Przechodzenie przez ochronę lotniska z autyzmem


140

Jestem młodym dorosłym z autyzmem (konkretnie Aspergera). Chociaż istnieje wiele zasobów na temat podróżowania z dziećmi z autyzmem, zasoby, jak to zrobić, jeśli masz je samodzielnie, rzadko są nieobecne.

W każdym razie mam problem z kontrolami bezpieczeństwa. Fakt, że muszę oddzielić się od swoich rzeczy (w tym pluszowych, co pomaga mi w stresujących sytuacjach), przejrzyj skaner i podnieś moje rzeczy, zanim ktoś z nimi ucieknie, całkowicie mnie stresuje. Czuję się pod ogromną presją ludzi za mną i kończy się to bardzo niewygodnym doświadczeniem.

Obecnie mam kilka środków zaradczych. Organizuję torby w domu, więc muszę tylko wyjąć laptopa. Przedtem upewniam się, że nic nie ma w moich kieszeniach i noszę dwuczęściowy strój. Niemniej jednak wciąż jest to okropne doświadczenie. Przejście obecnie wymaga ode mnie więcej energii niż jakakolwiek inna część podróży. Czy jest coś, co mogę zrobić, aby uczynić to płynniejszym?

Posiadam holenderski paszport. Często odwiedzam Wielką Brytanię i nieco rzadziej (raz lub dwa razy w roku) inne kraje.


13
W jakim jesteś kraju? Jeśli jesteś w USA, zdecydowanie sugeruję, abyś zastanowił się nad użyciem / zdobyciem KTN (znanego numeru podróżnego), który ma pewne zalety, które mogą być dla ciebie przydatne. Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie TSA Pre-Check
CGCampbell

4
Przynajmniej w Stanach Zjednoczonych możesz poprosić o przesłuchanie na osobności. Oznaczałoby to, że za tobą nie ma długiej linii nacisku, abyś przyśpieszył i nie będziesz tak długo oddzielany od swoich rzeczy. Wyobrażam sobie, że coś podobnego jest dostępne w wielu innych krajach, ale nie jestem tego pewien.
Urbana,

52
Jeśli podróżujesz tylko z Holandii do Wielkiej Brytanii, łatwym rozwiązaniem jest po prostu unikanie latania! Wystarczy zarezerwować połączony pociąg + prom + bilet kolejowy , często za nieco mniej niż bilet na samolot, i
wybrać

27
Jestem Asperger i pojechałem pociągiem + promem + pociągiem, o którym wspominał Gagravarr. Podróż promem jako pasażera jest bardzo spokojna. Terminal promów pasażerskich był opuszczony, ponieważ prawie wszyscy pasażerowie podróżują samochodem. Czekało na nas dwóch znudzonych kontrolerów paszportowych. Nie udało nam się oddzielić od naszego bagażu w ogóle (w przeciwieństwie na Eurostar, gdzie oni robią mają kontrole lotnicza stylu). Jedynym stresującym momentem było to, że poranny pociąg z Harwich do Londynu był bardzo pełny, gdy zbliżał się do Londynu, a przejazd przez Londyn nigdy nie jest zabawny, ale w zależności od miejsca docelowego możesz nie musieć.
gerrit,

10
@gerrit Jeśli nie spieszysz się, możesz przerwać podróż. Wysiądź w Colchester, idź zjeść porządne śniadanie, a następnie, po upływie godziny szczytu, kontynuuj podróż do Londynu. A może po prostu
zjedz

Odpowiedzi:


100

Rozumiem, że logika nie zawsze pomaga w chwilach stresu, ale pierwszą rzeczą, którą chcę was zapewnić, jest to, że ludzie nie uciekną od waszych rzeczy. Jest to coś, o co wszyscy się martwimy, ale tak naprawdę to się nigdy nie zdarza. Ludzie, którzy zarządzają punktem kontrolnym, monitorują, a twoich rzeczy nie ma bez ciebie dłużej niż kilka sekund.

Po drugie, wspominasz, że Twój plusz pomaga. Czy możesz zdobyć mały kwadrat pluszowej tkaniny? Możesz trzymać to w kieszeni - nie ma wymogu, aby twoje kieszenie były puste, a jedynie by były puste z metalu. Sam materiał nie uruchomi żadnych detektorów i możesz włożyć ręce do kieszeni i uspokoić się, jeśli będziesz musiał chwilę poczekać, zanim przejdziesz przez skaner.

Po trzecie, zapomnij o ludziach za tobą. Presja, którą odczuwasz, tak naprawdę nie pochodzi od nich. Nie jesteś im winien żadnych zobowiązań. Czekają, mają swoje problemy, ale nigdy nie powiedzą: „świetna podróż dzisiaj, facet przed mną w linii bezpieczeństwa był taki szybki!” Co więcej, gdyby taka osoba istniała, powiedzieliby to o tobie, ponieważ nie wyciągasz rzeczy z 4 różnych toreb i kieszeni, musisz dwukrotnie przejść przez skaner, ponieważ zostawiłeś klucze w kieszeniach i tak dalej. Jesteś już szybszy niż większość ludzi na linii. Nie masz obowiązku ustanawiać jakiegoś rekordu prędkości lądowej, nie wahając się, nie czekając z twoimi rzeczami (ja to robię) lub po prostu chodząc w wybranym przez ciebie tempie.

Po czwarte, nagradzaj się za ukończenie tej najgorszej części podróży. Niezależnie od tego, czy jest to droga kawa, czasopismo, tabliczka czekolady - kup coś zabawnego i niepoważnego zaraz po kontroli bezpieczeństwa. Coś, czego normalnie byś nie dostał. Może nadejść dzień, kiedy planujesz podróż i nie możesz się doczekać ciemnobrązowo-pomarańczowego paska, który czeka na Ciebie po drugiej stronie bezpieczeństwa.


47
„nie ma wymogu, aby kieszenie były puste” - na lotniskach USA używających skanerów terrahercowych wymuszają to jako wymóg. Nawet pokwitowania, chusteczki sprawią, że zostaniesz odesłany ponownie. Nie sądzę, aby Schipol je posiadał i nie widziałem, aby brytyjskie zabezpieczenia były tak natarczywe.
CMaster,

25
Kieszenie wykonane są z tkaniny. Gdybym miał ten problem, warto byłoby wybrać tę część stroju, którą zawsze będę nosić (np. Dżinsy „podróżne”) i mieć wszytą miękką podszewkę. I tak krawcy zwykle pracują z materiałami klienta, więc OP będzie mógł odwiedzić sklep z tkaninami i wybrać dla siebie najlepszą teksturę. W rzeczywistości dobrą strategią może być wyściełanie wszystkich kieszeni wszystkich ubrań pluszowym materiałem, aby mieć możliwość dyskretnego uspokojenia w nieoczekiwanych sytuacjach, nawet poza kontekstem lotniska.
rumtscho,

15
„nagradzaj się za ukończenie tej najgorszej części podróży” absolutnie!
adhg

16
Nie znam OP i nigdy nie byłem zdiagnozowany, ale jestem całkowicie pewien, że mam pewien poziom ASD. Podróżuję z misiem (mam go od 1988 roku) i przynajmniej dla mnie to nie jest pluszowy materiał, ale stabilność i emocje, które odczuwasz w stosunku do tego konkretnego pluszaka. Mogę sobie poradzić z bezpieczeństwem całkiem OK, ale to bardzo złe doświadczenie, pamiętam wyraźnie kilka z nich, po prostu wnika w ciebie jak kwas.
chx

32
@chx ma rację. Szczególnie podoba mi się mój plusz, a nie inny ani materiał. Mam dwa, ptaka i misia. Ptak jest mniejszy i zwykle jeździ ze mną. Niemniej jednak próbowałem porady Kate podczas kontroli bezpieczeństwa w LHS. Taca z moją walizką i moim pluszakiem została rozebrana. Szybko wyjaśniłem sytuację oficerowi, który wręczył mi plusz. Był bardzo przyjazny i rozmawiał ze mną, aby dowiedzieć się, co spowodowało spust. (To była karta graficzna, którą kupiłem kilka dni wcześniej w USA). Wielkie dzięki!
Belle-Sophie,

47

Kiedy planujesz podróż, zastanów się, czy naprawdę musisz latać. Sam jestem Aspergerem i unikam lotów (choć nie z tego samego powodu, co Ty).

Między Holandią a Wielką Brytanią nie ma absolutnie żadnej potrzeby latania. Istnieją trzy połączenia promowe z Holandii do Anglii: jedno na południe, jedno do centrum i jedno na północ. Podróż promem tylko jako pasażer jest bardzo spokojnym doświadczeniem, ponieważ terminale zostały zbudowane w erze znacznie większej liczby pasażerów podróżujących, a większość podróżnych wjeżdża obecnie na prom samochodem. Kiedy zabierałem promy nocne w Europie, terminale pasażerskie były opuszczone do tego stopnia, że ​​myślałem, że muszę być w niewłaściwym miejscu. Będąc na promie, możesz być w swojej prywatnej kabinie (w tym w ciągu dnia), która jest jak mały pokój hotelowy, bardzo prywatny, z telewizorem i (dość powolnym) wifi.

Jeśli przebywam na tym samym kontynencie, podróżuję pociągiem, gdy tylko jest to możliwe, nawet jeśli oznacza to 3 dni w pociągu (z północnej Szwecji do południowej Hiszpanii lub z Toronto, ON do Jasper, AB w Kanadzie). Jest to całkiem możliwe, jeśli masz pieniądze, możesz zarezerwować w pełni prywatne przedziały w wielu pociągach sypialnych. Istnieje wiele informacji od The Man in Seat61 .

Uwaga: niektóre pociągi mają odprawy bagażowe w stylu linii lotniczych . W Eurostar bagaż należy zeskanować. Również w wielu hiszpańskich pociągach, choć możesz być w stanie utrzymać swój plusz. Osoby z większym (niedawnym) doświadczeniem w pociągach hiszpańskich mogą być w stanie to skomentować.

Załóżmy teraz, że podróżujesz do miejsca, w którym podróżowanie bez lotów jest prawie niemożliwe (Australia, Ameryka Południowa, Afryka Subsaharyjska) lub wyjątkowo czasochłonne i kosztowne z Europy (Azja Wschodnia, Ameryka Północna). W tym przypadku nie mam wiele do dodania do odpowiedzi Kate . Może to być łatwiejsze, jeśli robisz to częściej.

Edycja: odpowiedź StrongBads przypomniała mi o Autipas . Jest to specjalna karta, którą możesz pokazać personelowi lotniska (podobno została zainspirowana incydentem z udziałem lotu ptaka na lotnisku Schiphol). Osobiście nie chciałbym takiej karty, ale może byś chciał.


4
-1. to nie odpowiada na pytanie. nie jestem pewien, dlaczego wszystkie głosy poparcia.
Ell

22
@sgroves, odpowiedzi, które próbują rozwiązać podstawowy problem, nawet jeśli nie odpowiadają bezpośrednio na postawione pytanie, są mile widziane w witrynach Stack Exchange. W przypadku niektórych pytań taka odpowiedź jest jedyną dobrą odpowiedzią. Zobacz dyskusję na temat problemów xy: meta.stackexchange.com/questions/66377/what-is-the-xy-problem Nie mówienie tego pytania jest problemem xy (ponieważ czasem latanie jest preferowane lub konieczne), ale nadal sugerowanie alternatyw dla latania pomocne informacje rozwiązujące podstawowy problem.

@sgroves Ostatni akapit, zredagowany na krótko przed twoim komentarzem, proponuje drogę do odpowiedzi. Nie rozwinąłem tego, ponieważ osobiście mi się to nie podoba.
gerrit

4
To dobra odpowiedź w moim przypadku. Prawdopodobnie powinienem rozważyć częstsze pływanie łodzią. To przyjemne doświadczenie. Minusem jest jednak to, że moja podróż statkiem do Wielkiej Brytanii zajęłaby mi 2 + 1 + 10 + 5 = 18 godzin przy użyciu łodzi do Harwich i 2 + 1 + 1 = 4 godziny lotu. Nie jestem też pewien na karcie. Czy to jest oficjalna sprawa?
Belle-Sophie,

@ J.Constantine Tak, łódź (lub pociąg) jest wolniejsza niż lot, choć jest nieco złagodzona, jeśli podróżujesz nocą. Nie sądzę, aby Autipas był oficjalny, jest produkowany przez Nederlandse Vereniging voor Autisme. Możesz znaleźć opinie na temat doświadczeń z nim na holenderskich forach aspergerowych (mieszkam poza Holandią od 2007 roku, ale nie dostałbym takiego, nawet gdybym tego nie zrobił, ponieważ obawiam się, że zwróciłoby to uwagę i wzmocniło stygmatyzację; inni nie zgadzać się).
gerrit

25

W USA TSA ma kartę powiadomienia i

Ty lub twój towarzysz podróży możecie skonsultować się z oficerem TSA w sprawie najlepszego sposobu na złagodzenie wszelkich wątpliwości podczas procesu kontroli.

Proces bezpieczeństwa w Wielkiej Brytanii nie jest tak jasny, ale https://www.gov.uk/airport-rights określa prawa osób niepełnosprawnych na lotnisku. Ta strona sugeruje

Skontaktuj się z obsługą klienta na lotnisku, jeśli potrzebujesz pomocy w przejściu przez lotnisko od odprawy, przez ochronę do bramki odlotu. Nie powinieneś płacić za tę pomoc.

Uważam, że przesłanie „zabiera do domu” jest takie, że powinieneś poinformować ochronę, co się dzieje i poprosić o rozsądne zakwaterowanie.


To przypomina mi Autipas .
gerrit

16

Nie mogę mówić o innych krajach, ale w Stanach Zjednoczonych, skontaktuj TSA na lotnisku z wyprzedzeniem i opisać swoje problemy. Najprawdopodobniej zapewnią agentowi TSA eskortowanie cię przez zabezpieczenia. Nadal będziesz musiał zrobić wszystko, co normalnie musisz zrobić (pokazać dowód osobisty, zdjąć buty, zeskanować bagaż itp.), Ale eskorta ominie linie i przeprowadzi cię tak szybko, jak to możliwe. W twoim przypadku mogą ustawić cię przy nieużywanym skanerze, nikt za tobą nie czeka, więc nie ma presji.

Mój syn ma autyzm, a czekanie w kolejce i przechodzenie przez zabezpieczenia było dla nas, dla TSA i wszystkich innych w kolejce, wielkim wyzwaniem. Po jednym strasznym incydencie TSA powiedziała nam, że w przyszłości możemy uzyskać eskortę. Teraz przejście przez zabezpieczenia jest proste i bezproblemowe dla wszystkich.

Wyobrażam sobie, że na większości lotnisk w Europie można zrobić to samo. Dowiedz się, kto zajmuje się bezpieczeństwem i zadzwoń do nich z wyprzedzeniem . Przed czasem oznacza co najmniej jeden dzień wcześniej. Nie czekaj, aż dotrzesz na lotnisko.


8

Poprosią Cię również o wyjęcie rąk z kieszeni podczas przeglądania skanera, więc może wnętrze kieszeni nie jest najlepszym miejscem na zachowanie luksusu? Może możesz zrobić coś, co stanie się „akcesorium”, które możesz nosić na zewnątrz, na przykład sznurek / materiał zwisający z paska?

Na podstawie wielu moich doświadczeń w powietrzu opracowałem automatyczną zmianę nastawienia, gdy zbliżam się do kontroli bezpieczeństwa. (Cała ich koncepcja i doświadczenie są okropne, ale jako pasażer nie możesz się wiele w tej sprawie zmienić). Sprawiam, że jest to wyczyn relaksu i spowolnienia. Całkowicie zignoruj ​​wszystkich ludzi wokół ciebie (zarówno pasażerów, jak i personel) i sposób, w jaki wysyłają stres. Jesteś we własnej bańce relaksu, a ich nastroje nie będą miały na ciebie wpływu. Zamiast tego możesz spróbować wywołać w ludziach atmosferę relaksu i uśmiechu.

Przygotowuję się również podczas oczekiwania w kolejce, zdejmując wszystkie metalowe przedmioty i wkładając je do kieszeni kurtki, którą i tak zdejmuję. To usuwa wszystkie problemy z przodu. Na koniec czeku mogę założyć kurtkę, złapać torbę i odejść płynnym ruchem, jeśli chcę. Oba najczęściej nakładam swoje rzeczy bardzo powoli, aby zająć moją przestrzeń i pozostać zrelaksowanym. Jeśli nie ma wystarczająco dużo miejsca dla innych ludzi, którzy za mną idą, to nie jest mój problem, ale raczej zły projekt przestrzeni, a to jest problem personalny.


Dobra odpowiedź. Przyjdź przygotowany i nie spiesz się z resztą. Robią swoje, ty robisz swoje.
Maszt

1
Rzeczy naprawdę wkładam rzeczy do bagażu podręcznego, aby nie bać się, że wypadną z kieszeni.
yo „

W kieszeniach mam zamki. Ale jeśli tego nie masz, lepszym pomysłem jest zamknięcie torby.
Niels,

6

Są trzy rzeczy, które zasugeruję:

  1. Poproś o pomoc przy odprawie. Są w stanie pomagać osobom z różnymi niepełnosprawnościami, mogą chętnie ci pomóc. Warto spróbować. Ludzie w Holandii i Wielkiej Brytanii wydają się bardzo mili i wyrozumiali, masz szansę.

  2. Postaraj się zakwalifikować do szybkiej ścieżki. Bezpieczeństwo na szybkich torach zwykle dotyczy mniej ludzi, mniej problematycznych ludzi (raz ze srebrnymi / złotymi kartami dużo podróżują, i zwykle z niewielkim bagażem; zachowują się dobrze) i ogólnie są bardziej przyjaźni.

  3. To może działać dla Ciebie, ale może nie. Możesz wziąć zarówno swoich pluszowych przyjaciół. (Wiem, że jest to trudne i zajmuje dużo miejsca; czy próbowałeś mieć trzeciego, bardzo małego pluszowego przyjaciela jako towarzysza podróży?) Połóż jedną na pasku i drugą trzymaj ze sobą. Gdy pierwszy przebije się na drugą stronę, połóż drugi na pasku, podaj skaner i złap pierwszy. W ten sposób jesteś w stałym kontakcie z co najmniej jednym z nich, w zasadzie to tylko 5 sekund, aby przejść przez ramkę.


2

Zawsze możesz sprawdzić bagaż w luku bagażowym i odebrać go na drugim końcu. Jeśli ograniczysz to, co nosisz, do rzeczy, których faktycznie potrzebujesz podczas lotu (paszport, karta pokładowa, plusz wydają się być minimum), to zminimalizujesz stres związany z przechodzeniem przez zabezpieczenia.

Rozważ zabranie jednorazowych form rozrywki / zabójców czasu w samolocie, np. Czasopisma zamiast laptopa.


12
Nie sądzę, by sprawdzanie w laptopie było dobrym pomysłem - a właściwie nawet niedozwolone, ponieważ zwykle zawiera baterię litowo-jonową ...
Gerhard

3
Dziękuję za Twoją odpowiedź. Może to pomóc innym z podobnymi problemami, ale nie mnie, jak zauważył @Gerhard. Poza tym, umieszczenie laptopa w luku sprawiłoby, że czułbym się jeszcze bardziej nieswojo.
Belle-Sophie,

3
@Gerhard zgodził się. Sprawdzanie cennych przedmiotów to okropny pomysł. Pomijając kwestię zakazu akumulatorów litowo-jonowych, kradzieże z kontroli bezpieczeństwa są bardzo rzadkie, ale średnio co roku w USA wystrzeliwanych jest około 35 osób zajmujących się bagażem w celu kradzieży bagażu pasażerów (źródło: WJS ). Nie rozumiem, dlaczego USA byłyby pod tym względem nietypowe.
David Richerby

2
@DavidRicherby Sugerowanie, że to okropny pomysł, jest bardzo ekstremalnym stwierdzeniem. Jak już powiedziałeś, jest to bardzo rzadkie (nigdy mi się to nie przytrafiło ani nikomu, kogo znam) i stanowi ryzyko ubezpieczalne. Nie twierdzę, że pańskie oświadczenie nie ma żadnej wartości (chociaż tak naprawdę przez pomyłkę kiedyś ktoś wyskoczył z moim bagażem do samolotu, więc nie jest to pozbawione własnego ryzyka). Ale warto zachować zdrową dawkę perspektywy. Prawdopodobnie istnieje większe ryzyko, że twoje kosztowności zostaną skradzione podczas wakacji, niż w samolocie, ale wyjazd na wakacje nie jest straszny.
JBentley,

@JBentley Zgadzam się, że „to okropny pomysł” to przesada, ale było za późno na edycję komentarza. :-( To nie jest dobry pomysł.
David Richerby,

0

Zwykle staram się uaktualnić mój bilet, aby uzyskać dostęp do Fast Track i Lounge.

To znacznie ułatwia podróż.


Jak to robisz? Płacąc dodatkowo? I czy wystarczyłoby to osobom z ciężkim autyzmem?
Willeke
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.