Czy LifeStraw to srebrne rozwiązanie do oczyszczania wody w podróżach po Indiach?


24

LifeStraw ma filtr 0,2 mikrona. Ponieważ „większość bakterii ma średnicę 0,2 µm i długość 2-8 µm” ( źródło ), czy bezpiecznie jest pić wodę z dowolnego źródła za pomocą LifeStraw bez gotowania? (W szczególności Indie) Czy powinienem lepiej stosować tabletki do oczyszczania wody?

wprowadź opis zdjęcia tutaj


27
Bakterie nie są jedynym problemem w skażonej wodzie; wirusy i zanieczyszczenia chemiczne mogą być znacznie mniejsze. Nie wiem jednak, na ile problem w Indiach. Może to zależeć od konkretnej części Indii, o której mówisz. Ale ten produkt z pewnością nie może zagwarantować ci bezpiecznej wody z „dowolnego źródła”.
Nate Eldredge

18
LifeStraw powinien być gradem do użytku wyłącznie w nagłych wypadkach, lepiej jest używać wody butelkowanej z wiarygodnych źródeł

1
@Fiksdal Skąd wiesz?
AE

1
@AE Mogę pracować dla LifeStraw ...
Revetahw mówi Przywróć Monikę

1
Po prostu pij wodę butelkowaną, colę i fantę, jak wszyscy inni :)
Navin

Odpowiedzi:


37

Nie .

Fizyczne filtry wykorzystujące pory o grubości 0,2 µm (mikrofiltracja) nie mogą

  • usunąć zanieczyszczenia metalami ciężkimi (ołów, rtęć). Jest to możliwe dzięki wymiennikom jonowym, destylacji i nanofiltrom (patrz poniżej).
  • usuwać wirusy. Większość z nich jest zbyt mała i łatwo przechodzi przez filtr.
  • usuń substancje takie jak sól i magnez, które uniemożliwiają picie wody. Jest to możliwe na tej samej zasadzie, a następnie nazywa się odwróconą osmozą, ale wymaga filtrów o wielkości około 1 nm. Możliwe jest również zastosowanie wymieniaczy jonowych.
  • usunąć zanieczyszczenia dużymi cząsteczkami. Z tego powodu filtr nie działa sam, ale potrzebuje filtrów wstępnych, takich jak węgiel drzewny, który przygotowuje wodę do mikrofiltracji. Takie jednostki używane przez surwiwalów i wojsko mają kilka elementów, dzięki którym woda nadaje się do picia.

Nie oznacza to, że produkt nie działa lub jest niebezpieczny, oznacza po prostu, że nie można ufać żadnemu źródłu. Wrzenie nie jest w stanie usunąć metali ciężkich (przeciwnie, zwiększa stężenie) i niektórych patogenów, ale do „normalnego” użytkowania wystarczy. Poinformuj się o problemach, jakie możesz napotkać w kraju docelowym (w Indiach jest to głównie lamblioza ).

Normalnym i dość tanim sposobem pozyskiwania wody w Indiach i innych krajach jest zawsze pakowana, nieotwarta (!) Woda butelkowana. Ja osobiście wolę Micropur (jony srebra) do przygotowania wody.


2
Wygląda na to, że LifeStraw jest skuteczny przeciwko giardiozie (zbyt duży, aby przejść przez filtr).
Sparkler,

27

Aby dodać do doskonałej i dość dokładnej odpowiedzi Thorsten:

Nie, stworzenie całkowicie bezpiecznej wody wymaga znacznie więcej. Na przykład, oto mój indyjski system oczyszczania wody. Wiem, że nie jest to możliwe dla podróżników, ale w tym celu zilustruję, ile naprawdę potrzeba, aby uzyskać naprawdę czystą wodę: wprowadź opis zdjęcia tutaj

Kilka rzeczy na ten temat do zapamiętania:

  • Potrzebuje prądu do pompowania wody przez bardzo cienką membranę (i drugą, bardziej szorstką). Proces ten znany jest jako odwrócona osmoza . Jest to ta sama technologia, która jest używana do tworzenia ogromnej większości wody butelkowanej w Indiach. Potrzebuje pompy elektrycznej, ponieważ otwory w membranie są tak małe, że nawet wirusy nie mogą się przedostać. To sprawia, że ​​pompowanie jest trudniejsze, a także oznacza, że ​​istnieje znaczna ilość ścieków, które nie przedostają się przez membranę, ale zamiast tego wracają do ziemi.
  • Ma dodatkowy filtr ultrafioletowy, który zabija dowolną liczbę mikroorganizmów, które mogły jakoś przedostać się przez membranę. Jest to absolutna redundancja .
  • Usuwa również wszystkie niebezpieczne chemikalia, metale, minerały, sole itp. Z wody. Jest to potrzebne tam, gdzie mieszkam, ponieważ w wodzie gruntowej znajduje się wiele niezdrowych substancji. Wchodząca woda pokazuje około 600 części na milion rozpuszczonych ciał stałych. (Sam mierzę go za pomocą miernika.) Wydajność wynosi około 20. (Moja maszyna dodaje również pewne zdrowe minerały do ​​wody.)
  • Zapłaciłem 13 000 INR za tę maszynę, podczas gdy LifeStraw sprzedaje za 1100 INR na indyjskiej Amazonce.

Nie trzeba dodawać, że wiele z tego nie może być osiągnięte przez LifeStraw.

Wiele części Indii ma poważne problemy z odprowadzaniem odpadów przemysłowych do wód gruntowych. W obszarze, w którym mieszkam, nie ma systemu kanalizacji ani drenażu. Znaczna część ścieków komunalnych i ścieków (a także odpadów przemysłowych i rolniczych) trafia bezpośrednio do ziemi. Obejmuje to detergenty, chemikalia, pestycydy, dodatki itp. Z fabryk, gospodarstw i gospodarstw domowych.

Na niektórych obszarach woda pochodzi z jezior i rzek, które często są również zanieczyszczone i zanieczyszczone.

Do gotowania używam również wody RO. Tak jak każda połowie przyzwoita restauracja. Takie restauracje i gospodarstwa domowe mają własne maszyny RO.

Użyj wody butelkowanej.

Na krótkie wycieczki zdecydowanie polecam wodę butelkowaną.


1
Czy potrzebujesz dodać minerały do ​​czystej wody, którą produkuje, aby była zdrowa do długotrwałego spożycia? Wiem, że odbywa się to w miejscach, w których wodociąg miejski przechodzi odwróconą osmozę (zazwyczaj gdy jedynym źródłem wody jest morze).
Szabolcs,

4
@Szabolcs Naturalna, zdrowa woda (taka jak z czystych rzek itp.) Zawiera pewną ilość zdrowych minerałów. Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła , że spożywanie całkowicie destylowanej wody (takiej jak woda RO, która jest całkowicie oczyszczona z praktycznie wszystkiego) może być mniej niż zdrowe. Jest tak, ponieważ nie ma w niej naturalnych, pożytecznych minerałów. Dlatego najwięksi producenci wody butelkowanej w Indiach dodają do wody pewne zdrowe minerały. Podobnie moja maszyna.
Revetahw mówi: Przywróć Monikę

4
@Szabolcs Należy pamiętać, że przez krótki czas (np. Na wakacje itp.) Nawet woda zdemineralizowana prawdopodobnie nie ma się czym martwić, ponieważ nasze ciała utrzymują wewnętrzne zbiorniki minerałów i prawdopodobnie mogą sobie z tym poradzić przez kilka tygodni.
Revetahw mówi: Przywróć Monikę

3
W rzeczywistości picie wody destylowanej podczas zdrowej diety nie jest niebezpieczne, ponieważ pozyskujemy wymagane minerały z innych źródeł. Możesz także pić wodę destylowaną, biorąc jednocześnie dodatkowe suplementy.
Vilmar,

1
@Vilmar Niestety, to może nie być takie proste. Dokument WHO , o którym wspominałem wcześniej, zawiera dość długi rozdział na temat potencjalnych zagrożeń. Nie wszystkie z nich można złagodzić, biorąc pigułki lub stosując zróżnicowaną dietę. Jest to zbyt techniczne, aby się tutaj dostać i chętnie przyznam, że nie do końca rozumiem przedmiot. Ale to temat bardzo zbadany. Jestem pewien, że możesz znaleźć również odniesienia do twojego oświadczenia.
Revetahw mówi: Przywróć Monikę

10

Thorsten ma doskonałą reakcję: awarie filtracyjne samego cyklu życia.

Znalazłbym ssanie życiowej siły dla wszystkich męczących wody pitnej. Kiedy odwiedziłem wiejskie Chiny, użyłem małego, sterylizowanego na baterie systemu UV do sterylizacji. Sterylizowałby 500 ml wody na raz, dużo do codziennego użytku. Użyłem również wody do mycia własnych naczyń, ponieważ nie zawsze ufałem naczyniom dostarczanym w wiejskich restauracjach. „Nukowałem” wodę butelkowaną, kiedy nie ufałem, że butelka nie została ponownie napełniona.

Jedną rzecz do rozważenia, na przykład: jak zamierzasz przepłukać usta po umyciu zębów, jeśli miałeś tylko żywot. Wielu turystów omyłkowo wykorzystało wodę z kranu przez pomyłkę!

Istnieje również problem polegający na tym, że woda nie jest jedynym źródłem zanieczyszczenia. Musisz bardzo uważać na rodzaj spożywanego jedzenia oraz sposób jego przygotowania, przechowywania i podania.


Należy pamiętać, że systemy UV i chlor / jod nie usuwają zanieczyszczeń chemicznych. Wiele osób używa łącznie filtra z węglem aktywnym. Filtr węglowy i sterylizator UV mogą jednak zmieścić się w dużej butelce z nalgenem i działać na akumulatorach bez zasilania prądem przemiennym, co więcej można powiedzieć o systemach odwróconej osmozy.


9
Miejscowi mogą rozwinąć odporność na bakterie lub wirusy, ale nie na zanieczyszczenia chemiczne. Jeśli źródło twojej wody jest takie samo, jak miejscowi ludzie i nie padają martwe jak pchły, nie powinieneś martwić się zanieczyszczeniami chemicznymi, chyba że pozostaniesz w okolicy przez bardzo długi czas.
SJuan76,

2
Nawet śladowe ilości wielu toksyn, takich jak ołów, PFOA i rtęć ulegną bioakumulacji. Wolałbym nie ryzykować długotrwałego zdrowia. Dzięki.
RoboKaren,

8
@ SJuan76 To, że ludzie nie „padają jak pchły”, nie oznacza, że ​​nie spożywają szkodliwych substancji z wody. Mówienie, że „nie powinieneś się martwić” jest nieodpowiedzialne, IMO. Po co ryzykować wodę pitną, która może zawierać szkodliwe zanieczyszczenia, skoro woda butelkowana jest tania i łatwo dostępna? „Ach, odrobina rtęci nie zaszkodzi.”? Nie, dziękuję, wolę trochę zero .
Revetahw mówi: Przywróć Monikę

2
@ SJuan76 Nie mówię o chemikaliach „śladowych”. Wiele części Indii ma poważny problem z odpadami przemysłowymi do wód gruntowych. Tam, gdzie mieszkam, nie ma systemu kanalizacji ani drenażu. Wszystkie ścieki z gospodarstw domowych (i przemysłowych) po prostu trafiają prosto w ziemię. Obejmuje to wszystkie detergenty, chemikalia itp. Ze wszystkich firm i gospodarstw domowych. I tak, do gotowania również użyłem wody RO. Tak jak każda połowie przyzwoita restauracja. Restauracje i gospodarstwa domowe mają własne maszyny RO.
Revetahw mówi: Przywróć Monikę

3
@ SJuan76: a co, jeśli mieszkańcy spada martwy jak muchy? Oczekiwana długość życia w Indiach jest o 13 lat krótsza niż w kraju, w którym mieszkam. Oczywiście nie wynika to wyłącznie lub głównie z chemicznych zanieczyszczeń w wodzie, ale częściowo z tego powodu. Czy mam zamiar przeprowadzić wyrafinowane badanie epidemiologiczne każdego odwiedzanego regionu, czy też wolę wodę RO, tak jak miejscowi, którzy mogą sobie na to pozwolić? Podejrzewam, że jeśli martwią się o wodę, też nie powinni tam mieszkać? ;-)
Steve Jessop
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.