Jak się dowiedzieć, czy posiłek został ugotowany czy zawiera alkohol?


57

W restauracjach, w których byłem, menu zwykle wskazują, czy dany przedmiot zawiera orzeszki ziemne, jajka, jest wegetariański lub zawiera surowe mięso.

W niektórych azjatyckich restauracjach pozycje menu mają również ocenę „pikantną”; dla tych, którzy nie są przyzwyczajeni do palety.

Czy istnieje taki symbol wskazujący, czy posiłek został przygotowany z, czy zawiera alkohol?


Komentarze nie są przeznaczone do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została przeniesiona do czatu .
RoflcoptrException

+1 Podoba mi się pytanie, ale czy nie gotuje się w gotowaniu, więc nie dostajesz szumu?
Gayot Fow

3
@GayotFow W niektórych kontekstach religijnych jest nadal zabronione, nawet jeśli alkohol się technicznie zagotował.
Przywróć Monikę

5
@GayotFow Nie, to miejski mit (patrz wątek czatu).
Joe

6
@GayotFow Powiązane: Gotowanie alkoholu podczas gotowania.se .
CodesInChaos

Odpowiedzi:


41

Nigdy nie widziałem takiej ikony. Jedynym sposobem, aby się dowiedzieć, jest o to poprosić. Zdrowy rozsądek jest taki, że w wielu krajach, w których alkohol jest zakazany przez religię lub nie w lokalnej kulturze, nie znajdziesz go w kuchni. Teraz w innych krajach, w których alkohol jest silny w lokalnej kulturze, będzie on używany do gotowania i nigdy nie zostanie określony, ponieważ jest to dość oczywiste dla kucharzy, jak użycie przypraw w Azji.


17
Tak, lokalna kultura będzie jej dużą częścią. Jeśli wybierasz się na Sycylię, zakładam, że wszystko i wszystko jest ugotowane z alkoholem, chyba że wyraźnie powiesz, że tak nie jest. Pakistan, nie tak bardzo.
Columbia mówi Reinstate Monica

@RobertColumbia Co ze Stanami Zjednoczonymi?
jpmc26,

@RobertColumbia Re: Sicily. Nie, nie jest i nie ma sensu gotować wszystkiego z alkoholem. Masz bardzo uproszczony pogląd.
Toni Toni Chopper

Właśnie wróciłem z Turcji, a menu jadalni w hotelu Swissotel wskazywało posiłki gotowane z alkoholem lub zawierające alkohol ze alchwskaźnikiem.
Burhan Khalid

26

Jest bardzo zróżnicowany, w dużej mierze w zależności od miejsca podróży. Zdecydowanie widziałem menu z symbolami alkoholu obok niektórych potraw, które wskazują, że są one przygotowywane np. Z czerwonego wina. Większość z nich widziałem we Francji, kraju o długiej tradycji alkoholowej, ale także dużej populacji muzułmanów.

Jednak nadal nie jest to normą i w większości miejsc należy uważnie przeczytać opisy jedzenia i poprosić kelnerzy. Jeśli wybierasz się gdzieś, gdzie nie mówisz w tym języku, radzę zrobić małą kartkę wyjaśniającą, co możesz jeść, a czego nie możesz jeść w lokalnym języku, i przekazać ją kelnerom.


4
Czy można dodać zdjęcie tego rodzaju symboli alkoholowych, które widziałeś?
Thunderforge

1
@Thunderforge Miałem nadzieję, ale nie mogłem znaleźć żadnego online. Nie robiłem zdjęć, kiedy byłem w wymienionych restauracjach (i od tego czasu zapomniałem, które restauracje ...). Będę jednak miał otwarte oczy i opublikuję edycję, jeśli ją znajdę.
rturnbull

@Thunderforge: Widziałem używane ikony kieliszków i butelek wina.
PLL

1
O ile nie ma specjalnego certyfikatu Halal, może zawierać alkohol. Koktajle mleczne to klasyczny przykład, a każdy napój bezalkoholowy z etykietą „warzone”. Niektóre napoje nie muszą deklarować poniżej pewnych limitów, do niedawna piwo było uważane za napój bezalkoholowy w Rosji. W Australii lekkie piwo poniżej 1,5% objętości (światło Swan = 0,9%) nie jest uważane za napój alkoholowy, ale na pewno nie jest halal.
mckenzm,

15

Posiłki są oznaczone z jakiegoś powodu.

  • Orzeszki ziemne, mleko, zwykłe ziarna są oznakowane z powodu reakcji alergicznych (możliwych śmiertelnych) reakcji niektórych osób.
  • Surowe mięso jest oznakowane ze względu na możliwe problemy zdrowotne. Niektóre osoby mogą mieć problemy z trawieniem nieprzetworzonego mięsa lub są wyjątkowo podejrzane o salmonelę.
  • Mięso, jajka, wegetariańskie, wegańskie są oznakowane, ponieważ niektórzy ludzie boją się o swoje jedzenie. być może są tak rygorystyczni, że mieliby problemy ze strawieniem niezwykłego (dla nich) naturalnego (dla reszty świata) jedzenia.
  • Pikantne potrawy są oznakowane z powodu (znacznej) ilości kapsaicyny, a usta niektórych ludzi zostałyby zerwane.

Według alkoholu myślę, że nie ma znaczenia, dlaczego zanieczyszczenie alkoholem jest przedmiotem pytania.

  • Pytający jest uczulony na etanol. W takim razie rób to, co robią osoby z nietypową alergią: Zapytaj kelnera. Czy żywność zawiera alkohol; co poleciłby, gdyby ktoś był uczulony na alkohol itp. Zauważ, że żywność na bazie drożdży zawiera alkohol jako produkt uboczny wzrostu; cukier w owocach ma tendencję do uwalniania zawartości fruktozy do etanolu.
  • Pytający jest alkoholikiem na wakacjach. Podczas przygotowywania posiłku jeden proces 1 kg mięsa, dodaj wodę, przyprawy (w sumie nieistotna ilość), warzywa itp. Załóżmy, że otrzymamy 1,1 kg posiłku (strata z powodu parowania wody) i dodasz 0,2 kg wina, które zawierają 0,024 kg alkoholu. Posiłek zawiera teraz 2,1% alkoholu. Na stole podaje się porcję, powiedzmy, 45% „mięsa”, 45% tłuczonych ziemniaków i 10% surowych warzyw. Całkowita ilość zanieczyszczenia alkoholem jest mniejsza niż 1%. Nie sądzę, że to kwota przywróci uzależnienie.
  • Religia pytająca zabrania spożywania alkoholu. Jeśli twoja religia toleruje przypadkowe lub niechciane pogwałcenie, to dlaczego ma to znaczenie? Jeśli zrobić , że flambé wytwarzany jest z zastosowaniem alkoholu, nie należy go zamówić. Jeśli nie wiesz, że zamówione przez ciebie fondue przyrządzane jest z wina, kto może cię winić? Jeśli twoja religia zabrania nawet tego, zrób to tak, jakbyś był uczulony: Zapytaj.

Gdyby było wystarczająco dużo osób pytających, czy ich jedzenie zawiera alkohol, byłoby na to odniesienie lub znak. W przeciwnym razie nie ma takiej potrzeby.


Komentarze nie są przeznaczone do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została przeniesiona do czatu .
RoflcoptrException

🙄 Ponieważ alkohol uszkadza mózg.
stommestack

10

Chociaż wydaje się praktyczne wskazanie, czy alkohol jest obecny w posiłku, czy nie, nie widziałem obecności alkoholu wskazanego w menu restauracji w Sydney.

A Sydney jest miejscem, które równie często wskazywałoby na coś takiego. W australijskich supermarketach jest wiele informacji na temat artykułów spożywczych, więc często można dowiedzieć się, czy żywność zawiera alergeny i czy ma jakieś świadectwa religijne. Niektóre australijskie restauracje mają certyfikaty halal, głównie indyjskie, ale widziałem też sieci fast foodów w zachodnim stylu oferujące halal (Oporto). Niektóre restauracje wskazują również, czy mają alergeny w jedzeniu. Ponadto Sydney ma wyższy odsetek muzułmanów niż inne części Australii. Więc jeśli restauracje w Sydney nie wskazują na obecność alkoholu, spekulowałbym, że tylko miejsca o bardzo dużej lub bardzo skoncentrowanej populacji muzułmańskiej (takie jak Francja, wspomniana przez rturnbull) wskazują na takie rzeczy.

W niektórych krajach istnieje pewna niechęć do etykietowania żywności, aw szczególności do halal, a ludzie prawdopodobnie przypuszczą, że pytając o alkohol, że jesteś praktykującym muzułmaninem. Chociaż nie spodziewałbym się, że personel będzie dla ciebie niegrzeczny, niektórzy mecenasi restauracji mogą.


8

Spróbuj zapytać, będziesz zaskoczony, myślę, że tutaj, w Wielkiej Brytanii, większość restauracji jest zobowiązana przez prawo do zachowania listy / tabeli składników.

Ostatnim razem, gdy poszedłem do piekarni, cukierni, kawiarni i restauracji PAUL, nie mieli problemu z pokazaniem mi arkusza składników dla każdego przedmiotu, który sprzedają, i z łatwością mogłem stwierdzić, który zawiera alkohol.


7
I czy pokazali ci arkusz kalkulacyjny składników i łańcuch produkcji każdego składnika w arkuszu kalkulacyjnym składników i tak dalej? Skąd wiesz, że marka jakiegokolwiek składnika, którego używają, nie wykorzystuje alkoholu w leczeniu tego?
motoDrizzt

2
@DavidRicherby: Cebula? Czy masz na myśli te rzeczy, które w restauracjach, dla łatwości użytkowania, są często kupowane w puszkach, gdzie są zanurzone w occie? Ocet, który faktycznie zawiera od 1 do 1,5% alkoholu?
motoDrizzt

2
@motoDrizzt Muzułmanie nie mają problemów z octem. Cola, Pepsi, a teraz ocet ?! Co jeszcze zawiera alkohol? Banany?
Ulkoma

9
@Ulkoma widocznie, banany mają alkohol w nich sciencedirect.com/science/article/pii/0960852495001778
phoog

3
@DavidRicherby niektóre aromaty to ekstrakcje alkoholowe (najczęstszym prawdopodobnie jest ekstrakt waniliowy ). Składniki takich składników często nie są określone
Chris H

5

Jak sądzę, pytasz o to, ponieważ jesteś muzułmaninem, zdecydowanie sugeruję, abyś poprosił o bezpieczniejsze i lepsze informacje na temat islam.SE i gotowania.se

To mówi:

  1. To, czego chcesz, to oczywiście jedzenie halal, więc szukaj etykiety halal i restauracji, które serwują jedzenie halal. W niektórych miejscach nie będziesz miał innego wyjścia, jak jeść „zwykłe rzeczy”, które można znaleźć w domu, podczas gdy w wielu innych krajach można znaleźć lokalne potrawy Halal. Ponieważ nie jem ryb ani mięsa, często jem kolacje w restauracjach „niemainstreamowych / turystycznych” i byłem naprawdę zaskoczony, gdy znalazłem mnóstwo miejsc, w których potrawy halal są wyraźnie zaznaczone w menu

  2. Na dzień dzisiejszy istnieje niewielka ilość alkoholu w prawie wszystkim, nawet w napojach bezalkoholowych, takich jak Cola i Pepsi (istnieją badania na ten temat, a społeczność islamska na całym świecie budziła powszechne obawy), a nawet w zwykłym soku owocowym . Z tego punktu widzenia ... to trochę bałagan. Oto powód punktu 1: jedzenie halal zapewnia najbardziej akceptowalny brak alkoholu, nawet jeśli szukasz jedzenia „bezalkoholowego” z jakiegokolwiek powodu poza religią. Produkty piekarnicze najczęściej zawierają alkohol, na przykład jeśli są aromatyzowane waniliowymi (najczęściej) lub mają inne rodzaje flawourin, które wykorzystują alkohol jako podstawę do ich produkcji. A może jesz chleb wyprodukowany z drożdży zawierających alkohol ...

  3. Nie jestem muzułmaninem, więc PROSZĘ weź to z odrobiną soli i zapytaj o islam. SE: podczas gdy alkohol jest haram, słyszałem, że istnieje niewielka różnica między alkoholem jako czystą substancją chemiczną a alkoholem jako napojem substancje takie jak wino, napoje spirytusowe i tym podobne. Jeśli dobrze pamiętam, Koran zabrania „Kham'r” i intoksykacji, a nie bezpośrednio alkoholu jako takiego, więc (przynajmniej słyszałem o tym) pewne otwarcie na kontrolowane spożywanie alkoholu w pewnych sytuacjach (takich jak żywność i medycyna, dla przykład). Ale znowu, nie jestem osobą, o którą powinieneś prosić o sugestie dotyczące islamu, po prostu skorzystaj z tych informacji, aby móc przeprowadzić lepsze badania w lepszych miejscach :-)


11
-1 ode mnie, nie pytał o jedzenie Halal, Coke i Pepsi nie mają w nich alkoholu, nie jest po Fatwie i to pytanie z pewnością należy tutaj ... także są tu muzułmanie
Ulkoma

2
@Ulkoma - Coke i Pepsi zawierają w sobie bardzo małą, ale mierzalną ilość alkoholu . Zgłoszono również tutaj . Koks nie zaprzecza temu, mówiąc tylko, że nie dodaje alkoholu i że nie zachodzi fermentacja, ale nie wychodzi i nie mówi, że nie ma mierzalnych ilości alkoholu.
Johnny,

2
@Johnny - wszystko wykonane z ekstraktów owocowych lub warzywnych może zawierać śladowe ilości alkoholu. Drożdże rosną na roślinach. Zanieczyszcza procesy produkcyjne, rozpoczyna fermentację, gdy produkt jest przechowywany, w wyniku czego powstają małe ilości. Jeśli chcesz całkowicie uniknąć alkoholu, będzie ci bardzo trudno go osiągnąć.
Periata Breatta

1
Chociaż możliwe jest, że OP pyta, ponieważ jest muzułmaninem, jest wielu niemuzułmanów, którzy z różnych powodów nie spożywają alkoholu. Znam wielu baptystów, którzy odmawiają spożywania alkoholu z powodów religijnych. Znam ludzi, którzy odmawiają spożywania alkoholu ze względów zdrowotnych. Mój syn w wieku studenckim nie spożywa alkoholu, ponieważ, jak mówi, jeśli ma zero, nie musi się martwić, że się upije. Nawet jeśli OP jest muzułmaninem, odpowiedź może być przydatna dla niemuzułmanów, którzy nie chcą spożywać alkoholu.
Mark Daniel Johansen,

1
Dla przypomnienia, nie pytam, bo jestem muzułmaninem.
Burhan Khalid

2

Chociaż rzadko widuje się go jako ikonę w całym menu, widziałem to wcześniej w ustawieniach w stylu kawiarni, w których elementy menu są często zmieniane.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.