Dlaczego zabrania się hamowania silnikiem?


191

Kiedy nauczyłem się jeździć w Holandii (w samochodzie z ręczną skrzynią biegów), dowiedziałem się, że na pochyłym zboczu¹ powinienem przełączyć się na niski bieg i użyć silnika do hamowania, zmniejszając w ten sposób zużycie hamulców. W języku niderlandzkim nazywa się to op de motor remmen , co dosłownie przekłada się na hamowanie silnika .

W USA widziałem znaki zakazujące hamowania silnikiem :

brak hamowania silnikiem
Znak „Brak hamowania silnikiem” poza Portage, Wisconsin. Źródło: Wikimedia Commons .

Co dokładnie jest tutaj zabronione i dlaczego?


¹ W Holandii - ściśle teoretyczna ;-)


1
Komentarze nie są przeznaczone do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została przeniesiona do czatu .
Mark Mayo

1
może być więcej świetnych odpowiedzi na mechanics.stackexchange.com
phuclv

7
@jean: Słowo, które chcesz, to „hamowanie”, a nie „łamanie”. „Hamowanie” w mowie samochodowej oznacza spowolnienie pojazdu. „Złamanie” czegoś oznacza jego uszkodzenie, często przez nieoczekiwane podzielenie go na kawałki. Te dwa słowa są niestety wymawiane tak samo.
Jamie Hanrahan,

1
+1 za holenderski przypis rzeczywistości.
jo '11

1
Jestem bardzo zirytowany „używaniem silnika do zerwania, aby zapobiec zużyciu hamulców”. Czy nie używacie również swoich świateł, aby zapobiec ich zużyciu? Są MADE do noszenia, są wykonane z myślą o obsłudze przez użytkownika. Pierścienie na tłokach nie są. Ich wymiana będzie znacznie droższa. Nie wspominając już o tym, że nie masz świateł stopu, gdy hamujesz silnikiem ...
Snake

Odpowiedzi:


263

Zupełnie inna rzecz! Odnoszą się do „Jake Brake” w ciężkich ciężarówkach, gdzie kierowca otwiera portal do głębin Hadesu i słychać bardzo głośno

BrapBrapBrapBrapBrapBrapBrap

dźwięk, zawiń poduszkę na uszy i rano zadzwoń do Pośrednika w Obrocie Nieruchomościami.

Nie dotyczy to zwykłej starej redukcji biegów w samochodzie benzynowym, w której obracasz silnik, aby użyć układu chłodzenia jako hamulca dynamicznego. Gdyby tylko to zrobiły ciężarówki, nikt by nie narzekał.

Hamulec Jake'a (a właściwie hamulec Jacobsa) zwiększa skuteczność hamowania silnikiem. Zwykle olej napędowy wypija pełny ładunek powietrza (bez płyt przepustnicy) i nie jest wtryskiwane paliwo podczas hamowania silnikiem. Silnik zużywa energię w cyklu sprężania, ale odzyskuje tę energię w cyklu rozprężania (zwykle mocy). Hamulec Jake zapobiega temu odzyskaniu, otwierając zawór wydechowy na początku cyklu zasilania zamiast na końcu. To natychmiastowo i uderzająco zrzuca strzał 200-400 psi powietrza bezpośrednio ze stosu wydechowego.


1
Komentarze nie są przeznaczone do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została przeniesiona do czatu .
Mark Mayo

10
Dokładnie tak. Hamulec Jake zamienia ten masywny silnik wysokoprężny w 2-suwową sprężarkę powietrza, zasysając wlot i wypompowując przez wydech. Właśnie dlatego skok jest dwa razy wyższy niż silnik i pracuje normalnie. Mój tata był kierowcą OTR przez dziesięciolecia. Jego późniejsze ciężarówki miały dwustopniowego Jake'a, w którym połowa cylindrów włącza się na pierwszym etapie, a następnie wszystkie na drugim etapie. Pierwszy etap nie był tak głośny. Drugi ... och, tak.
Meower68

Pracowałem dodatkowo jako śmieciarz 20 lat temu i jeździłem Volvo FL (być może), który miał kilka lat. Był to model „miejski” z automatyczną skrzynią biegów i jestem prawie pewien, że miał również automatyczny układ hamulcowy układu wydechowego, a może nawet hamulec kompresyjny, który został uruchomiony, gdy tylko nacisnąłeś hamulec. Wydał z siebie raczej stłumiony, 6-cylindrowy warczenie, a jednocześnie delikatnie się zatrzymał. Zaoszczędzono sporo na hamulcach. Czy to nie jest jeszcze dostępne na rynku amerykańskim?
KarlP

9
Oto film przedstawiający ciężarówkę, która z nich korzysta: youtube.com/watch?v=qocMoTOVn6Q
odsłuchuje


111

Nawet jeśli znaki często odnoszą się do ogólnego hamowania silnikiem, intencją jest zakaz stosowania tak zwanych hamulców silnikowych zwalnianych kompresyjnie . Silniki Diesla w ciężkich pojazdach są często wyposażone w taki układ hamulcowy, który jest bardziej skuteczny niż tylko hamowanie na biegu jałowym, ale może być bardzo głośny. Celem zakazu takich układów hamulcowych jest unikanie zanieczyszczenia hałasem na obszarach zabudowanych.


33
Można wyjaśnić dalej, wskazując, że w USA ręczne skrzynie biegów w samochodach osobowych są na tyle rzadkie, że istnieje ogólne założenie, że mają je tylko ciężarówki. Nawet nieliczni Amerykanie, którzy prowadzą pojazdy osobowe z manualną skrzynią biegów, zwykle nie wiedzą, jak uruchomić hamulec silnikowy lub sprzęgło podwójne itp.
Todd Wilcox,

52
@ToddWilcox: Prowadzę manualną skrzynię biegów i doskonale wiem, że znak jest przeznaczony tylko dla dużych ciężarówek, więc go ignoruję.
Joshua

14
@ToddWilcox Czy jest sens podwójnego sprzęgania w wyścigowej zmianie biegów samochodu osobowego?
hBy2Py

4
Bardzo dobrze sobie radziłem w podwójnym sprzęganiu w uni. Synchro na moim skrobakowym samochodzie studenckim zostało zniszczone na 3 miejscu, a podwójne sprzęgło było jedynym sposobem na zrobienie postępu bez strącania wszystkich zębów :)
Martin James

4
@AdrianMcCarthy W artykule LA Times napisano, że prawie połowa modeli samochodów w USA miała opcję manualnej skrzyni biegów dostępną dekadę temu, nie że prawie połowa sprzedanych samochodów faktycznie miała wtedy manualną skrzynię biegów. Tylko 2,9% samochodów sprzedawanych w USA miało manualną skrzynię biegów w 2007 roku. Nawet 30 lat temu tylko 29% było manualnych.
reirab

32

Zawsze mi mówiono, że dzieje się tak, ponieważ hamowanie silnikiem jest głośne [1], a zatem niepożądane w obszarach zabudowanych.

W Nowej Zelandii są znaki „Pojazdy ciężkie, proszę NIE Hamulce silnikowe DALEJ 4 km”, ponieważ pojazdy te będą znacznie głośniejsze niż typowe samochody.

[1] https://www.nzta.govt.nz/assets/Highways-Information-Portal/Technical-disciplines/Noise-and-vibration/Research-and-information/Leaflets/Engine-Braking-noise-leaflet-v1 .1.pdf


16
Z czego możemy wywnioskować, że A) Nowozelandczycy są o wiele bardziej uprzejmi niż Amerykanie (i jako Amerykanin mogę powiedzieć, że nie jest to IMO szczególnie trudny wyczyn :-) i B) mówić bardziej precyzyjnie (znowu, nie wielki wyczyn).
Bob Jarvis

2
@ BobJarvis Prawdopodobnie potrzeba więcej znaków fizycznych, aby dopasować tekst NZ. Wykreślę amerykańskie sformułowanie z powodów ekonomicznych, a nie z grubiaństwa.
Andy,

1
@Andy, sądząc po zdjęciu (przepraszam, nie mogę znaleźć dobrego zdjęcia z NZ, które pokazuje skalę), znak USA jest prawdopodobnie większy niż te w Nowej Zelandii.
walter,

1
@walter Co może być spowodowane tym, że musi być widoczny z większej odległości, z powodu przepisów.
Andy,

2
@Andy, może to być problem z wielkością czcionki lub „poza sytuacjami wyjątkowymi w granicach miasta” na znaku amerykańskim, podczas gdy przypuszczam, że „proszę” na znaku NZ domyślnie pozwala na użycie w sytuacjach awaryjnych ( nzta.govt.nz/ asset / resources / traffic-notes / docs /… rzeczywiście sugeruje, że znaki NZ to prośby, a nie zamówienia)
walter

21

Znaki te są zwykle skierowane na duże ciężarówki, które robią dużo hałasu podczas hamowania silnikiem. Przykład . Ma to na celu zmniejszenie zanieczyszczenia hałasem. Zasada może, ale nie musi dotyczyć mniejszych pojazdów.


@vbocan Nazwałbym to referencją audio :). Nigdy tego nie słyszałem, czy to może coś amerykańskiego? A może w Holandii po prostu nie mamy wzgórz.
Luc

2
W Europie stosujemy zamiast tego elektryczne lub hydrauliczne hamulce przekładniowe (zwane również zwalniaczami), które nie hałasują.
Hobbes,

18

Ok, tu jest mnóstwo nieporozumień ... Jestem zawodowym kierowcą ciężarówki. Wymienię nieporozumienia pojedynczo:

1) Prawa hamowania silnikiem (Jake'a) są przestarzałe. Nowe duże platformy (mniej więcej w 2007 r. (Może trochę wcześniej) do obecnej daty) są z natury tak ciche podczas hamowania silnikiem, że tak naprawdę nie można powiedzieć, że w ogóle występuje hamowanie silnikiem. Przepisy te dotyczą starszych samochodów ciężarowych, które zostały wprowadzone w życie i nie wymagają tłumików. Przepisy miały zwalczać zanieczyszczenie hałasem. Duże ciężarówki również zmniejszają bieg podczas korzystania z samego hamulca silnikowego, aby zwolnić, aw wielu przypadkach rzadko dotykają pedału hamulca, jeśli wykonano to poprawnie. Nawet bez samego urządzenia nadal nazywamy to hamowaniem silnikiem, ponieważ dosłownie używamy silnika do spowolnienia, gdy nie potrzebujemy hamulca silnikowego [urządzenie]. Oficer musi udowodnić, że faktycznie używałeś hamulca Jake'a.

2) Podwójne sprzęgło nie ma nic wspólnego z hamulcami silnika ani spowalnianiem pojazdu. Możesz faktycznie zmienić duży zestaw, NIGDY nie dotykając pedału sprzęgła. Nazywa się to „Floating Gears”. NIE WOLNO pływać w samochodzie, ale nie jest to niemożliwe. Robię to często w samochodzie. W samochodach osobowych NORMAL nie stosuje się podwójnego sprzęgła, ponieważ mają one synchronizatory, które zapobiegają jego potrzebie. Możesz podrzeć transmisję, dwukrotnie sprzęgając samochód [z synchronizatorami].

3) Samochody nie mają hamulców silnikowych. Nie potrzebują ich. Mają je BARDZO KILKA silników Diesla, bo one też ich nie potrzebują.

4) Ktoś wspomniał o hamowaniu dynamicznym za pomocą układu chłodzenia i to [hamowanie dynamiczne] nie ma absolutnie nic wspólnego z układem chłodzenia. Jest stosowany przede wszystkim w pociągach, aby pomóc lokomotywom zwolnić ... Hamowanie dynamiczne jest stosowane w silnikach elektrycznych. Nie silniki spalinowe. Jest to wysoka lub niska prędkość obrotowa bez przepustnicy, a niska masa samochodu po zmianie biegów spowalnia samochód (silnik chce pracować na biegu jałowym, więc niska masa samochodu powoduje znacznie szybsze hamowanie niż duży zestaw, w którym masa duży zestaw chce utrzymać go w ruchu, i przewyższa pragnienie silnika na biegu jałowym).

5) wszystkie terminy odnoszące się do hamulca Jake'a są synonimami ... Hamulec Jake'a, hamulec silnikowy, hamulec kompresyjny itp. Są tym samym.

EDYCJA: Przestań głosować w dół moją odpowiedzią i edytuj ją, ponieważ nie MYŚLISZ, że napisałem ją poprawnie. Odpowiedziałem tak, jak chciałem. Dzięki.


3
Witam na stronie! Jestem trochę zdezorientowany, ponieważ historia edycji Twojej odpowiedzi pokazuje, że jesteś jedynym, który ją edytował (lub przynajmniej osobą mającą dostęp do twojego konta), i nie wygląda na to, aby ktokolwiek obecnie ocenił ją negatywnie (Widzę to jako 4 głosy pozytywne, 0 głosów negatywnych). Czy tak nie jest? Jestem zdezorientowany, jak to może być.
Zach Lipton,

1
Hmmm ... Bardzo dziwne ... Dostałem powiadomienie, że ktoś edytował mój post ... Nie mogę poprawnie rozumieć niektórych symboli i innych rzeczy.
PiGuy88,

4
@ PiGuy88 - Ktoś bez wystarczającej reputacji może jedynie sugerować zmiany, a nie samodzielnie. prawdopodobnie tak się stało z Twoją odpowiedzią, a gdy odrzucisz sugestię, nie pojawi się ona w historii edycji.
Jules

1
Zrozumiałem punkt @ Harpera o używaniu układu chłodzenia jako hamulca, co oznacza, że ​​„dodatkowa energia z hamowania silnika jest ostatecznie rozpraszana przez układ chłodzenia” - co moim zdaniem jest technicznie poprawne (przekładnia przekształca obrót koła z powrotem w dodatkowe obroty silnika, powodując dodatkowe cykle sprężania / zapłonu, co wytwarza dodatkowe ciepło itp.).
Beejamin

1
Nie, rozumiem to - nie próbowałem powiedzieć (w samochodzie osobowym), że układ chłodzenia zapewnia siłę hamowania, rozprasza ciepło wytwarzane przez silnik wytwarzający siłę hamowania. Właśnie tak najpierw zinterpretowałem odpowiedź @ Harpera - przyznaję, że to trochę przesada.
Beejamin

3

Aby zwięźle odpowiedzieć na rzeczywiste pytanie - zakładając, że przyczyna znaków w USA jest taka sama dla identycznych znaków tutaj w AUS:

Zgodnie z odpowiedzią innych osób ma to na celu zmniejszenie hałasu (nadmiernego hałasu).

Aby jeszcze bardziej rozwinąć moją odpowiedź ...

Jak rozumiem, przynajmniej tutaj, w Australii, istnieją co najmniej trzy różne rodzaje hamowania:

Hamowanie na kołach Najcichszy, ale być może najmniej skuteczny, szczególnie na zboczach, z powodu przegrzania i zanikania hamulca itp.

Hamowanie wydechowe [Dla mnie] ma całkiem przyjemny dźwięk „Brrrr”. Nie cicho, ale też nie aż tak głośno.

Hamowanie silnikiem (Hamowanie Jake'a) Najbardziej efektywne, ale także zdecydowanie najgłośniejsze.

Linki: Hamowanie hamulców (Wikipedia) (Patrz zwłaszcza sekcja „Przyczyny zanikania hamulców”) Jake Brake vs Hamulec wydechowy (różnica między)


Dwa mini dodatki: Istnieje również oczywiście zmiana w dół, aby spowolnić pojazd jako formę hamowania. Nie mogłem dodać trzeciego linku, który chciałem dodać, więc oto: [link] en.wikipedia.org/wiki/Engine_braking
C.Bru

-2

Czy może to stanowić alternatywę dla powyższych odpowiedzi, ponieważ może to wynikać z braku wizualnego sygnału dla następującego ruchu podczas hamowania silnikiem? Przy hamowaniu bezpośrednio światło hamowania jest włączone, ale nie w przypadku hamowania silnikiem. Zgadnij, ale może znak jest umieszczony w miejscach potencjalnie niebezpiecznych?


2
Napis „ININ CITY LIMITS” na znaku sugerowałby, że nie dotyczy on jednej konkretnej lokalizacji. Zwróć też uwagę na znak „LIMIT PRĘDKOŚCI 25” (biorąc pod uwagę, że dotyczy to USA, prawdopodobnie mil na godzinę, a więc około 40 km / h), znak zbliżający się do zakrętu. Oczywiście należy zawsze zachować wystarczającą odległość od pojazdu przed sobą, aby mieć czas na zatrzymanie się. Nie wiem o prawie amerykańskim, ale jestem całkiem pewien, że w całej Europie brak zachowania wystarczającej odległości jest sam w sobie przestępstwem; i na pewno nie pomoże ci to, jeśli zdarzy się wypadek i nie utrzymasz dystansu.
CVn

-4

Hamowanie silnikiem jest niepożądane. Silniki są drogie w wymianie. Elementy hamulca, nie tak bardzo.


3
To nie takie proste. Zobacz np. Tę stronę i inną stronę w Mechanics @ SE. Prawidłowo wykonane hamowanie silnikiem nie powoduje zużycia silnika. Nigdy nie powinieneś zmieniać biegu na niewłaściwy dla bieżącej prędkości (i to znacznie różni się w zależności od modelu samochodu). Hamowanie silnikiem nie redukuje biegu do nieprawidłowo niskiego biegu, przez co samochód podskakuje i krzyczy na wysokich obrotach.
tricasse

1
Pamiętaj również, że gdy hamujesz koła, nadal używasz hamowania silnikiem (tak jak powinieneś używać hamulców z włączonymi biegami).
tricasse

5
To również nie odpowiada na pytanie, dlaczego przepisy ruchu drogowego zabraniałyby tej praktyki. Rząd zasadniczo nie zajmuje się tym, aby nie zużyć zbyt szybko swojego samochodu.
Michael Seifert
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.