easyJet nie zwróci pieniędzy, ponieważ napis „no-show”, ale odmówili wejścia na pokład


58

Próbuję pomóc mojemu przyjacielowi. Miał podróżować z Berlina do Amsterdamu z Easyjet wraz z 3 innymi osobami. W momencie wejścia na pokład, mój przyjaciel i jeden z jego towarzyszy (wraz z innymi ludźmi) nie mogli wejść na pokład, ponieważ nie było już miejsca w samolocie, najwyraźniej samolot był mniejszy niż to, co zostało sprzedane, jego przyjaciele latali. Nie zaoferowali lotu tego samego dnia, więc został zmuszony do lotu z inną linią lotniczą, którą zapłacił. Teraz nie chcą zwrotu pieniędzy, ponieważ w ich systemie jest napisane, że nie ma rejestru odmowy rejestracji, a on jest oznaczony jako zakaz wstępu, więc warunki nie mają zastosowania. Jak może udowodnić lub zmusić ich do zwrotu pieniędzy?


8
Wygląda na to, że twój przyjaciel nie jest sam: theguardian.com/business/2015/dec/05/…
Revetahw

18
Jeśli twój przyjaciel zapłacił za lot kartą kredytową, powinien zakwestionować opłatę.
Kris,

15
To może być długa szansa, ale możesz poprosić o nagranie z CCTV siebie w bramie w tym konkretnym czasie (korzystając z ustawy o wolności informacji). Sądzę, że większość bram miałaby na sobie monitoring. Nawet wtedy może to być długi cel
użytkownik1

7
Co się dokładnie stało? Z mojego doświadczenia (w tym z EasyJet) wynika, że ​​wolontariusze otrzymaliby kilka wezwań do skorzystania z (upoważnionego przez UE) odszkodowania w wysokości 250 EUR i noclegu w hotelu (muszą to zrobić zgodnie z rozporządzeniem 261/2004). Ponieważ EasyJet obsługuje tylko dwa typy samolotów i ma bardzo wysokie współczynniki obciążenia pasażerów, musisz mieć pecha, aby być jedynymi czterema pasażerami, którym odmówiono przyjęcia na pokład, jeśli zmienią A319 na A320 (i na pewno mieliby taką historię) . Zazwyczaj potrzebowaliby 10-20 (tak samo było w przypadku lotu EasyJet, na którym mi się to przydarzyło).
Zrelaksowany

7
@Relaxed Wikipedia mówi, że EasyJet obecnie lata A320 z dwiema różnymi konfiguracjami wnętrza: jedną ze 180 miejscami siedzącymi i drugą ze 186. Tak więc zmiana samolotu mogłaby bardzo dobrze spowodować, że liczba miejsc zajęta przez dokładnie cztery osoby.
David Richerby,

Odpowiedzi:


47

Jako dowód twój przyjaciel może na pewno użyć swoich relacji naocznych świadków o odmowie przyjęcia na pokład, a także wydrukowanej karty pokładowej i biletów transportowych na lotnisko, chociaż jak wskazuje @chx, może to nie przekonać ich wystarczająco. Warto również zapytać lotnisko, czy mają jakieś dokumenty, którymi mogą się dzielić w sprawie sądowej, ale nie spodziewałbym się po tym zbyt wiele.

Jako strategię wybrałbym kombinację tych kroków,

  • naleganie na swoje roszczenia za pośrednictwem obsługi klienta
  • naleganie za pośrednictwem mediów społecznościowych, zwłaszcza Facebooka i Twittera
  • po nieudanym kroku 1 poproś o postępowanie pojednawcze przez Schlichtungsstelle

jeśli nawet ostatni krok nie powiedzie się (zajmuje to trochę czasu, ale mam doskonałe doświadczenia), zagroziłbym i wszczęłem postępowanie prawne. Wielu prawników specjalizuje się w podobnych roszczeniach, a ich chęć podjęcia sprawy jest dobrym wskaźnikiem twoich szans na sukces.

Również jeśli to, co mówisz, jest prawdą, twój przyjaciel miałby prawo do unijnych wypłat odszkodowań .


10
Te problemy są skomplikowane, a klient zawsze przegrywa za każdym razem. Na przykład: czy przyjaciel faktycznie został przetworzony przez członka personelu - czy zamiast tego - czy to jest tak, że członek personelu po prostu ogólnie stwierdził w tłumie: „nigdy więcej miejsc, przepraszam”, a przyjaciel tak naprawdę nie został przetworzony przez komputer jako odprawa, ale brak miejsc? To trudne.
Fattie

1
(+1) Biorąc pod uwagę zwykłe taryfy EasyJet, prawnik może być nieco drogi i prawdopodobnie o tym wie (chociaż jeśli dodasz 250 € rekompensaty trzy razy, możesz gdzieś dostać).
Zrelaksowany

Przed udaniem się do prawnika, uzyskaj pisemne oświadczenie o braku rekompensaty, a następnie nie próbuj ponownie uzyskać odszkodowania, po prostu złóż pozew. Wygrywasz, easyJet płaci Twojemu prawnikowi.
Alexander

12

W najlepszym razie nie możesz tego udowodnić - nie wiem, jak to Berlin - możesz mieć zapis o przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa, jeśli karta pokładowa zostanie zeskanowana. Ale mimo to bardzo trudno byłoby udowodnić, że twój przyjaciel nie spędził czasu na piciu w barze i stał się nieobecnym. Jeśli pójdziesz na pełną rozprawę sądową, świadkowie mogą oczywiście pomóc, ale w przeciwnym razie ...

Jeśli jego karta pokładowa została zeskanowana tak samo, jak wszyscy inni podczas wchodzenia na pokład, powinna to być klapsa, a lotnisko na pewno powinno mieć zapis, ale podejrzewam, że tak nie było.


Zgoda. Ponadto znany jest z tego, że Easyjet zachowuje się bez skrupułów. Być może ma to związek z tym, że Easyjet jest tanią linią lotniczą.
MopMop

20
@Agathe: „ma z tym coś wspólnego”, ale nie usprawiedliwia go. Jeśli tania linia lotnicza nie ma jedzenia i okropnej przestrzeni na nogi, to wystarczy - dostajesz to, za co płacisz. Ale kiedy linia lotnicza jest systemowo nieuczciwa i łamie swoje własne zasady, nie jest to w porządku, tanie lub inne.
PLL

2
@PLL Wiem ... Niestety w dzisiejszych czasach, kiedy płacisz mniej, rzadko masz to, czego się spodziewałeś.
MopMop

21
@PLL To nie „łamanie własnych zasad”, to łamanie prawa.
David Richerby,

więc, ilekroć takie rzeczy się zdarzają, upewnij się, że zostały przetworzone, i otrzymaj pisemne oświadczenie personelu przetwarzającego
njzk2

8

Z twojego pytania nie wynika jasno, czy już to zrobiłeś, czy nie, ale pierwszą rzeczą jest prawdopodobnie wysłanie listu (najlepiej listem poleconym) w celu uzasadnienia roszczenia o zwrot kosztów i rekompensatę , powołując się na rozporządzenie UE 261/2004. Interakcja przez telefon lub to, co mogłeś powiedzieć na lotnisku, ma mniejszą wagę.

Najlepszy scenariusz - fakt, że wydaje się, że znasz swoje prawa, może ich przekonać, że łatwiej się ciebie pozbyć, płacąc kilkaset euro. Co gorsza, masz coś nieco silniejszego niż twoje słowo, aby wesprzeć dalsze działania (nie jest to niezbity dowód na wszystko, ale to się liczy).

Zobacz także stronę dotyczącą praw pasażerów linii lotniczych w UE, aby uzyskać więcej informacji na temat rozporządzenia i niektórych innych działań, które możesz podjąć.

Inni zgłaszali, że otrzymali dobrą odpowiedź, zwracając się do mediów społecznościowych (w przeciwieństwie do prywatnej komunikacji za pośrednictwem wiadomości e-mail i telefonu, co często nie prowadzi mnie do niczego).


2
Strona, do której linkujesz, oferuje również ładny formularz reklamacyjny .
Carsten S
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.