Czy mój tranzyt w FRA do Amsterdamu jest krajowy lub międzynarodowy?


10

Podróżuję do Amsterdamu z Oslo przez Frankfurt. Mam wizę Schengen z jednym wjazdem, a Oslo będzie pierwszym punktem, w którym będę mógł wejść na obszar UE. Kiedy przyjeżdżam do Frankfurtu, czy powinienem udać się w teren na loty międzynarodowe, czy powinienem jechać do strefy lotów krajowych? Odkąd będę podróżować po UE, czy przejdę kontrolę paszportową we Frankfurcie?


3
Dlaczego UE ma znaczenie (a nie obszar Schengen)?
pnuts

3
@ Pnuts Lot z Oslo do Frankfurtu jest uznawany za międzynarodowy, ale nie podlega kontroli imigracyjnej. Regularnie lecę z Oslo do innych krajów Schengen i nigdy nie doświadczyłem oficjalnej kontroli tożsamości opuszczającej Norwegię i, o ile wiem, na lotnisku nie ma obiektów umożliwiających taką kontrolę bez w praktyce zatrzymywania regularnych operacji. Jeśli istniał oficjalny dowód tożsamości, jednak nie zostałeś „wybity” ze strefy Schengen.
Tor-Einar Jarnbjo

3
@ Rzeczywiście, Tor-EinarJarnbjo, kody Schengen wykorzystują użyteczne określenie „wewnętrzny” w odniesieniu do lotów wewnątrz Schengen, z których większość ma oczywiście charakter ściśle międzynarodowy. Czasami opowiadałem się za wykorzystaniem tego terminu na tej stronie, ale, jak słusznie zauważyli inni, naleganie na precyzyjną terminologię może nie być zbyt pomocne dla przypadkowych użytkowników, którzy są rzadkimi podróżnikami, a zatem nie mają dogłębnego zrozumienia sytuacji. Kiedy co tydzień leciałem między AMS a Oslo, często sprawdzano (nie stemplowano) przy bramie po przybyciu do Oslo.
phoog

2
@pnuts w trzyczęściowym podziale (1) krajowym, (2) Schengen, (3) innym międzynarodowym, lot do Frankfurtu byłby objęty (2) Schengen, a zatem nie byłby klasyfikowany ani jako krajowy, ani jako „inny międzynarodowy . ” Loty między krajami Schengen (loty „wewnętrzne”) są międzynarodowe, ściśle mówiąc, nawet jeśli pasażerowie nie podlegają kontroli imigracyjnej.
phoog

1
@phoog Ale jest to szczególnie w przypadku lotów do, z i pomiędzy krajami Schengen, które nie są w UE (Islandia, Norwegia i Szwajcaria) IMHO tak samo mylące i błędne nazywanie ich „lotami krajowymi”, jak np. podlegać znacznie surowszym przepisom celnym, jak w przypadku lotów między państwami UE.
Tor-Einar Jarnbjo

Odpowiedzi:


20

Masz rację, że Norwegia nie jest w UE - ale sprawy kontroli paszportowej nie są członkostwem w UE, ale Schengen i Norwegia jest w strefie Schengen. Tak więc oba twoje loty będą odbywać się wewnątrz strefy Schengen.

We Frankfurcie, kiedy wysiadasz z samolotu, po prostu podążaj za znakami „lotów łączących”, aż dotrzesz do obszaru, w którym zobaczysz monitory pokazujące listy odlatujących lotów. Następnie zlokalizuj lot wychodzący na monitorach i podążaj za oznakowaniem w kierunku wyświetlanej dla niego bramy.

Przestrzeganie prawidłowych znaków powinno nie poprowadź cię przez kontrolę imigracyjną wyjścia.


1
O ile pamiętam, nie powinien on być w stanie przejść przez imigrację wyjazdową bez karty pokładowej.
George Y.

Jeśli zdarzy się, że PO dotrze do Frankfurtu i utknie, możesz dojechać pociągiem do Amsterdamu (trwa około 4 godzin) z Frankfurtu.
Prinsig

Tak. Ponadto poradę tę stosuje się nawet w przypadku lotów poza obszarem Schengen: powiedzmy, w NYC-FRA-AMS, karta pokładowa FRA-AMS będzie miała numer terminala (jeśli nie jest bramą), a podążanie za znakami do tego terminalu będzie prawidłowo prowadzić do właściwych rzeczy imigracyjnych.
E.P.

9

Lotnisko we Frankfurcie jest nie podzielone na obszar „krajowy” i „międzynarodowy”. Zamiast tego loty są przydzielane bramce, a numer bramy zawiera literę dla obszaru (A, B lub C w terminalu 1, D lub E w termainalu 2). Zapamiętaj powierzchnia że twoja brama jest i idź tam.

Po dotarciu do obszaru znaki pokażą różne kierunki dla numerów bram.

Nie powinieneś napotykać na swojej drodze kontroli imigracyjnej, ponieważ wszystkie trzy przedmiotowe porty lotnicze (Oslo, Amsterdam i Frankfurt) są częścią strefy Schengen (jak wspomniały inne odpowiedzi).


Ale są strefy Schengen i nie Schengen. Również transferujesz z jednego terminala do drugiego, masz oddzielne wagony.
Giacomo Catenazzi

Podoba mi się ta odpowiedź, ponieważ jasno pokazuje, że rozróżnienie krajowe / międzynarodowe jest przestarzałe w strefie Schengen. Dotyczy to wszystkich lotnisk, które widziałem w okolicy.
Calimo

@ Calimo Nawet jeśli uwzględni się tylko lotniska istotne dla tego pytania, nie jest to prawdą. Lotnisko w Oslo jest rozdzielone na obszarach krajowych i międzynarodowych, a obszar międzynarodowy jest ponownie oddzielony w strefach Schengen i poza Schengen.
Tor-Einar Jarnbjo

@GiacomoCatenazzi Tak, ale tak nie jest oznakowane jako Schengen / non-Schengen. To rozróżnienie jest oparte wyłącznie na obszarze bramy (B w strefie 1 nie jest strefą Schengen, iirc).
Jan

-1

Nie, nie przejdziesz kontroli paszportowej we Frankfurcie. To właściwie lot krajowy.


6
Naprawdę nie widzę, co to dodaje do istniejących odpowiedzi.
David Richerby

3
Oslo, Frankfurt i Amsterdam znajdują się we wszystkich różnych krajach. Żaden z lotów między nimi nie ma charakteru krajowego.
Nij
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.