Podwójny rozruch: Ubuntu używa 3 razy więcej baterii niż Leopard?


8

Krótkie pytanie: zauważyłem, że kiedy uruchamiam Ubuntu, moja bateria szybciej się rozładowuje, a zaznaczenie opcji „pozostały czas” w Leopardzie i Ubuntu mówi, że Mac będzie trwał 3 godziny, podczas gdy Ubuntu potrwa 1.

Czy to normalne?????


Tak jest. Powszechny problem.
RobinJ

Wygląda na to, że zmiana własnościowego sterownika NVIDIA na „bieżące aktualizacje” pomogła w moim przypadku.
aderojas

Odpowiedzi:


9

Powiedziałbym, że problemy z żywotnością baterii nie są rzadkością w przypadku specjalistycznego sprzętu. Zwłaszcza w przypadku laptopów Apple wiele takich problemów można znaleźć na forach Ubuntu. Ale dobrą wiadomością jest to, że zwykle możesz dostosowywać i dostosowywać wydajność laptopa, aż stanie się całkiem normalny.

Na przykład, w moim Macbook Air, obecnie mam około 5 godzin w OS X. Z podobnym użytkowania, znalazłem mam około jednej godzinie 11.10 na żywotność baterii.

Okazuje się jednak, że 11.10 ma pewne problemy z zarządzaniem energią z powodu jądra 3.0. Podobno 12.04 to naprawiłoby i i tak miałem kilka innych problemów, więc uaktualniłem do wersji alfa. Potem mam około 2 - 2,5 godziny. Potem dowiedziałem się o tym laptop-mode-tools(biorąc pod uwagę, jak użyteczni ludzie to znajdują, to niesamowite, że nie jest to część domyślnej instalacji dla laptopów ...). Teraz okazuje się, że mam około 4 godzin. Więc jestem zadowolony.

Dokonałem porównania użytych watów i wyraźnie Ubuntu używa tylko więcej niż OS X. W stanie bezczynności OS X używa 9-10 watów, podczas gdy 12.04 używa 12-13. Częściowo wynika to z tego tajemniczego problemu z podświetleniem ekranu , na który wpadam, który zajmuje około 2-2,5 wata.

Aktualizacja: oto więcej informacji na temat laptop-mode-tools. To jest jego strona internetowa . W swoim FAQ, jeśli chcesz sprawdzić, czy jest uruchomiony, wpisz cat /proc/sys/vm/laptop_modew wierszu poleceń; wartość niezerowa oznacza jego działanie. Ponadto plik konfiguracyjny znajduje się w /etc/laptop-mode/laptop-mode.conf . Aby przeczytać instrukcję, wpisz man laptop-mode.confw wierszu polecenia. Aby zmienić plik konfiguracyjny, musisz to zrobić jako root, np gksu gedit /etc/laptop-mode/laptop-mode.conf. Bądź ostrożny, robiąc to! Jeśli chcesz go wyłączyć, aby przetestować system, na początku pliku, powinieneś zobaczyć opcję ENABLE_LAPTOP_MODE_TOOLS z wartością 1- zmień na 0i zamknij / uruchom ponownie.


Zajrzę do „narzędzi trybu laptopa”. Masz pomysł, czego tam szukam?
aderojas

2
Piękno laptop-mode-toolspolega na tym, że automatycznie konfiguruje wiele rzeczy. Nie musiałem dokonywać żadnych zmian w pliku konfiguracyjnym. Ale jeśli google, możesz znaleźć stronę dla programistów i inne przydatne strony, które wyjaśnią, jak poprawić konfigurację. Polecam również powertop- jest to narzędzie diagnostyczne, które pokaże, co zużywa najwięcej energii, a także zawiera zalecenia dotyczące tego, co należy dostosować (ale niestety nie pozwala zapisać tych zaleceń).
Chan-Ho Suh

Zainstalowałem laptop-mode-toolsmenedżera pakietów via de synaptic. Co teraz? Nie widzę zainstalowanej żadnej nowej aplikacji ani sposobu konfiguracji. Skąd mam wiedzieć, czy już działa?
aderojas

Najwyraźniej jest błąd i dlatego nie działa. Dostaję dokładnie to samo podczas próby sudo /usr/sbin/laptop_mode: bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/laptop-mode-tools/+bug/824643
aderojas

Wydaje się, że to rozwiązuje: stevenprc2-blog.blogspot.com/2011/11/… Teraz ... czy muszę go uruchamiać za każdym razem, gdy uruchamiam system Linux? Czy muszę edytować tryb / usr / sbin / laptop_mode? Czy w ogóle można wyłączyć opcję „odłączania” myszy, jeśli nie ruszę jej przez kilka sekund, aż kliknę ponownie?
aderojas

3

Prawdziwym problemem jest tutaj karta graficzna, ta część zużywa dużo energii. Natywnie system operacyjny Leopard będzie automatycznie zarządzał i przełączał się między bardziej i mniej wydajnymi kartami graficznymi.

W systemie Ubuntu będziesz musiał użyć łatki, aby móc wybrać kartę graficzną, której chcesz użyć zgodnie z tym, co robisz.

Mam nadzieję, że ci to pomoże, a zobaczysz kilka ulepszeń.


Jak to wszystko zastosować? Czy będzie działać również na moim MacBooku Pro 5.1?
aderojas

0

3 razy to trochę ekstremalnie. Podejrzewam, że przynajmniej część różnicy może wynikać z różnicy algorytmów szacujących zużycie baterii. Spróbuj uruchomić laptopa, dopóki bateria nie wyschnie w systemie MacOS i Ubuntu - może się okazać, że system Ubuntu trwał 1,5 godziny, a system MacOS trwał 2 - to bardziej prawdopodobne.

Mam na myśli - dostaję 1 godzinę pracy na baterii z Ubuntu z taniego 6-letniego laptopa Compaq ... Apple musi produkować bardzo zły sprzęt, żeby trwał 1 godzinę :)


Dzięki. Rozumiem, że różne systemy operacyjne obliczają to na różne sposoby, ale zdecydowanie zauważam, że Ubuntu potrzebuje więcej zasobów. To także bardziej nagrzewa komputer i od czasu do czasu wentyl musi oszaleć. Przeprowadzę test przy użyciu komputera dla tych samych rzeczy, aby zobaczyć, co się stanie. Dzięki.
aderojas

Zużycie baterii zależy w dużym stopniu od systemu operacyjnego i konfiguracji systemu operacyjnego. Ponadto szacunki mogą nie być wiarygodne. Nie możemy jednak oczekiwać, że czasy działania baterii będą takie same dla różnych systemów operacyjnych.
stycznia

Dzięki Jan, rozumiem to. Ale nadal jestem zaskoczony, że Ubuntu zużywa o wiele więcej zasobów i bardzo nagrzewa komputer. Szukam rozwiązań, aby lepiej sobie z tym poradzić, ponieważ obawiam się, że ta nadwyżka może uszkodzić sprzęt.
aderojas

Jeśli Twój laptop ciągle wbija się w 100%, przegrzewa się, chłodziarki działają przez cały czas w 100%, ekran nie przygasa itp. - to nie jest normalna operacja dla Ubuntu. Spodziewałbym się, że Ubuntu będzie miał nieco większy (lub podobny) pobór mocy w porównaniu do MacOS - podczas normalnej pracy. Tak więc, aby bezpośrednio odpowiedzieć na twoje pytanie: NIE, to nie jest normalne.
Sergey

Monitor systemu pokazuje CPU1 i CPU2 i wydaje się, że jeden z nich ma zawsze 100%. Czytałem na forum Ubuntu i najwyraźniej jest to znany problem i powinienem zrobić kilka rzeczy, aby zarządzać kartą NVIDIA, aby zużywała mniej zasobów. Jakieś pomysły??
aderojas
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.