Jak zainstalować sterowniki graficzne AMD na Ubuntu 18.04


16

Zawsze byłem użytkownikiem systemu Windows, ale wczoraj pobrałem i zainstalowałem Ubuntu 18.04 LTS z tej strony , ale nie mogę znaleźć sposobu na zainstalowanie sterowników graficznych AMD,

W tej chwili Linux działa tylko w trybie odzyskiwania, w trybie normalnym pokazuje pusty fioletowy ekran i nic nie działa, po przeszukaniu Internetu stwierdziłem, że coś może być nie tak z moimi sterownikami graficznymi, próbowałem wielu rzeczy, aby zainstalować sterowniki graficzne AMD na moim laptop, ale wydaje się, że nic nie działa, uruchomiłem to polecenie na swoim laptopie

lspci -nn | grep -E 'VGA|Display'

i wyniki są

00:02.0 VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller [8086:0166] (rev 09)
01:00.0 Display controller [0380]: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] Sun XT [Radeon HD 8670A/8670M/8690M / R5 M330 / M430 / R7 M520] [1002:6660]

Więc mam hybrydowe karty graficzne lub coś takiego, próbowałem tego przewodnika instalacji , ale nie działało (nawet dla użytkowników w sekcji komentarzy),

To było bardzo proste w systemie Windows, chciałbym wrócić do okien, ale chciałem tylko zapytać tutaj po raz ostatni. czy jest dostępne jakieś rozwiązanie do instalacji sterowników graficznych AMD na Ubuntu 18.04?

Dzięki!


1
Kiedy próbowałeś, sudo add-apt-repository ppa:oibaf/graphics-driverswtedy sudo apt updatewystąpiły jakieś błędy? Zwykle po tym sudo apt updateautomatycznie instaluje sterowniki. Działa mi dobrze w 18.04. Czy próbowałeś również wyłączyć Bezpieczny rozruch w systemie BIOS przed instalacją tych sterowników?
Terrance

dzięki za komentarz, Tak, bezpieczny rozruch został już wyłączony, właśnie uruchomiłem te dwa polecenia, o których wspomniałeś, I oba zakończyły się powodzeniem, co mam teraz zrobić? @Terrance
nikhil123

Powinieneś po prostu zrestartować komputer. Następnie możesz sprawdzić swoją wersję, uruchamiając lshw -c video Powinieneś być w stanie zobaczyćdriver=
Terrance

@Terrance ok, ponownie uruchomiłem laptopa i uruchomiłem to polecenie, otrzymałem to wyjście. *-display UNCLAIMED description: Display controller product: Sun XT [Radeon HD 8670A/8670M/8690M / R5 M330 / M430 / R7 M520] vendor: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] .... Wygląda na to, że zainstalowałem sterowniki amd, ale w Software & Updates-> Additional Drivers napisano: „Brak dodatkowych sterowników” i nadal mam problem z normalnym uruchomieniem (pusty, zamrożony fioletowy ekran), właściwie instalacja i nic nie wydaje się zmieniać, zresztą dzięki za pomoc :)
nikhil123 17.08.18

Proszę użyć normalnej metody Ubuntu askubuntu.com/questions/1065852/…
Rinzwind

Odpowiedzi:


25

Powinieneś być w stanie korzystać ze sterowników open source dostarczanych z systemem. Może być konieczne użycie zwykłej poprawki zestawu nomodeset:

Jak ustawić „nomodeset” po tym, jak już zainstalowałem Ubuntu?

Korzystanie z wbudowanego sterownika jest zwykle wystarczające dla kart Radeon.

Jeśli dokonałeś już innych zmian lub dodałeś PPA dla sterowników NVIDIA (przepraszam za to), możesz to wyczyścić, wykonując następujące czynności:

sudo apt-add-repository -r ppa:graphics-drivers/ppa && \
sudo apt update && \
sudo apt upgrade && \
sudo apt autoremove && \
sudo apt autoclean

Teraz dodaj PPA aktualizacji AMD i aktualizuj:

sudo add-apt-repository ppa:oibaf/graphics-drivers
sudo apt-get update
sudo apt upgrade

Następnie ponownie skonfiguruj swoje pakiety, aby były bezpieczne:

sudo apt install --reinstall xserver-xorg-video-amdgpu
sudo dpkg --configure -a
sudo dpkg-reconfigure gdm3 ubuntu-session xserver-xorg-video-amdgpu

Wreszcie możesz włączyć przyspieszone wideo:

sudo apt-get install mesa-vdpau-drivers

Następnie, aby przetestować sterownik VDPAU za pomocą MPV:

mpv --hwdec=vdpau yourvideofile

Teraz uruchom ponownie komputer i upewnij się, że nadal działa. To robi? Dobrze! Teraz ponownie uruchom ponownie i sprawdź, czy możesz usunąć opcję uruchamiania nomodeset. Jeśli będzie działać bez niego, może to poprawić wydajność.

Na koniec, po zalogowaniu się do GUI, przejdź do Ustawienia> Urządzenia> Wyświetlacze i upewnij się, że rozdzielczość jest odpowiednio ustawiona.

Jeśli mimo wszystko powyższego wydajność nadal nie jest zgodna ze standardami, można ręcznie zainstalować sterownik źródła zamkniętego w ostateczności.

Jeśli zdecydujesz, że nadal chcesz używać zastrzeżonego sterownika, musisz go pobrać i zainstalować. Zgodnie z opublikowanymi danymi wyjściowymi musisz pobrać ten sterownik:

AMD Radeon ™ HD 8670M Series GPU Sterowniki i wsparcie

Kliknij pole „Linux x86_64” i pobierz plik zip.

Możesz postępować zgodnie z tym przewodnikiem lub opublikować dodatkowe aktualizacje swojego pytania, a ja odpowiednio poprawię odpowiedź.


Zaktualizowałem odpowiedź, aby zgłosić się do AMD ... dzięki.
Joshua Besneatte

cześć, dzięki za odpowiedź, wypróbowałem te dwa polecenia z sudo i faktycznie zainstalowałem niektóre sterowniki z odpowiednim paskiem postępu. ale nadal nie mogę uruchomić się w trybie normalnym, aw trybie odzyskiwania moje efekty wizualne na ekranie stają się najgorsze, kiedy przewijam w dół lub w górę w przeglądarce Firefox, połowa stron przewija się, a druga połowa nie, w każdym razie przełączam się z powrotem do okien, wygląda na to, że mój laptop nie jest kompatybilny z Linuksem
nikhil123 17.08.18

1
Naprawdę? Nigdy nie rozumiałem postawy „to trudne, rzućmy”… Jednak jeśli zmienisz zdanie, zawsze będę tutaj, aby Ci pomóc.
Joshua Besneatte

1
Ok, pulpit Frozes bo włączona 3d przyspieszenie, ale nie jest obsługiwana w moim R250
Andrew Luca

1
Cześć @JoshuaBesneatte. Poszedłem zgodnie z tym przewodnikiem i skonfigurowałem sterowniki. Śledzę ten przewodnik github.com/lutris/lutris/wiki/Installing-drivers i żadne z nich tak naprawdę niewiele się nie zmieniło. Jak mogę stwierdzić, czy rzeczywiście coś osiągnąłem, odkąd po przejściu na stronę ze szczegółowymi ustawieniami ubuntu moje GPU nadal pojawia się jako Intel, a nie AMD
Odif Yltsaeb

0

Ponieważ zmagałem się z tym problemem przez cały dzień, a odpowiedź Jozuego nie zadziałała dla mnie, pomyślałem, że może pomóc w zapewnieniu mojego rozwiązania.

Mój błąd polegał na tym, że chociaż mam Ubuntu 18.04 zainstalowany na VMware® Workstation 15, starałem się rozwiązać problem na podstawie karty graficznej AMD mojego komputera. Skopiowałem poniżej rozwiązanie, które zadziałało dla mnie:

Problem dotyczy Waylanda. Chociaż Ubuntu domyślnie korzysta z sesji X11, z jakiegoś powodu pozostawili ją włączoną dla GDM.

Z pewnością możesz zastąpić GDM LightDM, ale łatwiejszą opcją byłoby:

sudo nano /etc/gdm3/custom.conf

Następnie zmień linię:

#WaylandEnable=false

do

WaylandEnable=false

Naciśnij Ctrl+, Oa następnie Ctrl+ Xi uruchom ponownie. Jeśli nie chcesz restartować, możesz to zrobić

sudo systemctl restart gdm

Co zrestartuje sesję Windows (zakłada to, że ssh w polu, aby naprawić, jak powyżej).

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.