Jak sprawić, by samodzielne jedzenie było mniej niewygodne?


110

Podczas podróży często jestem sam w mieście. Jest to dla mnie w porządku, z wyjątkiem jednej sytuacji: samotne jedzenie jest po prostu niezręczne. Goście w restauracjach prawie zawsze są parami lub grupami, a samotność jest dziwna. Szukam taktyki, która sprawi, że będzie to mniej niezręczne. W tej chwili spędzam większość czasu, grając ze swoim smartfonem. Właściwie piszę to pytanie, czekając na moje jedzenie.


45
Zwykle czytam książkę lub czasopismo.
Pomocne

8
Czy niezręczność w jedzeniu jest jakimś fenomenem kulturowym? Często jem samotnie (zarówno w podróży, jak i w domu) i nigdy nie myślałem, że to dziwne. BTW, bardzo blisko powiązane: travel.stackexchange.com/questions/48051/eating-alone-in-london
Tor-Einar Jarnbjo

12
Cóż, niektóre miejsca (kawiarnie, dania na wynos) mają znacznie więcej osób jedzących solo niż inne (np. Wyśmienita kuchnia). Bilans różni się w zależności od kuchni i prawdopodobnie miasta, ale zdecydowanie nie czułbym się nie na miejscu, jedząc samotnie w drogiej restauracji. Zwykle dłuższe posiłki są doświadczeniem towarzyskim, podczas gdy krótsze posiłki / fast foody są bardziej użyteczną wymianą pieniędzy na żywność.
Urbana,

14
Zawsze możesz zapytać załogę lotniczą: „... mogę dziś wieczorem dołączyć do was na kolacji? Nienawidzę jeść samemu…” Zrobiłem to wiele razy. Wiele. Możesz być zaskoczony wynikiem.
Gayot Fow,

29
Szczerze mówiąc, to twoje własne postrzeganie siebie. Jeśli nie jesteś szczególnie atrakcyjny, jest mało prawdopodobne, aby ktokolwiek w restauracji zastanowił się nad tym. Najlepsza rada, jaką mogę ci dać, to przyzwyczaić się do tego. Na świecie jest wielu podróżujących w pojedynkę - nawet ci, którzy chodzą do eleganckich restauracji.
Calchas,

Odpowiedzi:


127

Samo jedzenie jest dla ciebie niewygodne (to jest sprawa wewnętrzna). Nie przeszkadza to żadnemu personelowi restauracji i nie przeszkadza żadnym innym klientom. Musisz więc dowiedzieć się, co sprawia , że czujesz się niekomfortowo w samotnym jedzeniu.

Istnieje kilka sposobów złagodzenia tego uczucia:

  • Znajdź gdzieś, gdzie są też inni ludzie jedzący sami. Jeśli podróżujesz, prawie zawsze możesz znaleźć hotel lub restaurację na lotnisku z innymi klientami solo. Obecność innych osób jedzących samodzielnie posiłki może być wystarczająca, abyś poczuł się lepiej, robiąc to samo.

  • Jeśli w restauracji jest bar, często można dostać posiłki w barze. Często też robią to inni. W ten sposób nie będziesz mieć pustego miejsca naprzeciwko siebie. Możesz nawet rozpocząć rozmowę z barmanem, jeśli masz na to ochotę.

  • Znajdź stolik lub siedzisko, które nie spotyka się z innymi klientami, na przykład patrząc przez okno.

  • Rób to, co teraz robisz, pochłonąć się technologią mobilną.

Kiedyś czułem się wyjątkowo niezręcznie jedząc samotnie. Wyraźnie pamiętam konkretne restauracje sprzed lat, w których sam czułem się naprawdę niekomfortowo. Jednak gdzieś po drodze uświadomiłem sobie, że nie było w tym nic niewygodnego i dziś nie mam problemu z jedzeniem samemu.


12
Znalazłem książkę / czasopismo lepiej niż cokolwiek elektronicznego, kiedy podróżowałem w interesach (i cokolwiek wybierzesz, powinno być cicho). Ale sugeruję, abyś odepchnął wszystko, co czytasz, z daleka lub odwrócił to podczas rozmowy z personelem - podróże służbowe są o wiele przyjemniejsze, gdy pracownicy nie mają wrażenia, że ​​jesteś niegrzeczny i odpowiednio reagujesz.
Chris H

4
Nie technicznie „zatrudnianie”, ale możesz znaleźć towarzysza jedzenia na stronie internetowej takiej jak couchsurfing.com . Jest wielu ludzi z całego świata, którzy chcą spędzić godzinę z podróżnikami
Tomasz Pluskiewicz

3
@PratikCJoshi Nie zdawałem sobie sprawy, że mówisz poważnie. To około 89 USD. Ups
szalony,

1
Twoje pierwsze stwierdzenie nie jest całkowicie poprawne. Chociaż nie przeszkadza mi to, często współczuję ludziom, którzy jedzą / zwiedzają / będąc w podróży samotnie.

3
Pierwsze zdanie tej odpowiedzi wywarło na mnie głęboki wpływ. Kiedyś unikałem jedzenia samotnie w miejscach. Czytanie tych dni temu zmieniło mnie do tego stopnia, że ​​sam poszedłem do klubu nocnego. Mogę zaświadczyć: Zgadza się! Chciałbym to głosować sto razy.
Marc.2377,

32

Inna kwestia związana w komentarzach ma wiele dobrych rad. Jak powiedziałem w komentarzu - nikogo to nie obchodzi!

To jest pierwsza rzecz, aby pokonać niezręczność, wszyscy inni ludzie w parach i grupach są zajęci innymi ludźmi przy swoim stole. Bardzo rzadko ludzie zwracają uwagę na to, co robią inni w restauracji.

Kiedy podróżujesz, musisz jeść sam, zakładam, że nie jest to coś, co wybrałbyś. Następnym krokiem jest udawanie, że to zrobiłeś - nie jest to dla ciebie wymuszone, zdecydowałeś się wyjść, jeść samotnie i nie dbać o to. Mam kilka ulubionych restauracji w kilku miejscach i często jem w nich sam i uważam to za coś specjalnego. Gdybym zdecydował się zjeść z innymi ludźmi, prawdopodobnie nie musiałbym iść do restauracji, w której chciałem.

Próbuję powiedzieć, że możesz się przekonać, że nie jest to niewygodne, ale możesz zrobić jeszcze kilka innych rzeczy.

Masz już telefon, restauracje to jeden z czasów, w których lubię mieć fizyczną książkę do przeczytania. Lub gazeta (wykonaj krzyżówkę, jeśli to twoja sprawa). Lub po prostu obserwuj innych ludzi i zobacz, jak mało uwagi poświęcają ci.

Celuj w restauracje, które będą bardziej przyjazne dla pojedynczych kolacji, wszystko, co ma bar, w którym można zjeść, jest dobre (tak więc prawdziwe bary, sushi i steki). Siedząc przy barze, możesz normalnie rozmawiać z ludźmi tam i / lub personelem, jeśli nie jest zbyt zajęty. Restauracje w hotelach lub w pobliżu hoteli (szczególnie hoteli biznesowych) mają wiele pojedynczych obiadów. Unikaj czegokolwiek skierowanego do rodzin.

Jeśli nie ma cię w barze, postaraj się znaleźć stolik gdzieś na uboczu i po prostu mieć własne miejsce.

I ostatnia rzecz, ludzie, którzy mogą się przejmować, to kelnerzy. Prawie na pewno zabrałeś stół, który może pomieścić co najmniej dwa, i wykorzystałeś go do jednego. Może to ułatwić ich życie, ale w każdej wywrotowej kulturze może postrzegać je jako utracone pieniądze. Bądź więc bardzo miły dla personelu, napisz trochę więcej, jeśli możesz, nie przyczajaj się, jeśli restauracje są oczywiście pełne i starają się pomieścić więcej osób przy stole. W rzeczywistości rzadko jem samotnie w całkowicie pełnej restauracji z tego właśnie powodu, lubię celować w te, które są w połowie pełne. Chyba że już dokonałem rezerwacji i jasno powiedziałem, że jestem sam.

Wreszcie, jeśli jesteś gdzieś, co ma obszar zewnętrzny (i pogodę na to), usiądź tam. Zwłaszcza jeśli jest na ulicy. Następnie możesz po prostu oglądać świat i zastanowić się, jak wspaniale jest iść tam, gdzie chcesz i jeść, co chcesz, bez konieczności negocjacji lub kompromisu z grupą przyjaciół.


Edytuj, aby dodać inną opcję

Oczywiście inną odpowiedzią na twoje pytanie jest „znajdź kogoś, kto pójdzie z tobą na obiad”. W zależności od tego, gdzie jesteś, może to być łatwiejsze, niż się wydaje, ponieważ jest wiele innych osób, które również nie chcą jeść samodzielnie.

Spotkanie z ludźmi w hostelach to dobry pomysł (być może zamieść je na tablicy ogłoszeń, jeśli takie mają) lub nawet w hotelowych barach. Zastanawiam się, czy nie spróbować gdziekolwiek się zatrzymasz, na wypadek, gdybyś zdecydował, że chcesz uniknąć tego, kogo spotkasz do końca podróży. Chociaż pamiętaj o kulturowych konsekwencjach zapraszania nieznajomych na obiad.

Możesz rzucić ostrożność na wiatr i pisać na Facebooku, dowolnym z forów turystycznych, czacie tutaj, a nawet Craigslist (!).

Oczywiście jest też do tego aplikacja (w rzeczywistości jest ich kilka: 1 , 2 ). Nie mam pojęcia, czy którekolwiek z nich są dobre, to po prostu z szybkiego wyszukiwania.

Ostatni link jest bardziej ukierunkowany na pop-up restauracje, które stają się bardzo popularne wraz z domowymi posiłkami, w których ludzie serwują w domu. Oba są zwykle bardzo grupowymi sprawami, w których wszyscy są ze sobą zjednoczeni. Możesz być w stanie znaleźć więcej w lokalnym magazynie lub blogu dla smakoszy, gdziekolwiek jesteś.

Wzdłuż tej samej linii znajdują się wszystkie restauracje ze wspólnymi stołami - pomyśl o bawarskich salach piwnych. Ten styl stał się ostatnio bardzo modny i nawet niektóre miejsca z wyższej półki go przyjmują (często wraz z ustalonym menu degustacyjnym).

Lub idź gdzieś, gdzie jedzenie jest drugorzędne w stosunku do czegoś innego, w czym możesz uczestniczyć. Może znajdziesz jakiś turniej sportowy (kręgle, bilard, rzutki) lub grę w pokera. Gry planszowe i stołowe są teraz duże, jeśli to twoja sprawa, a miejsca mają otwarte gry, do których ludzie mogą dołączyć.

Oczywiście istnieje ryzyko, że to zrobisz, a potem będziesz nienawidzić ludzi, z którymi jesteś - ale to tylko jeden posiłek i pamiętasz zasadę SpaceDog: jest mało prawdopodobne, aby spotkać się z którąś z tych osób, więc nie nie ma znaczenia.

A jeśli masz złą noc z kimkolwiek się spotkasz, może to sprawić, że docenisz czasy, które musisz zjeść sam. :)


1
Jeśli mieszkasz w hostelach, które serwują jedzenie, przeważnie wypełniają stoliki, więc każdy ma przypadkowe towarzystwo. Niektóre restauracje też to robią, nigdy mi się to nie przydarzyło, ale moi rodzice mieli to już kilka razy w miejscach dla kierowców ciężarówek we Francji.
Willeke

2
„Bardzo rzadko ludzie zauważają, co robią inni w restauracji”. - chyba że ... jesz sam. I to może być dobra przyczyna, dla której ktoś może czuć się dziwnie, zauważasz, że inni tak wierzą, że oni też cię zauważą (jem sam kilka razy - czytam lub piszę większość razy. I obserwuję, co się dzieje wokół)
Rolazaro Azeveires,

20

Postaw się w butach innych ludzi. Jeśli zobaczysz, że ktoś je sam, czy spędziłbyś cały wieczór oceniając każdy jego ruch, czy też nie spędziłbyś więcej niż 2 sekundy, a następnie wrócił do zadania, skup się na jedzeniu przed sobą ... Jak stwierdzono przede mną, bo nie obchodzi cię to, dla innych, nikogo to nie obchodzi, jeśli będziesz sam, para, kwartet lub więcej. Jedynym scenariuszem, w którym ktoś zwróciłby na ciebie uwagę, jest uczestnictwo w imprezie chwalącej.


2
Dokładnie. Po przeczytaniu tego pytania starałem się pomyśleć, ile osób widziałem, jak jadłem samotnie w restauracjach. I zdałem sobie sprawę, że nie mam pojęcia. Nie zauważam Nie tylko to nie moja sprawa, ale mnie to nie obchodzi. Ktoś może jeść sam, ponieważ jest w podróży służbowej i jest to prosta praktyczna sprawa, ponieważ nie ma rodziny ani przyjaciół, ponieważ po prostu miał ochotę uciec lub prawdopodobnie z wielu innych możliwych powodów. Jeśli nie znam go osobiście, nie mam pojęcia, dlaczego, i mam zbyt wiele obaw o siebie i ludzi, których znam, aby się tym martwić.
Mark Daniel Johansen

13

Często jem sam i lubię to, ale tylko jeśli mam książkę. iPad jest najlepszy - możesz czytać książkę, gazetę lub cokolwiek zechcesz i nie musisz się martwić utrzymywaniem otwartych lub złożonych stron, co pozwala ci wygodnie siedzieć przy małym stoliku. Ludzie mogą zauważyć, że jesteś sam, a czasem możesz powiedzieć, że to sprawia, że ​​czują się niekomfortowo - pomaga to również zauważyć i uśmiechnąć się. Uspokój ich. Bądź miły dla kelnera. Pisząc to, jem sam w całkiem miłej restauracji. Gdyby to miejsce było bardzo zajęte długą linią oczekiwania, czułbym się nieswojo. Ale nie ma, a ja nie.


1
Często spędzałem czas, czekając na kolację, aby napisać mój dziennik podróży, w notatniku lub na dobrze wypełnionych pocztówkach w domu.
Willeke

Lubię zabierać ze sobą twardą książkę, którą przeczytałem do tego stopnia, że ​​sama pozostaje otwarta :)
Aurast,

8

Uwielbiam jeść samotnie, podróżować czy nie, a jedyną rzeczą, która sprawia, że ​​czuję się całkowicie komfortowo, jest jedzenie w barze, kiedy tylko jest taka opcja. Wiele eleganckich restauracji ma miejsca do siedzenia w barze, a przynajmniej zupełnie normalnie wygląda siedzenie w barze samemu, ale jeszcze lepiej, możesz skończyć siedzieć obok kogoś, kto je sam i znaleźć coś wartościowego rozmowa. Jeśli nie masz nic innego, musisz porozmawiać z barmanem.


6

Problem wynika głównie z twojego postrzegania niezręczności. Wydaje się analogiczne (choć nie identyczne) z subiektywnym doświadczeniem samotności lub tak zwaną „postrzeganą izolacją społeczną” (chodzi o postrzeganie!)

Kluczem jest więc zignorowanie tego postrzegania, które nie służy wam dobrze. Jeśli postrzegasz dobre rzeczy w swojej sytuacji: dobre rzeczy dotyczące personelu i innych klientów, być może unikniesz używania elektroniki i czytasz książkę lub gazetę, możesz wywołać przyjemne rozmowy z innymi. Niezależnie od wyniku, pomocne może być uznanie, że jest to sytuacja tymczasowa i kultywowanie ekspansywnej tolerancji na dyskomfort, jaki odczuwasz w tej sytuacji.


4

W tych odpowiedziach znajduje się wiele wskazówek i rad, z których żadna nie jest warta czasu, który napisano. Mógłbym dodać coś w rodzaju „Zabierz ze sobą mały zeszyt i udawaj, że coś w nim napisałeś po„ spróbowaniu ”jedzenia, aby wyglądało to tak, jakbyś był krytykiem kulinarnym”. Byłoby to jednak bezużyteczne porady. Najlepszym sposobem zarządzania tym problemem jest uświadomienie sobie, że problem nie istnieje! Nie ma absolutnie nic złego w samotnym jedzeniu, bez względu na to, czy jesteś w związku małżeńskim i podróżujesz w interesach, czy też jesteś singlem i masz tylko wieczór na mieście. Cały czas widuję pojedyncze osoby w fajnych restauracjach i nawet o tym nie myślę. Przestań się martwić o to, co pomyślą inni ludzie i żyj pełnią życia, w sposób, który najbardziej ci odpowiada!


2

Inne odpowiedzi dostarczają dobrych pomysłów, które pomogą ci poradzić sobie z dyskomfortem podczas samodzielnego jedzenia, ale chciałbym zasugerować rozwiązanie problemu u samego źródła: fakt, że jesz sam w miejscu, w którym jest to niewygodne. Istnieją dwa proste sposoby rozwiązania problemu u źródła:

  1. Zjedz posiłek w miejscach, w których czujesz się swobodnie będąc sam. Co to oznacza, zależy od ciebie. Czy czujesz się niekomfortowo, ponieważ jesteś otoczony ludźmi? Jedz, gdzie i kiedy nie ma ludzi, poza godzinami szczytu lub w miejscach z małymi stolikami lub mało miejsca. Czy czujesz się niekomfortowo, ponieważ nie jesteś w grupie, w której możesz się wtopić i czuć na sobie wzrok wszystkich? Zabierz jedzenie do parku, zabytku lub innego malowniczego miejsca, gdzie samotna kolacja nie jest najciekawszą rzeczą do oglądania.
  2. Nie jedz sam! Wszędzie wokół ciebie są ludzie i większość z nich nie gryzie. Premia: podróżujesz, więc jeśli będziesz się wstydzić, prawdopodobnie nigdy więcej nie zobaczysz tych ludzi bez aktywnego kontaktu. Idź do baru lub innej sceny towarzyskiej przed jedzeniem lub spędzaj wolny czas towarzysko z ludźmi w każdym miejscu, w którym spędzasz wolny czas. Bądź szybkim przyjacielem, a przekonasz się, że nie tylko jesz w zaciszu dobrego towarzystwa, ale także zyskujesz korzyści lokalnej wiedzy i niezgłębione nagrody, które często przynosi przyjaźń.

5
Nie musisz być sam - jest więcej ludzi takich jak ty. Kiedyś utknąłem - myślę, że Beograd - na noc w hotelu przy lotnisku. Przyszedł z obiadem, a w tej ogromnej restauracji zajmowały tylko dwa stoliki, oba tylko przez jedną osobę. Druga kobieta pomachała do mnie, postanowiliśmy zjeść razem, więc wziąłem talerz i podszedłem. Cały wieczór spędziliśmy na rozmowach jak starzy znajomi, potem poszliśmy własnymi ścieżkami i już się nie spotkaliśmy. Zupełnie o tym zapomniałem.
RedSonja,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.