Zewnętrzny monitor ustawiony jako podstawowy, nawet gdy jest odłączony od laptopa


8

W moim laptopie Lenovo X200 pojawił się ostatnio problem, przez który pojawia się pusty wewnętrzny ekran podczas uruchamiania w systemie Ubuntu 11.10. Wyświetlanie działa normalnie podczas rozruchu, po czym pulpit jest wyświetlany przez chwilę przed wygaszeniem. W gnome-shellmenu nie są widoczne podczas tej krótkiej migotania pulpicie.

Wygląda na to, że laptop zachowuje się tak, jakby podłączony był monitor zewnętrzny i ustawiony jako główny wyświetlacz, bez tworzenia kopii lustrzanej ani rozszerzania na wyświetlacz wewnętrzny.

Oto kilka spostrzeżeń:

  1. Jeśli podłączę monitor zewnętrzny, pojawi się na nim mój pulpit.

  2. Następnie mogę z powodzeniem korzystać z wyświetlaczy (ustawienia systemowe) i xrandrwłączać wyświetlacz wewnętrzny (który jest ustawiony na off), a następnie mogę wykonać kopię lustrzaną lub rozszerzyć na oba wyświetlacze.

  3. Po włączeniu ekranu laptopa i ustawieniu go jako głównego, mogę odłączyć monitor zewnętrzny i korzystać z wyświetlacza laptopa niezależnie.

  4. Jeśli uruchomię laptopa bez zewnętrznego wyświetlacza (w którym to przypadku pojawia się pusty ekran), mogę przełączyć się na alternatywny terminal, np. tty1W którym momencie mój wewnętrzny wyświetlacz działa poprawnie, ale jeśli wrócę do tty7niego, ponownie się wykasuje i na tym etapie nie mogę już włączyć tty1, tty2itd

  5. Mogę uruchomić system Windows bez problemów.

Myślę, że możliwe jest, że wtrąciłem się w jakieś ustawienia gdzieś w przeszłości, aby ustawić monitor zewnętrzny jako główny wyświetlacz, gdy laptop był zadokowany. W takim przypadku zastanawiam się, czy ktoś może skierować mnie do potencjalnych plików, które mogłem zmodyfikować (i przypomnieć mi o zmianach, które mogłem wprowadzić), aby móc przywrócić oryginalne ustawienia. Myślę, że byłoby to jakiś czas temu w Ubuntu Maverick lub Natty (i nie wiem, czy takie modyfikacje będą się utrzymywać podczas aktualizacji). Jest to jednak ostatnie osiągnięcie, więc myślę, że jest w tym coś więcej.

Nie mogę wymyślić żadnej instalacji oprogramowania ani zmian w plikach systemowych, które mogłyby zbiegać się z pojawieniem się problemu.

Czy ktoś ma jakieś pomysły na to, co się tutaj dzieje lub jak zdiagnozować problem? Jeśli istnieje polecenie, którego mogę użyć do wydrukowania odpowiednich informacji o systemie, daj mi znać, a zaktualizuję pytanie o szczegóły.


Miałem tutaj komentarz mówiący, że był to duplikat askubuntu.com/q/83678/43477 i że (ręczne) rozwiązanie dostarczone przez @int_ua załatwiło sprawę. Myliłem się ... ten problem wciąż występuje. Kilka razy ekran działał poprawnie bez zewnętrznego monitora podłączonego podczas rozruchu (chociaż nie byłem w stanie ustalić niczego specjalnego / spójnego w tych zdarzeniach, które by to wyjaśniały). Dlatego nadal byłbym wdzięczny za wszelkie porady na ten temat.
jbaums

Czy po numerze 3 informujesz komputer o zniknięciu zewnętrznego urządzenia przed wyłączeniem? (np. uruchamiając xrandr --autogo z odłączonym gniazdem lub używając graficznego narzędzia do konfiguracji ekranu, aby go wyłączyć)
maco

@maco: Tak, próbowałem zarówno przez GUI, jak i za pomocą xrandr --auto. Powinienem również dodać, że podłączenie zewnętrznego monitora po uruchomieniu w Ubuntu nie ujawnia wyświetlacza na zewnętrznym. sudo rebootW takich przypadkach korzystałem z via tty1. Inną opcją, jeśli mam szczęście (brak literówek lub wyskakujących okienek, np. Aktualizacji), jest ślepe wpisanie mojego hasła, a następnie CTRL + ALT + T i xrandr --auto, który prawidłowo wyświetla ekran na ekranie laptopa. Oczywiście nie jest to idealne. Próbowałem też Fn + F7 (skrót X200 do przełączania urządzeń wyjściowych) bezskutecznie.
jbaums

Spróbuj uruchomić tę komendę xrandr po uruchomieniu X? wiki.ubuntu.com/X/Config/…
maco

@maco: dzięki za podpowiedź, ale niestety dodanie xrandr --autodo / etc / gdm / Init / Default nie działało.
jbaums

Odpowiedzi:


2

W naszej firmie używamy wielu komputerów Lenovo, ale większość z nich ma kartę graficzną Nvidia , a nie Intel, taki jak X200. Używamy dodatkowego monitora zewnętrznego jako monitora głównego i na początku wystąpił taki sam problem, jak obecnie.

Sposób, w jaki rozwiązaliśmy problemy, był procesem dwuetapowym, najpierw w BIOS - ie pod Display , Graphic Device zmieniliśmy „Integrated” na „Discrete” . Po drugie, i niestety jest to miejsce, w którym rozwiązanie zbacza z drogi, ponieważ pobraliśmy i zainstalowaliśmy najnowsze sterowniki ze strony internetowej Nvidia, co zapewniło dodatkowe narzędzie konfiguracyjne Nvidia, takie jak to, które można znaleźć w systemie Windows oraz zarządzanie podstawowymi & wtórne monitory zostały łatwo osiągnięte.

To wszystko, co mam dla ciebie niestety, jest kilka dodatkowych ustawień pod nagłówkiem Display w BIOS, które mogą również pomóc.

Powodzenia.

milo


Dziękujemy za poświęcenie czasu na opublikowanie rozwiązania. Opcje wyświetlania w moim systemie BIOS różnią się nieco od twoich, a „Thinkpad LCD” został już wybrany jako urządzenie wyświetlające rozruch (inne opcje to Analog (VGA) lub Digital (DisplayPort)). Sterowniki graficzne AFAIK Intel powinny być zawarte w 11.10, i zakładam, że zaktualizują się automatycznie.
jbaums

Przyjemność, po prostu ciesz się, że znalazłeś rozwiązanie!
kingmilo

1

Otwórz okno dialogowe uruchamiania, wpisując Alt+F2

Następnie wpisz rm ~/.config/monitors.xmli naciśnijEnter


1
Chociaż teoretycznie może to odpowiedzieć na pytanie, lepiej byłoby dołączyć niezbędne części niezbędne dla PO, aby zrozumieć, dlaczego miałoby to działać jako odpowiedź na jego problem.
Bruno Pereira

Dzięki za sugestię, @Patrick, ale niestety usunięcie monitors.xml nie rozwiązało problemu. (Ponadto, aby pomyślnie usunąć plik za pomocą okna dialogowego uruchamiania ALT + F2, musiałem usunąć ~/.)
jbaums

„Ponadto, aby pomyślnie usunąć plik za pomocą okna dialogowego uruchamiania ALT + F2, musiałem usunąć„ - zabawne - ponieważ przetestowałem to i działa tutaj w wersji Ubuntu Oneiric
Patrick

To dziwne ... Polecenie działa tak, jak sugerujesz przez terminal (zgodnie z oczekiwaniami), ale nie przez ALT + F2. Mam też 11.10. Zastanawiam się, czy Unity vs. gnome-shell może coś zmienić? W każdym razie dzięki jeszcze raz.
jbaums

1

W moim przypadku źródłem tego problemu był Jupiter , który jakiś czas temu zainstalowałem do zarządzania energią. Jupiter ma kilka opcji dostosowywania ustawień wyświetlania, w tym urządzenia wyjściowego, które są zapisywane i przywracane podczas uruchamiania. Zmiana „Wyświetlaczy wideo” Jowisza na „Tylko wewnętrzny wyświetlacz” rozwiązała problem. Mogę zmienić to na „Włącz oba wyświetlacze”, ponieważ prawdopodobnie konieczne jest, aby mój zewnętrzny działał po podłączeniu.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.