoki. Teraz nadchodzi zabawa. Wpisz następujące polecenie:

passwd your-username

Zastąp your-usernameswoją rzeczywistą nazwą użytkownika.

Jeśli nie jesteś pewien swojej nazwy użytkownika, możesz sprawdzić nazwy plików w folderze domowym poprzez:

cd /home

Następnie uruchomić:

ls

Spowoduje to wyświetlenie nazw użytkowników na komputerze.

Teraz wpisz polecenie stwierdziłem powyżej: . Jeśli więc twoja nazwa użytkownika to Jane, wpisałbym:passwd your-username

passwd jane

Następnie zostanie wyświetlona opcja wprowadzenia nowego hasła uniksowego. Tutaj wpisujesz hasło. Zostaniesz poproszony o ponowne wpisanie polecenia, a następnie po wprowadzeniu dwóch udanych haseł hasło zostanie zmienione. Teraz zaloguj się ponownie do systemu za pośrednictwem

reboot

Jeśli podczas wprowadzania nowego hasła zostaniesz poproszony o podanie hasła roota, zwykle pomoże to:

Alternatywna metoda

Jeśli zostaniesz zapytany o hasło roota podczas wchodzenia w tryb pojedynczego użytkownika, użyj init=/bin/bashwiersza dołączania jądra, który powinien uruchomić komputer w konsoli bash, gdzie możesz uzyskać dostęp do odczytu / zapisu do swojego /etc/shadowpliku. Następnie możesz uruchomić passwdlub edytować plik cienia bezpośrednio, aby wstawić pusty ciąg. Umożliwia to ponowne uruchomienie komputera do normalnego środowiska i zalogowanie się jako root, pozostawiając hasło puste, a następnie uruchomić passwdprogram, aby ustawić hasło roota. Tak naprawdę należy to zrobić tylko wtedy, gdy urządzenie jest odłączone od jakichkolwiek sieci.

(Cytat pochodzi od Shawna Lee w poniższym artykule ).

Aby uruchomić init=/bin/bashzgodnie z sugestią, przejdź do menu GRUB w czasie uruchamiania i naciśnij, eaby przejść do edytora. Przesuń kursor do linii zaczynającej się od, linuxa następnie przesuń kursor na koniec tej linii. Wpisz tekst

init=/bin/bash

i naciśnij, F10aby uruchomić. Powinieneś wylądować w powłoce głównej w trybie tylko tekstowym. System plików zostanie zamontowany tylko do odczytu. Aby system plików był zapisywalny, wprowadź polecenie

mount -o remount,rw /

Następnie możesz biec

passwd username

gdzie usernamejest nazwa użytkownika, którego hasło chcesz ustawić. Po zakończeniu możesz uruchomić ponownie za pomocą rebootpolecenia.


Jeśli potrzebujesz więcej informacji, te linki mogą pomóc:


2
Problem polega na tym, że ma ustawione hasło roota, więc nie może upuszczać roota, dopóki go nie napisze. Ale on tego nie wie.
gajdipajti

Dzięki, ale wspomniany pierwszy krok nie działa. Wypróbowałem drugą opcję, ale ekran pozostaje pusty po edycji gruba i próbie uruchomienia. Komputer nie miał na nim krytycznych danych, więc zdecydowałem się sformatować go na końcu, wydawało się to najłatwiejszym sposobem.
proszę, usuń mnie

1
Problem polega teraz na tym, że główny system plików musi najpierw zostać podłączony, albo przez ponowne podłączenie mount, albo przez opcję sieci
Wilf

4

Jeśli jest ustawione hasło roota i zapomniałeś go, ale możesz uruchomić się normalnie i możesz użyć sudo, wypróbuj to z terminala

sudo passwd -dl root

Nie wiadomo, czy otrzymujesz normalne (i sudo) hasło i hasło root.

Linki, które masz do resetowania hasła, powinny normalnie działać.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.