Czy to obraźliwe dla szefa kuchni / gospodarza, aby skończyć całe jedzenie na twoim talerzu we Włoszech?


66

Ktoś mi kiedyś powiedział, że we Włoszech obraźliwe jest dla szefa kuchni, jeśli zmyjesz talerz z jedzeniem. Że powinieneś zostawić małą porcję. Nie znajduję nic na ten temat w Internecie. Czy jest w tym jakaś prawda i jak poważne jest to przestępstwo? Czy to może po prostu stara zasada etykiety, której się już nie przestrzega?

Aktualizacja: Wow! Nie sądziłem, że to pytanie będzie tak interesujące dla ludzi. Wczoraj byłem we Florencji we Włoszech i zapytałem szefa kuchni fajnej restauracji bezpośrednio na to pytanie. Mówił dobrze po angielsku i potwierdził to, co powiedział @Hatef, w tym wspominając część o La Scarpetta. Możliwe, że jest inaczej w różnych częściach Włoch. Zapytam też w Rzymie. Interesujące jest to, że różne kraje na całym świecie podzielają tę tradycję. Można stworzyć interesującą mapę świata.


6
W starej chińskiej kulturze gospodarz zawsze chce zaoferować gościom więcej niż wystarczającą ilość jedzenia, aby okazać gościnę, więc jeśli skończysz wszystko na talerzu, gospodarz może się czuć źle (myśląc, że nie zaoferowałby wystarczającej ilości jedzenia), ale nie będzie obrażony.
Alex

Komentarze nie są przeznaczone do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została przeniesiona do czatu .
Mark Mayo

2
Nie mogę napisać odpowiedzi na pytanie chronione i jako Włoch zgadzam się z tymi, którzy mówią „nie”. Być może jednak zainteresuje Cię pochodzenie tej historii: wiele lat temu uważano ją za „dobrą etykietę” lub znak „nie umieram z głodu od tygodni”, a ta stara i nieaktualna tradycja jest wciąż dyskutowana na stronach internetowych i innych rzeczach tak. W dzisiejszych czasach jest jednak inaczej i zwykle kończymy jedzenie.
Andrea Lazzarotto

Odpowiedzi:


107

Powiedziałbym, że jest na odwrót. Włoscy szefowie kuchni nie lubią resztek na talerzu, ponieważ może to oznaczać, że jedzenie ci się nie podobało. Pewnego razu w lokalnym barze, w którym codziennie jem lunch, wyszedłem z niedokończonym talerzem na stole, a następnego dnia przesłuchano mnie, aby upewnić się, że nic nie jest nie tak z jedzeniem.

Istnieje jednak inna działalność we Włoszech, zwana: Fare La Scarpetta , co oznacza, że ​​po skończonym jedzeniu czyścisz talerz z sosu kawałkiem chleba (jak ten ).

Jak napisano w tym artykule:

Włochy można podzielić na dwie grupy: tych, którzy robią scarpetta i tych (niewielu), którzy tego nie robią.

Doing Scarpetta jest uważane za nieformalne zajęcie i rzadko zdarza się, że ludzie robią to w restauracjach (szczególnie w północnych częściach Włoch).


Komentarze nie są przeznaczone do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została przeniesiona do czatu .
Mark Mayo

2
Moja rodzina pochodzi z południowej części Włoch, a Scarpetta robimy podczas posiłków, w których oferowany jest chleb.
ggiaquin16

2
Ta scarpetta istnieje również we Francji i Belgii, gdzie po francusku nosi nazwę „spodek”. Jest to tak nieformalne, jak twierdzisz we Włoszech, chociaż sam nie waham się tego zrobić w restauracji, ponieważ klient ma zawsze rację ;-)
Laurent S.,

43

Jak już powiedział Hatef w swojej odpowiedzi, jest na odwrót!

Powiedział, że rzecz jest nieco bardziej skomplikowana i jest bardziej zależna od kontekstu niż powiedział Hatef.

Przede wszystkim powiedziałeś szefa kuchni / gospodarza, więc myślę, że interesują Cię lokalne zwyczaje w sytuacjach prywatnych. W takim przypadku zależy to w dużej mierze od sytuacji. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli nie skończysz jedzenia, możesz zostać zapytany, dlaczego, zwłaszcza jeśli nie przestałeś, kto podał jedzenie, wypełniając twój talerz. Możesz uciec od wyjaśnienia, że ​​jesteś już pełny lub że jesteś prawie pełny, a pozostały pokój w żołądku przeznaczony jest na smacznie wyglądające ciasto, o którym wiesz, że przyjdzie później! :-)

Oczywiście, jeśli jesteś w nieformalnej sytuacji i utrzymujesz przyjazne stosunki z gospodarzem, możesz również powiedzieć prawdę i powiedzieć, że chciałeś spróbować tego jedzenia, ale właśnie odkryłeś, że nie lubisz go zbytnio.

Zwróć uwagę, że w niektórych częściach Włoch, szczególnie w środkowej i południowej części kraju, szczególnie w nieformalnych sytuacjach, zwyczajowo okazuje się gościnność, wypełniając talerz gościa po brzegi! Lub podać lunch ze zbyt wieloma różnymi daniami! Jeśli więc nie jesteś „wielkim zjadaczem”, przygotuj się na wysiłek! :-)

W restauracji rzeczy nie zawsze są takie, jak powiedział Hatef. Opis, który podał, jest poprawny dla restauracji na wysokim poziomie (tj. Tam, gdzie kelnerzy są formalnie ubrani lub mają na sobie mundur), ale najczęściej nie zostaniesz zapytany, dlaczego zostawiłeś coś na talerzu, chyba że zjadłeś prawie nic. O wiele częściej po ukończeniu kursu uprzejmie pyta się, czy wszystko jest w porządku.

Co więcej, w wielu pizzeriach i restauracjach „z nieformalnym nastawieniem” (z braku lepszego określenia) nie będziesz traktowany z takimi ceremoniami. Nie mam na myśli, że są niegrzeczni, po prostu są zbyt zajęci, a personel po prostu przyjmuje zamówienia i dostarcza naczynia bez większego formalizmu (częściej w przypadku tańszych).

Tak, czasami zdarza się, że szef kuchni denerwuje się, gdy klienci nie lubią jego potraw, ale jest to dość rzadkie, nawet w restauracjach na wysokim poziomie (za cenę, którą pobierają, zwykle nie chcą, aby klient się denerwował! ).

BTW, „fare la scarpetta”, które kiedyś uważano za bardzo niegrzeczne, ponieważ było znakiem rozpoznawczym biednych ludzi (uważanych za podwładnych, zwłaszcza gdy Włochy były jeszcze monarchią), teraz jest dość zwyczajowe (jeśli podobało ci się jedzenie), a nie zmarszczyła brwi w większości sytuacji. W dzisiejszych czasach jest to po prostu trochę nieeleganckie, szczególnie w sytuacjach bardzo formalnych. Na przykład: zespół inżynierów lub nauczycieli wychodzących na lunch w czasie wolnym może zostać przyłapany na robieniu „la scarpetta” i nikogo to nie obchodzi. Podczas formalnego lunchu, podczas którego dyrektor generalny firmy spotyka potencjalnych klientów przemysłowych, prawdopodobnie nie zobaczysz takiego zachowania.


@Fattie Spójrz na profil OP i aktualizację pytania i ponownie rozważ swoje oświadczenie.
Maszt

18

To może być regionalne. Moja teściowa (urodzona we Włoszech) przyniesie kolejny talerz tego, co to było, jeśli go opróżnisz - za pierwszym razem nie będziesz mieć dość. Dużo czasu zajęło mi przekonanie jej, by najpierw mnie zapytała .

Problem polega na tym, że przyniesie talerz czegoś innego, jeśli nie ukończysz pierwszego - najwyraźniej ci się nie podobało. Po licznych eksperymentach wydaje mi się, że znalazłem słodki moment, ile zostawić, aby ją uszczęśliwić. Z pewnością mniej niż kęs!

Pochodzi z obszarów wiejskich, gdzie praca fizyczna jest normą - i w rezultacie większy apetyt, i widzę, gdzie może to mieć sens.

Dlatego uważam, że odpowiedź jest zależna od kontekstu - północ / południe, miasto / wieś, restauracja / dom. Życzymy powodzenia!


12

Włoski tutaj: Pozostawienie „ odrobiny ” resztek nie jest zbyt obraźliwe, jednak jest dość niejednoznaczne, jest to zachowanie zwykle związane z „nowymi bogactwami”, tak jakby „kiedyś byłem głodny, teraz mogę nawet zostawić jedzenie na sobie talerz". Jeśli możesz, unikaj i ciesz się całym talerzem (świetnego) jedzenia.


8

Wierzę, że to przesadzasz. O ile nie jesteś wyraźnie miejscowym (abyś wiedział, że znasz lokalne zwyczaje), nikt w restauracji nie będzie obrażony, jeśli skończysz talerz lub coś na nim zostawisz.

Ledwie dotykając jedzenia i pozostawiając quasi-pełny talerz, zauważysz w większości miejsc i może naturalnie być obraźliwy dla kucharza. Chociaż gdybym naprawdę nie lubił jedzenia, nie zmusiłbym się do zjedzenia go tylko po to, by zadowolić kogoś.


6
Dawno, dawno temu, zanim zdałem sobie sprawę, że to problem, gwizdałem w domu w domu jednego z moich przyjaciół (rosyjskich tradycji). Byli zszokowani, że gwizdałem i to wywołało kłótnię. Więc nie, nie sądzę, że przesadzam z tym. Subtelne różnice w zwyczajach między kulturami mogą wydawać się przyziemne z zewnątrz, ale dla tych, którzy uważają to za tabu, mogą być dość obraźliwe.
deltaray

2
@deltaray Istnieje różnica między domem znajomego a restauracją. Jeśli kelner łatwo obraża ludzi z różnych kultur i nie może zatrzymać go dla siebie, jest to z pewnością nieodpowiednia osoba do swojej pracy. Mogę również zapewnić, że dla wielu Rosjan gościnność wobec obcych jest ważniejsza od przesądów.
Dmitrij Grigoryev

3
Ludzie zazwyczaj wybaczają / rozumieją obcokrajowców, jeśli wiedzą, że niektóre rzeczy są kulturowe. Ale są ludzie, którzy myślą, że sposób, w jaki zostali wychowani, jest oczywiście jedynym sposobem. Niestety wydaje się, że w Stanach Zjednoczonych odsetek ten jest wyższy niż gdziekolwiek indziej.
WGroleau,

@WGroleau Szczerze mówiąc, założyłem, że większość ludzi jest tego świadoma. Mam dziesiątki przyjaciół i znajomych w Rosji, którzy zrobiliby uwagę, gdybym zaczął gwizdać w domu lub uścisnąć dłoń przez drzwi. Żadne z nich nie zwróciło uwagi, gdy moi francuscy koledzy zrobili to samo, chociaż niektórzy (moi rosyjscy przyjaciele) byli wyraźnie zaskoczeni po raz pierwszy.
Dmitrij Grigoryev

1
Chciałbym, żeby to była prawda. Spotkałem niektórych, którzy nie są świadomi. I wielu, którzy zdają sobie sprawę, że ludzie są różni, ale myślą, że sposób, w jaki robią rzeczy, jest oczywiście najbardziej rozsądnym sposobem ...
WGroleau

8

Możliwe, że osoba, która ci powiedziała, że ​​myli Włochy z Tajlandią lub Chinami. Inni użytkownicy już zauważyli, że ten szczególny zwyczaj jest we Włoszech wręcz przeciwnie, więc sądzę, że albo osoba, która ci powiedziała, pochodzi z okresu, w którym obowiązywał, albo po prostu źle zrozumieli swoje własne źródło i sądzili, że chodzi o Włochy .

http://www.learnthaiculture.com/thai_culture_thai_eating_etiquette.shtml stwierdza, co do wykończenia twojego talerza:

Nie jedz całego jedzenia na talerzu. Otóż ​​to. Jeśli skończysz całe jedzenie na talerzu, obrażasz kucharza lub gospodarza. Mówisz im, że nie nakarmili cię wystarczająco i że są biednymi kucharzami. Dla człowieka z Zachodu zasada ta może być nieco trudna do przestrzegania. W kulturze zachodniej uczymy się „czyścić talerz”. „Jak śmiesz nie jeść fasoli, w Etiopii głodują dzieci!” Ale nie martw się, ta zasada nie jest często stosowana. W restauracji jest idealnie w porządku, aby wyczyścić talerz. Jeśli zostaniesz zaproszony do zjedzenia tajlandzkiego domu dla osób, w którym starszy gotuje posiłek, postępuj zgodnie z zasadą. Raz nawet widziałem, jak sama kucharzka posiłku celowo zgarnęła ryż z boku talerza, żeby był uprzejmy.

Coś podobnego ma zastosowanie w Chinach, zgodnie z Huffington Post: http://www.huffingtonpost.com/entry/empty-plate-cultural-differences_us_5807822de4b0dd54ce368d7e


10
W Europie nie jest to tak niespotykane, jak sugerujesz. Moja matka (Holandia) poczuje, że nie ugotowała wystarczająco dużo, jeśli wszystkie serwowane dania wrócą puste i w kuchni nie pozostanie nic do wysłania. (O ile słyszałem od włoskich kolegów, matki we Włoszech poczują to samo.)
Willeke

6
@Willeke, zgadzam się. Włoska strona mojej rodziny byłaby przerażona, gdybyś umył talerz i nie było jedzenia w kuchni. Jako dziecko zawsze mi mówiono, kiedy odwiedzałem dom mojej babci - która przyjechała z Włoch do Ameryki na początku XX wieku - ZAWSZE zostawić trochę na talerzu, inaczej babcia byłaby „smutna”.

4
To bardzo interesujące, w mojej kulturze pozostawienie rzeczy na talerzu oznacza coś wręcz przeciwnego - nie podobało ci się jedzenie. Chyba że jesteś naprawdę pełny i tak o tym wspominasz - ale dzieje się tak tylko w nieformalnych / przyjaznych sytuacjach.
Burhan Khalid

2
W Chinach jest to z pewnością prawda i obowiązuje wszędzie, w tym w restauracjach. Pewnego razu podczas posiłku z grupą w Chinach zapomniałem o tej zasadzie i wyczyściłem talerz, a potem zauważyłem, że obok mnie Chińczyk patrzy z dezaprobatą, delikatnie wskazując na miskę z makaronem grupy. Więc wziąłem niewielką ilość makaronu, położyłem na talerzu i nie dotknąłem go, po prostu go zostawiłem. Skinął głową z aprobatą. Myślę, że w Europie jest różnie: większość gospodarzy chce potwierdzenia, że ​​jedzenie było smaczne, ale starsi krewni mogą chcieć cię zepsuć, dopóki nie będziesz wypchany (zwłaszcza jeśli przeżyli powojenne racjonowanie)
user568458

3
@ JanDoggen Zamieściłem wyjaśnienie w twoim poście Meta na temat tego, dlaczego udzieliłem tej odpowiedzi.
Nzall,

7

W dużym stopniu zależy to od regionu, ale głównie od osoby / rodziny do osoby / rodziny.

W południowych Włoszech i częściowo w centrum dostarczają ci dużo jedzenia i zwykle nie dbają o to, czy je skończysz, czy nie, dopóki jesz dużo .

W północnych Włoszech porcje są zwykle mniejsze i z tego powodu mogą zadawać pytania, jeśli nie dokończysz płyty. Dzieje się tak głównie dlatego, że uważają, że część, którą ci dali, była właściwa, a jeśli nie dokończysz, może to być spowodowane tym, że coś jest nie tak.

Zależy to również od kontekstu, w wysokiej klasy restauracjach po prostu grzecznie zapytają, czy wszystko jest w porządku, często zarówno jeśli skończycie talerz, jak i nie.

W restauracjach typu „osterie” porcje będą zwykle większe, ale znowu zależy to głównie od czekania.

Jeśli jesz w domu rodzinnym, zwykle obowiązują powyższe zasady dotyczące regionu, ale są duże szanse, że możesz spotkać południową rodzinę na północy i centrum Włoch, ponieważ migracja miała miejsce w przeszłości, kiedy bardzo trudno było znaleźć praca na południu.

Aby odpowiedzieć na twoje pytanie, nie ma ścisłej zasady, której należy przestrzegać. Bądź uprzejmy i postaraj się nie pytać o wiele różnych talerzy, aby wypróbować je wszystkie, jeśli planujesz zjeść tylko niewielką jego część. Włoskie potrawy są zwykle bardzo bogate i uważa się, że są spożywane w następujący sposób:

  • opcjonalny starter
  • jedno danie główne i / lub drugie danie
  • deser
  • espresso (nigdy cappuccino po obiedzie / kolacji!)

Jeśli zapytają cię, dlaczego zostawiłeś coś na talerzu, zwykle wystarczy powiedzieć, że jesz za dużo. Pozwoli to uratować cię przed nieprzyjemną sytuacją na wypadek, gdyby nie podobał Ci się talerz, a także będzie komplementem dla szefa kuchni, ponieważ uzna, że ​​porcja była wystarczająco duża, aby zaspokoić Twój apetyt.


3
+1 za świetną odpowiedź, moja edycja była tylko drobną korektą pisowni .. nigdy nie przeklinaj jedzenia :-)
Giorgio

1
Zupełnie słuszne, północne i południowe Włochy są tak różnorodne kulturowo, jak dwa inne regiony na planecie.
Fattie,

To prawda o różnicach północ / południe, które mogą być nawet bardzo duże w zależności od tematu. Ale jeśli chodzi o to, czy dokończenie całego jedzenia na talerzu jest obraźliwe, różnice są realne, a uczucie głównego nurtu z pewnością „nie jest obraźliwe, a raczej komplement”.
SantiBailors

4

Moje doświadczenie w północnych Włoszech (głównie w Mediolanie, gdzie obecnie mieszkam) polega na tym, że musisz starać się jeść jak najwięcej po ludzku i próbować wyczyścić talerz. W domu rodziców przyjaciela staram się dopracować każdy kurs, ale staram się go zatrzymać, zanim załadują więcej wspomnianego kursu na talerz, aby mieć miejsce na inne kursy. Mógłbym powiedzieć: „Nie, dziękuję, miałem już wystarczająco dużo, ale było tak pyszne, że nie mogłem przestać jeść!” Jedzenie aż do bólu fizycznego jest tutaj całkowicie normalne.

W restauracji na szczęście nigdy nie podano mi czegoś, co mi się nie podoba, więc nigdy nie zostawiłem pełnego talerza. Przestaję jeść, kiedy jestem pełny. (Płacę im!) A potem moi biedni zawstydzeni włoscy przyjaciele, już jęcząc, że są wypchani, jedzą resztki jedzenia z mojego talerza, aby ukryć moją niegrzeczność, czyli niechęć do fizycznego dyskomfortu. Próbuję im powiedzieć, że sam zniosę wstyd, ale nie mogą pozwolić, by na talerzu pozostało jedzenie!


4

Jestem Włochem i dlatego jestem pewien, że odpowiedź brzmi NIE. Być może podczas formalnej kolacji unikaj robienia jasnego i czystego talerza, tzn. Nie zanurzaj chleba w pozostałym sosie, aby cieszyć się nim. Ale to głównie dlatego, że nie wyglądasz, jakbyś głodował. Nazywa się to „scarpetta” i jest dopuszczalne lub nawet zalecane w znajomym lub przyjaznym otoczeniu, gdy pozostawia się dużą ilość sosu i na talerzu nie ma już makaronu. Rzeczywiście, na to zasługuje dobra domowej roboty salsa di pomodoro lub genueńskie pesto. Nie robię tego, chyba że naprawdę czuję się jak w domu.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.