Jak zmieniły się kontrole bezpieczeństwa na lotniskach po 11 września 2001 r.?


37

Jestem dość młody - na tyle młody, że nigdy nie latałem przed atakiem terrorystycznym na World Trade Center w Nowym Jorku.

Mam wątpliwości co do filmu United 93 : Czy można było wejść do samolotu nożem i / lub (fałszywą) bombą? Czy porwanie było możliwe z powodu niektórych błędów w systemie bezpieczeństwa, czy też system po prostu nie był wystarczająco niezawodny, aby uniknąć porwania?

Jakie zatem kontrole bezpieczeństwa pasażerów wchodzących do strefy zastrzeżonej zmieniły się po tym wydarzeniu?


4
Zapewne możecie udzielić bardziej wszechstronnej odpowiedzi z perspektywy pasażera niż większość z nas w lotnictwie - i na pewno mniej wulgarnej, niż mogłem sobie wyobrazić. Wszystko, co mam do zaoferowania, to urocza piosenka grupy prawników z Teksasu. :-)
voretaq7,

1
Aby wyjaśnić, czy szukasz tylko zmian w doświadczeniu pasażera? kontra wszystkie rzeczy, które dzieją się w świecie IT?
Gayot Fow,

2
Czy interesuje Cię konkretny kraj? Jak zauważam poniżej, sytuacje bezpieczeństwa „przed” różniły się w zależności od kraju, a także sytuacje „po”.
Michael Seifert,

2
Również w celu wyjaśnienia, do jakich miejsc odnosi się? Zmiany różnią się w zależności od tego, gdzie jesteś. Jak można się spodziewać (biorąc pod uwagę, że ataki miały miejsce w USA), najbardziej wyraźne różnice wynikające z 11 września są prawdopodobnie w USA
reirab

2
Jako dziecko mieszkałem na farmie. Noszenie scyzoryka było całkowicie normalne. Leciałem z jednym więcej niż raz i nikt nie miał z tym problemu. Potem wydarzyło się 11 września.
Mason Wheeler,

Odpowiedzi:


46

Po 11 września wprowadzono szereg zmian w kontroli bezpieczeństwa lotnisk w USA. Nie jestem pewien, czy gdzieś jest wyczerpująca lista, ale oto kilka najważniejszych rzeczy:

Co się nie zmieniło?

 • Nadal przechodzisz przez wykrywacz metalu
  Linie lotnicze na ogół nie chcą, aby ich pasażerowie rozpoczęli bójkę z bronią, nożem lub łańcuchem w samolocie. Z jednej strony możesz uszkodzić samolot, a z drugiej NAPRAWDĘ trudno jest wylać krew z siedzeń i dywanu.
  Z ankiety przeprowadzonej wśród załóg lotniczych wynika, że ​​w przeważającej mierze wolą nie zostać postrzelonym lub nożem podczas pracy.

 • Twój
  bagaż nadal jest prześwietlany Linie lotnicze chcą wiedzieć, co znajduje się w Twojej torbie - martwią się nie tylko bronią (patrz wyżej), ale także innymi niebezpiecznymi lub zabronionymi przedmiotami.
  (Przepraszam, ale nie możesz zabrać ze sobą swojego krokodyla w samolocie, chyba że został on zrobiony z torby ze skóry krokodyla.

 • Twój bagaż rejestrowany nadal podlega kontroli rentgenowskiej i / lub kontroli ręcznej.
  Patrz wyżej. Badanie osób zajmujących się bagażem pokazuje, że wolą nie zostać ugryzione przez krokodyle, które uciekły do ​​ładowni.


Sensowne zmiany

 • Kontrole identyfikacyjne są bardziej rygorystyczne
  Minęło LONG podczas ponieważ można uruchomić do kasie 10 minut przed wyjazdem i powiedzieć: „Muszę być w tym samolocie, wydrukować mi kartę pokładową! Zapłacę gotówką!” (ta epoka poprzedza mnie ), ale teraz prezentowany identyfikator musi pasować do nazwy, pod którą widnieje Twój bilet.

 • Tylko pasażerowie z biletami są wpuszczani do bezpiecznego obszaru.
  Jak zauważył Michael, jest to standardowa praktyka w niektórych innych krajach.

 • Maszyna do wykrywania śladów wybuchowych przyzwyczaja się więcej
  Istnieje kilka modeli tego urządzenia, najczęściej używa się wymazu lub „komory dmuchającej” i spektrometru do wyszukiwania substancji chemicznych zwykle związanych z materiałami wybuchowymi. Urządzenia te są dość dokładne i dobre w tym, co robią, a ponieważ skuteczne czyszczenie resztek materiałów wybuchowych z odzieży i sprzętu nie jest trywialne, są miłym narzędziem w arsenale badań przesiewowych.

  • Istnieją detektory śladów „całego ciała”, które wydmuchują kolumnę powietrza wokół pasażera w celu wykrycia śladów wybuchowych, ale sam nie spotkałem go. Miałem jednak dużo wymazanego sprzętu technicznego.
 • Promienie rentgenowskie bagażu są teraz znacznie lepsze
  Wiele lotnisk miało systemy rentgenowskie starszej generacji do badania bagażu podręcznego i odprawianego. Były to systemy rentgenowskie pojedynczej gęstości z czujnikami o niskiej rozdzielczości, które wytwarzają dość kiepski obraz.
  Od lat nie widziałem żadnego z nich na lotnisku - nowe systemy mają zmienną gęstość (mogą poradzić sobie z mieszanką rzeczy w twojej torbie) i znacznie wyższą rozdzielczość. Jestem pewien, że stare maszyny ostatecznie zostałyby wycofane i wymienione, ale tempo adopcji prawdopodobnie przyspieszyło.

 • Ulepszone „losowe” kontrole ( SSSS)
  Niezależnie od tego, czy jest to naprawdę losowe, część pasażerów otrzymuje „Drugi wybór kontroli bezpieczeństwa” - bardzo dokładny (i nieco bardziej czasochłonny) proces kontroli.
  Przekierowanie części procent pasażerów przez ten proces jest teoretycznie skutecznym środkiem odstraszającym (chociaż w praktyce, jeśli planujesz coś niegodziwego i odkryjesz, że zostałeś wybrany do drugiej kontroli, istnieje kilka możliwości przerwania tego nikczemnego planu i uniknięcia schwytania).

Mniej sensowne zmiany

 • Twój laptop prawdopodobnie nie może pozostać w torbie
  Jeśli nie masz torby na laptopa zatwierdzonej przez TSA, musisz wyjąć laptopa z torby podręcznej i umieścić go w przezroczystym pojemniku na promieniowanie rentgenowskie w celu kontroli.
  Jest to „mniej rozsądne”, ponieważ jest czasochłonne, ale kryje się za tym logika (nieprzepuszczalne dla promieni radiowych przedmioty w niektórych torbach na laptopa utrudniają odróżnienie „normalnie wyglądających kawałków laptopa” od „bomby sprytnie przebranej za laptopa” bitów ”.

 • RTG wstecznego lub pat-down pasażerów
  Być może najbardziej kontrowersyjna polityka TSA, często wyśmiewana jako „skaner nudie” i „grope wolności” i nękana historią zaginięcia (gdzie przedmioty zabronione przedostały się przez punkt kontrolny, pomimo rzekomo - dokładne elementy przesiewowe).
  Jak zauważa Nate, urządzenia rentgenowskie z rozproszeniem wstecznym zostały w dużej mierze (jeśli nie całkowicie) zastąpione skanerami fal milimetrowych - ta sama koncepcja, ale teoretycznie mniejsze ryzyko (mniejsza ekspozycja na promieniowanie jonizujące) i być może nieco lepsza rozdzielczość.
  Chociaż uważam, że są one w dużej mierze teatrem bezpieczeństwa w tym sensie, że nie są tak dobre (koszt, czas lub wskaźnik wykrywalności), jak TSA sprawiłoby, że uwierzyliśmy, że zastosowanie pewnych technik jest pewne. Nasze bezkrytyczne i powszechne ich użycie powoduje, że trafiam do mojego „mniej sensownego” kosza.

„Mówisz poważnie? To nie ma sensu!” zmiany

 • Zdejmij buty
  Tak, kiedyś był taki czas, kiedy nie musiałeś wąchać stóp innych pasażerów. Ale potem jakiś facet próbował podpalić swój but i to zniszczyło go dla wszystkich.
  To ląduje w „Jesteś poważny?” kosz, ponieważ nie tylko chroni nas przed wczorajszym zagrożeniem, ale jest też pełen luk: dzieci poniżej 12 roku życia nie muszą zdejmować butów, ani pasażerowie, którzy przechodzą przez ścieżkę kontroli bezpieczeństwa „TSA Pre-Check” (która jest czasami otwierane dla pasażerów nieobsługujących kontroli wstępnej, jeśli główna ścieżka bezpieczeństwa jest cofnięta).

 • Przepraszamy, brak butelek z wodą
  Dokładniej mówiąc, pewne dość drakońskie ograniczenia dotyczące „płynów” . Tam, gdzie kiedyś zabrałeś ze sobą kawę lub butelkę z wodą poza bezpieczny obszar, teraz musisz porzucić ją i kupić nową w punkcie kontrolnym.
  Woda kupiłeś poza checkpoint została wydana na tej samej ciężarówki dostarczającej wodę wewnątrz punktu kontrolnego (prawdopodobnie przez tę samą osobę), co czyni całą sprawę dość głupie. Ale nawet ignorując to, znów pojawiają się luki (np. „Żywienie niemowląt”).
  Ogólna skuteczność tej reguły jest wysoce dyskusyjna, ale tak jest mają tę zaletę, że ludzie wkładają płyny do szczelnie zamkniętych torebek, więc jeśli pojemnik pęknie lub wycieknie, nie zepsuje to innych.


9
Zauważ, że niektóre z tych zmian to „Post-Post-9/11”, takie jak rentgenowskie rozproszenie pasażerów i procedura „Proszę zdjąć buty”, ale wprowadzam je pod większym nagłówkiem „9 / 11 wywołało histerię bezpieczeństwa „wokół lotnisk i podróży lotniczych.
voretaq7,

7
Dobre podsumowanie. Zwróć uwagę, że ograniczenia „brak płynów” były również „post-post / 11/11”, ponieważ były one w dużej mierze reakcją na „płynną eksplozję” z 2006 roku.
Michael Seifert

3
Możesz także dodać ograniczenia dotyczące ostrych przedmiotów. Przed 11 września pasażerowie mogli przewozić w samolocie małe scyzoryki lub (ahem) krajalnice.
Nate Eldredge,


7
@ voretaq7: Jestem z reirab: Jestem prawie pewien, że reguły były bardziej liberalne. Przed 9/11 wszędzie nosiłem ze sobą szwajcarski scyzoryk i mam całkiem wyraźne wspomnienia z noszenia go w samolotach (wkładanie go do kosza, aby przejść przez wykrywacz metalu; nikt się nie sprzeciwił). Myślę, że użyłem go do otwarcia worków orzeszków ziemnych. Przypominam sobie limit długości ostrza 3 cale, a szwajcarski scyzoryk miał może ostrze 2,5 cala.
Nate Eldredge,

15

Na amerykańskich lotniskach największą zmianą z „cywilnej” perspektywy był prawdopodobnie fakt, że tylko pasażerowie z biletami są obecnie dopuszczeni w bezpiecznym obszarze. Przed 11 września każdy mógł przejść przez punkt kontroli bezpieczeństwa i dotrzeć do stref bramek. Można to zobaczyć w starszych filmach, gdzie ludzie witają pasażerów tuż przed zejściem z samolotu zamiast wchodzić przez nieprzejrzyste drzwi do hali przylotów.

Należy pamiętać, że nie wszystkie kraje zezwoliły osobom bez biletów na bezpieczny obszar przed 11 września; na przykład jestem całkiem pewien, że Kanada zezwoliła jedynie pasażerom biletowanym, którzy przekroczyli ochronę. W takich krajach nie byłaby to największa zmiana.


Zmieniło się to na długo przed 2001 r., Przynajmniej na niektórych lotniskach. Odmówiono mi dostępu do bramy, ponieważ nie podróżowałem, aby towarzyszyć mojej podróżującej dziewczynie w 1994 lub 1995 roku.
phoog

@ phoog Na większości amerykańskich lotnisk pasażerowie niebędący pasażerami mogli przejść kontrolę bezpieczeństwa przed 11 września. W latach 90. robiłem to wiele razy.
reirab

5

Ogólnie rzecz biorąc, uważam, że zmiany w Europie (która miała wcześniejsze doświadczenia z międzynarodowym terroryzmem) były początkowo ograniczone. Stało się tak, że normy i procedury dotyczące lotów krajowych w USA zostały dostosowane do norm obowiązujących w innych krajach.

W Stanach Zjednoczonych zmiany obejmowały ograniczenia dostępu wspomniane przez Michaela, surowsze wymagania dotyczące tożsamości, stworzenie TSA i listy zakazu lotów , a także zwiększenie Federalnej Służby Lotniczej .

Dalsze zmiany zostały wprowadzone później, takie jak Advance Passenger Information Systems (przydatne do egzekwowania list zakazu lotów i programów przesiewowych), zakaz stosowania płynów i żeli oraz nowych urządzeń skanujących.


4

Co zmieniło się po tym zdarzeniu w kontroli bezpieczeństwa pasażerów, przed wejściem do strefy zastrzeżonej?

Praktycznie nic się nie zmieniło. Wciąż zadawano ci 3 kluczowe pytania, które dziś zadałeś. Czy spakowałeś torbę? Czy od momentu, kiedy ją spakowałeś, torba przestała być twoją bezpośrednią świadomością? Czy spakowałeś coś, czego nie powinieneś?

Różnica polega na tym, że chociaż wcześniej powiedziałeś „nie” lub „nie wiem” na żadne z powyższych pytań, przeszli przez twoją torbę. Teraz, niezależnie od tego, co powiedzą, prawdopodobnie przecią twoje zamki i przejdą przez twoją torbę.

Od 9 do 11 roku dużo więcej rzeczy zostaje skradzionych, zanim torba dotrze do samolotu, i nic nie możesz na to poradzić.

Czy można teraz wejść do samolotu za pomocą noża i / lub (fałszywej) bomby?

Tak, w rzeczywistości jest wiele osób, które robią to w kółko, aby kpić z TSA.

Przed 9-11 przeszedłeś przez wykrywacz metalu, a potem czekałeś. Jeśli uruchomisz wykrywacz metalu, możesz zostać poklepany.

Teraz musisz zdjąć pasek i buty, masz losowe szanse na „ulepszone pat downs” w oparciu o „generatory liczb losowych”. Jeśli masz szczęście, TSA zabierze Cię do specjalnego ukrytego pokoju w celu zwiększenia bezpieczeństwa (Sky Harbor ma do tego celu podziemne pomieszczenie bez drzwi).

To mnóstwo błahostek i inwazji na prywatność, ale nadal możesz ukryć nóż zawinięty w coś w torbie, a skaner xray go nie dostanie. Nawet w przypadku skanerów całego ciała WSZYSTKO można schować w grubej rolce.

Wszystko to kłopot, bez prawdziwego zysku.

Czy porwanie było możliwe w przypadku niektórych błędów w systemie bezpieczeństwa, czy po prostu nie było wystarczająco niezawodne, aby uniknąć porwania?

To nie był „błąd w systemie”. Zatrzymać wojnę. Przestań mordować. Zatrzymaj przemoc. Nie możesz Ludzie próbowali od zarania człowieka i nie ma sposobu, aby to powstrzymać.

TSA jest aktem paranoi. Ci, którzy są wyjątkowo paranoiczni i boją się świata, cieszą się z niedogodności, ponieważ czują, że handlują swobodą dla bezpieczeństwa. W rzeczywistości handlują swobodą za placebo.

Na lotnisku nie jest nam lepiej niż w latach 9-11, przejazd przez lotnisko zajmuje tylko 5 razy dłużej, a teraz jest to często upokarzające i gniewne doświadczenie.


3

Czy można było wejść do samolotu nożem i / lub (fałszywą) bombą?

Przed 11 września USA dopuszczały ostrza o długości mniejszej niż cztery cale, a także druty, szklane butelki i inne ostre przedmioty.

Kiedy przeszedłeś przez wykrywacz metalu, zostawiłeś go w torbie lub umieściłeś w naczyniu. Bezpieczeństwo często miało linijkę lub znak na boku stołu, aby sprawdzić ostrze.

Nie pozwolono by ci na bombę, gdyby cię złapali. Systemy bezpieczeństwa były wtedy znacznie mniej zdolne do wykrywania bomb, bez wymyślnych maszyn do wykrywania substancji chemicznych. Przebadany i przewożony bagaż został prześwietlony. Wyszkolone psy mogą wąchać niektóre rodzaje materiałów wybuchowych. Bagaż i bagaż podręczny byłyby losowo przeszukiwane ręcznie.

Jeśli twoje urządzenie zawierało wiele przewodów lub elektroniki pod promieniowaniem rentgenowskim, na przykład laptop i kable ładujące (stosunkowo rzadkie w 2000 r.), Można je przeszukać. Możesz zostać poproszony o włączenie komputera w celu wykazania, że ​​nie jest on fałszywy.

Czy porwanie było możliwe z powodu niektórych błędów w systemie bezpieczeństwa, czy też system po prostu nie był wystarczająco niezawodny, aby uniknąć porwania?

System szukał środków do przejęcia lub zniszczenia samolotu. Nie uważano, że można to zrobić za pomocą nożyc do skrzynek i małych noży. Szukał broni i bomb. Porywacze wykorzystali jedno ze swoich założeń, zamiast walczyć bezpośrednio z ochroną.

Atakujący z 11 września częściowo mu się to udało, ponieważ zanim porywacze z 11 września nie byli w stanie zniszczyć samolotu, byli tam, aby wziąć zakładników i wysunąć żądania . W sytuacji zakładników chciałbyś współpracować i pozwolić władzom się tym zająć. Pasażerowie z 11 września nie zdawali sobie sprawy, że są w bezpośrednim niebezpieczeństwie.

Moim zdaniem, gdyby była kolejna próba porwania amerykańskiego samolotu w stylu 9/11, porywacze byliby przytłoczeni przez pasażerów. Lepiej umrzeć próbując niż umrzeć, gdy wbijają samolot do budynku.


1
To nie jest uniwersalna prawda. Przed 11 września europejskie porty lotnicze z pewnością nie zezwalały na noże z ostrzami o długości mniejszej niż 4 cale, chociaż byłem zaskoczony i raczej zszokowany, gdy okazało się, że amerykańskie lotniska nie dbają o nie.
Brian Drummond

@BrianDrummond Masz rację; Zakwalifikuję to jako miejsce dla Stanów Zjednoczonych.
Schwern

1
Po ślubie w USA z kiltem, jakoś mój sgian dubh trafił do mojego bagażu podręcznego. (To nóż i tradycyjna część stroju). Raleigh-Durham nie dbał o to; ani Chicago, ani Minneapolis, ale od Schiphol do Glasgow trzeba było go umieścić w kopercie i schować w ładowni. Bardzo uprzejmy człowiek z MP5 tak powiedział ...
Brian Drummond

1
Stosunkowo rzadki? Ja, jako ubogi uczeń muzyki, kupił laptopa w 1999. Nie mogą być to rzadko. Z pewnością nikt nie spojrzał na mnie dziwnie, kiedy przeprowadziłem to przez ochronę. Ponadto jednym z czynników w 11 września była niska jakość personelu ochrony w Logan. Leciałem tam w sierpniu 2001 r., A przesiewacz worków dosłownie zasypiał, gdy próbował obserwować monitor wideo urządzenia rentgenowskiego. Myślałem o zgłoszeniu tego, postanowiłem tego nie robić i żałuję tej decyzji od następnego miesiąca.
phoog

2

W maju 2001 r. Mogłem przywitać gości na lotnisku La Guardia w Nowym Jorku. W tamtym czasie obowiązywała tylko pasażerowie biletowani, ale egzekwowanie przepisów było oczywiście zupełnie inne niż obecnie. Nikt nie pasował do kart identyfikacyjnych. Kontrola przejazdów była często w najlepszym wypadku pobieżna, a czasem wcale nie miała miejsca. Ale długie linie przesiewowe TSA, które znamy tak dobrze, były już za kilka miesięcy.


Nadal można przywitać gości na podwórzu. Musisz tylko kupić bilet w ciągu 24 godzin od ich przybycia. Nowe procedury bezpieczeństwa odfiltrowują terrorystów, których nie stać na zakup dodatkowego biletu.
emory

1
@emory Chociaż jest to zabawne i musiałem się nad tym zastanowić, nowe procedury polegają bardziej na tym, aby móc lepiej kontrolować, kto jest w ochronie. Kupno biletu oznacza dodatkową warstwę kontroli bezpieczeństwa. Ale to tylko oznacza, że ​​potrzebujesz kopii Photoshopa i porządnej drukarki . TSA ma nadzieję, że jeśli włoży wystarczającą liczbę nieszczelnych warstw bezpieczeństwa, to spieprzysz się i złapie cię jedna.
Schwern

@Schern Masz rację. Właśnie zauważyłem, że jeśli masz gotówkę do dyspozycji, nadal możesz robić, co chcesz. Zauważyłem, że niektóre lotniska mają specjalne linie bezpieczeństwa dla pasażerów pierwszej klasy - które są znacznie krótsze niż linie klasy autokarów. Gdybym organizował sequel z 11 września, mój zespół latałby w pierwszej klasie.
emory

1
@ emory to także przybliża ich do kokpitu.
phoog

@emory Jak pamiętam, terroryści z 11 września faktycznie latali pierwszą klasą, prawdopodobnie właśnie z tego powodu.
grkvlt,

1

Niektóre inne zmiany nie wymienione tutaj, ale można je zauważyć:

 1. Drzwi kokpitu są wzmocnione, a wejście podczas lotów jest zabronione (przed 11 września było ograniczone, ale było dozwolone).

 2. W większości terminali międzynarodowych nie można parkować w pobliżu terminalu lotniska.

 3. W przypadku podróży do USA i Wielkiej Brytanii urządzenia elektroniczne muszą się włączyć. Oznacza to, że jeśli bateria w telefonie komórkowym jest wyczerpana, nie będzie można zabrać jej na pokład (jest to nowy przepis, który zauważyłem podczas mojej ostatniej podróży); oto odpowiedni tekst :

Lot do iz Wielkiej Brytanii

Przed podróżą upewnij się, że Twoje urządzenia elektroniczne są naładowane. Jeśli urządzenie nie włączy się na żądanie, nie będzie można zabrać go na pokład samolotu.

BBC objęte to bardziej szczegółowo.


Nie jestem pewien co do # 3. Nigdy nie pozwolono mi przechowywać baterii litowych w bagażu rejestrowanym, ale nie miałem problemu z przenoszeniem ze sobą urządzeń (bez żadnego wskazania, ile baterii pozostało) lub przenoszeniem dodatkowej baterii podczas moich lotów do / z Stany Zjednoczone.
Maroon

1
Jak wspomniałem, jest to nowe rozporządzenie (lipiec 2015 r.).
Burhan Khalid

Od lipca 2015 r. Latałem kilka razy między Holandią a Wielką Brytanią z telefonami i laptopami i nigdy nie byłem proszony, ani też nie widziałem, aby inni byli proszeni o zwiększenie mocy.
Willeke
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.