Dlaczego ochrona lotniska przetarła mi ręce mokrym papierem?


48

Przed wejściem na samolot komercyjny musiałem przejść zwykłą kontrolę bezpieczeństwa na lotnisku w Pradze (PRG). Kiedy mijałem wykrywacz metalu, zadziałał. Zakładam, że było tak, ponieważ zapomniałem zdjąć obrączkę.

Podszedł do mnie ochroniarz i zamiast pełnego czeku (którego się spodziewałem), ochroniarz oznaczył obie strony mojej dłoni mokrym papierem, powiedział mi „poczekaj”, zostawiony z tym papierem (może sprawdzanie coś z gazetą, nie wiem dokładnie) i po pewnym czasie powiedział mi, że mogę przejść do strefy wolnocłowej za kontrolą bezpieczeństwa.

Choć odczuwam ulgę, zastanawiam się: czy ktoś ma pojęcie, co to za kontrola bezpieczeństwa?


7
To jest testowanie materiałów wybuchowych i / lub narkotykowych. To samo spotkało mnie w PRG.
JoErNanO

15
Prawdopodobieństwo wyzwolenia wykrywacza metalu przez obrączkę jest bardzo niskie. Podróżuję do pracy (latam co dwa tygodnie) i nigdy nie zdejmuję pierścionka dla bezpieczeństwa. Istnieje losowa próba pasażerów, którzy zostali wybrani do dodatkowej kontroli bezpieczeństwa, niezależnie od wykrycia metalu. Nie wiem o lotnisku w Pradze, ale maszyny w Heathrow i Stansted w Wielkiej Brytanii mają inne zalety. Jeśli występuje pojedynczy sygnał dźwiękowy, który trwa tak długo, jak długo jesteś w maszynie, wykrywa on metal. Jeśli wyda kilka sygnałów dźwiękowych, właśnie wybrał osobę <N> do badań przesiewowych.
ssmart

1
Podstawową szybką odpowiedzią jest wymaz z pozostałości po bombach.
D Bell

2
Biorąc pod uwagę wszystkie komentarze na temat fałszywych trafień, zamiast nazywać to testem wybuchowym , powinni to nazwać; Test na chemikalia, z których niektóre znajdują się w materiałach wybuchowych, ale często w nieszkodliwych materiałach codziennego użytku.
Oscar Bravo

1
Miałem pracę, w której dość często miałem do czynienia z różnego rodzaju materiałami wybuchowymi. Mój plecak, brelok, narzędzia, laptop, a nawet niektóre ubrania, których nigdy nie nosiłem do pracy, często ocierały się na lotniskach. Nie wszystkie z tych systemów są bardzo dobre, ale sporo z nich jest naprawdę wrażliwych i faktycznie działa.
zxq9

Odpowiedzi:


45

Często w celach bezpieczeństwa przecierają mój plecak i część mojego mienia małym kawałkiem wilgotnego papieru. Ma zbierać ślady materiałów, którymi się posługuję. Następnie umieszczają go w maszynie, która analizuje te ślady. W służbach celnych i imigracji wykrywa różne nielegalne narkotyki (widziałem to na granicy bezpieczeństwa), ale w bezpieczeństwie uważam, że wykrywa materiały wybuchowe.

Niektóre osoby są wybierane losowo do wymazu. Ponieważ nie miałeś na sobie żadnych pozostałości, które wymagałyby od ciebie dalszej kontroli, wysłali cię po drodze. Nie było to spowodowane pozostawieniem włączonego pierścienia. Pozostawienie obrączki jest w porządku.


11
@Insane, w rzeczywistości mycie rąk nie jest tak wydajne. Zawsze pozostawia pewien procent śladów, a jeśli test jest wystarczająco czuły (którym jest), prawdopodobnie może wykryć ślady po kilkukrotnym umyciu rąk. Rodzaj czułości był dostępny w laboratoriach chemicznych od lat; musieli po prostu umieścić go w wystarczająco zautomatyzowanym urządzeniu, aby mogli obsługiwać go bez specjalizacji chemicznej.
Jan Hudec

3
@ Niepoczytalny, zwykle wymazują rzeczy, których dotykasz, teorią, że dotknąłeś tych rzeczy przed umyciem rąk. Nie jest niezawodny, ale ponieważ jest szybki, może to zrobić dużo, a może czasami coś się zmienia.
Kate Gregory,

5
@Insane, mówimy, że środek jest skuteczny i uważam, że ogólnie jest OK, ponieważ część skuteczności polega na tym, że zmusza potencjalnych przestępców do skomplikowania swoich planów, co zwiększa ryzyko niepowodzenia lub ujawnienia w innych punktach (but i próby bombardowania poślizgnięciami są uważane za przykład tego; udało im się sprawić, że bomby były wystarczająco małe, aby uniknąć wykrycia, ale to po prostu sprawiło, że były zbyt małe, aby faktycznie spowodować znaczne szkody).
Jan Hudec

2
@Insane Oprócz tego, co wszyscy wspominali o praniu, warto również zauważyć, że zrobienie tego może faktycznie zwiększyć prawdopodobieństwo pozytywnego wyniku testu. Jeśli używasz mydła lub balsamu z gliceryną, możesz faktycznie pozytywnie sprawdzić materiały wybuchowe i uzyskać (bardzo dokładne ...) wyszukiwanie. Tak się stało z moim dobrym przyjacielem w zeszłym miesiącu, kiedy wyjeżdżaliśmy z kraju. Nałożyła balsam, zanim przeszła przez kontrolę bezpieczeństwa i przeprowadziła pełne przeszukanie jamy.
LoganGoesPlaces

2
Czasami nie musi to być coś, co zastosowałeś. Pracowałem w salonie biznesowym, w którym obsługiwano górników. Użyte mydło nie zawierało gliceryny i zostało użyte, ponieważ nie wyłączyło detektorów. Pewnego dnia po 11-godzinnej zmianie przetestowałem pozytywnie TNT wracając przez zabezpieczenia (zapomniałem kluczy). Ponownie wykonali test i zniknął. Czasami ślad może zostać na tobie od innych, powietrza lub rzeczy, które szczotkowałeś. Podobnie może również pad detektora.
The Wandering Coder

18

Waciki służą do sprawdzania materiałów wybuchowych i / lub narkotyków. Rzeczywiście, jeśli manipulowałeś takimi substancjami w niedalekiej przeszłości, prawdopodobnie nadal możesz znaleźć ślady na twoich dłoniach i na rzeczach, których zwykle dotykają twoje dłonie: uchwyty do toreb, zamki, kieszenie itp. Jeśli zwrócisz szczególną uwagę podczas czeki, te części twoich rzeczy osobistych są zwykle wycierane. Blog TSA nazywa te gazikistate of the art Explosives Trace Detection (ETD) tests :

Przechodząc przez punkty kontrolne, mogłeś widzieć funkcjonariuszy używających małych białych wacików w punktach kontrolnych TSA w tym czy innym miejscu. W przypadku, gdy nie miałeś pojęcia, co robili nasi oficerowie, przeprowadzali oni najnowocześniejsze testy wykrywania śladów materiałów wybuchowych (ETD). Przez cały czas myślałeś, że sprzątają twoje przedmioty…

Testy ETD są stosowane w punktach kontrolnych, bagażu rejestrowanym i środowiskach ładunkowych. Wymazujemy takie rzeczy, jak laptopy, buty, filmy, telefony komórkowe, torby, wózki inwalidzkie, ręce, gipsy - tak to nazywacie. Niektóre procedury wymagają testu ETD.

Zasadniczo nasi oficerowie przesuwają biały wacik po danym obszarze, aby pobrać próbkę śladu. Następnie umieszczają gazik w maszynie ETD, która analizuje próbkę pod kątem bardzo małych śladów materiałów wybuchowych. Test zajmuje kilka sekund.

[...]

Podczas podróży możesz zostać poproszony o wymazanie rąk w punkcie kontrolnym lub bramie. Jest bezbolesny i szybki. Waciki są usuwane po każdym użyciu i nie mogą być stosowane przez więcej niż jedną osobę.


7

Jest to sposób na sprawdzenie, czy ostatnio manipulowałeś materiałami wybuchowymi. Papier wchłonie cząsteczki, a następnie zareaguje podczas testu.


5

Coś, co nie zostało zauważone przez innych, polega na tym, że podczas testowania materiałów wybuchowych może również zbierać pozostałości po użyciu broni palnej, np. Strzelanie i / lub obchodzenie się z amunicją, a zwłaszcza zużytą osłonę, taką jak pociski strzelby, może również powodować testy te wyjdą pozytywnie.

Jeśli strzelałeś, powiedz na odległość lub strzelałeś do gołębi pocztowych itp., Dobrym pomysłem może być zabranie ze sobą rachunku na lotnisko, aby uniknąć nieporozumień.


4
co powstrzymałoby faceta z prawdziwą bombą przed pójściem na strzelnicę i otrzymaniem paragonu? Może okazanie paragonu sprawi, że ochrona stanie się bardziej podejrzana, ponieważ dlaczego ten facet jest tak dobrze na to przygotowany, że nawet zachował paragon z strzelnicy? Większość ludzi wyrzuca lub wkrótce traci rachunki.
yannn
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.