Jaka jest granica lądowa między Polską a Ukrainą?


21

Jestem obecnie w Krakowie i planuję następny wyjazd do Lwowa. Rome2Rio wskazuje, że jest to 6-10 godzinna podróż lądem autobusem (autobusami) lub pociągiem (pociągami).

Słyszałem od innych turystów w moim hostelu, że nie możesz jechać pociągiem bezpośrednio, ponieważ istnieją różnice w rozstawie szyn, więc musisz zrobić przesiadkę na polskiej granicy w Przemyślu.

Poza tym, czy są jakieś inne zawiłości związane z przekraczaniem granicy? Biorąc pod uwagę długość podróży, zastanawiałem się nad zrobieniem nocnego autobusu / pociągu, ale jeśli kontrola graniczna stanowi problem, mogę przemyśleć ten plan.

Mam paszport amerykański i zamierzam wjechać bez wizy, ponieważ nie zamierzam zostać 90 dni. Stronę Departamentu Stanu USA na Ukrainie wskazują, że będę potrzebował dowodu ubezpieczenia zdrowotnego oraz odpowiednie fundusze, z których oba mam.

(Zasadniczo nie znam przekraczania granic lądowych innych niż Wietnam-Kambodża, USA-Kanada, Malezja-Indonezja i na terenie UE).


2
Nigdy nie byłam na Ukrainie, ale ponieważ jest ona poza UE i poza strefą Schengen, zdecydowanie powinieneś być przygotowany na kłopoty z kontrolą graniczną
Kamil Mikołajczyk

6
Warto zauważyć, że Ukraina porzuciła „the” około 25 lat temu ukrweekly.com/old/archive/1991/499102.shtml
DavidTheWin

1
Nadal nazywam to „Ukrainą”, ponieważ tego nauczyłem się w gimnazjum 15 lat temu. Wraz z USA, Sudanem, Kongo i garstką innych krajów z „the”. Uznaj to za niedostatek amerykańskiego wykształcenia i trudny nawyk do przełamywania krajów, które nie pojawiają się często w moich rozmowach.
Roddy of the Frozen Peas

2
Rozumiem, że „Ukraina” kontra „Ukraina” stała się kwestią polityczną. Ten ostatni jest preferowany przez ukraińskich nacjonalistów.
Andrew Lazarus,

1
@Andrew, co jest interesujące, ponieważ ani ukraiński, ani rosyjski nie mają określonego artykułu. Jest to problem tylko w tłumaczeniu.
Columbia mówi Reinstate Monica

Odpowiedzi:


16

W rzeczywistości granica ta jest dość bezbolesna (szczególnie dla mieszkańców „bogatych” krajów). Szacowany czas oczekiwania można znaleźć tutaj . W każdym razie powrót może zająć więcej czasu (nigdy mi się nie zdarzyło, dwukrotnie przekroczyłem go jako obywatel polski), ponieważ kontrola wjazdowa do strefy Schengen jest zwykle surowsza. Jeśli możesz, zdecydowanie polecam wsiąść do pociągu, ponieważ niektóre autobusy są trzymane w celu ściślejszej kontroli (a czasy oczekiwania są zwykle dłuższe).


3
I gorąco polecam, Roddy, posłuchanie rady Daniela :) Przekroczenie autobusem polsko-ukraińskiej granicy to piekło i doprowadzi cię do szaleństwa.
Suncatcher

„ponieważ kontrola wjazdowa do strefy Schengen jest zwykle surowsza”. Polacy zwykle ledwo biorą mój dowód osobisty do ręki (jestem Szwedem). To samo dotyczy Węgrów na granicy z Serbią
Crazydre

8

Słyszałem od innych turystów w moim hostelu, że nie możesz jechać pociągiem bezpośrednio, ponieważ istnieją różnice w rozstawie szyn, więc musisz zrobić przesiadkę na polskiej granicy w Przemyślu.

Rzeczywiście istnieją bezpośrednie pociągi z Polski na Ukrainę. Różne rozstawy są „ustalane” poprzez zmianę kół wagonów na granicy. Jest to dość szybka operacja (1,5-2 godziny dla całego pociągu), która jest zintegrowana z kontrolą graniczną i nie musisz wychodzić z wozu kolejowego (w rzeczywistości, jak zauważył Jan poniżej, nawet nie możesz) . Pociąg można zobaczyć na stronie http://www.intercity.pl - odjeżdża o 22:24 i przyjeżdża o 7:15 we Lwowie. Z pewnością poleciłbym to w autobusie, chyba że masz ograniczony budżet (autobus może być tańszy).


2
1,5-2 godziny na zmianę miernika nie jest dokładnie szybkie. Widziałem to w mniej niż 20 minut.
Diego Sánchez

5

Jako obywatel Ukrainy w sierpniu jechałem autobusem Ecolines z Rzeszowa do Lwowa (tak naprawdę jedzie z Krakowa) i nie miałem żadnych problemów. Pasażerowie nawet nie musieli wychodzić z autobusu w celu kontroli paszportowej. Właśnie przekazuję paszporty straży granicznej.


2

Nowy pociąg międzymiastowy Przemyśl - Lwów - Kijów (od grudnia 2016 r.). Jest też Helm - Kowel - Równe - Zdolbuniv . Zarówno Helm, jak i Przemyśl są polskimi miastami granicznymi, więc nie ma potrzeby zmiany rozstawu. Pociągi te są szybkie i muszą być najlepszym sposobem na przekroczenie granicy w przewidywalnym czasie.

Z własnego doświadczenia przekroczenie granicy Shehyni - Medyka (koło Przemyśla) pieszo zabrało mi około 1,5 godziny z Ukrainy do Polski w bardzo zatłoczonych warunkach. Więc następnym razem spróbuję pociągu. OTOH, jeśli idziesz w drugą stronę, może jest to łatwiejsze i szybsze (większość ludzi, którzy tam przechodzą, to Ukraińcy).


1

Dziś przekroczyłem granicę autobusem w drodze ze Lwowa do Krakowa. To była ciężka próba. Przejście kontroli celnej po stronie ukraińskiej zajęło 7 godzin, a po stronie polskiej 2 godziny, z powodu kolejki ... 10 autobusów. Jestem zmęczony.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.