Czy niegrzeczne jest pytanie, czy jedzenie zawiera wieprzowinę czy alkohol?


106

Kilka lat temu zostałem zaproszony do miejsca znajomego. Domowe jedzenie zawierało alkohol, a ja nie jem ani nie piję niczego, co zawiera alkohol (przyczyny religijne). Byłam na tyle nieśmiała, żeby to zjeść, żeby uniknąć wstydu.

W każdym razie nie planuję tego powtórzyć i mam wielu przyjaciół na całym świecie. Czy więc niegrzeczne jest pytanie, czy jedzenie zawiera wieprzowinę czy alkohol? A nawet lepiej, jeśli mam zostać zaproszony, czy mogę o tym wspomnieć wcześniej?

W restauracji lub hotelu, skoro będę płacić, nigdy nie miałem problemu z tym wspominać.

Pytam głównie o USA na zaproszenie Zachodu (konkretnie białych chrześcijan), ale myślę, że zadziała to również w innych krajach zachodnich.


26
Uważam to pytanie za bardzo istotne w podróży, jako osoba, która przebywała w domach ludzi i była jeszcze częściej zapraszana na posiłki podczas podróży.
Willeke

18
Jak wspominasz „domowe jedzenie zawiera alkohol”, możesz chcieć sprecyzować pytanie, w zależności od tego, co chcesz wiedzieć. Na przykład ciasto przygotowane z alkoholem wyraźnie zawiera alkohol. Jednak ciepły posiłek gotowany z alkoholem często mówi się, że nie zawiera alkoholu (ponieważ większość, jeśli nie cały alkohol znika podczas gotowania), nawet jeśli alkohol był używany do jego przygotowania i jedzenie się z nim skontaktowało.
LUB Mapper

10
Polecam podanie, czego nie jesz, przyjmując zaproszenie, i nie uważam, żeby było to niegrzeczne. Szczególnie, szczerze mówiąc, z alkoholem, ponieważ każdy zna kogoś z historią problemów z piciem. Powody religijne są również akceptowane bez zbędnych ceregieli.
Andrew Lazarus,

20
@ORMapper Alkohol nie sprowadza się tak bardzo, jak większość ludzi myśli: cooking.stackexchange.com/q/659/1672
Cascabel

9
@Jefromi, ale o to właśnie chodzi. Musisz być ostrożny. Ktoś mógł zrobić sos, odklejając patelnię z winem, i może nie pomyśleć o tym, że danie zawiera alkohol. Mogą myśleć o tym, że został zrobiony z alkoholem, ale wierzą, że alkoholu już nie ma, i dlatego nie wspominają o tym. Dlatego OR Mapper zaleca konkretne podejście. Być może zamiast pytać, czy danie „zawiera” alkohol, lepiej byłoby zapytać, czy zostało „zrobione z alkoholem”, czy „za pomocą” lub tym podobne.
phoog,

Odpowiedzi:


124

Jako biała, chrześcijańska, amerykańska osoba zdecydowanie mogę powiedzieć, że nikt (być może nie powinien ) być urażony twoimi ograniczeniami żywieniowymi. Mam wielu przyjaciół, którzy są wegetarianami bez żadnego innego powodu, niż zdecydowali, że chcą być. Moim zdaniem jest to o wiele mniej święte niż względy religijne i zawsze dbałem o to, aby je przygotować podczas gotowania. IMO niegrzecznie jest nie brać pod uwagę ograniczeń dietetycznych swoich gości.

Jak zauważył CGCampbell, powiedziałbym coś w stylu: „Jestem uważnym muzułmaninem i nie mogę spożywać wieprzowiny ani alkoholu w swoim jedzeniu. Czy byłoby możliwe zrobienie czegoś, co unikałoby tych składników?”


86
Z moich doświadczeń związanych z takimi rozmowami nie chodzi o to , że pytasz lub dlaczego pytasz, ale o to, jak pytasz. Pytanie z uśmiechem w sposób, który wyjaśnia, że ​​doceniasz wysiłki swojego gospodarza i sprawia, że ​​jest on tak łatwy, jak to możliwe, aby mógł cię przyjąć, a każda rozsądna osoba będzie w porządku. Zapytaj w sposób, który sugeruje, że nie zgadzasz się z tym, co oferuje gospodarz, lub niewdzięcznie oczekujesz specjalnego traktowania, a wiele osób poczuje się zniechęconych i defensywnych - niezależnie od tego, czy są to alergie, etyka, religia czy cokolwiek innego
user568458

10
@ user568458 przybił go. Całkowicie prawdziwe. Daj im również dużo uwagi, aby mogli odpowiednio się dostosować. Zwykle nie jest trudno obejść ograniczenia dietetyczne, ale z drugiej strony nie jestem szalonym alkoholikiem;)
Chris Thompson

4
Ponadto, chociaż internet jest pełen przerażających opowieści o gospodarzach, którzy bez żadnej prowokacji wciągają całkowicie obrzydliwe ruchy, takie jak celowe i ukradkowe wkradanie się szynki do jedzenia wegetarian, nie jest to typowe zachowanie, bez względu na to, jak obronni mogą być tacy ludzie, jeśli zostaną wezwani do siebie okropność.
Steve Jessop,

3
Jako brązowy, buddyjski Sri Lanki, mogę również powiedzieć, że nikt by się nie obraził. Byłbym wdzięczny, gdyby moi goście dali mi znać co najmniej kilka dni wcześniej.
Ayesh K

8
Ale powinieneś powiedzieć w momencie zaproszenia, nie czekaj, aż posiłek zostanie podany. Jeśli gospodarze zrobili wieprzowinę i postawili przed tobą talerz, a potem spytałeś, co powinni teraz zrobić? Ponadto, jeśli jesteś jedynym gościem i poinformujesz gospodarza o ograniczeniach żywieniowych w momencie zaproszenia, uprzejmy gospodarz przygotuje coś, co możesz zjeść. Jeśli jest to duża impreza i jest wielu gości, przyjęcie ich wszystkich może być trudniejsze. Z drugiej strony, im większa impreza, tym większe prawdopodobieństwo, że będzie wiele różnych potraw i mogą coś dostać, itp.
Mark Daniel Johansen

67

Nie jestem niegrzeczny tutaj, w Wielkiej Brytanii, ani nigdzie w świecie zachodnim, o ile mi wiadomo.

Uprzejmie jest jednak powiedzieć gospodarzowi przy odpowiednio wczesnej okazji, że jeszcze nie kupił składników i nie ugotował posiłku!

Naprawdę nie musisz po prostu pytać ich o to, co jest w posiłku, ale powiedzieć im o swoich wymaganiach dietetycznych - byłoby nierozważne, gdyby gospodarz nie wziął pod uwagę twoich medycznych i religijnych potrzeb dietetycznych i nie ugotował czegoś odpowiedniego.

Nie jest niczym niezwykłym, że ludzie w Londynie mają szczególne potrzeby dietetyczne - np. Halal, koszerne, wegetariańskie, wegańskie, bezmleczne, bezglutenowe itp. Jeśli organizuję jedzenie na spotkanie towarzyskie lub służbowe, to Zwykle wcześniej pytam ludzi o ich wymagania żywieniowe.


6
Tak, niegrzeczne jest wymaganie specjalnego traktowania przez osobę zapraszającą na kolację lub coś podobnego. Jak sobie z tym poradzić, powiedz „Nie mogę nic jeść / pić, czy mogę przynieść własne jedzenie / napój?”. Przemyślany gospodarz przez większość czasu po prostu odpowiada: „To nie jest konieczne, gotuję coś / kupuję coś innego do picia dla ciebie”, ale w niektórych przypadkach, np. Gdy gość ma bardzo skomplikowane i rozległe alergie lub głównym składnikiem jest cel na obiad (np. festiwal szparagów) lepiej przynieś coś, co możesz zjeść / wypić sam. Prywatny obiad to nie restauracja.
db

26
@db, wydaje mi się, że jest to jakaś różnica kulturowa, ponieważ tutaj w Londynie zdecydowanie nie jest niegrzeczne (lub nawet szczególnie wymagające), aby jedzenie nie zawierało określonych składników, jeśli jest to powód religijny lub medyczny. Nie twierdzę, że cały świat postrzega to w ten sposób, ale tak właśnie jest w Londynie klasy średniej. Przyjęcie zaproszenia na przyjęcie obiadowe, ale powiedzenie „przyniosę własne jedzenie” może być postrzegane jako raczej pasywno-agresywne, ponieważ wydaje się sugerować, że gospodarz nie jest wystarczająco uprzejmy, aby zaspokoić potrzeby gościa.
AE

3
Aha, i wegetarianizm / weganizm jest również całkowicie społecznie akceptowanym powodem.
AE

3
Jako UMC WCA powiedziałbym, że to nie jest niegrzeczne , ale jest dość wymagające. To, czy jest to odpowiednie dla konkretnej sytuacji, zależy od twojego związku i wielkości wydarzenia. Kiedy moja córka sprowadza wnuki, zaspokajam ich szczególne potrzeby dietetyczne. Kiedy kolega dołącza do nas na kolację, z przyjemnością dostosowuję menu do wymagań dietetycznych. Ale czy przypadkowa osoba dołącza do imprezy sąsiedzkiej? Pytanie o zmianę w menu jest na górze. Powinni zapytać, czy będzie żywność spełniająca ich ograniczenia.
CPerkins

39

Nie potrafię odpowiedzieć za przeciętnego obywatela USA, ale mogę odpowiedzieć za Holendrów i prawdopodobnie także za tych holenderskich potomków, którzy nadal mają większość swoich holenderskich nawyków.

Dla nas najgorsze pytanie to pytanie, które nie zostało zadane, ale powinno być zadane. Jeśli możesz zapytać przed zakończeniem gotowania, na przykład kilka dni przed zaproszeniem, twoje pytanie zostanie wzięte pod uwagę i zostanie wzięte pod uwagę przy tworzeniu menu i gotowaniu, być może poprzez zrobienie dodatkowych potraw oprócz tych, które zawierają produkty, których nie jesz.
Jeśli obiad jest już ugotowany, kiedy jesteś zaproszony lub gdy myślisz o przypomnieniu, że nie jesz niektórych potraw, możesz zostać poproszony o brak czegoś, aw najgorszym przypadku niektóre puszki zostaną otwarte, aby podać ci alternatywną kolację.
(Ale jeśli wiedzą, że przestrzegasz pewnych zasad dotyczących jedzenia, możesz już zostać zaspokojony).

Moja przyjaciółka ma podobną listę przedmiotów, których nie może jeść, w jej przypadku z powodu alergii, i nikt nigdy nie obraził się jej pytaniem.
Chociaż twój powód, dla którego chcesz zapytać, może nie być postrzegany jako silny, wiele osób uważa to za bardzo poważne i raczej mówi ci, niż dowiadujesz się o smaku.

Dodano: Chrismas, moja mama podała słodki posiłek na koniec obiadu i tylko wtedy jeden z gości (który był w domu i dołącza do kolacji co najmniej raz w roku od lat) wspomniał, że nie jadł mleka na kilka lat. Gdyby wspomniała o tym wcześniej, nawet kilka minut wcześniej, można by podać lub przynajmniej zaoferować alternatywę, a moja matka nie odczułaby zawstydzenia serwowania „niedozwolonego” jedzenia.

Uprzejmym sposobem radzenia sobie z tym, jeśli to możliwe, jest powiedzenie „dzięki za zaproszenie, czy wiesz, że nie jem ...?” w tym momencie gospodarz może albo potwierdzić, że nie będzie to stanowić problemu, albo powie ci, że jedzenie zostało już przygotowane lub cały posiłek zgodnie z planem nie będzie ci odpowiadał, przepraszam, ale niestety i nie kontynuujesz zaproszenia.


34

W zeszłym roku byłem na Bliskim Wschodzie (w jednym z krajów, w których wieprzowina i alkohol są dostępne, przynajmniej w głównych hotelach) i pewnego wieczoru zaprosiłem kolegę na kolację do hotelowej restauracji. Ta osoba była głęboko religijna. Przed przyjęciem mojego zaproszenia bardzo przepraszająco zapytał, czy mam plany spożywania alkoholu przy stole, ponieważ w takim przypadku z szacunkiem odrzuciłby moje zaproszenie. Zapewniłem go, że nawet gdybym był skłonny pić alkohol (czego prawie nigdy nie robię obecnie w restauracjach) z szacunku dla niego, nawet nie przyszło mi to do głowy, gdy siedzimy przy tym samym stole. Tak zapewniony dołączył do mnie na kolację i spędziliśmy bardzo przyjemny wieczór i dobrą rozmowę. Z pewnością nie czułem się ani trochę obrażony jego prośbą.

Więc proszę, jeśli ktoś zaprosi cię na kolację, nie wahaj się i daj znać swoim preferencjom. Nie ma w tym absolutnie nic niegrzecznego. Niezależnie od tego, czy wyjaśnisz swoje powody, czy nie, wszystko zależy od ciebie: z całą pewnością nie powinieneś się wstydzić swoich powodów religijnych, ale jeśli nie masz ochoty rozmawiać o tym z innymi, po prostu powiedz, że nie jesteś w stanie spożywać pokarmów zawierających wieprzowinę lub alkohol i zostaw to. Inni mogą mieć podobne preferencje (np. Wegetarianie, alergicy medyczni itp.) I każdy rozważny gospodarz weźmie te preferencje pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, co podawać na obiad, ponieważ ich celem jest sprawienie, abyś poczuł się swobodnie jako gość. Mogą one z kolei zapytać, czy przeszkadza ci, jeśli inni przy stole jedzą coś, czego wolisz (np. Danie wieprzowe, kieliszek wina);


18
Nigdy nie zaprosiłbym (ani nie byłbym przyjacielem) kogoś, kto nie toleruje innych ludzi przy stole, którzy piją lub jedzą wieprzowinę. Nie lubię ludzi, którzy myślą, że mogą narzucić swoją wiarę innym. Więc nie udawaj, że nie jest niegrzeczne, aby powstrzymać innych przed spożywaniem alkoholu lub wieprzowiny
Freedo

29
@Freedo Nikt nie udaje, że to nie jest niegrzeczne. Wiele osób uważa, że ​​to nie jest niegrzeczne. Ci ludzie się z tobą nie zgadzają. Oskarża się kogoś, z kim się nie zgadza, że jest się nieszczerym, a to niegrzeczne.
phoog,

12
Nakładanie takich ograniczeń w ostatniej chwili @Freedo jest niegrzeczne, grzeczne jest uprzedzenie gospodarza z wyprzedzeniem, że masz pewne ograniczenia i dać im możliwość pracy z ograniczeniami lub powiedzenia „przepraszam, będzie alkohol” itp. .
Ben

15
@Ben - Zgadzam się, że to nie jest niegrzeczne, w rzeczywistości jest przerażające . Przerażający
Davor

21
To najbardziej delikatne i przemyślane zaproszenie na obiad, o jakim kiedykolwiek rozmawiałem na SE. Brzmi jak dziennik podróży Sir Richarda Burtona. A potem przeczytałem pierwszy komentarz ...
Ivan

25

Jestem chrześcijaninem urodzonym i mieszkającym w Libanie, który jest krajem zamieszkanym przez prawie 1: 1 stosunek chrześcijan do muzułmanów. Mam tak wielu muzułmańskich przyjaciół, jak i chrześcijan i cały czas zapraszamy się na posiłki, i prawie zawsze moi muzułmańscy przyjaciele pytają, czy w jedzeniu jest alkohol lub wieprzowina. Jest to bardzo normalne do tego stopnia, że ​​tak naprawdę tego nie zauważam i myślałem o tym dopiero po przeczytaniu twojego pytania.

Czasami, jeśli mamy pewne jedzenie, które zwykle zawiera wieprzowinę (na przykład pizza z pepperoni), ale przy tej okazji zostało przygotowane ze składników innych niż wieprzowina (np. Pepperoni z wołowiny), powiedziałbym im, że to nie jest wieprzowina.

W rzeczywistości, kiedy mieszkałem w USA (chodziłem tam do szkoły przez 3 lata), niektórzy znajomi, których tam poznałem i którzy mnie zaprosili, myśleli, że jestem muzułmaninem, a kilka razy oferowali drinki zapytał mnie, czy „wolno mi” pić alkohol. Byli też dość swobodni.

Poszanowanie gości przychodzi naturalnie, a szanowanie ich przekonań religijnych jest tego częścią.

Krótko mówiąc, twoje pytanie wcale nie obraża; a gdybym był na miejscu twoich gospodarzy i nie pomyślałbym o możliwości, że nie wszyscy jedzą wieprzowinę i alkohol, z przyjemnością się tego dowiem, żebym mógł być lepszym gospodarzem w przyszłości.


2
Doskonała prezentacja i kilka miłych myśli w tym sezonie świątecznym!
Fattie

5
To przypomina mi muzułmańskiego pakistańskiego kolegę, który zjadł koszerny posiłek na przyjęciu biurowym, pytając jednego z naszych indyjskich kolegów o fakt, że w jednej z potraw była wołowina. Indyjski kolega powiedział: „było bardzo smaczne. Jestem chrześcijaninem, wołowina nie stanowi dla mnie problemu”. Bardzo trudno jest ocenić preferencje żywieniowe ludzi na podstawie wyglądu. Lepiej po prostu zapytać.
phoog

1
@ el3ati2: Czy rzeczywiście wystarczyło im, że była to wołowina, a nie wieprzowina? Czy też nie musiał być halal?
Mehrdad

1
@ Mehrdad uwierz czy nie Nigdy nie zapytano mnie, czy mięso było halal. Twoje pytanie mnie zastanawia, dlaczego tak było. IMHO mogą istnieć 2 możliwości; albo przyjęli za pewnik, że mięso musiało być halal, ponieważ większość dostawców mięsa w kraju „twierdzi”, że tak; lub że tak naprawdę ich to nie obchodziło.
el3ati2

1
@HeidelBerGensis miło wiedzieć, że :) ma te3tal ham abadan. Twoje pytanie powinno zawsze być
el3ati2

22

Nie, nigdy nie byłoby uważane za niegrzeczne pytanie o zawartość żywności oferowanej do konsumpcji, czy to ze względów religijnych czy zdrowotnych, o ile sam nie jesteś niegrzeczny w swoim sposobie zapytania.

„Jestem głęboko religijny, a moja wiara wyklucza mnie zjadania wieprzowiny lub spożywania alkoholu; czy mogę zapytać, czy planujesz użyć któregokolwiek z składników tego posiłku?” ... miły, uprzejmy, bezkonfrontacyjny.

„Jestem muzułmaninem i nie możemy jeść wieprzowiny, ty chrześcijański palancie! Co robisz ?!” ... nie tak bardzo. :)


Dzięki za edycję ... heh, port ... chyba myślałem o alkoholu.
CGCampbell,

3
Poczekaj, na pewno port nie zawiera alkoholu, prawda .. omg
Fattie

1
Nie wiem, czy mówisz poważnie sarkastycznie. Na wypadek, gdybyś nie wiedział, oto Port
CGCampbell

Lol nie tylko żartuję ... ;-)
Fattie

15

Wiem, że to pytanie zostało dość obszernie omówione, ale pomyślałem, że wrzucę moje dwa centy warte:

  1. Jeśli danie jest przygotowywane z alkoholem i pozostaje tylko smak alkoholu, czasami tylko smak alkoholu może być śmiertelny dla osoby, która jest alkoholikiem i stara się unikać nadużywania. Więc to, czy jest spalone, nie jest problemem. Dobry gospodarz nigdy nie zagroziłby zdrowiu swojego gościa.

  2. W miarę postępów w badaniach medycznych stwierdzono, że NIEKTÓRE pokarmy są szkodliwe dla NIEKTÓRYCH osób (na przykład w przypadku celiakii z rozpoznaniem biopsji ). Po tym, jak doszedł do logicznego wniosku, możemy być w czasie, gdy niektórzy z naszych przyjaciół i rodziny dowiadują się, że muszą trzymać się z dala od niektórych pokarmów, aby poprawić swoje zdrowie. Ponownie dobry gospodarz nigdy nie zagroziłby zdrowiu swojego gościa. Być może jesteśmy w czasie, gdy zaproszenie na obiad powinno również zawierać taktowne pytanie o to, jakich potraw należy unikać podczas przygotowywania obiadu.

  3. Na koniec, odnosząc się do pierwotnego pytania: ja, jako 60-letni biały, zachodni chrześcijanin, z wieloma białymi, zachodnimi chrześcijańskimi przyjaciółmi i rodziną, zauważyłem to: wszyscy, których znam, już zadają to pytanie i cieszę się, że przygotowuję specjalne nowe potrawy dla naszych przyjaciół i rodziny. Teraz znam wiele, wiele wegańskich, bezglutenowych, bezalkoholowych, bez sosnowych potraw! Wszystko pyszne, dodam!


3
„… smak alkoholu może być zabójczy…” [potrzebne źródło] .
Carl Witthoft

2
@CarlWitthoft zabójczo w tym sensie, że alkohol może powodować nawrót , nawet czytanie zawartości alkoholu na etykiecie może wystarczyć.
Wayne Werner

4
@CarlWitthoft ponownie przeczytał odpowiedź: śmiertelnie groźny dla osoby, która jest alkoholikiem i stara się unikać nadużywania. Nie podejrzewam, że Karen twierdziła, że ​​smak był śmiertelny, ponieważ sam smak spowodowałby zatrucie alkoholem, ale ponieważ spowodowałby nawrót uzależnienia (prowadząc do <wstaw tutaj śmiertelny wynik alkoholizmu>). Mogę się mylić, ponieważ to nie jest moja odpowiedź, ale tak zrozumiałem to stwierdzenie.
Wayne Werner,

1
Przede wszystkim odpowiedź jest hiperboliczna. Po drugie, twoje rzekome cytowanie dotyczy zatrucia innymi chemikaliami, a nie nawrotów alkoholowych. Gdyby czytanie etykiet spowodowało nawrót alkoholu, każdy sklep monopolowy byłby otoczony martwymi ciałami.
Carl Witthoft,

3
@CarlWitthoft Czy to się liczy jako cytat? recovery.org/topics/…
Pharap

14

Wcale nie niegrzeczny! Co więcej: substancje, o których wspomniałeś, są potencjalnymi przyczynami reakcji alergicznych i stanów, więc nic złego w pytaniu, czy jest taka substancja w żywności, którą zamierzasz zjeść.


11

Czy alergie są niegrzeczne?

Wyobraź sobie, że masz alergię na powiedzmy czosnek. Czy czułbyś się niegrzeczny, gdy wspomniałbyś o tym gospodarzowi? Moim zdaniem nie powinieneś. Podobnie, nie powinien czuć się niegrzeczny, wspominając o jakichkolwiek innych ograniczeniach żywieniowych lub preferencjach, niezależnie od przyczyny. Nie ma sensu porównywanie znaczenia jednego ograniczenia dietetycznego z drugim, ani też nie ma sensu ocenianie osobistych powodów na czyjąś skalę: moja alergia na kolendrę nie jest ważniejsza niż twój religijny powód braku wegetarianizmu.

Zaplanuj i poinformuj z wyprzedzeniem

Osobiście, ilekroć mam ograniczenia dietetyczne, wspominam o nich, a ludzie są zazwyczaj najbardziej przychylni. W rzeczywistości zwykle dzieje się tak, że gospodarz prosi o ograniczenia dietetyczne, zanim jeszcze o nich wspomnę. W każdym razie pamiętaj, aby wspomnieć o swoich potrzebach wystarczająco wcześnie, aby dać gospodarzowi wystarczająco dużo czasu, aby je uwzględnić, planując alternatywy. Pojawienie się na przyjęciu, otwarcie stwierdzenie, że nie jesz kiwi w czwartki i spędzanie całej nocy na czczo, z pewnością będzie postrzegane jako niegrzeczne.

Jeśli wszystko inne zawiedzie

Jeśli po wyrażeniu swoich preferencji żywieniowych odczujesz u swojego gospodarza nieszczęście, to z całą pewnością zmień gospodarza. Dlaczego chcesz zjeść kolację z kimś, z kim jesteś niezgodny?


To skok od „postrzeganego nieszczęścia” do „upartego, zamkniętego umysłu” i żerowania siłą. Jeśli odczuwasz nieszczęście, może to oznaczać, że nie są pewni swojej zdolności do przystosowania się. Wyskakuj z wdziękiem.
WGroleau,

10

Człowiek z Zachodu, który nie je cebuli, dobrze jest powiedzieć komuś, że nie można czegoś zjeść, ale zrobić to w przyjemny sposób i zapytać o wiele wcześniej.


1
Również bardzo uprzejma forma!
Fattie

8

(rozwinięty z mojego komentarza powyżej)

Tło: Jestem ateistą i zjem wszystko, co pozostanie na moim talerzu.

Rozumiem również, że niektórzy ludzie uważają obrzydliwość za jedzenie i wolą raczej nie jeść niż być tego świadkiem. Może to być wieprzowina, alkohol, ser, psy, gady, ludzie - cokolwiek.

Mój syn ma prawie wymiotną reakcję na ser (i tak, jesteśmy Francuzami ...) i nie zmuszamy go do obserwowania nas, gdy mamy trochę. Istnieje różnica między „jesteś nieczysty / zwierzę / [insert insult here]do jedzenia [insert food here] a „ze względu na moje wychowanie / kulturę patrzenie na [insert food]zjedzenie to po prostu za dużo, zdam” .

Oprócz innych odpowiedzi większość cywilizowanych osób zrozumie, że udział w obiedzie, na którym jedzenie jest niezgodne z tobą, nie jest wspaniałym doświadczeniem. Jednak:

  • to rzeczywiście musi być niezgodne , to znaczy: jesteście chorzy, patrząc na to, a nie tylko nie lubicie tego. Byłbym zdruzgotany, spędzając godzinę patrząc na kogoś, kto zjada żywe kocięta odgryzając ich głowę, ale nie obchodzi mnie, czy ktoś je andouillette, nawet jeśli nie zbliżyłbym go do moich ust (fuj!).
  • gospodarz musi zostać ostrzeżony z wyprzedzeniem . Jeśli go nie ostrzegasz, staje się to twoim problemem i wysysasz go. Teraz, jeśli gospodarz miał pojęcie o tobie (a konkretnie o twojej religii lub silnych uczuciach na temat kultury jedzenia), powinien był się spodziewać (jeśli masz podejrzenia, że ​​ktoś jest pastafarianinem, będziesz miły i nie będziesz się przygotowywałmakaron broyh-bramlack).

EDYCJA: Po komentarzu Davida zaktualizowałem swoją odpowiedź jedynym (wymyślonym przeze mnie) posiłkiem, którego pastafarianie nie mogą jeść lub ich piwo staje się nieświeże.


3
Pastafarianie uważają spożywanie makaronu za święte i stanowczo zachęcane. Jeśli w miesiącu Ramendan impreza lub wydarzenie jest po zachodzie słońca, Pastafarian gość może spożywać tylko makarony i makaron (i piwo). Oczywiście nie są karani ani nie patrzą z góry, jeśli nie przestrzegają, więc ...
David L.

@DavidL. po twoim komentarzu faktycznie przeczytałem wpis w Wikipedii dotyczący pastafarianizmu - niewiele o nim wiedziałem, szczególnie dlaczego został stworzony. Znakomity.
WoJ,

@DavidL. Odpowiedź zaktualizowana
WoJ

3
Ha, przeprowadziłeś więcej badań niż ja. W pewnym momencie przeszedłem fazę japońsko-japońską i znalazłem Ramendana, gdy porównywałem to, co my, Amerykanie, nazywamy makaronem ramen i tym, co Japonia nazywa makaronem ramen, więc zdarzyło mi się mieć przypadkową ciekawostkę. Pastafarianie są interesujący, szczególnie ci, którzy aktywnie praktykują inną religię w tym samym czasie, powołując się na przykład na to, że przykazanie chrześcijaństwa wyraźnie mówi „... żaden inny bóg przede Mną”. a nie „nie ma innych bogów w ogóle .”
David L.

6

Jeśli czujesz się zbyt nieśmiały, nawet w stosunku do już podanych sugestii, możesz powiedzieć: „Doceniam zaproszenie, ale mam zbyt wiele ograniczeń dietetycznych, aby ci przeszkadzać”.


2
Urocza, uprzejma myśl!
Fattie

6

Było wiele doskonałych odpowiedzi i zgadzam się ze wszystkimi / wieloma / większością z nich.

Jednak, aby uprościć sprawy: jest to tak niegrzeczne jak informowanie ludzi o alergiach dietetycznych.

Nie możesz / nie zjesz czegoś z jakiegokolwiek powodu.

Osobiście nie toleruję grzybów, po prostu ze względu na ich teksturę. Czasami kłamię i mówię ludziom, że mam alergię. Częściej mówię po prostu, że nie będę jeść grzybów.

Mieszkałem / pracowałem ponad 30 lat w krajach / kulturach innych niż to, w którym się urodziłem. Do tej pory nikt nigdy nie był obrażony, gdy zapytałem „czy zawiera <Grzyby>” i jestem pewien, że można zastąpić <Grzyby> wieprzowiną / alkoholem. Wątpię, aby nikt nie wiedział, że niektórzy nie będą ich spożywać.

Jeśli zdarzy się to raz, odmów. Jeśli zdarzy się to dwa razy, wyjdź i nie wracaj.


5

Jak powiedzieli inni, jeśli istnieją elementy, których należy lub chcesz uniknąć, uprzejmie stwierdź to tak szybko, jak to możliwe, w tym prawdopodobnie dając gospodarzowi możliwość wycofania zaproszenia, jeśli ograniczenia są surowe lub sprzeczne z punktem zaproszenia, np. alergia na skorupiaki w piecu małży lub wieprzowina w pieczeni wieprzowej.

Bądź przygotowany na konieczność wyjaśnienia poziomu lub stopnia ograniczenia - na przykład słyszałem, że niektóre ściśle koszerne praktyki nalegają, aby żywności nie można było przygotować ani spożywać ze sprzętem i zastawą stołową, która miała kontakt z materiałem niekoszerującym, a niektóre ludzie nie tylko nie spożywają alkoholu, ale czują się niekomfortowo, gdy inni robią to w ich obecności.

Jeśli twoje ograniczenia rozciągają się na innych, prawdopodobnie lepiej jest użyć formy „Chciałbym przyjechać, ale nie mogę, ponieważ ...”, jak w wielu miejscach, w których nakładałem ograniczenia na siebie i pytając innych, czy mogą uwzględnienie ich jest uważane za w porządku, z zastrzeżeniem grzecznie określonych ograniczeń i dużej ilości zawiadomień, ale próba nałożenia ograniczeń na innych nie jest akceptowana.

Czasami trzeba też poprosić o wyjaśnienia - miałem jednego przyjaciela, który zapytał, czym była nawet gulasz serwowany w masowym cateringu, a gdy usłyszałem, że to wieprzowina, wyjaśnił, że ma ograniczenia dietetyczne zabraniające wieprzowiny i powiedział, że pójdzie i znajdzie coś innego. Firma cateringowa zapytała, czy jest w porządku z wołowiną, i zaoferowała, czy gulasz wołowy jest gotowy. Po sprawdzeniu stwierdziła, że ​​nie jest gotowa i zaproponowała sałatkę z szynką jako „odpowiednią” alternatywę.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, co znajduje się w jedzeniu, które sami jemy. Jestem znanym znanym marką wegańskiej żywności, że ujawniono, że „tajnym składnikiem”, który sprawił, że tak dobrze smakują, był tłuszcz wieprzowy , a to może prowadzić do zamieszania.

Czy należy pamiętać, że mogą wystąpić pewne ilości ironicznym humorem, jeśli ograniczenia wydają się sprzeczne, np: Znam szereg zastrzeżonych „wegetarian”, którzy jedzą owoce morza, drób i boczek - ja je pomieścić, ale może również drażnić ich o to.


1
Czy masz odniesienie do historii „tajnej wieprzowiny”? Brzmi jak albo miejska legenda, albo zniekształcona wersja niedawnych badań pokazujących skażenie krzyżowe, albo rozsądnego ostrzeżenia, że ​​wiele produktów, które wydają się być wegetariańskie, są przyrządzane z produktów pochodzenia zwierzęcego (np. Frytki McDonald's i tłuszcz wołowy).
mattdm

Pamiętam, że było to wtedy szeroko zgłaszane, ale nie mogę znaleźć aktualnego odniesienia.
Steve Barnes

4

Nie, to nie jest niegrzeczne (chyba że samo zapytanie zostanie przeprowadzone w sposób wstrętny). Ludzie mają różnego rodzaju ograniczenia dietetyczne z różnych powodów (religijne / kulturowe, alergie, interakcje z lekami, inne schorzenia itp.) Po tym, jak spożywanie jedzenia jest intymnym czynem i nikt nie powinien oczekiwać, że ktoś zignoruje to, co wkłada w swoim ciele i szanuj granice gości w tej sprawie.

Oczywiście z uprzejmości należy poinformować o tych ograniczeniach jak najwcześniej, aby dać gospodarzowi szansę na dostosowanie się do tych ograniczeń.


2

Wspomnienie tego w momencie zaproszenia jest rzeczywiście w porządku. Problemem może być wspomnienie o tym podczas jedzenia i spowodowanie niezręcznej sytuacji. Gospodarze mogą czuć się źle, jeśli ugotują, a wtedy po prostu nie jesz.


1

Alkohol i wieprzowina to według mnie różne pytania.

Większość potraw gotowanych z alkoholem nie zawiera alkoholu. Alkohol jest tylko częścią procesu gotowania, ale sam alkohol gotuje się niezwykle szybko i w 100% dokładnie. Zwykle możesz zjeść duże danie z wszystkiego, co ugotowane z tonami wódki i nigdy nie wydmuchać liczb. Więc nie stanowią problemu. Nie spożywasz więcej alkoholu w tych potrawach niż spożywanie soli morskiej oznacza, że ​​pijesz wodę morską ... wody (i alkoholu) już dawno nie ma.

Produkty spożywcze przygotowane w miejscu, w którym alkohol jest obecny w produkcie końcowym, o którym powinieneś już wiedzieć. Nikt nie powinien zrzucać ci kęsów, które są wypite bez uprzedzenia. Byłoby to bardzo niegrzeczne z ICH strony, a nawet miałoby granicę legalności w niektórych miejscach. Możesz wybrać, czy chcesz być odurzony w danym momencie, a jeśli zrobią jedzenie z wódki, lepiej niech powiedzą, co jesz. Co się stanie, jeśli nakarmią wyznaczonego kierowcę czterema strzałami, nie mówiąc mu o tym? Nie ... napoje alkoholowe są praktycznie zawsze dobrze wytłumaczone lub oznakowane, a wiele osób decyduje się nie pić w danym momencie z wielu powodów.

Z drugiej strony kwestia wieprzowiny to inna sprawa. Jeśli to szarlotka, wyglądasz trochę głupio ... ale potrawy mięsne, w których mięso nie jest wyraźnie znane, absolutnie rozsądne jest po prostu powiedzieć „Czy wieprzowina jest w środku? Pytam tylko dlatego, że nie jem wieprzowiny, ja Po prostu zjem inne dania, jeśli są ”.

Jeden dodatek: jestem nieco sceptyczny wobec jednego z twoich komentatorów sugerujących, że powiesz to w momencie zaproszenia. To może być w porządku w niektórych ustawieniach ... ale w wielu ustawieniach podanie listy akceptowalnych potraw w momencie zaproszenia byłoby dość niegrzeczne. W przypadku małych rzeczy może to być w porządku, ale w przypadku dużych rzeczy implikacja, że ​​powinni stworzyć menu dla 30 osób wokół twoich preferencji, nie poszedłaby tak dobrze. Wykorzystajcie więc trochę osądu.


12
Chodzi o to, że alkohol i gotowanie są złe, ponieważ nigdy nie wypada w 100%. Sprawdź to pytanie w Coocking.SE . W każdym razie +1 dla innych części odpowiedzi, ponieważ mają one duży sens.
Nean Der Thal,

10
Nie zgadzam się również z tym, że jest niegrzeczny, gdy wspomina się o ograniczeniach dietetycznych, gdy jest się zaproszonym - jeśli w ogóle, niegrzecznie jest nie wspominać o nich. Jeśli jest to osobiste zaproszenie, zostałeś zaproszony, ponieważ ktoś chce, abyś tam był (i jadł), a nie dlatego, że chce, abyś jadł wieprzowinę i pił alkohol. Jeśli jest to impreza z wyżywieniem, firma cateringowa będzie miała mnóstwo doświadczenia w zakresie ograniczeń dietetycznych i będzie chciała wiedzieć z wyprzedzeniem. Co jest niegrzeczny czeka aż się tam dostać i co każdy czuje się niezręcznie widząc nie jeść!
Cascabel,

10
Inna sprawa: w przypadku religijnego ograniczenia diety naprawdę nie ma znaczenia, czy ktokolwiek „zdmuchnie liczby”. Jest całkiem możliwe, że faktyczna obecność cząsteczek alkoholu ma drugorzędne znaczenie, a jedzenie byłoby zabronione, nawet jeśli dosłownie nie było w nim alkoholu, po prostu dlatego, że do jego przygotowania użyto napoju alkoholowego.
phoog

15
Nie chciałbym też dyskontować wieprzowiny w szarlotce - szczególnie amerykański kucharz o skłonnościach południowych mógłby użyć smalcu zamiast innych tłuszczów do przygotowania skórki. Zapytaj, nie zakładaj!
Phil Miller,

4
Jeśli chodzi o alkohol: nie ma znaczenia, czy się gotuje, czy nie. Niektórzy ludzie, jak się zdarza, nie chcą, aby ich jedzenie było robione z alkoholem. OK, więc to szalone ;-) Ale to ich życie. Mogą istnieć potężne przyczyny religijne, takie są ich przekonania. Tak jak @ phoog wyjaśnia powyżej. {I tak, ze względów czysto technicznych - idź powiedzieć prawdziwemu alkoholikowi, że alkohol „gotuje się” - po prostu głupie.}
Fattie
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.