Co się stanie, jeśli odmówiono ci wjazdu między dwoma krajami?


87

W zeszłym miesiącu podróżowałem z plecakiem po Rosji i krajach bałtyckich (strefa Schengen). Jestem obywatelem indyjskim. Musiałem więc uzyskać odpowiednią wizę jednorazowego wjazdu do Rosji i strefy Schengen w Europie.

Na drogowym przejściu granicznym do Estonii (w Iwangorod-Narwa) opuściłem granicę rosyjską z pieczęcią wyjazdową (więc teraz nie mogę wrócić do Rosji, ponieważ miałem wizę jednorazową). Kiedy znajdowałem się w punkcie kontroli imigracyjnej w Estonii, byłem mocno zapytany o cel mojej podróży do Europy podczas wjazdu do Estonii drogą lądową.

Chociaż w końcu dostałem się do Europy, zastanawiałem się - co się stanie, jeśli cudzoziemcowi odmówi się wjazdu do kraju nie na lotnisku, ale drogą lądową między 2 krajami, do których nie może się dostać?

Zasadniczo, jeśli odmówiono Ci wjazdu na lotnisko, linia lotnicza ma obowiązek odwieźć Cię z powrotem do Twojego kraju. Ale co się stanie, gdy utkniesz między dwoma krajami i nie możesz się do nich dostać? Co ci się wtedy stanie?


2
Powiązane (ale wyraźnie nie identyczne): travel.stackexchange.com/questions/11701/…
Mark Mayo

10
Mam nadzieję, że masz przy sobie sprzęt kempingowy? ;-)

4
@Tom i zrób co ... rzuć liną na granicy? ;-)

3
Podejmujesz tymczasowy pobyt w strefie tranzytowej. Lepiej bądź w terminalu lotniska, jak Tom Hanks w The Terminal.
Quora Feans,

1
Miałeś doskonale ważną wizę Schengen do jednorazowego wjazdu i nie widzę powodu, dla którego estończycy cię pytali? Który kraj Schengen wydał twoją wizę? czy to estonia?
pbu

Odpowiedzi:


66

Jeśli jesteś na granicy lądowej i jest niedopuszczalny w obu kierunkach, zostaniesz zabrany do aresztu. W opisanym scenariuszu najprawdopodobniej Viru . Dokonają rezerwacji, a następnie przejrzą dokumenty podróży w celu ustalenia, gdzie jesteś dopuszczalny. Skontaktują się z konsulatem, w którym masz obywatelstwo, i poinformują ich, że przebywasz w areszcie.

Po określeniu kolejnych kroków będą Ci służyć z poleceniem usunięcia. Jeśli zdarzy się to w Rosji, pójdziesz do Мировой суд (lokalny magistrat) i dostaniesz pięcioletni zakaz, możesz również oczekiwać, że zostaniesz oszołomiony na ich koszt. Estonia ma podobną sankcję, ale działa w ramach systemu sądowego EOG .

Po zakończeniu papierkowej roboty zostaniesz odprowadzony do centrum przeprowadzek. W Estonii byłby na lotnisku w Tallinie , a w Rosji jest na Sheremetyevo 2 . W większości przypadków wydawany jest dokument podróży w jedną stronę i umieszczany na odpowiednim (cywilnym) locie. Nikt nie utknie na zawsze w gułagu. Jeśli kraj przyjmujący nie ma z tobą żadnych problemów, kraj wydający przekaże pracownikowi linii lotniczej twój dokument podróży, a otrzymasz go z powrotem, gdy lot opuści przestrzeń powietrzną kraju wydającego.

Byłem w jednym z Szeremietiewo (po stronie reprezentacyjnej), ich największym zmartwieniem jest znalezienie PRAWDZIWEGO powodu, dla którego jesteś w ich kraju. Ponadto musisz naprawdę mieć nadzieję, że w obszarze, w którym Cię złapano, nie popełniono przestępstw. Nie mam doświadczenia w Tallinie. Ogólnie rzecz biorąc, jest to porównywalne z pozbawieniem wolności w dowolnym miejscu; Największym problemem, z którym borykają się ludzie, jest bariera językowa w codziennym świecie, gdy załatwiane są formalności. Cały proces trwałby maksymalnie dwa tygodnie.

Podczas przesłuchiwania osób, które zostały usunięte, niezmiennie informują, że warunki są cywilne, a najbardziej wstrząsającą częścią tego doświadczenia były kulki, które napotkali podczas zatrzymania.

UWAGA: scenariusz ma miejsce w przypadku wyraźnych granic lądowych. Gdyby twój scenariusz miał miejsce na spornej granicy, jak w Maroku, sprawy mogłyby się bardzo szybko skomplikować wykładniczo. Ta odpowiedź dotyczy tylko krajów stabilnych, a interwencja ma miejsce w punkcie kontrolnym. Jeśli zostaniesz złapany w głębi lądu w Rosji, będziesz miał kłopoty . Również kraje i regiony niewymienione w tej odpowiedzi są poza zakresem.

Powiązane: Zasady dotyczące linii lotniczych, gdy pasażerowi odmawia się wjazdu zarówno w kraju wylotu, jak i przylocie


Dodawanie ...

W nawiązaniu do komentarza Nate'a (do którego dziękuję), w zależności od tego, jak zostanie ustanowiony punkt kontrolny, straż graniczna może przeprowadzić „dyskusję” na temat tego, kto jest właściwy. Moje najlepsze przypuszczenia podano w pierwszym akapicie. ALE ... Dla opisanego scenariusza PO powinien spróbować zostać aresztowany przez Rosjan (nawet jeśli będą musieli uciekać do wnętrza).


5
Niezła odpowiedź. Czy w opisanej sytuacji (opuszczenie Rosji i odmowa wjazdu do Estonii) zatrzymanie / wydalenie miałoby miejsce w Rosji czy Estonii? Czy istnieje standardowy protokół decydujący o tym, który kraj jest za to odpowiedzialny?
Nate Eldredge,

8
Chociaż nie mam wątpliwości, że tak to działa, czy mógłbyś wyjaśnić przyczynę pięcioletniego zakazu? To nie jest tak, że PO zostałby złapany nielegalnie wjeżdżając na terytorium, zamiast tego próbowali wjechać na terytorium w zwykły sposób, w którym funkcjonariusze graniczni postanowili nie zezwolić na imigrację (a biorąc pod uwagę, że często opisywano wizę, aby nie służyła jako gwarancja pozwolenie na wjazd, ale jako formalny dokument pozwalający na próbę wejścia, pojawienie się na granicy wydaje się być jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy możesz w ogóle wejść. Na przykład, jeśli PO miał ...
LUB Mapper

15
Dlaczego podróżnik miałby być zatrzymany przez Rosjan w przeciwieństwie do Estończyków?
CMaster

12
Czytając między wierszami, mówisz, że zbierzesz negatywny rekord w kraju lub na terytorium, które cię przetwarza, i po prostu mniej prawdopodobne jest, że będziesz chciał wrócić do Rosji, a tym samym ponieść dalsze konsekwencje nagrywać tam na tle całej Europy (kontrolowanej przez EEA)?
Jason

48
Ten niezręczny moment, kiedy rosyjska policja jest twoją preferowaną opcją ...
corsiKa

52

Z osobistych doświadczeń na granicy tajlandzko-kambodżańskiej (opuścił Tajlandię, ale odmówił wjazdu do Kambodży) stempel wyjazdowy zostaje anulowany i wracasz do kraju, który właśnie opuściłeś.

Oto przykład, jak wygląda anulowana tajska pieczęć wyjściowa (pochodzi z https://rompingandnguyening.wordpress.com/2014/07/03/bangkoking-again/ ): wprowadź opis zdjęcia tutaj


6
+1, doskonały obraz! Zawiera także daty. Masz pojęcie, co mówi pismo? Czy możesz podać, czy to był przejazd lądowy? I dzięki za dodanie doskonałej odpowiedzi z żywymi znaczkami paszportowymi.
Gayot Fow,

9
@GayotFow, aby wyjaśnić, to nie jest mój znaczek, ale mój (otrzymany na lądowym przejściu granicznym) był taki sam z dużym czerwonym „ANULOWANYM”. Tak więc technicznie nie „ponownie” wjeżdżasz do kraju, a jeśli chodzi o imigrację, po prostu nigdy nie wyjechałeś.
ramirami,

Jest jeszcze kilka pytań dotyczących Tajlandii / Kambodży. Przejrzyj je i sprawdź, czy możesz na nie odpowiedzieć.
Gayot Fow,

7
FWIW, kiedyś dostałem odwołany znaczek odlotu, ponieważ mój planowy lot nie był w stanie wystartować, a pasażerowie musieli spędzić jedną noc w hotelu. Mówiąc tylko, że istnieje wiele powodów, aby anulować wyjazd.
deceze

Zdarzyło mi się to raz między HK a Shenzhen. Mój znaczek wyjścia HK (to było dawno temu) został anulowany i wyglądało to tak, jakbym nie opuścił HK.

28

Zdarzyło mi się to raz w Arabii Saudyjskiej - z powodu opóźnienia w imigracji; moja wiza została oznaczona jako nieważna, ponieważ minęła północ.

Nic nie stemplowali w moim paszporcie. Zatrzymano mnie w więzieniu na lotnisku - nie pozwolono mi wjechać na teren kraju.

Mój paszport był z urzędnikami imigracyjnymi; który następnie eskortował mnie do następnego lotu odlatującego do Kuwejtu, a mój paszport został przekazany załodze lotniczej. Po przyjeździe do Kuwejtu otrzymałem paszport i wjechałem do kraju, jakby nic się nie wydarzyło.

Istnieją dwa przejazdy lądowe między Arabią Saudyjską a Kuwejtem; a na każdym z nich znajduje się „ziemia niczyja”; który jest buforem lądowym między dwoma krajami.

Wszystko na tej ziemi jest uważane za strefę neutralną. Jest tam wiele pojazdów i pozostałości wojny w Zatoce Perskiej (stare czołgi itp.)

Oto zdjęcie, które zrobiłem podczas jednej z moich podróży do Arabii Saudyjskiej, pokazujące ogrodzenie wokół strefy zakazu działania:

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Arabski zielony znak wskazuje pojazdy ciężarowe w prawo, a pojazdy osobowe prosto; a pod nim „imigracja i zwyczaje”

Jeśli odmówiono ci wjazdu do jednego z krajów, musisz przekroczyć tę granicę lądową; zakładając, że możesz wjechać do jednego z sąsiadujących krajów.

Jeśli jesteś niedopuszczalny w którymkolwiek z tych krajów, jesteś przetrzymywany w areszcie, a następnie deportowany.


Masz szczęście, że zostałeś przyjęty do Kuwejtu. Proszę rozważyć dodanie skanu znaczków odmowy. Czy podczas zatrzymania spotkałeś się też z kulkami? Jakie były warunki?

Niestety nie było znaczków odmowy; ponieważ opóźnienie było spowodowane winą imigracyjną (mieli usterkę komputerową).

Tak było, jakbym nigdy nie wjechał do Arabii Saudyjskiej. Bez pieczęci wjazdu, bez pieczęci zjazdu. Tylko pieczęć wyjścia i wjazdu z Kuwejtu. Powodem, dla którego zostałem przyjęty do Kuwejtu, jest to, że przybyłem z Kuwejtu (mam tam stałe miejsce zamieszkania).

Warunki przetrzymywania były złe według zachodnich standardów, ale w porządku dla standardów saudyjskich.

Było łóżeczko z pościelą; w pokoju nie było światła, a wokół biegało mnóstwo błędów; była to tymczasowa cela, dopóki zainteresowani nie zostali albo przeniesieni do celi imigracyjnej, ani weszli na pokład wylotowy.

Przez większość czasu byłem tam sam; a odkąd został złapany w otworze pętli biurokratycznej (mój lot był również na czas, i nie mieli problemów z ich układami, moja wiza była ważna) i nie próbował wejść nielegalnie, spędziłem większość mojego czasu na zewnątrz miejsce zatrzymania siedzi na krzesłach w hali przylotów imigracyjnych.

Podczas zmian zmian musiałem wracać do celi, dopóki ktoś nie przyszedł i mnie nie sprawdził, a potem przeprosili i pozwolili mi wyjść ponownie.

Miałem jeszcze jedną osobę z Nepalu, która została eskortowana do celi około północy pierwszej nocy, kiedy tam byłem. Osoba nie mówiła po arabsku ani po angielsku; ale mówił po hindi, którym też mogę mówić.

Zapytałem jednego z oficerów, jaka jest jego sytuacja, ponieważ nie byli w stanie wyjaśnić mu, dlaczego jest w areszcie.

Wyjaśnili mi, że podejrzewają, że sfałszował swoją datę urodzenia w paszporcie i okazali się nieletni. Osoba przybywała na wizę pracowniczą.

Wyjaśniłem mu sytuację i osobiście; wyglądał na nieletniego - prawdopodobnie ofiarę handlarzy wizami.

Nie miał żadnych numerów kontaktowych poza jedną osobą, która miała go odebrać. Zaoferowałem mój telefon komórkowy, aby wykonać połączenie, ale numer został rozłączony.

Urzędnicy powiedzieli mi, że odłożą go z powrotem na pierwszy lot do Nepalu.

Biorąc pod uwagę to, co na niego czekało (obozy pracy i wirtualna niewola z rąk sponsorów), nie wiedział jeszcze o tym, ale imigracja saudyjska wyświadczyła mu przysługę i odesłała go z powrotem.

Próbowałem mu to wytłumaczyć, ale (jak większość takich pracowników) martwił się, ponieważ musiał wziąć pożyczkę, aby zapłacić za wizę i bilet.

Szczerze mówiąc - urzędnicy imigracyjni byli bardzo wyrozumiali - pomogło mi to zrozumieć i mówić po arabsku i nie panikowałem / nie krzyczałem. Dla mnie była to jedna z tych sytuacji, w których wymyśliłem świetną historię do opowiedzenia.

Moi rodzice byli bardzo zdenerwowani, ponieważ nie powiedziano im, co się dzieje. Więc moja matka skarżyła się urzędnikom imigracyjnym, co się dzieje itp. I tak (jak to zwykle bywa w Arabii Saudyjskiej - kobiety mają pierwszeństwo w sprawach); odprowadzili mnie do miejsca, w którym sprowadzili moją mamę, żeby mogła zobaczyć, że ze mną wszystko w porządku.


1
+1 za wspaniałe wrażenia osobiste. Masz szczęście, że zostałeś przyjęty do Kuwejtu. Proszę rozważyć dodanie skanu znaczków odmowy. Czy podczas zatrzymania spotkałeś się też z kulkami? Jakie były warunki? Świetna odpowiedź!
Gayot Fow,

5
Kobiety mają pierwszeństwo w Arabii Saudyjskiej ???
GMA

14
Tak, dziwne, jak się wydaje - kobiety mają wszędzie priorytetowe kolejki i specjalne przywileje; to druga strona monety „kobiety nie mogą prowadzić”. Na przykład w krajowym zoo w Rijadzie mają dni, w których dozwolone są tylko rodziny i kobiety (kawalerów / samotnych mężczyzn nie ma). Podobnie centra handlowe mają osobne wejścia itp.
Burhan Khalid

@GeorgeMilo - tak, we wcześniejszym życiu latałem sam na sam z krajów arabskich i byłem zdumiony! Kobiety wchodzą na pokład jako pierwsze, dodatkowe miejsca oczekiwania i tak dalej. Mając okazję długo czekać w środku nocy na lotnisku w okolicy, wiem także, co się stanie, gdy te przywileje znikną wraz z zamknięciem biura. Niedobrze.
RedSonja,

2
@GeorgeMillo Co ciekawe, kultura arabska / wschodnia nie jest w tym aspekcie tak jednostronna, ponieważ niektórzy z naszych głośnych działaczy mogą skłonić ludzi z Zachodu do myślenia.
Pavel

11

Zdarzyło mi się - wiza jednokrotnego wjazdu, urzędnicy w kraju docelowym zdecydowali, że cała nasza grupa nie wchodzi. (Problemy wewnętrzne, nie ma z nami problemu.) Myślę, że strażnicy graniczni kraju, z którego wyjechaliśmy, byli przyzwyczajeni do sytuacji, nie mieliśmy problemu z powrotem, jak gdyby nigdy nie wyszliśmy. Nie mam już tego paszportu, aby sprawdzić, czy dodają do niego jakiś specjalny zapis, kiedy to się stanie.

Edycja: Zgodnie z prośbą: To było na granicy Burundi / Kongo, 1982.


4
+1 Osobiste doświadczenie jest świetne. Czy możesz to trochę podnieść, aby uwzględnić kraje i przybliżone daty oraz jaka była twoja podróż?
Gayot Fow,

1
@GayotFow Mogę również potwierdzić, że dokładnie tak się dzieje (granica Tajlandia-Kambodża, znaczek wyjazdu jest po prostu anulowany i wracasz do kraju, który właśnie opuściłeś). Podejrzewam, że sytuacja opisana w odpowiedzi (areszt itp.) Zdarza się bardzo rzadko, jeśli w ogóle.
ramirami,

3
@ramirami, wiem tylko od moich klientów. Jeśli masz osobiste doświadczenia w Tajlandii-Kambodży, dodaj odpowiedź. Możemy być w stanie zrobić z tego kanoniczne pytanie, jeśli będzie wystarczająca liczba krajów.
Gayot Fow

10

Zależy to od polityki zagranicznej zaangażowanych krajów i relacji między twoim krajem (krajami) pochodzenia a tymi.

O ile naród nie jest obecnie poddany wojnie domowej, rewolucji, inwazji lub dyktaturze, podstawowe prawa człowieka przysługują sygnatariuszom traktatów ONZ. Lista krajów znajduje się tutaj:
http://indicators.ohchr.org/

Dobrym źródłem informacji jest raport Departamentu Stanu USA dotyczący obcych krajów:
http://travel.state.gov/content/passports/english/country.html
Chociaż jest on w pełni ważny tylko dla obywateli USA, polityka zagraniczna krajów jest wymienione tam.

W krajach Mercosul można oczekiwać uczciwego traktowania, a nawet trochę czasu na naprawienie dokumentów bez deportacji. Podczas gdy skupię się na Brazylii, pozostałe kraje stosują bardzo podobną politykę.

Ponadto obywatele Mercosul mają bezpłatny wstęp na większość granic państw członkowskich, ale zagraniczni goście muszą posiadać ważną wizę dla każdego z odwiedzanych krajów.

Odpowiedź zakłada, że ​​jesteś turystą mającym problemy z wizą, a nie, że nielegalnie wjeżdżasz do kraju (moje sentymenty do wszystkich uchodźców, którzy próbują teraz tego dokonać, mogą znaleźć bezpieczne miejsce do życia).

Brazylia :

Prawo brazylijskie nakazuje niezwłoczne odsyłanie zagranicznych gości bez ważnej wizy. Odpowiedzialność spoczywa na przedsiębiorstwie transportowym (granice powietrzne, wodne lub naziemne) [art. 55].

Masz prawo skontaktować się z konsulatem lub ambasadą swojego kraju, a także prawo do pomocy przedstawiciela dyplomatycznego.

Jeśli nie można ich odesłać, zablokowanemu odwiedzającemu można przypisać tymczasowy pobyt w ograniczonym regionie (nie opuszczaj miasta).

Funkcjonariusze straży granicznej najbardziej interesują się przemytem narkotyków i broni oraz przemytem. Próba przekroczenia granicy na popularnych turystycznych punktach kontrolnych, a nie pośrodku amazonki lub innych znanych szlaków przemytników.

Zatrzymanie jest zastrzeżone tylko dla tajnych gości i może trwać maksymalnie 30 dni z możliwością przedłużenia na kolejne 30 dni.

Jeśli nie możesz uzyskać wizy, otrzymasz 3 dni na opuszczenie kraju własnymi środkami (zarezerwować lot lub coś innego). W przeciwnym razie zostaniesz deportowany [art98].

Możesz złożyć wniosek o azyl polityczny z kraju, a Brazylia znana jest z tego, że udziela nawet kontrowersyjnych wniosków ( Ronald Biggs , Cesare Battisti ). Więcej informacji:
http://jus.com.br/artigos/14997/concessao-de-asilo-politico-no-brasil


2
+1, Świetnie wiedzieć więcej o Ameryce Południowej. Czy w tych krajach rozróżnia się lotnisko i punkt kontroli gruntów?
Gayot Fow

0

Z tego, co zebrałem przez te lata. Najważniejsze jest to, że istnieją te standardowe zabiegi:

za. Zostaniesz aresztowany, jeśli uznają cię za nielegalnego uczestnika (imigranta, który przeskoczył przez płot)

b. Zostaniesz zatrzymany w ośrodku detencyjnym, jeśli uznają, że nie jesteś prawdziwym turystą.

do. Zostaniesz zabrany, aby spędzić trochę czasu w areszcie śledczym (na lotnisku lub w innym kraju w twojej sprawie). Jeśli chodzi o nielegalnego imigranta, zostanie on skazany na rozprawę sądową, otrzyma wyrok i karę (odbywając karę pozbawienia wolności do roku lub dłużej), po czym zostanie deportowany.

re. W końcu zostaniesz eskortowany do punktu wyjścia, zwykle do samolotu z powrotem do swojego kraju lub autobusem powierniczym, jeśli jest to kraj sąsiadujący.

mi. Twoja reputacja zostanie na zawsze uszkodzona, jeśli będziesz mieć paszport, że zwykle będziesz musiał zmienić swoje dane i paszport i zacząć wszystko od nowa. Jesteście skazani.

fa. Jesteś uważany za przestępcę. Spodziewaj się surowego, nieludzkiego traktowania i wymuszeń, jeśli czują, że masz pieniądze na własne wydalenie, a wszystkie twoje rzeczy mogą zostać skonfiskowane.

sol. Wszystkie powyższe można złagodzić, jeśli masz dobre kontakty, czy to z wpływowymi przyjaciółmi lub osobami w kraju, prawnikiem, agencją itp.


2
Wydaje się, że nie dotyczy to szczegółów pytania.
CMaster

2
e. Your reputation will be damaged forever if you have had passport, that usually you'll have to change your data and passport and start everything over from anew. You are doomed.- nigdy mi się to nie zdarzyło, pomimo deportacji.
Burhan Khalid
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.