Nie znam mojej narodowości. Jak mogę odwiedzić Danię?


156

Urodziłem się w obozie dla uchodźców w Tajlandii dla wietnamskich rodziców, ale szybko jako dziecko wyemigrowali do Danii. Mieszkaliśmy tam przez 10-11 lat, a następnie przeprowadziliśmy się do USA. Jestem posiadaczem zielonej karty w USA i planuję podróż do Danii, ale nie mogę uzyskać paszportu amerykańskiego (nie jestem obywatelem USA) i nie mogę dostać duńskiego paszport, ponieważ moja narodowość nie została ustalona. Kto może mi pomóc odpowiedzieć na te pytania?

Moja matka i ja mamy wspólny duński dokument podróży (nie mam paszportu, ponieważ nie wydano mi go od młodości), a moja matka twierdzi, że nie ma. Jak jednak podróżowaliśmy do Hiszpanii, Rumunii i Francji z Danii (drogą lotniczą) i nie mieliśmy? Nasz dokument podróży nie wskazuje miejsca podróży. Naprawdę naprawdę naprawdę potrzebuję pomocy, ponieważ zadzwoniłem do duńskiego konsulatu / ambasady oraz tajlandzkiego konsulatu i nikt nie jest w stanie udzielić mi odpowiedzi.

Nie mogę uzyskać wizy do Danii, ponieważ kiedy pytają, z jakiego kraju jestem obywatelem, nie mogę na to odpowiedzieć.


24
Dokładnie jaki masz „wspólny duński dokument podróży”? Jak zdobyłeś zieloną kartę w USA? Odpowiedzi na te pytania są bardzo ważne, ponieważ wskazują, jakie opcje mogą być dla Ciebie dostępne.
Michael Hampton,

6
Myślę, że ten link będzie przydatny: uscis.gov/sites/default/files/USCIS/Resources/D4en.pdf Dokument podróży dla uchodźców z USA można uzyskać bez obywatelstwa. Jesteś uprawniony jako posiadacz zielonej karty, który wcześniej był uchodźcą (jeśli oczywiście tak klasyfikuje Cię USA; nie wyjaśniasz tego). Oczekuję, że jesteś już za stary na wspólny dokument ze swoją matką
Andrew Lazarus,

3
Gdy znajdziesz się w strefie Schengen, która obejmuje Danię, Hiszpanię i Francję (i całkiem prawdopodobne Rumunię, choć nie jestem pewien), wymagania dotyczące przekraczania granicy są znacznie zmniejszone. Możliwe, że w tym momencie nikt nie czuł potrzeby weryfikacji twojego obywatelstwa.
CVn

3
@QuoraFeans Istnieje coś takiego jak uchodźca z USA (dosłownie ktoś uciekający przed rządem USA), ale w takim przypadku raczej nie pomoże ci opuścić kraju. :)
reirab

6
@QuoraFeans Wszyscy, dla których wydano nakaz aresztowania, którzy próbują uniknąć aresztowania, tak jak w prawie każdym innym kraju. W każdym razie mój komentarz brzmiał „język w policzek”.
reirab

Odpowiedzi:


160

Z twojego opisu wynika, że ​​jesteś bezpaństwowcem - to znaczy, że żaden kraj nie uznaje cię za swojego obywatela. To sprawia, że ​​podróże międzynarodowe są trudne, ale to, co na ogół powinno się zdarzyć, to to, że kraj, w którym przebywasz legalnie (tj. Stany Zjednoczone), może wydać ci dokument podobny do paszportu, który może służyć jako dokument tożsamości podczas podróży, ale nie oświadczam, że jesteś obywatelem dowolnego miejsca.

W większości krajów nazywa się to „dokumentem podróży z konwencji z 1954 r.”, Ale USA nie są stroną konwencji z 1954 r. Zamiast tego USCIS może wydać coś, co nazywa się amerykańskim zezwoleniem na wjazd ponownie , które wiele krajów, w tym Dania, uznaje za równoważne z dokumentem konwencji z 1954 r.

[ Uwaga : Od dnia 2017-04-09, gdy urzędowe wykazy dokumentów podróży przyjętych przez państwa członkowskie Schengen wskazują, że Dania nie uznają nas „zezwoleń na Re-Enter”, ale nie uznają nas „dokumenty podróży dla uchodźców”. Są to ten sam rodzaj broszury, ale mają inne nagłówki nad zdjęciem. Istnieją różne pola, które należy sprawdzić na formularzu I-131 podczas składania wniosku.]

Po uzyskaniu zezwolenia na wjazd nadal będziesz musiał złożyć wniosek o wizę duńską, ponieważ nie jesteś obywatelem USA (który jest bezwizowy w strefie Schengen). W formularzu wniosku wizowego należy wpisać „bezpaństwowiec” jako swoją narodowość i zaznaczyć „inny dokument podróży” zamiast „zwykłego paszportu”. Będziesz musiał wesprzeć wniosek wizowy dodatkowymi dowodami na więzi z USA, które motywują cię do opuszczenia strefy Schengen po proponowanej podróży (zielona karta jest tutaj dobrym początkiem, ale w żadnym wypadku niewystarczającym) i po wydaniu dzieciństwo tutaj nie ułatwi. Ale nie jest to kategorycznie niemożliwe .

Na dłuższą metę prawdopodobnie leży w twoim interesie kontynuowanie naturalizacji jako obywatela USA.


Komentarze nie są przeznaczone do rozszerzonej dyskusji; ta rozmowa została przeniesiona do czatu .
Mark Mayo

81

Odpowiedź Henninga Makholm dotyczy problemu możliwej bezpaństwowości i sugeruje sposób uzyskania dokumentu podróży.

Inną alternatywą jest uzyskanie obywatelstwa. Twoja sprawa jest skomplikowana i zaleciłbym skonsultowanie się z prawnikiem imigracyjnym. Poniżej znajduje się kilka istotnych informacji, pochodzących głównie z Wikipedii. Należy pamiętać, że możliwe jest, że w rzeczywistości nie jesteś bezpaństwowcem (np. Jeśli jesteś uważany za obywatela Tajlandii lub Wietnamu), a jedynie brakuje Ci dokumentów potwierdzających twoje obywatelstwo.

Tajlandia

Tajlandzkie prawo dotyczące obywatelstwa opiera się na zasadach Jus sanguinis (obywatelstwo przez rodziców) i Jus soli (obywatelstwo przez urodzenie). Twoi rodzice nie byli obywatelami Tajlandii, więc pozostawia narodziny. Ten akapit zawiera streszczenie.

Wietnam

Wikipedia nie ma wpisu na temat prawa dotyczącego narodowości Wietnamu, ale wyszukiwanie w Google stworzyło dla mnie hity, które sugerują, że obowiązuje zasada Jus sanguinis (obywatelstwo rodziców) , więc możesz być uważany za obywatela Wietnamu bez względu na to, że nie byłeś urodzony tam.

Dania

Istniała tutaj naprawdę niewykorzystana szansa, ponieważ ty i twoja rodzina bylibyście uprawnieni do uzyskania obywatelstwa po tym, jak przebywacie tu przez 9 lat (znane jako naturalizacja ), ale ponieważ od tego czasu staliście się nierezydentami, prawdopodobnie nie liczy się to cokolwiek już. Z drugiej strony mówisz, że masz dokument podróży wspólnie z matką. Co to za dokument podróży? Prawdopodobnie użyłeś tego dokumentu, aby wjechać do USA. Jak w tamtym czasie podeszliście do kwestii obywatelstwa?

USA

Nie określiłeś, jak długo jesteś rezydentem w USA, ale powinieneś być w stanie naturalizować jako obywatel, jeśli jesteś stałym rezydentem przez 5 lat . W takim przypadku jest to prawdopodobnie najłatwiejsza opcja, ponieważ można łatwo ustalić swoją sprawę.

Podwójne / wielokrotne obywatelstwo

Ponieważ możliwe jest, że możesz ubiegać się o dwa lub więcej z powyższych obywatelstw, możesz dokładnie rozważyć swoje opcje. Przepisy dotyczące wielokrotnego obywatelstwa mogą być skomplikowane i różnić się w zależności od kraju. Wiele krajów, a zwłaszcza kraje azjatyckie, zabrania wielokrotnego obywatelstwa. Tak więc np. Przyjmując obywatelstwo USA, możesz odciąć się od innych. To, czy ma to dla ciebie znaczenie, zależy od twoich planów długoterminowych i tego, gdzie zamierzasz ostatecznie się osiedlić. Wadą obywatelstwa USA (i prawie wyjątkowego na świecie) jest wymóg składania zeznań podatkowych w USA przez resztę życia (dopóki pozostajesz obywatelem), nawet jeśli przestaniesz tam mieszkać (być może będziesz musiał płacić podatki w USA, w zależności od dochodów i innych okoliczności).


24
+1, najprawdopodobniej OP jest już Wietnamczykiem i potrzebuje tylko swoich metryk urodzenia i swoich rodziców (być może prawnika narodowościowego), aby ustalić swoje roszczenie. W tej samej sytuacji są tysiące Wietnamczyków. Roszczenie o obywatelstwo tajlandzkie i duńskie jest mniej uzasadnione, ale wspaniale, że wspomniałeś o nim w celu uzupełnienia. Świetna odpowiedź odzwierciedlająca świetne badania.
Gayot Fow

5
Istnieją pewne dowody, że Wietnam uchyla lub cofnięte obywatelstwo zagranicznych obywateli wietnamskich - patrz vietnamembassy-usa.org/consular/... (lub moj.gov.vn/vbpq/en/lists/vn%20bn%20php%20lut/... bardziej szczegółowo )
EdC

9
Żeby było jasne, amerykański wymóg składania deklaracji podatkowych za granicą nie wiąże się z płaceniem żadnych faktycznych podatków, chyba że zarobisz sporo pieniędzy (możesz wykluczyć dużą kwotę dochodu - obecnie około 100 000 $ plus wydatki na mieszkanie). Dla większości ludzi jest to po prostu irytacja papierkowej roboty, a nie koszt, a obywatelstwo USA jest prawdopodobnie korzyścią netto.

2
@ dan1111 To prawda w wielu przypadkach, ale istnieje wiele subtelnych kwestii, które mogą się pojawić, które nie są łatwo objęte traktatami o zwolnieniu i / lub unikaniu podwójnego opodatkowania. Oczywiście jest to zbyt nie na temat, aby wchodzić w szczegóły tutaj, ale ważne jest, aby przynajmniej być tego świadomym, jeśli / kiedy pojawi się taka sytuacja. Prosty (i najczęstszy przypadek) to ktoś, kto pracuje i otrzymuje wynagrodzenie poniżej progu. Staje się bardziej skomplikowane, gdy pojawią się inne źródła dochodów i własność / sprzedaż aktywów.
JBentley,

3
@ dan1111, z powodu FATCA rzeczy są w rzeczywistości bardziej uciążliwe, niż mogłoby się wydawać. Banki zagraniczne muszą zgłaszać rządowi USA sporo informacji o obywatelach USA posiadających konta lub zagrożonych miażdżącymi karami. W rezultacie wiele zagranicznych banków odmawia zezwolenia amerykańskim klientom. Właśnie w listopadzie zeszłego roku w Szwajcarii rozmawiałem z mieszaną szwajcarsko-amerykańską rodziną, w której syn, będący podwójnym obywatelem, stwierdził, że znalezienie banku do prowadzenia rachunków jest prawie niemożliwe z powodu nieuzasadnionych wymogów sprawozdawczych.
Kyralessa

20

Nie znam mojej narodowości. Jak mogę odwiedzić Danię?

Prosty! porozmawiaj z USCIS (może to być tak proste, jak użycie linku Zadaj pytanie na ich stronie internetowej) i zapytaj ich o to. Ponieważ wydali ci zieloną kartę, będą znali twój dokładny status w swoich rejestrach. Mogą najlepiej powiedzieć, czy jesteś obywatelem dowolnego kraju zgodnie z ich danymi, czy nie

W zależności od odpowiedzi możesz później wybrać najlepszy sposób działania


2
Ale USCIS nie ma nic wspólnego z obcymi narodowościami. A USA nie dba o to, jakie obce narodowości ma stały mieszkaniec. Stały mieszkaniec mógł zyskać lub utracić obywatelstwo, odkąd zostałem stałym rezydentem; USCIS nic o tym nie wie. Najwięcej możesz dostać kopię formularzy, które wypełniłeś, aby ubiegać się o rzeczy w USCIS, aby zobaczyć, co napisałeś wtedy, ale to byłyby informacje, które już znasz. USCIS nie jest uprawniony do ustalania, czy kraj, który uznano za obywatela, faktycznie uważa go za obywatela.
user102008 19.04.16

3
@ user102008 Dziwię się, że amerykańskie służby obywatelskie i imigracyjne nie mają nic wspólnego z imigracją, a my przypadkowi ludzie w Internecie z pewnymi głosami pozytywnymi wiedzą lepiej? Tak, nie przejmowałoby się zbytnio narodowościami zdobytymi później, ale na pewno wiedziałby, na jakim statusie złożyli wniosek o zieloną kartę, gdy OP był dzieckiem z matką. Gdyby OP wiedział, że zdobyli obywatelstwo później, nie zadawaliby tego pytania w pierwszej kolejności
Hanky ​​Panky

4
@corsiKa: „Oczekiwałbym, że USCIS będzie ekspertem od wszystkich spraw związanych z wjazdem i wyjazdem z kraju”. W rzeczywistości USCIS nie ma nic wspólnego z wjazdem lub wyjazdem z kraju. CBP ma związek z wjazdem do kraju.
user102008 20.04.16

5
@ user102008 - Ciągle mówisz takie rzeczy: PO wypełnił formularz. Wydaje się, że nie bierzesz pod uwagę, że PO miał zaledwie (około) 11 lat, kiedy wjechali do USA. OP prawdopodobnie nigdy nie widział żadnego wniosku / formularzy zgłoszeniowych, a wiele lub wszystkie zawarte w nich informacje mogą być nowymi informacjami dla OP. Nawet matka OP może mieć pomoc w wypełnianiu formularzy (z powodu języka) i może mylić się co do tego, co pamięta na temat informacji wprowadzonych do formularzy. Z pewnością jest możliwe, że nie ma przydatnego (nowego) ----->
Kevin Fegan 20.04.16

3
@ user102008 ... informacje tam, ale jest też całkiem możliwe, że są. Nie wiem, całkowicie wszystkie rodzaje informacji w formularzach lub jakie informacje mogły zostać zebrane 10 lub 20 lat temu (lub kiedykolwiek nie wiem, kiedy OP wjechało do USA). Być może istnieją oznaki statusu uchodźcy PO, które mogą teraz nie znać faktów poprawnie.
Kevin Fegan,

8

Wygląda na to, że koncentrujesz się głównie na podaniu obywatelstwa na duńskim formularzu wniosku wizowego.

Ponieważ masz zieloną kartę w USA i nie posiadasz paszportu, prawdopodobnie podróżowałbyś z amerykańskim zezwoleniem na wjazd (Formularz I-327), który jest podobną do paszportu broszurą wydaną przez USCIS z napisem „Dokument podróży” na okładce i jest używany zamiast paszportu. Zamiast paszportu składałbyś zezwolenie na ponowny wjazd, aby ubiegać się o wizę duńską, a naklejka wizowa byłaby umieszczona w zezwoleniu na ponowny wjazd.

Zezwolenie na ponowny wjazd zawiera listę narodowości , która byłaby „krajem obywatelstwa” wymienionym w polu 5 formularza I-131, którego używasz do ubiegania się o zezwolenie na powrót. Niezależnie od narodowości, którą USCIS drukuje w twoim zezwoleniu na wjazd (która, w oparciu o inne odpowiedzi, może być tajska, wietnamska lub bezpaństwowa), to narodowość, którą należy wypełnić na duńskich formularzach wizowych. Władze duńskie raczej nie kwestionują obywatelstwa podanego przez USCIS ani nie proszą o dalsze dowody.

(Obywatelstwo, które podajesz na formularzu I-131, powinno być zgodne z tym, co wcześniej powiedziałeś USCIS, kiedy składałeś wniosek o zieloną kartę, lub możesz zostać poproszony o przedstawienie dalszych dowodów.)

Krótka, pragmatyczna odpowiedź na twoje pytanie brzmi: wykorzystaj narodowość wydrukowaną w pozwoleniu na powrót, chyba że jest to wyraźnie błędne.

„Wspólny duński dokument podróży”, o którym mowa, to najprawdopodobniej „ fremmedpas ” lub „paszport cudzoziemca”, który jest podobny do amerykańskiego zezwolenia na wjazd i jest wydawany rezydentom duńskim, którzy są bezpaństwowcami lub nie mogą ubiegać się o paszport z ich kraje macierzyste, zwykle uchodźcy. W paszporcie duńskiego cudzoziemca będzie również wymieniona narodowość, a najlepiej, aby pasowała do narodowości w twoim zezwoleniu na powrót do USA; jeśli nie, możesz zostać poproszony o wyjaśnienie rozbieżności, co może być względnie łatwe ze względu na obiektywne zamieszanie związane z twoją narodowością.


2

Najłatwiejszym sposobem rozwiązania tego problemu jest akt urodzenia, a najłatwiejszą drogą będzie prawdopodobnie Tajlandia. Tajlandia rozszerza obywatelstwo na wszystkie osoby tam urodzone.

Jeśli wydano Ci akt urodzenia w Tajlandii, całkiem prawdopodobne jest, że możesz udać się do tajlandzkiej ambasady w USA w celu potwierdzenia i wydania dokumentacji obywatelskiej / paszportu.

Jeśli nie wydano Ci aktu urodzenia, i tak skontaktuj się z ambasadą Tajlandii. Przy wystarczającej dokumentacji dotyczącej twojego czasu powinni oni być w stanie nadać obywatelstwo.


Czy masz linki do oficjalnych stron, które to potwierdzają?
Willeke

1
Samo urodzenie w Tajlandii nie wydaje się gwarantować obywatelstwa Tajlandii: en.m.wikipedia.org/wiki/Thai_nationality_law
jpatokal
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.