Co stanie się z lotami Kataru z Doha, jeśli nastąpi zamknięcie przestrzeni powietrznej?


31

Argumentem dyplomatyczny między Kataru i sąsiadami jest obecnie zagraża operacji Qatar Airways:

Kilka krajów zerwało związki z Katarem, oskarżając go o wspieranie terroryzmu w regionie Zatoki Perskiej.

Sąsiedzi, w tym Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), zamknęli przestrzeń powietrzną dla samolotów Katar.

Mam lot do Pizy przez Doha liniami Qatar Airways. Jeśli zostanie zabronione korzystanie z przestrzeni powietrznej Bahrajn, ZEA i Arabii Saudyjskiej, to jaka będzie jego trasa?

Czy powinienem się martwić o mój lot?


Mój następny lot Qatar Airways do Europy odbędzie się w czwartek. Osobiście nie oczekuję żadnych problemów.
Calchas

Odpowiedzi:


28

W tej chwili mogą nadal „uciec” przez Iran, jak pokazuje to zdjęcie z FlightRadar24:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

a stamtąd do Turcji i Europy. Jak zauważa Alexander, dzieje się tak, ponieważ nadal mogą korzystać z przestrzeni powietrznej Bahrajnu; Bahrajn zobowiązał się do IASTA, który zabrania im zamykania przestrzeni powietrznej dla innych członków, takich jak Katar.

Więcej informacji można znaleźć tutaj .

W każdym razie zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę na wszelkie informacje dotyczące twojego lotu i możesz oczekiwać, że potrwa to trochę dłużej z powodu objazdu.2
Ach, to wydaje się być poprawne, ale tak naprawdę nie jest to jasne na powyższym obrazku, który pokazuje Bahrajn i Katar jako jeden region przestrzeni powietrznej. Mimo to: chociaż kraje mogą odmówić prawa do lądowania, nie jest jasne, czy Bahrajn i Zjednoczone Emiraty Arabskie mogą legalnie zakazać linii Qatar Airways swojej przestrzeni powietrznej. Jako sygnatariusze Międzynarodowej umowy tranzytowej dotyczącej usług lotniczych, Bahrajn ZEA nie może legalnie zamknąć swojej przestrzeni powietrznej dla innych sygnatariuszy Kataru.
Glorfindel

4
Nie legalnie, ale nielegalnie. Czy jest sąd, do którego Katar mógłby ich zaciągnąć?
Alexander

13
To zależy od tego, czy chcą podjąć ryzyko zestrzelenia.
Peter Taylor

2
Czy Bahrajn faktycznie posiada tę przestrzeń powietrzną? Krążące wokół mapy wydają się być FIR (dlatego niektóre z nich, w tym ta, nie pokazują nic dla Kataru - inne pokazują wykutą z niego Doha TMA), a nie terytorialną przestrzeń powietrzną. Jak faktycznie działa terytorialna przestrzeń powietrzna nad wodami międzynarodowymi? (obszar, o którym mowa, znajduje się w WSE Kataru)
Random832

12

Na podstawie strony FlightAware wiele lotów pozostaje nienaruszonych, niektóre (głównie loty do południowej Europy) będą musiały latać dłużej.

Ogólnie:

  1. Loty do wschodniej i północnej Europy przelatują nad Iranem i Turcją i pozostają bez zmian.
  2. Loty do południowej Europy przelatują nad Arabią Saudyjską i Egiptem, które zablokowały ich przestrzeń powietrzną. Będą musieli obrać dłuższą drogę nad Iranem i Turcją.
  3. Loty do Azji Wschodniej przelatują nad Zatoką Perską i Iranem i pozostają bez zmian.
  4. Loty do Afryki przelatują nad Arabią Saudyjską. Będą musieli wybrać dłuższą ścieżkę wokół Półwyspu Arabskiego.
  5. Loty do Jordanii przelatują nad Arabią Saudyjską. Podążają teraz dłuższą drogą przez Irak (co zwykle unika wszystkich przewoźników).

1
Loty do Afryki mogą przelecieć nad Omanem (przynajmniej do tej pory), więc nie muszą omijać całego Półwyspu Arabskiego. Zobacz na przykład lot Qatar Airlines 1335 z Doha do Nairobi w dniu 06.06.2017.
Michael Seifert

Jak duży wpływ mają # 2 i 4? Zastanawiam się przede wszystkim, czy jest to tylko problem ze zwiększonym kosztem paliwa / itp .; czy będą musieli przerzucać trasy z powodu konieczności posiadania dłuższych samolotów na niektórych trasach i / lub niemożności uzyskania tylu lotów dziennie z jednego samolotu?
Dan Neely,

@MichaelSeifert Oman jest wiarygodną neutralną partią w regionie. Nie spodziewałbym się, że będą po tej stronie.
Calchas

Odnośnie nr 5: Najwyraźniej przelatują nad Irakiem. Qatar Airways Flight 400, Doha – Amman, 06.06.2017.
Michael Seifert
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.