Co to jest „Ubuntu Unity” (na komputery stacjonarne)?


18

Ok, więc jest szum w kanonicznej (chce) zamianie nowej wersji Ubuntu z domyślnego pulpitu GNOME na własną powłokę Unity. (Mam nadzieję, że to prawda.)

Wydaje się, że nie mogę całkowicie pojąć, czym właściwie jest Jedność . Jeśli chodzi o przeglądanie strony głównej , jest ona obecnie silnie ukierunkowana na netbooki i nieco inny model ich użytkowania.

  • Czy to klasyczny pulpit? -- Pasek zadań? Skróty
  • Czy różnica między Ubuntu (GNOME) + Unity jest bardziej / mniej wyraźna niż różnica między Ubuntu i Kubuntu?
  • Czy „moi rodzice” będą mogli uzyskać interfejs, jeśli do tej pory korzystali z klasycznego pulpitu gnome?

Edit: bym nie jak to się podzielić na więcej pytań szczegółowych, jak Czym jest jedność? to jest dokładnie to, co ludzie, dla których skonfigurowałem pudełka Ubuntu, zapytają mnie, czy słyszą, że nowsza wersja Ubuntu używa tego zamiast pulpitu - i może się zdarzyć, że ktoś tak to określi :-)

Z pewnością nie podam im linku do HP, ponieważ nie wyjaśnia tego wyjaśnienie, czy jest to pulpit, czy coś więcej, czy mniej: (To nie dla mnie - dlatego pytam tutaj).

Unity jest przeznaczony dla netbooków i powiązanych urządzeń dotykowych. Obejmuje on [...] szybki i łatwy dostęp do [...] przy jednoczesnym usuwaniu elementów ekranu rzadko używanych w komputerach przenośnych i netbookach .

(moje podkreślenie) - wyjaśnienie nie wspomina nawet o komputerze stacjonarnym!

Unity ma pionowy panel zarządzania zadaniami po lewej stronie i panel menu u góry ekranu. [...]

To brzmi jak normalny pulpit o tematyce.

Kliknięcie ikony spowoduje skupienie się aplikacji docelowej, jeśli jest już uruchomiona, lub uruchomienie, jeśli jeszcze nie jest uruchomiona. Jeśli klikniesz ...

Aha. Brzmi jak Windows 7.

... ikona aplikacji, która jest już aktywna, Unity aktywuje widok w stylu Expose wszystkich otwartych okien powiązanych z tą aplikacją.

Nie mam pojęcia, co to powinno być.


Byłoby naprawdę miło, gdyby ktoś mógł wytłumaczyć ekspertom, którzy nie projektantami komputerowymi, czym jest Unity .


1
W przyszłości spróbuj ograniczyć pytanie do jednego rzeczywistego pytania.
lfaraone

7
@lfaraone: Zadałem te pytania częściowe, aby podkreślić niektóre aspekty, które są dla mnie ważne w kontekście pytania .
Martin

1
Zgadzam się z obojgiem :)
RolandiXor

Odpowiedzi:


20

Unity to powłoka pulpitu dla GNOME. To nie to samo, co całkowicie nowe środowisko komputerowe. Powłoka pulpitu to używany interfejs. Unity nadal będzie korzystać z tych samych aplikacji i bibliotek GNOME, co obecny pulpit. Powłoka GNOME jest przykładem innej powłoki dla GNOME.

Unity został opracowany przez Canonical dla Ubuntu. Jest podwójnie licencjonowany na licencji GPL i LGPL (wersja 3). Został pierwotnie opracowany dla wersji netbook, ale zostanie zmodyfikowany, aby pasował do komputera stacjonarnego.

Obecnie nie nadaje się do komputerów stacjonarnych.

Składa się z górnego paska, podobnego do normalnego panelu gnome, ale nie tego samego. Zamiast menu Aplikacje / Miejsca / System znajduje się ikona Ubuntu, która otwiera nakładkę o nazwie myślnik, która umożliwia uruchamianie plików, folderów i aplikacji. Ma również globalne menu, które osadza pasek menu Plik, Edycja itp. Z aplikacji w panelu. Pokazuje menu aktualnie aktywnego okna. Gdy okna są zmaksymalizowane, ich elementy sterujące (zamykanie, minimalizowanie, przywracanie) są również osadzone w panelu. Są to funkcje oszczędzające miejsce. Planowana edycja pulpitu nie ma menu globalnego, ponieważ na dużym ekranie przesunąłoby to menu z dala od używanych okien, a więc użytkownik musiałby przesunąć mysz do góry, aby przejść do menu.

Po lewej stronie ekranu znajduje się wyrzutnia i dok. Tego nie można przenieść. Planuje się, że w przypadku wersji na komputery stacjonarne będzie można ją odłączyć i będzie mogła przejść po dowolnej stronie ekranu. Prawdopodobnie ma również funkcję automatycznego ukrywania.

Funkcja ujawnienia stylu przypomina wtyczkę skali dla compiz. Daje przegląd okien i umożliwia przełączanie się między nimi.

Unity dla wersji netbook obecnie używa menedżera okien mutter. Miało to pewne problemy z wydajnością, dlatego jest zastępowane przez compiz dla lepszej wydajności. Planuje się, że powinien z wdziękiem ulec degradacji, jeśli sprzęt przyspieszony 3D nie jest dostępny.

Interfejs netbooka Unity:

alternatywny tekst

Interfejs pulpitu jest obecnie omawiany: Launchpad Blueprint


Czy możesz zaktualizować tę odpowiedź?
RolandiXor

4

Należy pamiętać, że Unity nie powinno być „gotowe” na komputery stacjonarne do wersji Ubuntu 11.04. Właśnie pojawiła się wersja Ubuntu 10.10, więc nadal mają 5 długich miesięcy na zmianę. Odpowiedź na to pytanie będzie łatwiejsza w lutym lub marcu.


1
może mieć sens jako komentarz - z drugiej strony mówi „nie można w tej chwili odpowiedzieć”, co jest również odpowiedzią :-)
Martin

Nie mam dość reputacji, by móc komentować :(
Popinou

3

Jeśli chodzi o przeglądanie strony głównej, jest ona obecnie silnie ukierunkowana na netbooki i nieco inny model ich użytkowania.

Tak, wcześniej tak było. Ogłoszenie o Unity na komputery jest bardzo nowe, więc materiały marketingowe nie zostaną zaktualizowane, aby odzwierciedlić nowy nacisk.

Myślę, że Mark i kumple naprawdę lubili szerokość geograficzną, jaką mieli projektując Unity (skierowaną do netbooków z ich małymi ekranami, zwykle 16 x 9), bez ograniczeń związanych z typowym sposobem panelu GNOME. Mają teraz gust do modernizacji interfejsu i chcą przenieść go na pulpit.

I z pewnością nadszedł czas, aby to zrobić: wraz z wprowadzeniem GNOME 3 ich konkurentem w przestrzeni powłoki nie będzie wypróbowany i prawdziwy Panel GNOME, ale równie kontrowersyjna nowość GNOME Shell. Ponadto uważam, że Mark ma rację, że interfejsy dotykowe stają się coraz ważniejsze, a to z pewnością wymaga ponownego przemyślenia interfejsu użytkownika.

Jednak osobiście jestem bardzo ostrożny zarówno wobec GNOME Shell, jak i Unity. O ile okaże się, jaki wariant stacjonarny Jedności ułoży, centralny koncepcje zarządzania zadaniem obu muszli wydają się słabo dopasowane do sposobu Ja osobiście pracuję.

[Mianowicie: z ekranami 5: 4 nie chcę dużego pionowego paska zajmowanego przez duże ikony i nie używam oddzielnych obszarów roboczych pulpitu. Mam wiele aplikacji, z których regularnie korzystam, więc obecne hierarchiczne menu uruchamiania w połączeniu z kilkoma ikonami panelu dla najbardziej popularnych mi odpowiada; Ja nienawidzę integrację OS X Stacji wyrzutni i aktualnie uruchomione aplikacje / Windows. Wydaje mi się więc, że kierunki tych projektów zmierzają do podkreślenia przestrzeni roboczych, a pionowe liniowe programy uruchamiające nie wyglądają dobrze z mojego punktu widzenia.]

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.