Czy zostałem oszukany przez BoraJet? Odwołali lot, obiecali zapłacić za kolejny bilet - tak się nie stało


41

Chodzi o turecką linię lotniczą BoraJet. Jadę ze Stambułu do Ankary przez BoraJet, ale kiedy przybyłem na lotnisko, lot został odwołany przez linię lotniczą. Menedżer BoraJet powiedział mi, że mogę kupić nowy bilet od innej firmy i że zapłacą mi różnicę (która była o> 600% wyższa niż pierwotna kwota).

Wysłałem im całą niezbędną dokumentację (paragon), ale nadal nie otrzymałem żadnej odpowiedzi (prawie dwa tygodnie później).

Czy zostałem oszukany przez BoraJet?

Co mogę zrobić?


2
Witamy na stronie. Jak kierownik złożył obietnicę? Ustnie czy na piśmie? Jak przesłałeś paragon? W wiadomości e-mail czy zwykłej? Czy próbowałeś zadzwonić do firmy, aby złożyć skargę na opóźnioną odpowiedź?
Revetahw mówi: Przywróć Monikę

1
Przybył i powiedział nam ustnie, że możemy kupić kolejny bilet, a także daje mi adres e-mail, na który mogę wysłać numer konta i pokwitowanie nowego biletu.
Chymmi

1
@JoeBlow Turkish Airlines jest bardzo dobry, a Pegasus zwykle ma się dobrze. Każda inna firma jest prawdopodobnie okropna.
JonathanReez wspiera Monikę

1
@JoeBlow brzmi jak rzetelna statystycznie rada
Antzi

2
Dwa tygodnie to nic, jeśli chodzi o zwrot pieniędzy, kilka miesięcy jest bardziej powszechne. Po prostu ich ścigaj.

Odpowiedzi:


16

Oto strona rządowa w wersji angielskiej, w której możesz wypełnić formularz skargi. Dedykowany jest dla praw pasażera.

Przepisy dotyczące praw pasażerów (przepraszam, mogłem znaleźć tylko wersję turecką) mówią, że masz prawo do odszkodowania, jeśli dobrze zrozumiałem, wynosi 100 euro. Zakładając, że podałeś im swoje dane kontaktowe bez winy, masz do czynienia z „MADDE-6” (odwołanie lotu) i link do „MADDE-8” (odszkodowanie).

Bezpośredni link do formularza skargi.


1
Z tego, co usłyszałem od ludzi miało podobne doświadczenia, formularze rządowe itp. Nie działają. Wysyłanie ich pocztą (poczta fizyczna, poczta, nie poczta. Poczta jest dla borajet btw) jest dobrym pomysłem.
Ave

1
Witam, ta odpowiedź pomogła mi! Rząd turecki, a następnie sama linia lotnicza (około miesiąc później) skontaktowały się ze mną, a oni przesłali mi odszkodowanie. Dziękuję Ci!
Chymmi

Cieszę się, że mogę Ci pomóc @Chymmi
Ayhan

27

Jeśli kupiłeś bilet za pomocą karty debetowej / kredytowej, najłatwiejszym sposobem rozwiązania problemu jest złożenie wniosku o obciążenie zwrotne w banku, stwierdzając, że nie otrzymałeś produktu, za który zapłaciłeś i nie otrzymałeś żadnego odszkodowania. Powinno być łatwo udowodnić, że lot został odwołany, a BoraJet nie będzie w stanie udowodnić, że zorganizował alternatywne loty, więc powinieneś odzyskać swoje pieniądze.

Z mojego doświadczenia wynika, że ​​złożenie wniosku o obciążenie zwrotne zmusza kupca do szybkiego zareagowania, ponieważ nie chce być karany przez bank.


2
Żądanie obciążenia zwrotnego za płatność dokonaną przy użyciu tureckiej karty debetowej z pewnością nie będzie „łatwe”, o ile w ogóle możliwe ...
użytkownik1073075

3
@ user1073075 Tureckie banki nie obsługują obciążeń zwrotnych?
JonathanReez wspiera Monikę

16
OP nie chciał tylko obciążenia zwrotnego, OP chciał zapłaconej różnicy - zgodnie z obietnicą. Wykonanie obciążenia zwrotnego - zakładając, że działa - nadal pozostawia PO w różnicy.
Aganju

14
Problem polega na tym, że ten oryginalny lot był tani w porównaniu z biletem, który musiałem kupić na godzinę przed wylotem. Więc jeśli otrzymam obciążenie zwrotne, będzie to jak 15% ceny.
Chymmi

4
@JoeBlow To wciąż jest bank wydający, a nie MC / Visa, które wykonują ten proces. MC / Visa w ogóle nie mają do czynienia z konsumentami. Ponadto natychmiastowe obciążenia zwrotne zawsze były usługą oferowaną przez banki i nie są wymagane ani przez MasterCard, ani Visa (przynajmniej nie w ciągu ostatniej dekady lub dwóch dekad). W co najmniej kilku krajach, które w ogóle nie są powszechne, np. Tutaj w Niemczech czeka się co najmniej kilka dni na obciążenia zwrotne.
neo

18

Co mogę zrobić?

Oprócz odpowiedzi @luchador, nadal kontaktuj się z linią lotniczą, pytając o status swojej skargi. W niektórych krajach wystarczy wysłać reklamację / prośbę jeden raz, a następnie poczekać na ponowne skontaktowanie się. To jest nie jak to działa we wszystkich krajach. W wielu krajach (w tym w tym, w którym mieszkam) często musisz walczyć, aby uzyskać właściwą odpowiedź.

Skontaktuj się z nimi wiele razy. Zawsze pytaj o nazwisko osoby, z którą rozmawiasz (i zapisz ją). Jeśli zostaniesz kilkakrotnie odrzucony lub zablokowany, poproś o rozmowę z przełożonym. (Ponadto, jeśli dojdziesz tak daleko bez zwrotu kosztów: Aby odpowiedzieć na twoje pytanie: Tak, w tym momencie byłoby to z definicji oszustwem BoraJet.)

Wyślij link do tego pytania do BoraJet

Jeśli takie powtarzające się kontakty i skargi nie działają, wyślij e-mailem link do tego pytania bezpośrednio do BoraJet i wyjaśnij, że zostało to napisane przez ciebie z powodu wspomnianej sprawy i faktu, że poprzednie wysiłki się nie udały. (Możesz również zostawić online inne negatywne recenzje i dołączyć je.) Pokaż im, że ich polityka / oszustwo ma negatywny , choć niewielki wpływ na ich reputację. W rzeczywistości nie jest to tak niewinne, jak mogłoby się wydawać. Wyobraź sobie, że to pytanie trafiło tutaj do gorących pytań sieciowych i uzyskało 10.000 wyświetleń. To pytanie ma teraz trafić na pytania Hot sieciowe tutaj i ma wiele poglądów i upvotes.

Również :

Jeśli [SE mówi] pytanie ma 1000 wyświetleń, prawdopodobnie ma co najmniej 2x widoki w prawdziwym świecie, a potencjalnie aż 5 razy w prawdziwym świecie.

Może się skończyć, że pojawienie się pojawia się teraz w Google, gdy ludzie szukają BoraJet (a nawet może być teraz drugim hitem dla „jest BoraJet niezawodny”. (Testowałem to w trybie incognito). To nie jest coś, co BoraJet chce. To bardzo zła reklama. BoraJet może faktycznie to zauważyć i zdecydować się na zwrot pieniędzy, prosząc o zaktualizowanie pytania.

Możesz nawet dowiedzieć się, jakie popularne wyszukiwania wywołują ten wynik i dołączyć te linki do wiadomości e-mail.

Jak sugeruje @Willeke w komentarzu, możesz również opublikować link do tego pytania w innym miejscu w Internecie, takim jak media społecznościowe, witryny związane z podróżami itp. Wszystko, co zwróci uwagę na sprawę, pomoże ci, gdy już próbowałeś i nie udało Ci się skontaktować z BoraJet bezpośrednio.

Jest to jednak trudne. Zakładam, że nie masz nazwiska menedżera, który obiecał ci zapłacić za bilet. (Jeśli tak, możesz zadzwonić do działu obsługi klienta i bezpośrednio się z nim skontaktować).

Jak mówi @JathanathanReez, jeśli to wszystko zawiedzie, w ostateczności należy złożyć skargę do wystawcy karty kredytowej i zaakceptować 85% straty.

W przyszłości, kiedy ktoś złoży taką obietnicę, poproś o jej napisanie na piśmie.


Jeśli używasz Twittera, możesz ćwierkać tweet i poprosić znajomych o ponowne tweetowanie, mając nadzieję, że rozprzestrzeni się dalej.
Willeke

@Willeke Dobry pomysł, dodany do odpowiedzi.
Revetahw mówi: Przywróć Monikę

1
„Może pojawić się w Google, gdy ludzie szukają BoraJet” - To pytanie jest już na miejscu 19 dla zwykłego wyszukiwania Google „BoraJet” dla mnie.
hfs,

@hfs To jest niesamowite! :) A dla mnie to drugi hit dla „jest wiarygodny BoraJet” :) (W trybie incognito, bez spersonalizowanych wyników.)
Revetahw mówi Przywrócenie Moniki

1
Tak jest w istocie w Turcji. Spróbuj też wysłać do nich pocztą prawną skargę do działu reklamacji, a oni powinni być prawnie zobowiązani do sprawdzenia tego.
Ave

12

Moim zdaniem prawdopodobnie zostałeś oszukany przez BoraJet. Podczas gdy obietnice ustne, takie jak „kierownik BoraJet powiedział mi, że mogę kupić bilet za pośrednictwem innej firmy i zapłacą mi różnicę”, są zwykle prawnie wiążące, udowadnianie, że taka obietnica o takim znaczeniu została złożona, byłoby bardzo trudne. Z kilku recenzji, które znalazłem w Internecie na ich temat, wydaje się to typowe dla tej firmy.

Co możesz zrobić, to złożyć pisemną skargę w linii lotniczej; upewnij się, że masz go w pamięci. Daj im trochę czasu na odpowiedź. Istnieje niewielka szansa, że ​​dotrzymają tej obietnicy, ale nie liczyłbym na to.

W następnym kroku możesz spróbować pozwać ich w sądzie. Nie tylko ze względu na obietnicę, ale również dlatego, że Twój lot został odwołany w ostatniej chwili, poniosłeś dodatkowe koszty, a BoraJet jest za nie odpowiedzialny. Przedtem porozmawiaj z prawnikiem zajmującym się sprawami sądowymi, aby dowiedzieć się, jaka jest Twoja szansa, że ​​turecki sąd zgodzi się z tobą i czy wszystko w porządku.


2
Miałem kilka sytuacji, w których moje listy były ignorowane lub spotkałem się z głupimi wymówkami od miesięcy, ale pierwsza z „CC: prokurator generalny” na dole uzyskała szybką rozdzielczość. Gdyby zamiast prokuratora generalnego byłby jakiś turecki urzędnik zaniepokojony wizerunkiem Turcji wśród turystów, oczekiwałbym satysfakcji. Turyści są cenni.
WGroleau,

8
@WGroleau: zależy to od linii lotniczej. Jeśli masz na przykład do czynienia z (samocenzurowanym) Ryanairem, możesz CC: Prezydent, Papież, FBI, MI6 i Mossad - i to nic nie zmieni.
George Y.

2
Linia lotnicza może nie prześcignąć tego, co myślimy, ale jeśli zrobi to rząd, zareagują. Pytanie brzmi, czy możesz zidentyfikować osobę, która zarówno dba, jak i ma odpowiednią siłę. W Peru ukradnij sąsiadowi uderzenie w nadgarstek. Kradnij od turysty, 25 lat więzienia. W Turcji co? Nie wiem
WGroleau,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.