Nie odmawiaj odpowiedzi na pytania podczas kontroli granicznej


42

Wracając z długiego urlopu, zamiast zwykłego pobieżnego spojrzenia na paszport i machnięcia ręką, osoba stojąca za biurkiem kontroli paszportowej zaczęła zadawać mnóstwo natrętnych pytań. Jestem obywatelem brytyjskim wracającym do Wielkiej Brytanii. Nie miałem ochoty opowiadać zupełnie nieznajomemu o swoim życiu, więc po prostu udzieliłem krótkich ogólnych odpowiedzi. Czy można po prostu powiedzieć im, że to nie ich sprawa i odejść? (Uwaga: dotyczy to w szczególności Wielkiej Brytanii, a nie Stanów Zjednoczonych, jak inne pytania, które znalazłem)


12
@SheikPaulofOsawatomie Żadne z tych stwierdzeń w żaden sposób nie unieważnia pytania obywatela brytyjskiego, który chce poznać swoje prawa wynikające z rozmowy z urzędnikiem brytyjskim.
Zach Lipton

28
Jak to możliwe, że można odejść? Nie możesz wjechać do Wielkiej Brytanii, dopóki oficer cię nie oczyści, prawda? Czy zamierzasz wrócić do hali odlotów i zamiast tego polecieć do innego kraju?
Nate Eldredge

12
Myślę, że OP pyta, czy Wielka Brytania jest podobna do Stanów Zjednoczonych, ponieważ CPB nie może uniemożliwić obywatelowi USA wjazdu do USA. Mogą utrudniać, ale nie mogą tego zatrzymać.
Johns-305

1
@ Johns-305 istnieje jednak możliwa różnica w Stanach Zjednoczonych, polegająca na tym, że inspektor imigracyjny zazwyczaj zadaje pytania w związku z formularzem celnym i zapisuje na nim pewne uwagi. Obywatele USA muszą zostać wpuszczeni, ale nie są odporni na inspekcje i przesłuchania w sprawach celnych. Nie sądzę, by brytyjscy inspektorzy imigracyjni zajmowali się sprawami celnymi, choć nie jestem tego pewien.
phoog

2
Jeśli zdarzyło się to niedawno, przyczyną może być teraz wyższe ryzyko bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii. Czy przypadkiem podróżowałeś do jakiegokolwiek kraju na Bliskim Wschodzie lub w Afryce Północnej? Wtedy można to zrobić jako środek ostrożności. Byłbym również szczęśliwy, gdyby moja kontrola graniczna przeprowadzała również kontrole własnych obywateli na wypadek, gdyby udali się w podejrzane miejsca. Należy pamiętać, że wiele osób wraca z ISIS, a bycie obywatelem nie wystarczy, aby pozwolić im wędrować z powrotem w kraju.
Max Payne

Odpowiedzi:


46

Ministerstwo spraw wewnętrznych zapytano w 2015 r., Jaka jest podstawa prawna takiego przesłuchania . Oto ich odpowiedź.

Zakładając, że jesteś obywatelem EOG, funkcjonariusze Straży Granicznej mogą zadać Ci wszelkie pytania, które pozwolą im ustalić Twoją tożsamość i obywatelstwo. Może to obejmować pytania dotyczące historii podróży. Przepisy EOG z 2006 r. Precyzują, że obywatel EOG musi okazać ważny paszport lub dowód tożsamości, aby ustalić swoją przynależność państwową i tożsamość, ale jeśli nie określa, w jaki sposób funkcjonariusz straży granicznej powinien ustalić ważność tych dokumentów podróży. Przesłuchanie pasażerów w EOG jest jednym ze sposobów szybkiego sprawdzenia przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, czy dokument jest ważny.

Myślę, że sprawiedliwie jest podsumować, że ogólne pytania dotyczące Twojej ostatniej podróży i innych kwestii związanych z Twoją tożsamością są uczciwe. Może to obejmować swoje miejsce urodzenia, miejsce zamieszkania, et c . Możesz być uprawniony do odmowy udzielenia odpowiedzi na bardziej inwazyjne pytania.


Jestem obywatelem brytyjskim wracającym do Wielkiej Brytanii. Nie miałem ochoty opowiadać zupełnie nieznajomemu o swoim życiu, więc po prostu udzieliłem krótkich ogólnych odpowiedzi.

Myślę, że to bardzo brytyjska odpowiedź.

Jako pragmatyczną odpowiedź proponuję skorzystać z bramek elektronicznych, ponieważ tam (zwykle) nie musisz z nikim rozmawiać. Obecnie zostawiam słuchawki z miejsca siedzącego w samolocie i do domu, a personel lotniska otrzymuje wiadomość, że nie chcę rozmawiać.

Czy można po prostu powiedzieć im, że to nie ich sprawa i odejść?

Nie można odejść. Zasadniczo ty, jako obywatel brytyjski, nie potrzebujesz niczyjego pozwolenia na wjazd do Wielkiej Brytanii, ale nie zajdziesz daleko, dopóki nie spełnisz granicy, że jesteś obywatelem brytyjskim.

Z osobistej anegdoty odmówiłem kiedyś odpowiedzi: „Skąd dziś przyszedłeś?” na podstawie, której nie pamiętałem. (To był długi tydzień.) Oficer wyglądał na bardziej współczującego niż podejrzanego.


Jeśli nie jesteś zadowolony z otrzymanego pytania, możesz poprosić o rozmowę z kierownikiem służby granicznej dla danego terminalu, chociaż jest mało prawdopodobne, aby przyspieszyło to twoje wejście.


3
+1 za korzystanie z elektronicznych bram granicznych. Kusiłbym się, aby zasugerować, aby nie używać elektronicznych bram granicznych z paszportem, który rzekomo jest elektroniczny, może sam być podejrzany - dlaczego, u licha, posiadacz paszportu, który faktycznie działa w takich bramach, chciałby stać w kolejce?
2017 r

2
@abligh Spróbuj podróżować z moim tatą, on nie może używać telefonu komórkowego, a tym bardziej elektronicznej bramki. Mówiąc poważnie, na lotnisku MAN obowiązuje obecnie surowa polityka odmowy zezwolenia na korzystanie z biurek, jeśli masz prawo do korzystania z elektronicznej bramki. Utkniesz w długiej kolejce ludzi, którzy nie wiedzą, jak korzystać z elektronicznej bramki, podczas gdy pracownicy granicy czekają bezczynnie.
Calchas

17
+1 ogólnie, ale także dla „Myślę, że to bardzo brytyjska odpowiedź”.
Mikey

14
Wow, spodziewałbym się, że od „Nie pamiętam” do „Skąd dziś przyszedłeś” podniosą krwawą flagę! Jak to zdjąłeś!
Mehrdad

3
@ Mehrdad Odpowiednio rozczochrany wygląd, przekrwione oczy, cienie pod oczami itp.? Oczywiście także z odpowiednią intonacją i akcentem.
Spehro Pefhany

19

Ankieter ma na celu ustalenie, że jesteś obywatelem brytyjskim, że paszport jest prawdziwa i że rzeczywiście należy do Ciebie. Często dzieje się tak z pobieżnym spojrzeniem, o którym wspominasz, ale mogło być coś, co mogłoby go lubić.

Zadawanie pytań jest jednym ze sposobów, aby przejść do tego zapytania. Prawdziwi obywatele z prawdziwym paszportem powinni móc udzielić oczekiwanych odpowiedzi. Niekoniecznie oczekują spójnych odpowiedzi o 00:30, tylko typowe. Jeśli to wystarczy, aby rozwiązać problemy, urzędnik imigracyjny dziękuje obywatelowi i nie podejmuje dalszych kroków.

Powiedzenie absolutnie nic nie byłoby typową odpowiedzią i mogłoby spowodować dalsze zapytania i opóźnienia.


20
Więc w pewnym sensie ta krótka, krótka odpowiedź była najlepsza do zrobienia, ponieważ wiele osób tutaj zgadza się, że jest to „bardzo brytyjska odpowiedź”?
Federico Poloni

1
Do waszej informacji, „0-ciemny-30” już oznacza „rano” (w rzeczywistości jest to cały cel „ciemności”), więc wasze „rano” jest zbędne.
Lekkość wyścigów z Monicą

2
@BoundaryImposition, chciałem użyć nieformalnego wyrażenia, ale wielu czytelników tutaj może go nie znać.
om

To ... dziwne uzasadnienie. Ale każdemu z nich.
Lekkość ściga się z Monicą
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.