Szef prosi o paszport, ale ma znaczek, którego nie chcę, żeby widział. Co robić?


186

Jestem obywatelem Indii, który pracuje w Afryce od 10 miesięcy. Ten pobyt w Afryce po raz pierwszy opuszczam Indie. Mój paszport nie zawiera wcześniejszych znaczków ani znaków. Niedawno miałem w domu nagły wypadek, a mój szef odmawiał mi szybkiej wizyty. Wróciłem do Indii bez jego wiedzy, a teraz on prosi o mój paszport. Nie mogę pozwolić mu zobaczyć mojej wizyty w domu w paszporcie. Czy powinienem sklejać strony ze znaczkami linii lotniczych?


220
Nie przyklejaj niczego do paszportu i nikomu nie oddawaj paszportu! To nie jest twoje prawo szefa do odmowy opuszczenia kraju. Szukaj porady prawnej, a nie podróży!
ThisIsMyName

126
Dlaczego szef prosi o paszport? Czy to żądanie prawne? W większości przypadków tak nie jest.
phoog

104
Szef, który nie chce dać ci urlopu na wypadek sytuacji kryzysowej w rodzinie, nie jest tym typem szefa, którego chciałbym zatrzymać. Wypowiedzenie z powodu niesubordynacji może być w tym przypadku błogosławieństwem.
choster

29
W jaki sposób przyklejenie paszportu mogłoby nawet pomóc? Z pewnością twój szef by to zauważył.
Nate Eldredge,

69
Zaoferuj swojemu szefowi uwierzytelnioną kopię strony ze zdjęciem jako dowód tożsamości, jeśli potrzebuje go do księgowości, imigracji, podatków i innych powodów. Jeśli nie jest z tego zadowolony, mogą wystąpić poważne problemy w twoich warunkach pracy.
KalleMP,

Odpowiedzi:


550
  1. Nie oddawaj paszportu swojemu szefowi. Możesz go nie odzyskać; jest to standardowa procedura nadużywania pomocy domowej lub handlu ludźmi.
  2. Skontaktuj się z ambasadą, aby uzyskać sugestie.

188
Jest to dobrze udokumentowany sposób znęcania się nad Indianami na Bliskim Wschodzie.
Jesvin Jose

41
Żałuję, że nie mogę tego zrobić +100, jedyne osoby, które powinny poprosić o paszport, powinny mieć bardzo ważny, prawny powód. Nie oznacza to, że nie możesz użyć swojego paszportu jako dowodu osobistego, ponieważ zazwyczaj możesz, ale chyba że pracujesz nad projektem, który wymaga podróży lub coś takiego, prawie nie ma powodu, aby pracodawca poprosił o paszport. Uciekaj teraz od tej sytuacji, w rzeczywistości zgłoś go do ambasady lub innych władz.
coteyr

21
FYI i AFAIK, większość paszportów pozostaje własnością rządu wydającego (zasadniczo pożyczają je swoim obywatelom). W związku z tym jedynymi osobami, które normalnie mogą zmusić cię do złożenia lub wydania paszportu, są odpowiedni urzędnicy rządowi lub urzędnicy innego rządu, z którym rząd wydający ma umowę. Twój paszport jest ważną formą dowodu tożsamości, jeśli musisz udowodnić swoją tożsamość z innego powodu, ale możesz to zrobić, po prostu pokazując stronę dowodu tożsamości osobom żądającym dowodu tożsamości, trzymając go w rękach - nigdy nie powinieneś go wręczać koniec.
Toby

11
FWIW, w moim kraju (Wielkiej Brytanii) istnieją różne okoliczności, w których pracodawca ma prawny obowiązek sprawdzania (ale nigdy nie posiadania) paszportu pracownika. A także wszelkie odpowiednie wizy pracownicze. Może tak być również w jednym lub kilku krajach afrykańskich. Prawdopodobnie więc warto ustalić, co oznacza twój pracodawca, „prosząc o paszport”, zanim odmówisz płaskiej odmowy, przynajmniej jeśli chcesz uniknąć utraty pracy, ponieważ nie wypełniłeś biurokratycznych zasad prowadzenia dokumentacji. To powiedziawszy, wydaje się prawdopodobne, że ten pracodawca planuje go skonfiskować.
Steve Jessop,

6
@eykanal Google za coś takiego jak „konfiskata paszportowa handlu ludźmi”, ponieważ problem nie ogranicza się do obywateli Indii. To wyszukiwanie daje między innymi następujące informacje na temat Singapuru. Zagraniczni pracownicy zgłaszali także konfiskatę paszportów, ograniczenia w przemieszczaniu się, nielegalne wstrzymanie wypłaty wynagrodzenia, groźby przymusowej repatriacji bez wynagrodzenia oraz przemoc fizyczną i seksualną - wszystkie oznaki potencjalnego handlu.
Andrew Lazarus

165

Jeśli skleisz strony w paszporcie, równie dobrze możesz je wyrzucić.

Żaden urzędnik imigracyjny nigdy tego nie zaakceptuje i prawdopodobnie nawet będziesz miał problemy z powrotem do domu. „Kłopoty”, ponieważ w środku zostaniesz wciągnięty na bok do małego pokoju, dopóki nie upewnią się, że nie jesteś nielegalnym imigrantem.
Linie lotnicze mogą nawet nie zostać wpuszczone na pokład, jeśli zauważą, że Twój paszport wygląda podejrzanie.

Jedynymi osobami posiadającymi rzeczywiste uprawnienia do żądania paszportu są urzędnicy imigracyjni i / lub funkcjonariusze organów ścigania.

NIE przekazuj swojego oryginalnego paszportu swojemu szefowi.
Jedyne uzasadnione informacje, których pracodawca może potrzebować z paszportu, to kopia strony głównej ze wszystkimi szczegółami i datami wydania / wygaśnięcia paszportu oraz kopia strony z wizą, jeśli potrzebujesz wizy do pracy w tym kraju .


32
Nie znając kraju, w którym to się dzieje, i jego przepisów, tak naprawdę nie wiemy, że „jedynymi osobami z prawdziwym upoważnieniem do żądania paszportu są urzędnicy ds. Imigracji i / lub ścigania”. Z tego co wiemy, przepisy danego kraju mogą wymagać od pracodawcy posiadania lub przetwarzania paszportów zagranicznych pracowników.
phoog

55
@ phoog Być może trochę uogólnienia, ale IMO jest bezpieczny. Twój paszport nie jest właściwie twój. Należy do rządu kraju ojczystego, który go wydał (prawdopodobnie kolejne uogólnienie, ale z pewnością dotyczy to USA, Wielkiej Brytanii i innych). Nie widzę, aby istniałby jakikolwiek legalny sposób, by jakikolwiek podmiot inny niż imigracja / organy ścigania / inny organ rządowy mógł przejąć paszport bez zgody posiadacza i / lub kraju wydającego. Twój pracodawca z pewnością nie miałby takiego prawa w żadnym kraju, który nie stosuje żadnych ograniczeń w przemieszczaniu się (Środkowy Wschód? Korea Północna?).
brhans

1
Komentarze nie są przeznaczone do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została przeniesiona do czatu .
JonathanReez

106

Niektóre wiersze z mojego indyjskiego paszportu (pierwotnie napisane wielkimi literami):

UWAGA

Ten paszport jest własnością rządu Indii.

Powinien on znajdować się pod opieką posiadacza lub osoby upoważnionej przez posiadacza. Nie wolno go w żaden sposób zmieniać ani okaleczać.

Krótko mówiąc, przechowuj go w bezpiecznym miejscu, nie manipuluj nim i pamiętaj, że nie posiadasz paszportu, należy on do twojego kraju.


4
Odpowiada to na sabotaż, ale nie na pytanie, czy OP powinien przekazać go swojemu szefowi. Zasadniczo szef prosi o zostanie „osobą upoważnioną przez posiadacza”.
Niektóre wędrujące yeti

13
@ptityeti Być może tak, ale OP nie chce lub nie musi dawać go szefowi. To jest ustalone. Moja odpowiedź głosiła głównie OP o części manipulacyjnej. Inne odpowiedzi dotyczyły już innych jej aspektów. Nie chcę ich papugować.
NVZ

@NVZ, ale OP może zostać zwolniony z powodu nieprzekazania paszportu, a cytowany tekst tego nie zmienia.
phoog

3
@ phoog Przekazanie go jest wyłącznie uprawnieniem OP. Nie podejmuję za nich decyzji OP. Mówię tutaj, co mówi o sobie paszport. Inne odpowiedzi dają lepsze porady na temat tego, co PO powinien zrobić z szefem.
NVZ

@ phoog Nie wiem wiele o kraju OP. Na przykład w ZEA paszporty, zgodnie z prawem, powinny być wydane osobiście. Ale pracownicy chętnie przechowują je w sejfach firmowych, a firma musi je zwrócić natychmiast, gdy pracownik o to poprosi. Firmy nie mogą „prosić” o same paszporty.
NVZ

62

Nie wykopuj dołu głębiej niż to, co już jest, po prostu bądź szczery i powiedz swojemu szefowi, że odbyłem podróż. Te operacje ukrywania, takie jak te, o których myślisz, mają zwyczaj przechodzenia od złego do gorszego.

Pamiętaj tylko, że zmiana złego szefa jest znacznie łatwiejsza niż zmiana celowo zmienionego paszportu

Kłopoty z szefem mogą powodować tymczasowe problemy finansowe, ale kłopoty z imigracją mogą doprowadzić do więzienia (być może w obcym kraju)

Nigdy nie próbuj dokonywać żadnych zmian w paszporcie.

Jutro możesz mieć innego szefa i zapomnieć o obecnym, ale gdy sfałszowane paszporty zostaną zapisane w historii imigracji, pozostaną z tobą na długi czas.

Szef prosi o paszport, ale ma znaczek, którego nie chcę, żeby widział. Co robić?

Przepraszam, nie mogę przekazać mojego paszportu nikomu oprócz organów prawnych.

Pojechałeś na wycieczkę, kiedy powiedziałem „nie”?

Tak, zrobiłem to, było pilne i nie miałem innej opcji. Nie wpłynęło to na moją pracę.

Te małe lęki sprawiają, że ludzie robią rzeczy, które są jeszcze gorsze niż wcześniej, a stos wciąż rośnie, aż do głębokich kłopotów prawnych.


15
„Pamiętaj tylko, że zmiana złego szefa jest o wiele łatwiejsza niż zmiana złego paszportu” ... prawda? Nie sugeruję, że to zrobisz, ale czuję, że możesz „uszkodzić” lub „zgubić” paszport, dzięki czemu możesz dość łatwo poprosić o kolejny ... podczas gdy zmiana osobowości szefa lub zmiana samej pracy jest trochę trudna ...
Mehrdad

1
Powinienem był powiedzieć niż sfałszowany / nielegalnie zmieniony paszport : D
Hanky ​​Panky

5
@HankyPanky: Czy nie możesz tego po prostu „stracić”? (Ponownie, nie sugerując tego, ale wydaje mi się, że wielu ludzi nie zrobiłoby oka, zanim to zrobi.)
Mehrdad

2
Mówienie, że może to spowodować tylko „przejściowy problem finansowy”, jest nieuzasadnionym założeniem. Nie wiemy, jak trudna jest sytuacja finansowa OP i nigdy nie ma gwarancji, że znalezienie nowej pracy będzie łatwe.

1
@Mehrdad Wiele osób zdarza się, że paszport jest zabrany i nie mają oni możliwości dotarcia do ambasady lub uzyskania nowego. Jest to dość powszechne oszustwo, które każdego dnia rujnuje mu życie.

41

Pachnie to, że twój szef cię znęca.

Radzę skontaktować się z ambasadą lub bezpośrednio polecam skontaktować się z ministrem spraw zagranicznych Indii (Sushma Swaraj). Możesz wysłać do niej e-mail lub po prostu tweetować. Na pewno by ci pomogła, wyjaśniła twoją sytuację.

Jest najbardziej wrażliwym ministrem, jest wiele takich okazji, ludzie napisali na Twitterze i szybko to rozwiązała.

Oto dane kontaktowe Ministerstwa Spraw Zewnętrznych Indii.

Prośba o kopię paszportu o dowód to inna sprawa, ale prośba o oryginalny paszport nie jest właściwa. Mam nadzieję, że to ci pomoże, a wkrótce wyjdziesz z tej sytuacji.


4
To fajne rozwiązanie.
Szalony fizyk

29

Niczego nie przyklejaj! Utraci to ważność paszportu. Również większość paszportów ma numerowane strony, więc nie ma opcji, aby je ukryć.

Skontaktuj się również z prawnikiem lub inną pomocą. Nie wierzę, że twój szef może legalnie zażądać paszportu


„Nie wierzę, że twój szef może legalnie zażądać paszportu” ... mogą legalnie zażądać dowodu pozwolenia na pracę, którym jest na ogół paszport.
Mehrdad

Mówię, powinien skontaktować się z prawnikiem. Tutaj, w Estonii, szef ma prawo tylko zobaczyć moją tożsamość i tylko wtedy, gdy zabiera mnie do pracy po raz pierwszy. I nawet nie musi to być paszport. Może to być tylko dowód osobisty, prawo jazdy lub strona główna paszportu. Szef nie ma prawa zgodnie z prawem domagać się niczego innego ani przeglądać mojego paszportu. Mogę też wyświetlić potrzebną stronę z mojej ręki bez pozwolenia na przejrzenie jej.
Sapphire91140,

Ważna jest również kopia strony podpisana przez notariusza. Może to być również opcja
Sapphire91140,

2
@ Mehrdad Wymagający dowód zgody na pracę i wymaganie posiadania dowodu zezwolenia na pracę to dwie zupełnie różne rzeczy. Możesz mu to po prostu pokazać, a jeśli powie „muszę to zatrzymać”, powiesz „nie”. W przeciwnym razie nie możesz opuścić kraju bez jego zgody.
pa pa

2
@Mehrdad Mogą to zrobić, ale nie muszą tego robić. Jeśli chodzi tylko o dostarczenie dowodu pozwolenia na pracę, mogą zaakceptować kserokopię mojego paszportu lub mogą eskortować mnie do swojej kserokopiarki i obejrzeć ją samemu. Nie ma żadnego powodu, dla którego muszą oni fizycznie posiadać mój paszport w dowolnym momencie.
Anthony Grist

24

Wykonaj kolorową kserokopię najważniejszych stron. To znaczy te z twoim zdjęciem i szczegółami, które musi zobaczyć. Pokaż kopie tylko swojemu szefowi. Od ciebie zależy, czy chcesz je zatrzymać, czy nie. Prawdopodobnie nie musisz tego robić i możesz zniszczyć kopie po tym, jak zobaczy, co oni potrzebują.

Powinieneś być w stanie uzyskać kolorowe kopie w sklepie stacjonarnym (takim jak tutaj zszywki) lub w różnych innych centrach serwisowych. Powinno to kosztować tylko kilka (4-5) dolarów.

Nigdy nie powiedziałeś, dlaczego twój szef musi to zobaczyć, a wiele (większość) odpowiedzi i komentarzy tutaj zawiera pewne założenia dotyczące tego. Naprawdę nie wiemy. Może chce tylko zweryfikować niektóre dane osobowe. Jeśli twój szef nie ujawnia tych powodów, kserokopie naprawdę powinny wystarczyć. Następnie możesz to zostawić.


14

Rady udzielone przez innych, dotyczące nieprzekazywania paszportu i potencjalne nadużycia, są bardzo ważne i należy ich przestrzegać.

Ale wtedy rodzi się pytanie, jak utrzymywać relacje z szefem, jak odrzucić jego nieuzasadnioną prośbę.

Powiedziałbym mu, aby przekazał mu kserokopię części dokumentu tożsamości ze zdjęciem w paszporcie i wizy.

Są to jedyne części paszportu, które pracodawca ma uzasadniony powód, aby je zobaczyć, przy wielu okazjach podczas pracy za granicą musiałem dać kopie tych dokumentów. Jest to dość standardowy i często jest to nawet wymóg prawny dla zatrudnienia.


8

Na podstawie powyższych odpowiedzi, jeśli paszport zostanie zabrany bez Twojej zgody lub przymusu lub presji społecznej, nie możesz się oprzeć i nie otrzymasz go natychmiast, weź go poważnie i idź na policję lub do konsulatu swojego kraju, jeśli nie nie odzyskam go w ciągu kilku minut (i mam na myśli i zrób to).

Nie ryzykuj ani nie usprawiedliwiaj się, i nie pozwól nikomu odkładać tego na później. Powiedz im, że jeśli nie będzie w twoich rękach za (X minut lub gdy zrobią cokolwiek, co robią), to pójdziesz do swojego konsulatu - i to znaczy. To zbyt poważne, aby pozwolić ludziom grać w gry. Każdy, kto zabiera paszport, wiedziałby dokładnie, co robi, więc załóżmy, że mają jakiś zamiar lub inny i postępują odpowiednio.


To samo w sobie jest dobrą radą, ale nie odpowiada na pytanie.
Willeke

1
@Willeke: „zakładają, że mają jakiś zamiar lub inny i działają odpowiednio ...” odpowiada na pytanie, zwłaszcza biorąc pod uwagę ogólny kontekst. Plakat po prostu nie chce „wyjść i powiedzieć.
Tom Au

Pytanie nie brzmi: „jak postępować, czy mój paszport jest w rękach kogoś, kto nie chce go oddać”, ale „Mam w paszporcie pieczęć, nie chcę, żeby mój szef to widział” bez paszportu jego ręce.
Willeke

5

Jest to nadużycie z powodów opisanych powyżej, nawet prośba jest bardzo dziwna i brzmi jak nadużycie. Ci powinni skontaktować się z ambasadą i szukać pomocy.

To powiedziawszy, jeśli chcesz zachować swoją obecną pracę - Zawsze możesz uzyskać nowy paszport (bez pieczęci). Nie jestem pewien, dlaczego nikt tego nie sugerował, ale brzmi to jak najbardziej oczywista sytuacja.


W wielu (większości?) Przypadkach musisz zwrócić stary paszport, aby otrzymać nowy.
gerrit

2
@gerrit, dlaczego miałby to być problem? OP może zwrócić stary paszport i poprosić o nowy (bez pieczęci). (A, to zmusić ich, aby omówić ten problem z ich ambasady)
Benjamin Gruenbaum

1
Szef zauważyłby, że to nowy paszport. Jak wytłumaczysz to szefowi, nie dodając więcej kłamstw do stosu? Takich jak: został skradziony, zgubiłem go.
Enric Naval

@EnricNaval Właściwie prawie nigdy nie opowiadam się za kłamstwem - sugeruję, żebyś powiedział mu „Mam nowy paszport”, to nie jego sprawa, jeśli stary wygasł lub nie podobało ci się twoje zdjęcie.
Benjamin Gruenbaum,

2

Jeśli istnieje uzasadniony powód, dla którego szef sprawdza coś w paszporcie, ale prawdopodobny powód, dla którego reszta nie jest jego sprawą:

Może ty i twój szef moglibyście udać się do notariusza lub prawnika, który następnie zajmuje się paszportem i potwierdza, co należy potwierdzić?


2

Jak zauważyli inni, jest to jeden ze sposobów, w jaki prawa pracowników (z dowolnego miejsca na świecie) mogą być naruszane poprzez konfiskatę paszportów. Przed wyciągnięciem wniosków powinieneś zapytać swojego szefa, dlaczego chce zobaczyć twój paszport. Może to być obowiązkowy wymóg, aby firma zatrudniająca pracownika zagranicznego dołożyła należytej staranności.

Jednym z rozwiązań, o którym nigdzie indziej nie wspomniałem (więc przepraszam, jeśli tak jest), jest zamiast tego skan swojego paszportu. Jeśli jest to do celów identyfikacyjnych, strona z twoim dowodem tożsamości ze zdjęciem i numerem paszportu jest wszystkim, czego potrzebuje twój szef (znaczki są nieistotne). Musisz znaleźć urzędnika, który może obserwować i podpisać zeskanowany dokument, aby sprawdzić, czy jest on zgodny z prawem, na przykład notariusza (lub odpowiednik w kraju, w którym przebywasz).

Biorąc pod uwagę, że paszport jest niezwykle cennym dokumentem, ostatecznie zaleciłbym skonsultowanie się z lokalną ambasadą i poproszenie ich o radę. Będą również świadomi wszelkich zasad / przepisów obowiązujących w kraju, w którym się znajdujesz i powiedzą ci, co jest dobre, a co złe. Możliwe, że ambasada może również dostarczyć dowód tożsamości bez dokumentów lub dokumentów potwierdzających tożsamość / obywatelstwo, bez konieczności wydawania paszportu.

Paszport jest poważnym dokumentem prawnym, a jego uszkodzenie poprzez sklejenie spowoduje natychmiastowe unieważnienie go, więc NIE przyklejaj go.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.