Jak sprawić, by tablet Thinkpad X220T działał z ekranem wielodotykowym?


8

Mam Thinkpad X220T z ekranem wielodotykowym. Ten model jest wyposażony w dwie opcje ekranu, tylko jedna ma funkcję multitouch. Moje pytanie dotyczy wyłącznie ekranu dotykowego, a NIE touchpada wielodotykowego.

Bardzo trudno było mi znaleźć potwierdzenie, czy funkcja multi-touch w tym modelu działa, czy nie, a jeśli tak, to jak dobrze? Dlatego w tym pytaniu skoncentruję się przede wszystkim na tym, jak poprawić interakcję wielodotykową na tym urządzeniu. Używam Ubuntu 12.04.

 • Jakie są moje najlepsze opcje klawiatury ekranowej i jak mogę je włączyć?
 • Czy mogę używać gestów wielodotykowych do przełączania się między aplikacjami, komputerami stacjonarnymi i powiększania aplikacji w trybie tabletu?
 • Ile punktów styku jest zarejestrowanych przez system maksymalnie? Jak mogę to przetestować?
 • Czy stos wielodotykowy jest wystarczająco stabilny do codziennego użytku?
 • Jak sprawić, by przycisk obracania ekranu działał i jak sprawić, aby odnośnik pióra obracał się wraz z nim, aby pióro działało poprawnie przy każdym obrocie.
 • Jak korzystać z gier wielodotykowych, które są dostępne z repozytorium oprogramowania? Przy pierwszej próbie wydaje się, że punkty dotykowe nie są poprawnie zarejestrowane przez te aplikacje.

Zaktualizuję to pytanie, jeśli potrzebujesz więcej informacji lub testów przeprowadzonych na tym laptopie.


Sprawdź mój zestaw skryptów typu think-rotate .
Martin Ueding

Odpowiedzi:


6

Spróbuję odpowiedzieć na część dotyczącą interfejsu obrotowego / dotykowego.

Zasadniczo możesz sobie wyobrazić takich, jak posiadanie drugiego pulpitu na pulpicie. Gdy obrócisz pulpit, będziesz musiał zrobić to samo z pulpitem dotykowym.

Ogólnie możesz zarządzać tą rotacją za pomocą

$ xsetwacom

W moim przypadku - nie znam innych tabletów - pulpit dotykowy składa się z trzech urządzeń: Stylus, Eraser i Touch:

$ xsetwacom --list devices
Wacom Serial Penabled 2FG Touchscreen stylus  id: 14 type: STYLUS  
Wacom Serial Penabled 2FG Touchscreen eraser  id: 15 type: ERASER  
Wacom Serial Penabled 2FG Touchscreen touch   id: 16 type: TOUCH 

Więc za każdym razem, gdy obracasz ekran, będziesz musiał także wywołać xsetwacom dla każdego z trzech urządzeń, aby odzwierciedlić zmianę:

$ xsetwacom set <device_id> rotate <none|ccw|cw|half>

Odpowiednie miejsca do obracania dotykiem są wszędzie, gdzie jest obrót wykonany przez xrandr. Nie możesz jednak bezpośrednio podłączyć się do xrandr, ale musisz znaleźć miejsca, w których wywoływane są obroty xrandr.

Na przykład używam rozszerzenia Monitor Status Indicator dla GNOME-Shell, z tą modyfikacją do obracania dotykiem: https://gist.github.com/2331837

Powodzenia z resztą! ;)


Dziękuję za odpowiedź. Obracanie ekranu było moim największym problemem i to rozwiązało mój problem, dlatego przyjmuję odpowiedź. Wydaje mi się, że popełniłem błąd, zadając jednocześnie zbyt wiele pytań, więc w przyszłości postaram się podzielić je na kilka pytań.
Aras

2

W porządku, oto mój udział :) Pół roku temu kupiłem zamiennego laptopa / tabletu z rysikiem i opcją dotykową. Nie ten sam model, a nawet marka jak Ty, ale mam nadzieję, że ta odpowiedź nadal będzie dla Ciebie przydatna.

W przypadku klawiatury ekranowej wolę opcję Onboard, która, jak sądzę, jest domyślnie dostępna. W przeciwnym razie jest dostępny za pośrednictwem repozytoriów. Jest dość dobrze dostosowywalny (jeśli włożysz w to trochę wysiłku, możesz zaprojektować własny układ klawiatury i motywy lub po prostu użyć wbudowanych) i robi prawie wszystko, co musisz zrobić. Brakuje zaawansowanych rzeczy, takich jak akcje makro. Nie udało mi się też uruchomić go w Dash.

Ciekawe funkcje multitouch są dostępne za pośrednictwem Ginn, co moim skromnym zdaniem jest całkiem przyzwoitym oprogramowaniem. Nie jest to najłatwiejsza zmiana, ale daje wiele opcji, łącząc gesty z naciśnięciami klawiszy. Przewijanie dwoma palcami działa domyślnie 9), o czym wspominasz (powiększanie i pomniejszanie, przeciąganie między aplikacjami) jest, o ile wiem, jeszcze nie obsługiwane. Widzę, że masz już laptopa, spójrz na /etc/ginn/wishes.xml. Hmm, pomyśl o tym, jeśli bawisz się trochę z Ginnem i Compizem, może uda ci się przypiąć dwa palce do wtyczki Enhanced Desktop Zoom?

post mweinelt na rotacji jest na miejscu. Działa dla mnie bardzo dobrze. Obracam ekran, wyciągam rysik, czytam i adnotuję pliki PDF na moim laptopie.

Podsumowując, powiedziałbym, że ekran dotykowy jest użyteczny, a nawet użyteczny, ale pozostawia kilka rzeczy do życzenia. Z pewnością nie jest to zgrabny i schludny proces, jak na przykład w przypadku Androida.


2

Dla tych, którzy nadal chcą korzystać ze wszystkich funkcji dotykowych swoich programów wymienialnych, oto skrypt, który działa dobrze na x220t.

Skrypt, z którym zacząłem, jest podany w powyższym wątku. Właśnie go rozszerzyłem, aby oprócz wartości dotykania palcem przyjmował wartości rysika. To samo podejście kopiuj-wklej jak dla palca, co rozwiązuje pierwszy numer Yossi Gil.

Natknąłem się również na problem z klawiaturą ekranową na pokładzie, która nie działa z dotknięciem palca. Śledziłem ten wątek i wdrożyłem rozwiązanie, które tam działało.

Podsumowując, dotyk palca i rysika działa, obracanie działa i klawiatura ekranowa teraz działa, powiedziałbym, że tryb tabletu działa teraz całkiem dobrze.


1
Witamy w AskUbuntu! Czy możesz dodać obejście do pytania? Linki nie zawsze pozostają dobre. Poza tym dobra robota!
Kaz Wolfe

Masz rację, linki mogą zniknąć w przyszłości. Głównym paradygmatem jest 1) wyszukiwanie informacji o 3 „urządzeniach”: ekranie, rysiku i palcu. 2) W razie potrzeby zaktualizuj polecenia w przypadkach rotacji. 3) Graj z wbudowanym wyłączaniem / włączaniem, jeśli dotykanie palcem nie działa w przypadku obrotu. Najprawdopodobniej przyszłe wydania pokładowe będą zawierać sprawdzanie tego, więc może być również niepotrzebne w przyszłości
kalinchernev

1

Sam mam x220t, ale uruchamiam na nim Ubuntu 11.10. Rozwiązałem problem z obracaniem za pomocą tego samouczka. Ten samouczek uczy, jak utworzyć skrypt, który również obraca osie ekranu, a nie tylko obraz. (sam obrót obrazu jest dość łatwy, możesz to zrobić z menu monitorów). Ale aby gładzik, końcówka gumki, mysz i rysik działały na obróconym ekranie, musisz również obrócić osie (patrz wspomniany samouczek).

Jednak jednym z problemów tego samouczka było to, że za każdym razem, gdy podłączałem nowe urządzenie USB (podstawa myszy bezprzewodowej, kamera itp.), Fizyczny adres portu USB zmieniał się po ponownym uruchomieniu. Poprosiłem więc o rozwiązanie i rozwiązałem ten problem tutaj z małym dodatkiem do skryptu.

Chcę dowiedzieć się, jak mogę aktywować przycisk „obróć” w dolnej krawędzi ekranu i przypisać mu opisane powyżej polecenie „obróć”. Próbowałem użyć typowej funkcji „Utwórz skrót przycisku”, ale wydaje się, że nie działa.

Ponadto - jestem zainteresowany tym, jak możemy dodać funkcje wielodotykowe do ekranu (uszczypnij, obróć, aby wyświetlić zdjęcia, kliknij prawym przyciskiem myszy długie dotknięcie itp.).

Rysik działa całkiem dobrze, nie otrzymałem żadnych błędów w korzystaniu z niego.


1
Witamy w Ask Ubuntu! Wydaje się, że niektóre z twoich odpowiedzi składają się z twoich własnych pytań. Możesz zadać te pytania, publikując je osobno .
Eliah Kagan

0

Z mojego doświadczenia: NIE. Właśnie kupiłem tablet X220, instalacja na nim 12.04 pozostawia wiele do życzenia.

 • Rysik nie działa poprawnie w trybie tabletu (nie rozumie obrotu)
 • Bez obsługi wielodotykowej.
 • Brak klawiatury ekranowej
 • Używanie rysika może mylić X, ponieważ X myśli, że poruszasz myszą, gdy modyfikator Alt jest wciśnięty, podczas gdy w rzeczywistości tak nie jest.

Próbowałem użyć tej nowej zabawki z Windows 7, który zapewnia znacznie lepszą obsługę tabletu i rysika, ale wciąż jest daleki od (powiedzmy) iPada.

Jedną fajną rzeczą jest to, że nie jestem już ostrożny przed dotknięciem ekranu. Wiem, że został zaprojektowany do dotykania.


1
Szkoda, że ​​te nie działają zgodnie z oczekiwaniami po wyjęciu z pudełka, ale myślę, że większość z tych problemów można rozwiązać za pomocą drobnych poprawek. Nie dlatego, że uważam, że powinieneś to zrobić jako użytkownik, ale przynajmniej jest to możliwe. Właśnie otrzymałem mój, więc spróbuję rozwiązać te problemy jeden po drugim i zaktualizować to pytanie.
Aras

Niektóre z nich można naprawić, chociaż nie wymaga to tak łatwego dostosowywania, ale myślę, że wymagałoby to dużej pracy, aby uruchomić multi-touch. Ogólnie rzecz biorąc, jest to dość denerwujące, ale nic więcej: tablet nie jest tak ogromną przewagą nawet w systemie Windows 7, który podobno może z niego skorzystać. Zresztą i tak nie tęsknisz.
Yossi Gil
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.