Indie właśnie zdemonetyzowały wszystkie banknoty R 500 i 1000. Co mam zrobić z resztkami gotówki?


45

8 listopada 2016 r. Indie oświadczyły, że wszystkie stare banknoty 500 i 1000 rupii nie są już prawnym środkiem płatniczym i muszą zostać zdeponowane lub wymienione przed 30 grudnia 2016 r.

Mam resztki rupii i nie planuję powrotu do Indii przed upływem terminu. Jakie są moje opcje?

Aktualizacja : BBC ma historię na ten temat, a opcje za granicą są naprawdę ograniczone: http://www.bbc.co.uk/news/business-37938925


5
Rupia indyjska jest tylko częściowo wymienialna, więc trudno jest wymieniać się poza Indiami nawet w najlepszych momentach; ale jeśli wymieniacze spoza Indii nadal chcą robić demonetyzowane notatki, to jest odpowiedź na pytanie!
jpatokal

6
Jeśli znasz kogoś, kto jedzie do Indii, możesz umówić się na wymianę. W przeciwnym razie upuść go w polu charytatywnym, jak wiele lotnisk, a niektóre linie lotnicze mają, nie dostaniesz wartości, ale charytatywna.
Willeke

5
Zachowaj to jako pamiątkę.
nikhil

4
Głosuję za zamknięciem tego pytania jako nie na temat, ponieważ dotyczy ono finansów osobistych i pieniędzy , a nie podróży.
David Richerby,

18
@DavidRicherby To jest naprawdę bardzo istotne dla osób podróżujących do Indii!
jpatokal

Odpowiedzi:


31

Wymień je na inną walutę (lub nominał, jeśli chcesz i możesz) tak szybko, jak to możliwe.

Jeśli jakoś to nie zadziała, twoim jedynym wyborem będzie fizyczne wysłanie ich do przyjaciela w Indiach. (Jeśli masz taki, któremu ufasz wystarczająco.) Możesz wysłać go pocztą lub kurierem, używając numeru śledzenia. Twój przyjaciel zdeponuje je następnie na swoim koncie bankowym. (I miejmy nadzieję, że odeślemy ci coś :)) Oczywiście, zakłada się, że ilość pieniędzy, które masz, jest w rzeczywistości wystarczająco duża, aby była warta kłopotów.

Im więcej czasu upłynie po tym ogłoszeniu, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo, że osoby dokonujące wymiany pieniędzy je przyjmą.

Zgodnie z ogłoszeniami Hindusi proszeni są o zdeponowanie wszystkich tych banknotów na swoich kontach bankowych (lub zmianę ich, jeśli jest to raczej niewielka kwota) do 31 grudnia. Wydaje się, że ludzie z kilkoma tysiącami uczciwych pieniędzy mogą to zrobić to bez problemu, ale ktoś z 10 milionami czarnych pieniędzy nie może.

Premier Indii powiedział dziś :

„Czarnorynkowcy i zdrajcy, którzy używają czarnych pieniędzy, nie będą w stanie przenosić dużych ilości pieniędzy, a 500 i 1000 banknotów rupii staną się bezwartościowymi kawałkami papieru. Obywatele zarabiający uczciwie i ciężko pracując, będą chronić swoje interesy”.

Modi podkreślił, że obywatele, którzy mieli 500 i 1000 banknotów rupii, nie muszą wpadać w panikę, ponieważ do końca 2016 r. Można było zdeponować gotówkę w bankach lub urzędach pocztowych. Powiedział: „Te kroki są częścią naszej walki z korupcją, czarnymi pieniędzmi i podróbkami notatki Zwykły obywatel, który walczy, zostanie wzmocniony ... Nie musisz spieszyć się jutro do banku, masz 50 dni. ”

Podkreśl moje.

Efektem tego będzie w Indiach to, że w miarę upływu dni coraz mniej osób będzie chciało tych 500 i 1000 rachunków. Każdy, kto je ma (pod warunkiem, że jest to rozsądna kwota, która nie przyciągnie uwagi organów podatkowych lub organów ścigania), złoży je na swoich rachunkach bankowych. Zbliżamy się do 31 grudnia. Firmy itp. Zaczną handlować niższymi nominałami i / lub nowymi banknotami zastępczymi.

Aktualizacja, 9 listopada:

To się już dzieje. Z mojego lokalnego supermarketu dzisiaj:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Tak więc te stare banknoty 500 i 1000 będą coraz mniej popularne w miarę upływu czasu, a ostatecznie jedynymi, którzy je przyjmą, będą banki indyjskie. A po 31 grudnia nawet banki tego nie zrobią. Notatki będą wtedy zwykłymi kawałkami papieru.

Trudno jest powiedzieć, jak dokładnie ten efekt będzie działał w przypadku podmiotów dokonujących wymiany pieniędzy za granicą. Ale jeśli masz znaczne kwoty w rupiach indyjskich, sugeruję, abyś spróbował jak najszybciej wymienić je na inną walutę.

Jak zauważył @mts w komentarzu, link z OP mówi:

Ludzie, którzy posiadają Rs.500 lub Rs. 1000 banknotów po 30 grudnia może wymienić je w Reserve Bank of India, składając deklarację. Tak będzie do 31 marca 2017 r.

Jest to przydatne i prawdopodobnie zmniejszy drastyczność efektu. Nawet jeśli wybierasz się do Indii przed 31 marca, wydaje się to dość niewygodne. Nie jestem też pewien, czy ludzie niebędący obywatelami Indii będą w stanie to zrobić. To jednak spekulacje, ale w każdym razie nie nałożyłbym na to pieniędzy (dosłownie). Chciałbym zmienić notatki tak szybko, jak to możliwe.


4
@ orzechy Tak. Na szczęście mam teraz tylko 100 w portfelu, więc nie ma problemu :)
Revetahw mówi Przywróć Monikę

3
@KorayTugay Żartujesz czy mówisz poważnie?
Revetahw mówi: Przywróć Monikę

3
@KorayTugay Świat jest złożony. Tysiące mieszkańców Zachodu mieszka w Indiach z różnych powodów. Osobiście kocham Indie. Zadzwoń do mnie na czacie podróżnym, jeśli chcesz dalej dyskutować.
Revetahw mówi: Przywróć Monikę

1
@Fiksdal Jestem w Niemczech i chciałbym móc powiedzieć to samo (około 100 w portfelu) ...;)
simbabque

1
Wyleciałem dziś rano z Delhi (9), a kantory na lotnisku wciąż robią notatki (w gorszym tempie niż pamiętam, gdy oferowałem je 11 dni temu, kiedy przyleciałem), ale żadne sklepy ich nie zaakceptują. Z powodu złej stawki i kolejki w kiosku z wymianą postanowiłem zamiast tego wysłać moją do znajomego.
Dennis

3

Prawdopodobnie możesz skontaktować się z dowolnym zagranicznym oddziałem State Bank of India lub dowolnym zagranicznym oddziałem indyjskiego banku w swoim kraju i zwrócić walutę w celu wymiany. Bank państwowy podaje dobry kurs wymiany, dlatego jest preferowany.


2
State Bank of India w Sydney stwierdza na swojej stronie internetowej, że w ogóle nie obsługuje indyjskich banknotów: sbisyd.com.au
jpatokal
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.