Opcje spania w wieku poniżej 18 lat i podróżowanie solo


29

Jestem 16-letnim obywatelem Ukrainy mieszkającym w Polsce i chcę podróżować autostopem z Warszawy na Lofoty w północnej Norwegii. Jednym z celów przygody jest wydać jak najmniej pieniędzy. A jeśli chodzi o miejsce do spania, zaczynają się problemy, ponieważ nie wolno mi korzystać z couchsurfingu itp., Ponieważ mam poniżej 18 lat. Mogę spać w namiocie i śpiworku, ale byłoby miło od czasu do czasu zatrzymuj się w czyimś domu, aby wziąć właściwy prysznic, ugotować coś w kuchni i spać pod dachem.

Jedną z opcji, o której myślałem, jest założenie konta przez mojego ojca. Może mógłbym go użyć, żeby zobaczyć, gdzie są domy z gospodarzami couchsurfingowymi w najbliższym mieście, idź tam i zapytaj, czy pozwolą mi zostać na noc. Czy byłbym w stanie to zrobić bez problemu?

Posiadam również wizę typu D, która pozwala mi przebywać w dowolnym kraju Schengen przez mniej niż 90 dni.

Edycja: Widzę, że zapomniałem wspomnieć o niektórych szczegółach, więc doprowadziło to do wielu nieporozumień dotyczących mojej sytuacji.

Mieszkam w Polsce z rodziną i nie, nie zamierzam po prostu uciekać z domu na tę podróż: D. Nie, oczywiście poinformuję moich rodziców o podróży i będę mieć pisemną zgodę na podróż (nawet ja już mam :). Wezmę moją kartę, która jest połączona z kontem mojego ojca i trochę gotówki na jedzenie itp. Moi rodzice zapewnią mi trochę pieniędzy, mogą nawet zapłacić za pobyt w hostelu każdej nocy, to nie jest problem - chcę tylko potknąć się czymś jak to . Czytałem już o prawie do wędrowania i znam podstawowe zasady autostopu.
Ponadto, w moim planie korzystania z konta couchsurfingowego ojca, nie chcę „rezerwować” domów ani nawiązywać kontaktu przez system, nie. Zastanawiam się tylko, czy na tej stronie znajduje się „mapa”, która pozwala użytkownikom zobaczyć, gdzie w danym mieście są gospodarze couchsurfingowi z podaniem ich dokładnych adresów, abym mógł tam iść pieszo, zapukać do drzwi, a jeśli gospodarz będzie tam, zapytaj go, czy pozwoli mi zostać na jedną noc (menitoning, że mam 16 lat). Byłoby to lepsze niż pytanie ludzi w przypadkowych domach, ponieważ podczas couchsurfingu widzę, że mokra osoba jest dobra (system odniesienia), a jeśli po prostu zapukam przypadkowe drzwi, może być życie pedofilów itp.

Poza tym kempingi i hostele z 20 € za noc nie są dla mnie najlepszą opcją, ponieważ kosztowałoby to trochę, biorąc pod uwagę fakt, że moja podróż zajęłaby mi około miesiąca i nie chcę wydawać dużo pieniędzy.
Pytałem o kilka bezpłatnych opcji, takich jak „szukaj domów z rodzinami lub dziadkami i pytaj ich, czy pozwolą ci zostać na noc w garażu i skorzystać z prysznica”.

PS: czy po drodze są bezpłatne publiczne prysznice (Niemcy, Dania, Szwecja, Norwegia )?


37
Korzystanie z konta innej osoby, a następnie pojawienie się, gdy masz mniej niż 18 lat, może powodować problemy dla osób, z którymi przebywasz. Szczególnie okazuje się, że osoba niepełnoletnia w moim domu nie jest osobą, która zarezerwowała u mnie. Bądź bardzo ostrożny!
oerkelens

6
Nie poleciłbym autostopu osobom w każdym wieku.
Burgi

5
@Burgi Całkowicie się z tobą nie zgadzam. Autostop to wspaniałe doświadczenie. Istnieją jednak pewne podstawowe zasady, których należy przestrzegać w celu zmniejszenia ryzyka. Prawdopodobnie zależy to również od czasu i lokalizacji.
Surb

3
@Burgi - Powiedziałbym, że autostop jest jedną z tych rzeczy, które brzmią wspaniale, gdy jesteś nastolatkiem lub dwudziestką, ale nie tak bardzo, gdy masz trochę doświadczenia życiowego za pasem. Ale to tylko moja osobista opinia.
Omegacron,

7
Większość z nich odmówiłam grzecznie, ale to uświadomiło mi, jak ludzie reagują na samotne, śmierdzące 16-letnie dziecko w lesie z samym rowerem i workiem na śmieci przypiętym do pleców. Ku mojemu zdziwieniu mogłem kilkakrotnie bezpłatnie przebywać na bardziej luksusowych „kempingach” (z ogromnymi samochodami kempingowymi, osobami starszymi i marmurowymi łazienkami); często nie mieli stawki za zaledwie 6 metrów kwadratowych, namiot 1-osobowy, bez samochodu i bez prądu. I prawdopodobnie zlitowali się nad moim wyglądem;) TLDR; nie lekceważ życzliwości ludzi, zwłaszcza dla zagubionych 16-latków.

Odpowiedzi:


31

Jeśli jesteś nieletni, z wyprzedzeniem potwierdź lokalizacje, które będziesz podróżować. Jeśli korzystasz z couchsurfing.com, surfowanie na kanapie jest niedostępne, ponieważ ukończenie 18 roku życia narusza warunki korzystania z usługi .

Niektóre hostele pozwolą ci zostać, jeśli masz ponad 16 lat, ale zwykle wymagają one zgody rodziców. Niektóre mają tylko formularz, niektóre wymagają autoryzacji telefonicznej, a niektóre wymagają notarialnego dokumentu potwierdzającego zgodę. Posiadanie solidnego planu przed wyjazdem może wydawać się nudne, ale dać rodzicom pewien pomysł, gdzie będziesz, pomoże im lepiej spać w nocy.

Na marginesie, ale upewnij się, że masz dostęp do pieniędzy podczas podróży. Wspólna karta kredytowa z rodzicami lub konto bankowe zapewniające szybką gotówkę w nagłych wypadkach znalazłaby się na szczycie mojej listy, gdybym miał dziecko, które jedzie w podróż. Możesz być świetny w budżetowaniu, ale rzeczy się zdarzają, a utknięcie w obcym miejscu bez pieniędzy brzmi jak koszmar.


1
Komentarze nie są przeznaczone do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została przeniesiona do czatu .
JoErNanO

16

To może rozwiązać tylko część twojego problemu, ale w Szwecji i Norwegii jest wiele kempingów, gdzie masz przynajmniej dostęp do zwykle bardzo przyzwoitych instalacji sanitarnych (toalety i prysznice). Wiele kempingów ma pokoje rekreacyjne i / lub wspólne kuchnie, w których można spędzić trochę czasu w środku, poznać ludzi i ugotować jedzenie. Większość kempingów ma także kabiny do wynajęcia. Jest to oczywiście droższe niż surfowanie na kanapie. Spodziewaj się zapłacić około 15-20 € / noc za rozbicie namiotu lub co najmniej 40-50 € / noc za kabinę. Na kempingach zwykle nie ma ograniczenia wiekowego, ale przynajmniej w Norwegii niektóre witryny działają ze stosunkowo wysokimi limitami wiekowymi, aby uniemożliwić zorganizowanie imprez grupowych dla młodzieży.

Istnieją pewne ograniczenia w pobliżu obszarów zabudowanych, na obszarach ochrony przyrody lub w parkach narodowych, ale w innym przypadku zasadniczo możesz rozbić namiot wszędzie w Szwecji i Norwegii (prawo każdego człowieka).


1
„Zwykle nie ma ograniczenia wiekowego na kempingach” - nie mam wiedzy na temat Skandynawii, ale w Wielkiej Brytanii niektóre kempingi, które reklamują się jako „przyjazne rodzinie”, mają całkowity zakaz korzystania z nich przez samotnych podróżników w każdym wieku i płci. . Może to nie być bardzo naukowa metoda wykluczania pedofilów itp., Ale strona prywatna może to zrobić zgodnie z prawem, jeśli chce.
alephzero

2
@alephzero „Niezbyt naukowe” to dobry śmiech.
DRF,

Biorąc pod uwagę punkt @ alephzero, dobrym pomysłem może być skontaktowanie się, a może nawet zarezerwowanie strony lub dwóch w punktach, do których możesz być pewny, dzięki czemu uzyskasz dostęp do udogodnień.
Chris H

@alephzero To zrodziło nowe pytanie .
choster

7

Inną możliwością zakwaterowania jest schronisko młodzieżowe . Schroniska młodzieżowe to krajowe sieci (zazwyczaj) schronisk typu non-profit (np. Szkockich i norweskich ), zrzeszonych w sieci międzynarodowej i przeznaczone są do wspierania właśnie tego rodzaju przygód ze strony młodych ludzi. Różnią się one od sporadycznie dość obskurnych „schronisk dla turystów”, które wydają się powstawać w wielu miejscach.

Schroniska młodzieżowe znajdują się zarówno w miastach, jak i na wsi.

Moje osobiste doświadczenia z hostelami są trochę nieaktualne. Razem z przyjacielem chodziliśmy na rowerach w Dolnych Krajach (z Wielkiej Brytanii), kiedy mieliśmy 14 lat, i wykorzystałem ich do samodzielnego przepłynięcia Europy Zachodniej od 16 do 20 lat; to nie wydawało się wtedy wyjątkowe. To było około trzydzieści lat temu (!), Ale wątpię, czy podstawowy etos i atmosfera uległyby znacznej zmianie.

Nie mogę rozmawiać na temat podróży autostopem (nigdy tego nie lubiłem).


1
Schroniska młodzieżowe w Norwegii kosztują co najmniej 35 € / noc, jeśli masz ograniczony budżet. W regionach o dużej liczbie turystów, zwłaszcza na Lofotach, należy również oczekiwać, że schroniska młodzieżowe zostaną zarezerwowane z dużym wyprzedzeniem. Nie możesz oczekiwać, że po prostu się pojawisz i dostaniesz bezpłatne łóżko na noc.
Tor-Einar Jarnbjo

6

Proszę nie zwracać uwagi na wszystkie badziewie „masz tylko 16 lat”. Po prostu to zrób. Skandynawia jest bardzo bezpieczna, szczególnie jeśli jesteś blondynką. sprawdź, czy kierowca nie jest pijany, co jest dość rzadkim zjawiskiem, ponieważ alkohol jest drogi .

W Norwegii obowiązuje ustawa o rekreacji na świeżym powietrzu z 1957 r., W której można rozbić namiot na boisku przez dwa dni za darmo. http://www.switchbacktravel.com/norway/public-access

Myślę, że to działa w Szwecji https://naturetravels.wordpress.com/2008/02/08/wild-camping-in-sweden-and-the-right-of-public-access/, a także w Danii.

Jednak ... Jeśli jesteś biały i twierdzisz, że pochodzisz z Europy Zachodniej, oszczędzasz przed rasistami, a Norwegia ma ich mnóstwo. Nie poleciłbym tego, jeśli jesteś widoczną mniejszością, możesz być nękany, pobity lub gorzej.

Twoim największym problemem jest pobyt w Polsce i dotarcie do Skandynawii.


1
Nie, w Danii nie ma prawa publicznego dostępu.
Henning Makholm

3

Istnieje inna społeczność oprócz „couchsurfing.com” dla dokładnie tego samego, hospitalityclub.org , gdzie możesz się zarejestrować i zaoferować / poprosić o miejsce pobytu.

Istnieje również wiele grup na Facebooku do tego samego celu; a także o autostopowiczach i carpoolingu ...


1
BeWelcome.org - WarmShowers.org
WGroleau

2

Przynieś namiot i pozostań na kempingach lub na nieuprawianych terenach. Przynieś ciepłe ubrania (wełnę) i odzież przeciwdeszczową.


Za biwakowanie na kempingach spodziewaj się zapłacić ~ 200 NOK (21 €) / noc za rozbicie namiotu ( przykład ), który zwykle obejmuje dostęp do prysznica, toalety i samoobsługowej kuchni.

Dostępnych jest wiele kabin. Ceny i standardy różnią się znacznie, a w sezonie turystycznym (lipiec-sierpień) mogą być bardzo wysokie.


Ponadto ustawa o rekreacji na świeżym powietrzu , ogólnie znana jako Allemannsretten (swoboda wędrowania) (w języku norweskim) daje ci prawo do rozbicia namiotu na gruntach nieuprawianych (np. Gruntach rolnych, parkach lub ogrodach), prywatnych lub publicznych, za darmo, pod warunkiem, że

a) nie zostań dłużej niż 2 noce (przed przeniesieniem namiotu w inne miejsce),
b) nie rozbijaj namiotu bliżej niż 150 metrów od domów,
c) nie stanowią obciążenia dla publiczności.

Mówiąc ogólnie, trzymaj się z daleka, nie zostawiaj żadnych śmieci i obserwuj znaki „brak obozowania”. Upewnij się, że opuściłeś witrynę tak, jak ją znalazłeś. Zaleca się przeczytanie angielskiego artykułu w Wikipedii na ten temat.


0

Chociaż nie odpowiada to na konkretne pytanie, ponieważ oczywiście próbujesz zaoszczędzić pieniądze, łatwym rozwiązaniem problemu jest poszukiwanie hoteli z całkowicie automatyczną odprawą . Oto przykład przypadkowego hotelu w Norwegii, który ma taki system:

Osiem miesięcy po tym, jak pisaliśmy o teście bezkluczykowym, sieć Nordic Choice Hotel jako pierwsza wdrożyła w 100% zautomatyzowany system zameldowania i wyjazdu w dużym hotelu. Hotel Comfort Xpress w Oslo pozwala teraz na rezerwację, zameldowanie i wymeldowanie bez konieczności kontaktowania się z nieznośnym człowiekiem.

Oznacza to, że chociaż hotel może oficjalnie zabronić osobom poniżej 18 roku życia pozostania tam, nie ma absolutnie żadnej możliwości egzekwowania tej zasady. Oczywiście oznacza to również, że będziesz musiał zapłacić co najmniej 50 euro za noc, a także będziesz musiał pozostać w droższych lokalizacjach.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.