Smartfon zabrany z bagażu podczas postoju


72

Daliśmy niektórym znajomym nowy smartfon, aby zabrać go do moich teściów w Iranie. Wyłączyliśmy telefon, zanim mu go daliśmy. Lecieli z Qatar Airways. Zatrzymali się w Doha. Kiedy dotarli, smartfona nie było. Później dowiedzieliśmy się za pośrednictwem naszego konta Google, że telefon był włączony, a konto Gmail w telefonie było dostępne w Katarze.

Wiem, że nie powinniśmy umieszczać cennego przedmiotu w bagażu rejestrowanym. Ale w tym przypadku wiele ich przedmiotów było cennych i nie mieli miejsca na umieszczenie smartfona w torbie.

Zastanawiam się, czy jest jakaś reguła? Jeśli telefon był włączony podczas Layover w Katarze, więc żaden inny podróżnik nie mógł go zabrać, czy to nie oznacza, że ​​tylko pracownik Qatar Airways może być odpowiedzialny (właśnie to zakładam)?

Qatar Airways przesłało odpowiedź, że zgodnie z ich regulaminem nie ponoszą odpowiedzialności. Mam jednak nadzieję, że istnieje jakieś uzasadnienie, ponieważ żaden inny podróżnik nie mógł go ukraść.

Zrzut ekranu pokazujący telefon był dostępny w Katarze:

Zrzut ekranu przedstawiający telefon był dostępny w Katarze


44
@KodosJohnson Czy próbowałeś tweetować swoją sprawę na #QatarAirways? Czasami zła reklama zmusza ludzi do działania.
Songo,

2
i dostęp do konta gmail w telefonie Nie jest to teraz pomocne, ale niezwykłe jest to, że nie ma PIN-u blokady ekranu. Jeśli zajmujesz się tą sprawą, ktoś w pewnym momencie zapyta cię o to, czy może spróbować znaleźć sprzeczności w swojej historii.
SantiBailors

8
@SantiBailors „Dostęp” może również oznaczać, że telefon został włączony, a klient Gmail w tle sam się zaktualizował. Bez ludzkiej interakcji.
Freddy,

10
Co przewozili w swoim przenośniku, który był cenniejszy na kilogram (lub litr) niż smartfon? Sztabki złota? Dosłownie bezcenne pamiątki rodzinne?
stannius

3
Czy uważasz, że istnieje prawdopodobieństwo, że twoi przyjaciele cię zdradzą?
Stephan Bijzitter

Odpowiedzi:


110

Linia lotnicza jest odpowiedzialna.
Zgodnie z konwencją montrealską linia lotnicza nie może zrzekać się odpowiedzialności na podstawie umowy przewozu lub innych warunków. Jak w tej analizie przeprowadzonej przez US DoT (nie dotyczy USA):

Dowiedzieliśmy się o postanowieniach taryfowych złożonych przez kilku przewoźników, którzy próbują, w odniesieniu do bagażu rejestrowanego, wykluczyć niektóre przedmioty, na ogół drogie lub delikatne przedmioty, takie jak elektronika, aparaty fotograficzne, biżuteria lub antyki, od odpowiedzialności za uszkodzenie, opóźnienie, zagubienie lub kradzież. Typowy przepis znaleziony w taryfach przewoźnika i ujawniony na stronach internetowych przewoźnika stanowi, że przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności za utratę, uszkodzenie lub opóźnienie „niektórych określonych przedmiotów, w tym: .. antyków, dokumentów, sprzętu elektronicznego, filmu, biżuterii, kluczy, rękopisy […] pieniądze, obrazy, fotografie ... ”

Takie wyłączenia, chociaż nie są zabronione w krajowych umowach przewozu, są sprzeczne z art. 17 konwencji montrealskiej (konwencji), zmienionej 28 maja 1999 r. Artykuł 17 stanowi, że przewoźnicy są odpowiedzialni za uszkodzenie lub zagubienie bagażu w przypadku zniszczenia, utrata lub uszkodzenie ”nastąpiło, gdy bagaż rejestrowany pozostawał pod opieką przewoźnika, z wyjątkiem przypadków, w których szkoda„ wynikała z wrodzonej wady, jakości lub wad bagażu ”.

Rekompensata jest ograniczona do 1131 SDR, które dziś wynoszą około 1500 USD.


2
To bardzo dobra rada i na pewno o tym porozmawiam. Dziękuję Ci bardzo. Wydaje się jednak, że artykuł 17 konwencji dotyczy zagubionego bagażu, a nie jego zawartości.
Kodos Johnson

@KodosJohnson Uważam, że dotyczy to również treści
Berwyn

3
@Berwyn co świadczy o tym, że był telefon to bagaż? Czy muszę zrobić coś konkretnego przed wejściem na pokład?
Songo,

2
@Songo Nic nie dowodzi, że miałeś telefon w bagażu, chyba że jest jakiś sposób, aby uzyskać wstępne skanowanie rentgenowskie, w co wątpię. Jeśli wnioskujesz o ubezpieczenie, trudno byłoby udowodnić, że został również skradziony. Chodzi o równowagę prawdopodobieństwa i fakt, że nieuczciwe roszczenie byłoby przestępstwem.
Berwyn

54
Dla jasności, Katar nie będzie się na to kumulował. Będą zaprzeczać wszystkiemu i będą próbować cię zatrzymać na tak długo, jak to możliwe. Będziesz musiał wszcząć przeciwko nim postępowanie sądowe w celu wyegzekwowania tego roszczenia. Możesz to zrobić w Katarze, w miejscu docelowym lub w miejscu, w którym kupiłeś bilet (zgodnie z art. 33 konwencji „Jurysdykcja”). W tego rodzaju roszczeniach większość przewoźników zaoferuje ugodę w noc poprzedzającą termin, w którym sprawa ma zostać rozpatrzona w sądzie. Jeśli w Twojej jurysdykcji jest sąd ds. Drobnych roszczeń lub podobna prosta procedura w przypadku roszczeń o niskiej wartości, prawdopodobnie zechcesz to sprawdzić.
Calchas,

45

Nie jesteś pewien co do Kataru, ale w innych jurysdykcjach (np. USA, Indie) możesz złożyć skargę do władz lotniska. Przejrzą materiał z telewizji przemysłowej (po pewnym popchnięciu), a jeśli złapią przewodnika, który wycina twoje cenne przedmioty, kara jest szybka i pewna.

Wiedziałem, że kilku handlowców dostaje w więzieniu w USA za dokładnie takie rzeczy. Oczywiście, mądrzejsi złodzieje spróbują to zrobić poza zasięgiem telewizji przemysłowej itp., Ale mimo to istnieją sposoby, aby dowiedzieć się, kto miał dostęp na podstawie listy dyżurów itp. Dochodzenia są często owocne.

Czasami wiele skarg pomoże zawęzić zakres obowiązków osoby zajmującej się bagażem poprzez korelację. Więc zawsze powinieneś narzekać. Jeśli istnieje trend, władze lotniska są bardziej zmotywowane do działania. A jeśli pojawi się wiele skarg, łatwiej jest po prostu powiększyć grupę osób zajmujących się obsługą w oparciu o dostęp.

Często fakt, że masz wystarczającą motywację do złożenia skargi, może zmusić linię lotniczą do wywiązania się ze swoich zobowiązań. Technicznie, niezależnie od tego, czy winna osoba może zostać zidentyfikowana, czy nie, linia lotnicza nadal musi wywiązać się ze swojego obowiązku naprawienia straty.


8
Na indyjskim lotnisku moja przyjaciółka ukradła jej torbę bez opieki, gdy poszła skorzystać z toalety. Dogodnie ze wszystkich urządzeń CCTV ten, w którym nastąpiła kradzież, działał nieprawidłowo.
greatone 11.04.17

@Greatone Nigdy nie przypisuj złośliwości temu, co odpowiednio tłumaczy głupota .....
ciekawy_kata

11
@greatone Jesteś w Indiach. Próbowałeś łapówki. Może zadziałać. W zależności od osoby 10 $ może wystarczyć
Max Payne

5
@greatone: Dlaczego ktoś miałby zostawić torbę bez opieki na lotnisku? Czy w ciągu ostatnich 20 lat nie wszyscy słyszeliśmy wystarczająco dużo o powtarzających się ostrzeżeniach, że nienadzorowane torby zostaną zniszczone? Nie mogę uwierzyć, że ludzie wciąż są tacy głupi :(
Lekkość ściga się na orbicie

39

Możesz skontaktować się z policją lotniska w Katarze pod numerem + 974-4010-9666 i sprawdzić, czy zaakceptuje zgłoszenie. Może to nie spowodować odzyskania telefonu, ale może pomóc policji w dochodzeniu w sprawie kradzieży w ich jurysdykcji.

Jeśli masz ubezpieczenie podróżne, możesz złożyć wniosek.


0

Nigdy nie zostawiaj cennych rzeczy w sprawdzonych bagażach.

Rzeczy rutynowo „znikają” . W niektórych portach świata są one tak samo zorganizowane, jak rutynowo prześwietlany bagaż, aby znaleźć, które z nich są warte rabunku.

Pieniądze to elektronika, która jest szczególnie poszukiwana. Telefony komórkowe to laptopy podatne na kradzież.

Często ludzie nie rozumieją, jak łatwo jest otworzyć jakiś rodzaj bagażu. Bagaż z zamkami błyskawicznie otwiera się nawet po zamknięciu zamkiem. Nie muszą wcale otwierać zamka, aby otworzyć zamek. Lotniska mają również klucze główne do większości zamków komercyjnych, które już są dostarczane z bagażami. Lub inaczej: otwarcie każdego rodzaju bagażu zajmuje tylko kilka minut.

Zostałem skradziony trzy razy . Przy jednej okazji policja graniczna faktycznie ukradła telefon na własne oczy. Na szczęście ich czas był w większości ograniczony i ukradli tańszy telefon (miałem tam dwa telefony). Innym razem nie zamknąłem torby w drodze na lotnisko, a pracownicy hotelu ukradli tani aparat jednorazowego użytku i ładowarkę telefonu podczas podróży promem z hotelu na lotnisko. Wreszcie w ostatnim wysyłam ubezpieczonego i działającego laptopa z kraju w Europie do Niemiec, aby został naprawiony, a laptop nigdy nie dotarł.

Moim zdaniem, aby uniknąć pytań, jak gdyby twoi znajomi ukradli telefon, powinni oni złożyć wniosek policyjny do policji w Katarze.

Wreszcie można argumentować, że nie należy nosić telefonów komórkowych w bagażu rejestrowanym. Kilka lat temu dano nam tablet i telefon, aby dostarczyć komuś z rodziny, i oczywiście mieliśmy go w bagażu podręcznym.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.