Jak mogę uniknąć zamawiania wielu butelek wody w restauracji?


70

Mam kilka stanów przełykowych, które powodują wysokie prawdopodobieństwo impulsu bolusowego podczas jedzenia (impulsu bolusowego występuje, gdy jedzenie utknie w przełyku ). Jest kilka środków ostrożności, które podejmuję podczas jedzenia, aby zmniejszyć ryzyko utknięcia pokarmu w przełyku, jednym z nich jest picie drinka przy każdym przełykaniu. Oczywiście oznacza to, że spożywam sporą ilość wody podczas posiłku.

Podczas niedawnej podróży do Francji i Niemiec miałem trochę trudności z uzyskaniem wystarczającej ilości wody podczas posiłku. Nie mogę tak po prostu poprosić o dzban (kranowej) wody, jak mogę w USA. W Europie, kiedy zamawiasz wodę, dostajesz wodę butelkowaną 1 , a konkretnie żądanie wody z kranu jest złą etykietą.

Ale jedna butelka wody nie wystarczy.

Czy istnieje sposób, w jaki mogę poprosić o wystarczającą ilość wody (niegazowanej) bez naruszania zasad etykiety?

Jedyną opcją, o której myślałem, jest zamówienie wielu butelek wody (które, w zależności od posiłku i wielkości butelki, mogą z łatwością wynosić 4+), ale to: drogie, potencjalnie marnotrawstwo (jeśli zamówię więcej niż potrzebuję), i trochę dziwne. Nie mam nic przeciwko ujawnianiu moich problemów z połykaniem, chociaż najlepiej, gdybym musiał, zrobiłbym to z bardzo zwięzłym wyjaśnieniem.

1 Mam nadzieję, że przypomniałem sobie, aby poprosić o wodę niegazowaną . Najgorsze jest uzyskanie impulsu podczas ścigania żywności za pomocą wody gazowanej (lub innego rodzaju nasycania dwutlenkiem węgla) .

Edycja: Wow, więc woda z kranu wydaje się być bardziej powszechna niż myślałem we Francji. Moje początkowe założenie było oparte na moich wcześniejszych doświadczeniach, w których jadłem w restauracji w Paryżu (nie pamiętam, jak się nazywa, ale było dość popularne (ale nie drogie)). Kiedy poprosiłem kelnerkę o wodę z kranu jako mojego drinka (i odmówiłem wina i innych napojów), była wyraźnie zszokowana i zdenerwowana. Przez resztę wieczora albo ignorowała mnie (i moją żonę), albo jeśli musiała z nami współdziałać, skierowała na nas ciągłe spojrzenie. Było całkiem jasne, że w pełni spodziewała się, że zamówimy „właściwy” napój. Założyłem, że z powodu tego doświadczenia złamałem jakąś francuską zasadę etykiety.


74
We Francji zdecydowanie możesz poprosić o dzban wody z kranu ( une carafe d'eau ) i prawie zawsze go dostaniesz. W Niemczech jest to bardziej skomplikowane, ale możesz przynajmniej poprosić o dużą (1L) butelkę; czy to nie wystarczy?
Zrelaksowany

38
Nie mogę po prostu poprosić o dzban wody (z kranu), jak mogę w USA - prawda? Dlaczego nie? Zawsze to robię i rzadko mam problemy.
gerrit

30
Niezwykłe zamieszanie w tym pytaniu wydaje się być spowodowane dziwacznym połączeniem Francji i Niemiec, w przypadku których na ten temat obie odpowiedzi są całkowicie odmienne. Byłoby dokładnie tak, jak bezczelnie pytanie „Czy mogę szybko jeździć w Niemczech i Szwajcarii?” (jeden jest naprawdę znany z niewiarygodnie szybkiej jazdy, a drugi jest naprawdę znany z niewiarygodnie wolnej jazdy).
Fattie,

Komentarze nie są przeznaczone do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została przeniesiona do czatu .
JonathanReez

Jeśli chodzi o preferencje kelnerek dla klientów, którzy zamawiają „właściwe napoje”, napotkałem ten sam problem w Stanach Zjednoczonych. Kelnerka chce spędzać czas tam, gdzie dostaje wskazówki. W niektórych restauracjach napój stanowi dużą część rachunku. Prosta odpowiedź brzmi: dobrze dawać napiwki. Gdy tylko spojrzysz na niego z uśmiechem i powiesz: „Nie martw się, zajmiemy się tobą”. Napiwam moją kelnerkę na podstawie jej wyników. W kuchni może się płonąć, ale jeśli dobrze sobie z tym radzi, to wciąż dawam napiwek.
candied_orange

Odpowiedzi:


142
  1. Twoja w Europie to nadmierna generalizacja. Ale to nie rozwiązuje twojego problemu w indywidualnych przypadkach. Więc:

  2. Zresztą i tak nie ma to nic wspólnego z etykietą. Masz schorzenie, które wykracza poza etykietę.

Mam chorobę, która wymaga ode mnie dużo picia.
Czy możesz mi przynieść 2 litry wody z kranu do posiłku?

Nie komplikuj tego bardziej. Jeśli nie chcą cię przyjąć, wyjdź.
Po drodze możesz poinformować kierownika, dlaczego wyjeżdżasz.

(I oczywiście nie narzekaj, jeśli coś ci za to naliczą. To jest sprawiedliwe).


47
W wielu krajach europejskich nie ma mowy, aby kelnerzy mogli zrozumieć tak złożone zdanie w języku angielskim. W razie potrzeby polecam tłumaczenie twojego telefonu.
JonathanReez

14
Zgadzam się z @JonathanReez. Tak więc dla PO jako pomoc: w języku niemieckim byłoby to: „Ich habe eine Krankheit, weshalb ich während des Essens sehr viel trinken muss. Könnten Sie mir daher freundlicherweise 2 Liter Leitungswasser zu meinem Essen bringen?”
dirkk

43
Jeśli chodzi o koszty - nie jestem pewien, gdzie indziej w Europie, ale w Wielkiej Brytanii każdy zakład sprzedający alkohol musi również bezpłatnie oferować nieograniczoną liczbę zimnej wody z kranu. Ponieważ większość restauracji sprzedaje alkohol, są one uwzględnione. (Edycja: Właśnie zauważyłem, Richy B powiedział to jako komentarz do odpowiedzi Suberta wraz z odniesieniem)
Kallum Tanton

Komentarze nie są przeznaczone do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została przeniesiona do czatu .
JonathanReez

@CandiedOrange. Aby edytować jedno słowo, trzy lub więcej osób musi przejrzeć. Z tego powodu zostaniesz poproszony o powstrzymanie się od drobnych zmian. Co więcej, każda edycja podnosi pytanie do góry, a zbyt wiele z nich nie jest dobre dla witryny. Docenia się dobre edycje, drobne edycje są uciążliwe.
Willeke

94

We Francji jest to wymagane przez prawo do zapewnienia wody z kranu do klienta, za darmo . Popyt o wodę z kranu w dzbanku w restauracji jest bardzo powszechny i ​​do przyjęcia. Nie wahaj się poprosić o uzupełnienie.


43
W Wielkiej Brytanii woda z kranu musi być legalnie bezpłatna, jeśli sprzedaje alkohol ( bbc.co.uk/news/uk-39881236 ). Jeśli nie sprzedają alkoholu, nie ma prawnego wymogu zapewnienia bezpłatnej wody z kranu.
Richy B.,

17
Tak, we Francji czujesz się dobrze, ale musisz być konkretny - prośba o l'eau (woda) zwykle dostarczy ci wodę butelkowaną, podczas gdy karafka d'eau (zapalony dzban wody) dostaniesz wodę z kranu .
Mourndark,

Komentarze nie są przeznaczone do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została przeniesiona do czatu .
JonathanReez

50

Z mojego doświadczenia wynika , że miejsca, w których kelnerzy mogą krzywo patrzeć na klientów zamawiających wodę z kranu, z przyjemnością przyjmą cię, jeśli zamówisz z nią płatnego drinka . Wystarczy zamówić aperitif lub szklankę coli / soku / piwa i poprosić kelnera, aby przyniósł ze sobą dzban. W ten sposób restauracja nadal osiąga oczekiwany zysk, a Ty dostajesz wystarczającą ilość wody.


4
Tak! Podczas gdy we Francji restauracje są prawnie zobowiązane do zapewnienia bezpłatnej wody z kranu, nie oznacza to, że nie będą uważać ludzi, którzy zamawiają najprostszy posiłek i po prostu wodę z kranu, za tanie łyżwy ... a zatem nie oczekują wiele napiwku (ponieważ we Francji jest opcjonalne).
Matthieu M.,

Robię to często, działa całkiem dobrze. Gorąca herbata jest dobrym wyborem na płatny napój - zwykle nie jest zbyt droga, nie jest gazowana (jak wspominał PO, że może to być problem), i uważam, że ciepło pomaga, gdy mam problemy z gardłem.
Megha,

1
@ Matthieu: poza tym kłótnie z paryskimi kelnerami to (słyszałem) głupiec, nawet jeśli jesteś Francuzem, nie wspominając o obcym.
Steve Jessop,

1
@ SteveJessop: To trochę zawstydzające, ale ... tak. Francuscy kelnerzy nie są szczególnie znani ze swojej gościnności, szczególnie w „tanich” barach / restauracjach w miejscach turystycznych, gdzie nie mają motywacji do uprzejmości, ponieważ miejsce i tak się zapełni, a jeden turysta wyda się bardzo podobnie. Miejsca na uboczu, lub te z wyższej półki, częściej mają gościnną obsługę.
Matthieu M.,

16

Sam jestem Francuzem i dużo podróżowałem w swoim kraju.

Nigdy nie znalazłem miejsca, w którym nie (lub niechętnie) podaliby wodę z kranu. Może w bardzo drogich restauracjach (wątpię, ale dlaczego nie), ale gdzie indziej jest całkowicie w porządku.


Z drugiej strony często (nie zawsze) przynoszą tak małe dzbanki, że trzeba prosić o więcej co pięć minut ...
Marc Glisse

15

Chciałbym dodać konkretny przypadek dla Austrii: Możesz zamówić wodę wodociągową („Leitungswasser”) w prawie każdej restauracji tutaj. Obciążą Cię niewielką kwotą (głównie za usługę przyniesienia wody do stołu, mycia szkła po użyciu).

Należy pamiętać, że „Stilles Wasser” (woda niegazowana) będzie butelkowany i drogi, ponieważ jest to woda mineralna. Przydatna wskazówka martin.koerbel z komentarzy: Jeśli pobiorą opłatę za „Leitungswasser”, będą musieli odzwierciedlić ten fakt w menu, abyś mógł sprawdzić cenę przed złożeniem zamówienia. Jeśli nie ma go na liście, z pewnością będzie darmowy (chociaż napotkałem miejsca, w których tak nie było).

Źródło: Mieszkam w Austrii i byłem w większości części kraju. Ponieważ nie mam regularnego dochodu, woda w kranach jest sposobem na wyjście do restauracji.


@ martin.koerberl: Dzięki, dodałem go do odpowiedzi. Zetknąłem się z miejscami, w których tak nie było, tj. W menu nie ma wody z kranu i wciąż naliczają za to niewielką kwotę - czy to nielegalne?
Haini

Podejrzewam, że Austria jest bardziej zadowolona z podawania wody z kranu niż Niemcy, ponieważ i tak już podają wodę jako dodatek do kawy.
Hagen von Eitzen,

@DavidRicherby Wątpię, aby pozwalać ludziom czyścić własne szkło i używać go ponownie dla innych klientów. Nie dostaję tego rozróżnienia i byłbym zaskoczony, gdyby prawo wprowadziło to rozróżnienie (ale chciałbym usłyszeć inaczej).
martin.koeberl

@David Richerby: Naprawdę masz rację, że nawet prawo nie jest wystarczająco szalone na coś takiego - wybacz mi! Zmienię swoją odpowiedź i wyjaśnię. Na marginesie: pomieszałem niektóre ankiety / badania, które podniosły przyczyny pobierania wody z kranu, ponieważ z pewnością ogromna cena 1,80 € / 1000L nie może być powodem. Restauracje w większości odpowiedziały: a) jego usługa jest droga lub b.) Witalizują wodę jako wodę „Grander” ...
Haini

11

Jestem w Europie i od wielu lat podróżuję po wielu krajach europejskich.

Mogę liczyć na palce dłoni, czasy, kiedy nie byłem w stanie powiedzieć „poproszę szklankę wody z kranu”. Obejmuje to puby, które większość pieniędzy zarabiają na napojach. Być może taka częstotliwość „raz na 4-5 lat” to rzadko.

W razie potrzeby „przepraszam, ale mam schorzenie i potrzebuję wody z kranu, ale mogę prosić o dzban z wodą z kranu, dziękuję”.

Jeśli powiedzą „nie”, uprzejmie powiedz „okej, dziękuję” i wyjdź. Zmień gdzie jesteś, gdziekolwiek indziej.


7

Masz sporo odpowiedzi i komentarzy, ale nie widzę zwięzłej części na temat Niemiec, więc dodam, że:

Podczas gdy we Francji dostajesz nieograniczony dopływ wody z kranu przez prawo, w Niemczech - przynajmniej we wszystkich miejscach, które odwiedziłem do tej pory, głównie na południu - kelnerzy zrobić zrozumieć słowo „tap water” (dobrze, Leitungswasser). Nie obrażają się, ale tak naprawdę nie pójdą do kranu i nie wypuszczą naszej doskonałej i zdrowej wody z kranu, ale najprawdopodobniej otworzą butelkę wody niegazowanej.

Innymi słowy, poniżej słowo „Leitungswasser” jest synonimem „Stilles Wasser” (woda butelkowana niegazowana), przynajmniej tak rozumieją je kelnerzy. Z mojego doświadczenia, ogólnie rzecz biorąc, nie podniosą brwi, ale zapłacisz wszystko, co musisz zapłacić za wodę niegazowaną.

Kiedy wychodzisz z wieloma ludźmi, często zamawiasz butelki wody na stół; Rzeczywiście nigdy nie widziałem dzbanów czystej wody. Możesz dostać trochę napojów alkoholowych w dzbanach, ale z mojego doświadczenia wynika, że ​​jeszcze nie woda.

Na razie wszystko zostało powiedziane: większość kelnerów tutaj to ludzie, więc możesz po prostu zamówić „szklankę XXX, a ja muszę pić dużo na brzuchu, czy możesz też przynieść duży dzban z prostym Leitungswasserem” . 99% chętnie odpowie „pewnie! Przyniosę ci dużą butelkę” (i zapłacisz za to), ale możesz po prostu spotkać 1%, który rzeczywiście jest w stanie pobrać trochę wazy i napełnić ją po brzegi rzeczywista woda z kranu.

Ale nie sugerowałbym opuszczenia restauracji, gdyby mogli tylko przynieść butelki - po kilku dniach możesz się głodować (i spragniony!) ...


1
Po powrocie nie dostaniesz „oryginalnej” koksu, a nawet 7-upu, szczególnie w pubach. Mają duże pojemniki z wystarczająco podobnymi napojami produkowanymi lokalnie, które są znacznie tańsze i po prostu dodają ciężarówkę lodu podczas serwowania.
Rui F Ribeiro

1
To ma sens, @RuiFRibeiro.
AnoE,

niektórzy będą o tym mówić, wielu przysięgnie, że to prawdziwy artykuł. nie oczekuj zawsze prostej odpowiedzi, jeśli pytasz o to. Widziałem pojemniki, wyglądają jak metalowe beczki / beczki piwa.
Rui F Ribeiro

1
Tak. Nawiasem mówiąc, usunąłem ten akapit z mojej odpowiedzi, to naprawdę nie ma nic wspólnego z danym pytaniem, ale byłoby własnym pytaniem. @RuiFRibeiro
AnoE

1
Byłem ostatnio we Flensburgu (prawie na granicy duńskiej), aw menu znalazłem „wodę z kranu Flensburger” (ale napisane po niemiecku) 500cl 1 €.
Willeke

4

Nie ma nic dziwnego w zamawianiu kilku butelek wody, jednak bardziej ekonomicznie byłoby zamówić jedną dużą butelkę zamiast kilku mniejszych (jeśli restauracja ma to w menu).

Jeśli jednak spodziewasz się dostać 4 butelki w cenie 1, ponieważ potrzebujesz więcej wody, to podobnie jak poprosić o podwójny stek w cenie 1, ponieważ twoje ciało potrzebuje więcej białek.

Restauracje są na ogół drogie i dla niektórych osób są droższe niż dla innych.

Napoje są głównym źródłem dochodu dla restauracji w Niemczech, więc nie jest prawdopodobne, abyś znalazł taki, który będzie oferował napoje w cenie hurtowej. Jeśli tak, będą musieli zdobyć pieniądze w inny sposób. Albo jakość będzie niższa, albo jedzenie będzie droższe.


4

Inne odpowiedzi dotyczyły niektórych z nich, ale podsumowując, oto kilka strategii, których możesz użyć:

  • Nie wstydź się i zamawiaj wodę z kranu tak często, jak potrzebujesz. Jest to niezwykle powszechne i całkowicie bezproblemowe we Francji. Większość kelnerów / restauratorów się tego spodziewa i nie zastanowi się dwa razy, tylko najbardziej ekskluzywne restauracje oczekują zakupu wody butelkowanej. W Niemczech nie jest to tak powszechne, ale nadal warto spróbować. Jedynym „zwykłym” miejscem (tj. Obok odległych wysp lub schroniska, gdzie brakuje wody) widziałem, jak kelner zdecydowanie odmawia podania wody z kranu, to Luksemburg.
  • Zamów duże (1L) butelki. Nie wiem, czy miałeś na myśli 4L, czy 4 pojedyncze butelki 33cl, ale jeśli miałeś na myśli te ostatnie, przejście na duże butelki ułatwiłoby to. Poproś o „dużą” butelkę (płaskiej) wody. W Niemczech woda ma skłonność do nasycania się dwutlenkiem węgla, jeśli nie pytasz o to konkretnie. Chociaż nie do końca idiomatyczne pytanie o wodę „bez gazu” może być najbezpieczniejszym sposobem na zrozumienie, jeśli nie czujesz się swobodnie mówiąc po niemiecku.
  • Jeśli nadal masz wątpliwości co do zamawiania wody, zamów napój na początku posiłku, może napij się sody, soku lub piwa przed posiłkiem. W ten sposób nie wydajesz się tak tani, a restauracja zyskuje na napojach, więc możesz poprosić o wodę z kranu. To samo, jeśli twoja drużyna ma butelkę wina lub coś takiego, proszenie o wodę obok jest zupełnie normalne.

@Fattie Jak powiedziałem, to nie jest powszechne, ale dostałem już trochę (chociaż możliwe, że przy szklance, a nie dzbanku) i nie sądzę, aby kontrast był tak ostry, jak to robisz. Nie widzę nic złego w pytaniu. Nawiasem mówiąc, nadal nie jestem przekonany, że prawo we Francji jednoznacznie wymaga od restauracji oferowania darmowej wody z kranu, ale starałem się unikać dyskusji.
Zrelaksowany

@Fattie Jaki jest twój cel? Czy to frazes, czy nie teraz? Rozróżniam oczywiście, masz rację, że sytuacje są bardzo różne.
Zrelaksowany

3
Zgadzam się ze swobodą co do tego, że w Niemczech popyt na wodę z kranu jest rzadkością. Ale jeśli powiedziałbyś, że masz stan chorobowy przez większość czasu, chętnie się z tym pogodzą. Niemcy są bardzo dobrzy w kwestii zakwaterowania.
OmamArmy,

1
@Fattie Um. Twierdzisz, że Niemcy nie mają bieżącej wody pitnej? Dlaczego trzeba go filtrować? Dlaczego nie mogli po prostu włożyć go do szklanki do piwa? Mogą być niechętny , aby dać ci wody z kranu, ale roszczenia, że jesteśmy fizycznie niezdolny do jest śmieszny.
David Richerby,

3

Jedyne czasy w Europie, w których nie mogłem dostać więcej niż szklankę wody (choć nigdy nie prosiłem o kilka litrów dla siebie samego) w restauracji, znajdowały się w części Hiszpanii podczas silnej suszy, kiedy racjonowanie wody było w efekcie.

I nawet w takich przypadkach zazwyczaj są bardziej niż szczęśliwi, sprzedając ci dowolną ilość wody butelkowanej (gazowanej i nadal obu), o ile mają ją w magazynie.


1

Jedną sztuczką, która może pomóc w Niemczech, jeśli nie masz dużych butelek wody, jest to, że bezalkoholowy hefeweizen jest szeroko dostępny, czasem tańszy niż woda, a standardowy rozmiar to pół litra.


1
OP specjalnie poprosił o wodę niegazowaną . Wątpię, czy piwo, z alkoholem lub bez, miałoby w tym przypadku jakąkolwiek wartość.
Matthias

To rozsądny punkt. Mimo to wolę wodę niegazowaną, ale cieszę się z piwa, więc być może OP jest podobny.
Noah Snyder
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.