Jak mogę poradzić sobie z osobami proszącymi mnie o zmianę miejsc w samolocie?


135

Mam szesnaście lat i mam łagodną klaustrofobię, więc zawsze podróżuję w przejściu. Jednak ciągle jestem proszony (nie grzecznie) przez innych o zmianę miejsc wraz z nimi. Ponieważ zwykle podróżuję sam, staje się to dla mnie dość problematyczne. Zdarzały mi się sytuacje, w których dorosły mężczyzna poprosił mnie (dziecko), abym usiadł na siedzeniu przylegającym do toalety z tyłu samolotu. Normy społeczne zabraniają mi uderzania takich osób w twarz, a w wielu przypadkach czuję się zobowiązany dać ludziom swoje miejsce, pomimo dyskomfortu, jaki z tego wyniknie.

Jak mogę dyplomatycznie i grzecznie (i zdecydowanie) stwierdzić, że nie jestem zainteresowany zmianą miejsc? Pamiętaj, że jestem bardzo nieśmiała i uległa publicznie.


39
Zadzwoń do stewardesy i poproś ją o pomoc pasażerowi, który ci przeszkadza.
JonathanReez

59
Jeśli czujesz się zmuszony, aby wraz z nimi zmienić się na miejsce, które nie odpowiada ci, przeszkadzają ci. A jeśli zwykłe NIE nie wystarczy, aby skłonić ich do przejścia, masz prawo wezwać stewardesę.
Willeke

34
Przemoc fizyczna zdecydowanie nie jest odpowiedzią. Noz drugiej strony jest.
JoErNanO

34
@ JoErNanO Przemoc fizyczna jest kuszącą opcją, gdy dorosły mężczyzna nieustannie mówi ci, że jego siedzisko sąsiadujące z toaletą jest, "very good I assure, come come I switch"i zaczyna podnosić plecak. W tym konkretnym przypadku zadzwoniłem do stewardesy i przekazałem temu mężczyźnie kilka wybranych słów. Mieszkam w Indiach, krainie wielu cudów. Niestety podstawowa uprzejmość nie jest powszechna.
Wedanta Chandra,

26
Czy możesz wyjaśnić, dlaczego jesteś „ciągle pytany”? Rozumiem, że może się to zdarzyć raz na 100 podróży, ale nie widzę powodu, dla którego zdarza się to każdemu.
Quora Feans

Odpowiedzi:


163

„Proszę pana, nie dziękuję”. lub „Proszę pana, nie jestem zainteresowany”.

Następnie (w razie potrzeby)

„Proszę pana, przepraszam, ale specjalnie poprosiłem i dostałem to miejsce. Nie jestem skłonny do zmiany miejsca z jakiegokolwiek powodu. Być może ktoś inny może chcieć wam pomóc.”


24
Widząc tak prostą odpowiedź, przypuszczam, że moje pytanie było trochę głupie. Potrzebowałem tylko potwierdzenia, że ​​stwierdzenie, że to nie jest niegrzeczne, chyba :) Dziękuję!
Wedanta Chandra,

76
Latanie jest (dla niektórych) niewygodnym doświadczeniem. Dla wielu innych jest to traumatyczna granica. NIGDY nie wierz, że cokolwiek, czego osobiście doświadczasz lub czujesz podczas lotu (szczególnie komercyjnego), jest głupie. Odrzucenie wniosku nie jest niegrzeczne. W rzeczywistości, jeśli wnioskodawca robił nic ale grzecznie żądaniu, oni byli niegrzeczni nich.
CGCampbell,

5
Czy to cię obchodzi, nawet jeśli jest postrzegane jako niegrzeczne? W końcu twoje bezpieczeństwo i wygoda są najważniejsze niż natarczywi nieznajomi w samolocie.
JoErNanO

16
Znajduję duży entuzjastyczny uśmiech z „nie, dziękuję!” działa dobrze, zwłaszcza gdy ktoś tak naprawdę nie pytał poprawnie lub był uprzejmy. „Proszę, przyjmij ten kwiat od ...” nie, dziękuję, ale dziękuję. Nie sprawia, że ​​czujesz się źle i zwykle oszałamia ludzi, którzy byli niegrzeczni. Zapewnia również wspaniały kontrast, gdy stają się natrętni, kiedy upuszczasz uśmiech i patrzysz na nich z płaskim „nie ... dziękuję ... tobie” - pokazuje, że jesteś okropnie miły i uprzejmy, a jeśli pchają to, co się zużyje w pośpiechu, a ty nie jesteś popychany, więc kopnij skały. Działa 99%!
BrianH

31
To bardzo dobra odpowiedź. Istotą tego jest nie przedstawianie swoich powodów: przedstawienie powodów daje komuś coś, z czym można się kłócić.
Joe

87

Pozostałe odpowiedzi są doskonałe i poprawne. Chciałem podzielić się kilkoma dodatkowymi pomysłami, ponieważ konkretnie powiedziałeś:

Pamiętaj, że jestem bardzo nieśmiała i uległa publicznie.

Jestem też nieśmiałą osobą, która z różnych powodów dużo podróżowała sama. Zawsze powtarzam sobie:

Nigdy nie zobaczysz żadnej z tych osób nigdy ponownie.

I to pozwala mi (w mojej opinii) być kimś innym, mówić ludziom, że nie, kłócić się o miejsce, za które zapłaciłem, lub śpiewać karaoke lub cokolwiek innego. Zwłaszcza jeśli nie ładnie pytają. Jakiekolwiek zawstydzenie, które odczuwam, zniknie najpóźniej przy wyjściu z lotniska. Podróżowanie w pojedynkę to świetna okazja, aby wypróbować rzeczy, których normalnie byś nie zrobił - a kto wie, możesz czuć się swobodnie, wykonując je również po powrocie do domu. Wszyscy mają rację, masz całkowicie prawo odmówić, ale jeśli to naprawdę sprzeczne z twoją naturą, udawaj, że jesteś kimś innym na lot. Nie przesadzaj, ale możesz być kimś, kto jest miły, ale stanowczy i uczciwy - i kto się tym nie martwi,

To jedna strona, ale z doświadczenia, których po prostu nie możesz, w tych dniach stosuję taktyki unikania, które możesz zastosować. Umieść słuchawki w pozycji siedzącej (nic nie gra), zamknij oczy i zrelaksuj się . Tylko najgrzeczniejsi z niegrzecznych ludzi będą cię celować, aby poprosić o zmianę miejsc w tej sytuacji. I unikniesz drobnych rozmów z sąsiadami, jeśli nie masz na to ochoty.

Ale przede wszystkim, jakkolwiek to robicie, róbcie to, co wszyscy inni mówili, i po prostu odmawiajcie.


9
Naprawdę doceniam tę osobistą poradę, dziękuję :)
Vedant Chandra

3
Udawaj, że jesteś kimś innym - doskonała rada! Masz historię po swojej stronie. Często używamy „persona” w znaczeniu „roli lub postaci przyjętej przez aktora”. Słowo „persona” pochodzi od greckiego słowa oznaczającego maskę, którą gracze nosiliby na scenie - a każdy aktor miał wiele „osobowości” i zmieniał się tam i z powrotem w zależności od wymaganych ról. Z całą pewnością zdobądź asertywnego „człowieka w samolocie, z którym nie zadzierasz” osobowością! „Nigdy więcej nie zobaczysz tych ludzi”. Bądź uprzejmy, ale stanowczy.
Floris,

1
A jeśli użyjesz osoby dość często, pewnego dnia zdasz sobie sprawę, że twoja nieśmiałość zniknęła i stałeś się tą osobą. Nawet nie zauważyłeś, że tak się dzieje, ale tak się stało. Zaufaj mi. :)
Wyścigi lekkości na orbicie

1
You'll never see any of these people ever again.. To nie moja sprawa. Zdarzyło mi się to kilka razy
rpax

W rzeczywistości przynajmniej w języku niemieckim jest powiedzenie „zawsze spotykasz się dwa razy w życiu”. Niemniej jednak, jeśli to pomoże ci powiedzieć „nie”, możesz tak myśleć, ale nie rób czegoś, czego mógłbyś później żałować ...
Tobias Kienzler,

47

O ile nie jest to związane ze względami bezpieczeństwa, bardzo trudno będzie zmienić miejsce bez Twojej woli, w tym personelu pokładowego.

Tak więc, jak wspomniano w innej odpowiedzi @CGCampbell, po prostu grzecznie odmów. Możesz się skrzywić, ale kogo to obchodzi! to twoje miejsce i całkowicie masz prawo do utknięcia z nim.

Warto tu wspomnieć, że linie lotnicze starają się przede wszystkim umieścić ludzi na preferowanych miejscach, ale jest to prawie niemożliwe do wykonania, więc agenci naziemni starają się zaoszczędzić tego bólu głowy personelowi pokładowemu, który również spróbuje zaoszczędzić trochę ten ból głowy dla pasażerów, więc nie jest niczym niezwykłym widzieć, że personel pokładowy „chowa się” podczas wejścia na pokład, aby uniknąć dodatkowego bólu głowy i zawstydzenia i pozwolić pasażerom rozwiązać problemy. Jeśli kiedykolwiek tak się stanie, a prośby sprawią, że poczujesz się nieswojo, poinformuj o tym personel pokładowy. Jeśli byłyby dostępne, najprawdopodobniej pasażerowie nie będą przeszkadzać innym pasażerom i zamiast tego spróbują poprosić personel pokładowy. Personel pokładowy jest przeszkolony w zakresie odrzucania wniosków z dużym uśmiechem.

Jeśli chodzi o uderzanie ludzi, którzy proszą o twoje miejsce w twarz, nie musisz tego robić. W rzeczywistości dasz im dużą przysługę, jeśli będziesz fizyczny lub niegrzeczny. Załoga może następnie wyładować cię zgodnie z międzynarodowymi przepisami dotyczącymi „niesfornych pasażerów”, a następnie zająć miejsce. Po prostu powiedz „nie” i ciesz się jazdą.

I ostatnia rzecz, jako personel pokładowy znam kilka sposobów na skłonienie ludzi do rezygnacji z miejsc. Nie daj się na to nabrać. Jedną z tych technik jest zapytanie pasażera głosem, który pasażerowie mogą usłyszeć, a następnie powiedzenie czegoś w stylu „Sir, czy jesteś zainteresowany zmianą miejsca, aby rodzina mogła pozostać razem”, trudno będzie odmówić, ponieważ odmowa publiczna sprawić, że będziesz wyglądać jak zło. Nie daj się nabrać na to, po prostu odmów z mądrzejszą odpowiedzią, coś w stylu „Chciałbym, ale ze względów zdrowotnych specjalnie poprosiłem o to miejsce”.


13
+1, dobrze z przykładem „rodzina siedzą razem” i „chciałbym, ale…” przykład.
Willeke

4
+1. Dzięki za ujawnienie (jak się bronić) sztuczki z wewnątrz!
Grecki - Obszar 51 Wniosek

2
@JoeBlow Nikt tu nie mówił o małoletnich bez opieki. To tylko przykład. Spokojnie tato :)
Nean Der Thal

7
@ Smalltown2k: Jak to wynika z głupoty ? Dość często po prostu nie ma wystarczającej liczby biletów obok siebie, gdy rodzina kupuje bilet.
Mehrdad

4
@ Mehrdad Nie należy się spodziewać, że inni pasażerowie pójdą na ustępstwa, ponieważ osoby, o których mowa, nie skorzystały z dostępnych opcji, aby uniknąć problemu. Moim zdaniem, mogłem używać języka nie dyplomacyjnego.
Smalltown2k

29

Jako młody człowiek nigdy nie powinieneś zamieniać miejsc z nikim.

Oto, co możesz powiedzieć:

„Nie wolno mi tego robić. Proszę przyprowadzić jednego z personelu pokładowego. Nacisnąłem przycisk, aby zadzwonić do personelu pokładowego…”

Cokolwiek powie joker, powtarzaj dalej: „Lepiej porozmawiaj z członkiem załogi, tutaj nacisnę przycisk ...”

Pamiętaj, Vedant, mówisz

„Osobiście czuję się bardzo niegrzecznie, angażując stewardesę ...”

Nonsens!

Jest to konieczne , aby angażować stewardes. Są po to, aby ci pomóc.

Jeśli osoba obok ciebie zachowuje się dziwnie, wezwij członka załogi. Jeśli osoba obok ciebie kaszle po tobie, wezwij członka załogi. Jeśli jakiś głupiec mówi ci o miejscach siedzących, wezwij członka załogi.

Jest to konieczne dla młodszych lotników.

Pewnie, niektórzy dorośli mają apel do samodzielnego radzenia sobie z takimi sytuacjami. Ale każdy, kto tego nie robi, i każda młoda osoba musi wezwać członka załogi . Nie wahaj się! Są po to, aby rozwiązać wszelkie zwariowane problemy, które powodują inni pasażerowie.


1
+1, ponieważ jest to bardzo dobra ogólna zasada, w innych sytuacjach zastąp „policja” lub „nauczyciel”. „Wezwanie pomocy” jest dobrą podstawową zasadą.
Willeke

1
+1, dobra rada ogólnie. Przeprowadziłem pewne kontrole rzeczywistości (gdy moje dzieci, gdy były młode, faktycznie zrobiły to, do czego zostały przeszkolone (na przykład nie kazano tego robić - przeszkolono ), gdy się zgubiły), a w większości przypadków było to niefortunnie :)
WoJ,

27

„Przepraszam, ale wolałbym nie wymieniać miejsc”.

Jeśli nalegają;

„Nie, nie zamierzam zmieniać miejsc, przepraszam”.


26

Oto rozwiązanie dla ekonomisty: zaoferuj cenę, za którą zechcesz zrezygnować z mandatu.

Jeśli odrzuci ofertę, to szkoda dla niego. Jeśli zaakceptuje ofertę, wtedy oboje będzie wam lepiej - za cenę, która się potarguje, dostanie miejsce i chętnie zrezygnujecie z miejsca.


25

Jeśli jesteś bardzo nieśmiały i masz trudności z bezpośrednim kontaktem z ludźmi, bardzo prostą strategią jest oparcie się na siedzeniu z zamkniętymi oczami i noszenie słuchawek lub zatyczek do uszu aż do startu. Większość ludzi nie będzie ci przeszkadzać, gdy będziesz taki.

Zdaję sobie sprawę, że nie jest to bezpośrednia odpowiedź na pytanie „jak mam im powiedzieć nie”, ale może pomóc ci uniknąć zadawania pytań przez ludzi.


8
To zdecydowanie nie jest „jak im powiedzieć nie”, to cała technika przetrwania na lotach RyanAir!
Mark K Cowan

20

Całkowicie cię czuję. Zdarzyło mi się to za miejsce, które zapłaciłem dodatkowo, żeby tam usiąść. Grzecznie poinformowałem ich, że specjalnie poprosiłem o to miejsce i nie zmienię zdania. Osoba siedząca nie zadała sobie trudu ruchu i przez chwilę wydawała się niezdecydowana, a ja po prostu czekałem, aż pogodzi się z tym, co się dzieje. W końcu osoba przeniosła się na swoje miejsce i mogłem usiąść w tym, za co zapłaciłem.

Kiedy stałem, myślałem o moich opcjach na wypadek, gdyby osoba postanowiła tam usiąść i się nie ruszać, z których jedną było poinformowanie załogi lotniczej. Tak jak opisałeś w pytaniu, również czuję się źle, gdy udaje się do wyższego autorytetu, aby rozwiązać moje problemy, ale w niektórych sytuacjach może to być jeden z jedynych sposobów rozwiązania tej sytuacji. Sugerowałbym, abyś spróbował trzymać się siedzenia i stanowczo reagować na swoją odpowiedź, ponieważ nigdy nie zobaczysz osoby, którą usuwasz ze swojego siedzenia. Ale jeśli nic się nie uda, zadzwoń do personelu pokładowego i pomóż BS.


2
Zdecydowanie musiałeś poinformować załogę lotniczą, a przynajmniej mieć wsparcie, gdy zażądasz zwrotu pieniędzy za miejsce, za które zapłaciłeś dodatkowo. Wydaje mi się, że w skrajnym świetle była to kradzież usługi!
Rikki

Tak, wydrukują ci coś podobnego do karty pokładowej ze szczegółami dokonanej płatności. Zdecydowanie miałem to na wypadek, gdyby kiedykolwiek osiągnęło ten poziom. Ale są to niezręczne sytuacje, w których nikt nie powinien się znaleźć.
edocetirwi

W takim przypadku należy natychmiast powiadomić załogę lotniczą. Nawet nie rozmawiaj ani nie zwracaj się do danej osoby. Powiedz członkowi załogi.
Fattie

19

Kolejną notatką, o której jeszcze nie wspomniano, jest przekierowanie osoby.

„Przykro mi, że nie przydzielono ci potrzebnego miejsca. Nie mogę ci pomóc, ale być może jeden z asystentów może. Czy mam nacisnąć przycisk połączenia, aby mogli ci pomóc?”

Chociaż podstawowa akcja jest taka sama, jak inne sugestie - mówienie „nie” i wzywanie asystenta, jeśli zostanie wywierany na niego nacisk, sformułowanie ma na celu uniemożliwienie mu kłótni z tobą i natychmiast mówi im, co się stanie, jeśli nadal będą cię naciskać.

Jeśli wywierają na Ciebie presję lub pytają, dlaczego nie możesz im pomóc, po prostu przejdź do przodu z jedyną rzeczą, w której możesz im pomóc:

„Znów nie mogę ci pomóc, ale nacisnę przycisk połączenia i wkrótce przyjdzie ktoś, kto może ci pomóc. Mam nadzieję, że uda ci się rozwiązać tę sytuację”.

Nie daj im nawet cala. Nie podawaj im żadnych informacji, których nie muszą znać - jedyne , co muszą wiedzieć, to to, że nie możesz pomóc im rozwiązać ich problemu. Nie sugeruj, że masz problem medyczny. Nie sugeruj, że masz preferencje. Nie daj im żadnego otwarcia, które pozwoliłoby im kłócić się z tobą, że ich „potrzeba” może być większa od twojej.

Po prostu powiedz „nie”, zadzwoń do asystenta, jeśli będzie pod presją, i zignoruj ​​ich.


1
Podoba mi się ta odpowiedź, ponieważ słusznie stawia odpowiedzialność gdziekolwiek poza tobą. Niedawno zrezygnowałem z miejsca chętnie dla rodziny, która chce usiąść razem, czego żałuję, ponieważ wolałem przejście i zarezerwowałem go z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Mimo że zamiana miejsc jest przyjemna, TYLKO DWIE przyczyny są następujące: pasażer nie planował z wyprzedzeniem lub linia lotnicza umieściła je na niewłaściwych miejscach. Podoba mi się również odpowiedź, ponieważ jedynymi dwiema opcjami są „nie” lub „rozmowa z autorytetem”, których wiele osób po prostu uniknie, co skłoni ich do poddania się prośbie, jeśli naprawdę jej nie potrzebują.
alekk

@alexk: Nie możesz sobie wyobrazić, że rodziny zmuszone są organizować wycieczki bez wystarczającej ilości czasu na „planowanie z wyprzedzeniem” z powodu okoliczności zewnętrznych? Czy myślisz: „Ssie, że twój ojciec / mąż zginął w wypadku samochodowym, to oczywiście twoja wina, że ​​nie zarezerwowałeś biletu 6 miesięcy wcześniej”. ?
Mehrdad

@ Mehrdad Oczywiście, że tak się dzieje, ale nie jestem pewien, dlaczego ma to znaczenie dla tego pytania, tej odpowiedzi lub komentarza Alexandra. Jeśli musisz podróżować w nagłym wypadku, możesz nie być w stanie siedzieć razem jako rodzina. Sprawia, że ​​trudna sytuacja jest gorsza, ale istnieją sposoby na złagodzenie tego, na przykład wybór linii lotniczej, która przydziela miejsca przy bramce i przylatuje wcześniej, lub zakup droższych miejsc itp. Nikt nie obwinia rodziny, która nie może usiąść razem w takich okolicznościach z pewnością nie mogą planować w nagłych wypadkach, ale nie oznacza to, że problem drugiej osoby też jest trudny do rozwiązania.
Adam Davis,

@AdamDavis: Odpowiadam na „TYLKO DWIE przyczyny tego rezultatu to to, że pasażer nie planował z wyprzedzeniem lub linia lotnicza umieściła je na niewłaściwych miejscach” .
Mehrdad

1
Myślę też, że każdy powinien zdawać sobie sprawę, że zmiana miejsc może być sprzeczna z umową przewozu, przepisami linii lotniczych lub przepisami krajowymi. Być może członek załogi lotniczej musi przynajmniej zostać poinformowany o każdej zmianie fotela, niezależnie od tego, czy przełącznik fotela jest całkowicie włączony pomiędzy pasażerów.
alexk

17

Myślę, że to, co opisujesz, zdarza się dość często w częściach świata, w których kolejność dziobania jest oparta na wieku, więc nastolatki są nieco lepsze niż zwierzęta, ale tylko nieznacznie. Starsi ludzie starają się nadmiernie wykorzystywać swoją pozycję w porządku dziobania.

Byłem w takiej samej sytuacji jak ty. Odkryłem, że najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest stwierdzenie, że masz kontuzję lub problem, powiedz, że masz problem z plecami lub stopą, a więc nie będziesz mógł podróżować na oferowanym alternatywnym siedzeniu. To działało przez większość czasu. Czasami osoba próbująca cię wykorzystać może być nieco wstrętna i może się utrzymywać. Mogą wykonać jedną z następujących czynności:

 1. Zapytaj o dalsze szczegóły dotyczące urazu lub problemu.
 2. Twierdz, że mają większy problem niż ty, a i tak jesteś młody.
 3. Mamrocz coś o nieostrożnych nastolatkach, a może coś niegrzecznego, albo paskudnie patrzą na ciebie.

W przypadku 1 powiedz „Mam bardzo dobrego lekarza, który mnie leczy, więc nie martw się o to”.

W przypadku 2 poproś ich o zmianę miejsc z osobą zdrową, ponieważ jesteś w tym samym stanie co Pan Obnoxious.

W przypadku 3 zignoruj ​​je. Nie udało im się cię wykorzystać. Stracili. Wygrałeś. Nie zastraszaj ich.

Staraj się nie wydzielać wibracji niepewności i nieśmiałości. Ohydni ludzie zdają się wyczuwać, że krokodyl wyczuwa ranną ofiarę w wodzie. Obserwuj język ciała i zmieniaj go w razie potrzeby.


11

Ponieważ wolę miejsca przy oknie, nie zdarza mi się to często, ale kilka razy tak się dzieje, ponieważ to rodzic (zazwyczaj ojciec) chce siedzieć z rodziną na pozostałych 2 miejscach.

Jako rodzic sam rozumiem pragnienie siedzenia z rodziną, zwłaszcza gdy rodzina składa się z wielu małych dzieci. Zrzędliwe małe dziecko może sprawić, że lot będzie niewygodny dla wszystkich, a jeśli rodzic sądzi, że może pomóc dziecku zachować spokój, może to sprawić, że lot będzie przyjemniejszy dla wszystkich.

Jeśli jednak musisz usiąść na zarezerwowanym wcześniej miejscu, to jest to twoje miejsce. Nie powinienem mieć prawa zmuszać cię do przeprowadzki, a ja osobiście nie byłbym zdenerwowany przez osobę odmawiającą zmiany miejsc, ponieważ poprosiłem. Jeśli jednak chodzi tylko o potrzebę przejścia, a nie konkretnego miejsca, możesz sprawdzić, czy pasażer ma miejsce w przejściu.

Prosta odpowiedź może być

Miałem stan, który wymaga ode mnie siedzenia w przejściu. Jeśli masz miejsce w przejściu w innym rzędzie, chętnie przerzucę się z tobą.

Następnie pozwól tej osobie odpowiedzieć. Jeśli mają przejście, przełącz się i nic nie stracisz. Jeśli tego nie zrobią, to (miejmy nadzieję) przejdą dalej. W ostateczności załoga lotnicza jest tu twoim przyjacielem. Jeśli dana osoba ci przeszkadza, będzie cię wspierać.


Jest jednak wiele razy, kiedy zamiana postawiła cię w niekorzystnej sytuacji. Zastanów się, czy już schowałeś bagaż i nie ma pustej przestrzeni bagażowej w pobliżu nowego siedzenia.
Chan-Ho Suh

@ Chan-HoSuh, więc nie ruszaj się. to jest twoje miejsce i zależy od ciebie. Jeśli potrzebujesz czegoś z górnych pojemników, możesz zabrać to ze sobą. Osobiście nigdy nie wkładałem do górnego kosza niczego, czego mógłbym potrzebować podczas lotu. Zawsze trzymam potrzebne przedmioty w drugiej torbie pod siedzeniem.
psubsee2003

3
Chodzi mi o to, że „nic nie tracisz” jest nieprawidłowe. Powodzenia w zdobyciu bagażu później, jeśli przesuniesz się z tyłu do przodu (bez możliwości jego przeniesienia).
Chan-Ho Suh

9

Zdarzyło mi się to niedawno. Zameldowałem się online i zarezerwowałem miejsca, które chciałem. Przyszedł do mnie facet i poprosił o zmianę miejsc, aby mógł usiąść obok swojej żony. Powiedziałem mu, że moje 3 dzieci są po drugiej stronie przejścia i że chcę być obok nich. Potem próbował mnie przekonać, że drugie miejsce ma więcej miejsca na nogi! Powiedziałem tylko, że nie chcę się zmieniać. Odszedł, ale żona wkurzyła się przez całą drogę. Jej problem - nie mój.

Zarezerwuj miejsce, usiądź na nim - bez względu na wszystko. Personel pokładowy chce szybkiego zawrócenia, więc poprze cię, jeśli masz kartę pokładową.


7

Patrzyłbym w ten sposób:

 1. Po pierwsze, druga osoba nie zna ani nie rozumie potrzeby siedzenia w przejściu. Jeśli powiesz im, że masz na to specjalne potrzeby lub że zapłaciłeś za to dodatkowo, powinni być w stanie to zrozumieć.
 2. Jeśli powiesz im, że musisz siedzieć w przejściu, lub zapłacisz dodatkowo , osoba taka byłaby samolubna, próbując ci tego odmówić. W związku z tym nie ma powodu, aby bać się odpowiedzieć „nie”, masz do tego pełne prawo.

5

Ponieważ twoim problemem jest utrata miejsca z powodu nieśmiałości, będziesz musiał przezwyciężyć ten problem. Nie bycie nieśmiałym, ale utrata miejsca.

Następnym razem, gdy to się stanie, reguła numer 1: To jest TWOJE miejsce. UTRZYMUJESZ SWOJE miejsce. To nieunikniony wynik. Możesz być całkowicie zawstydzony, ponieważ musisz powiedzieć „nie” ludziom lub gorzej, co jest niefortunne, ale cała sytuacja zakończy się, gdy TY usiądziesz na swoim miejscu.

Kiedy więc zostaniesz poproszony o zmianę miejsc, ponieważ wynik jest nieunikniony, nie można pomóc, że jesteś mniej dyplomatyczny i grzeczny, niż chcesz. Zatem odpowiedzią na każde żądanie jest: „To jest MOJE miejsce, a wy go nie rozumiecie”. Tak mówisz. To dla mnie i osoby pytającej trochę szokujące, ale to prawda. Szczęście dla ciebie, mniej szczęścia dla innych. Osoba pytająca stanie się zaskoczeniem, więc najprawdopodobniej nie wróci.

Jeśli nadal będą się kłócić, tym razem odpowiedzą: „To jest MOJE miejsce, a wy go nie rozumiecie”. Och, to ta sama odpowiedź. Cóż, musiało tak być, ze względu na zasadę nr 1: To jest TWOJA siedziba i TY ją zachowujesz.

Jeśli musicie odpowiedzieć jeszcze raz, możecie dodać: „To jest MOJE miejsce i nie dostaniecie go. Oboje to wiemy. Jeśli nie zostawicie mnie w spokoju, będę musiał wezwać udział w locie”.

Stewardesa chętnie Ci pomoże. Opieka nad niesfornym pasażerem to coś, co wprowadza w ich życie trochę emocji.

Powtórzę tylko zasadę numer 1: TO TWOJE miejsce i TY je zachowaj.


5

Masz miejsce, za które prawdopodobnie zapłaciłeś. Nie jesteś zobowiązany do zmiany miejsca z innym pasażerem i nie jesteś mu winien żadnego wyjaśnienia. Jeśli ktoś zapyta, po prostu powiedz „Nie, przepraszam”. Następnie odwróć się i skieruj swoją uwagę na coś innego, otwórz książkę lub zacznij korzystać z elektronicznego gadżetu lub czegoś innego, aby wskazać, że rozmowa się zakończyła. Nie patrz dalej na nie i czekaj na potwierdzenie od nich, ponieważ to tylko zachęca ich do dalszego działania.

Jeśli powiesz „nie”, a osoba naciska, przedstawię najkrótsze wyjaśnienie. Jeśli jest jakiś konkretny powód, dla którego wolisz to miejsce, powiedz to. „Nie, przepraszam, ale lubię siedzenie w pobliżu środka samolotu” czy coś w tym rodzaju. Lub po prostu: „Nie, podoba mi się to miejsce”. Nie krzycz i nie wdawaj się w kłótnie. Jeśli dana osoba będzie nadal nalegać, powiedz: „Jeśli potrzebujesz pomocy w znalezieniu miejsca, chętnie zadzwonię do stewardesy” i wskaż przycisk połączenia. Jeśli nadal naciska, naprawdę zadzwoń do stewardesy.

Chyba że druga osoba ma jakiś dobry powód, aby chcieć zmienić miejsce - jeśli ma problem medyczny i z jakiegoś powodu twoje miejsce byłoby lepsze, czy coś - wątpię, że stewardessa powie ci, że musisz zrezygnować z miejsca.

Jak ktoś zauważył, jestem zaskoczony, że mówisz, że ten problem często się pojawia. Może w Indiach jest inaczej, ale tutaj, w USA, myślę, że kiedyś w życiu ktoś poprosił mnie o zmianę miejsc, a to dlatego, że rodzina została podzielona.


Nieco nie na temat, ale w odniesieniu do ostatniego akapitu: ostatnim razem, gdy leciałem transatlantycko, poproszono mnie o zamianę miejsc zarówno na wylot, jak i lot powrotny. W obu przypadkach było tak, że para mogła usiąść razem, a podczas lotu powrotnego dostałem nieco przyjemniejsze miejsce niż to, w którym powinienem być.
Peter Taylor

2
Może warto dodać: jeśli ktoś ma dobry powód, aby poprosić cię o zmianę miejsca z nim - tak, aby rodzina mogła usiąść razem - to chyba, że ​​masz dobry powód, aby odmówić, uważam, że byłoby to rozsądne dzięki uprzejmości. Jeśli ktoś mówi tylko: „Hej, spóźniłem się z rezerwacją i utknąłem na środkowym siedzeniu, ale wolę miejsce w przejściu, więc powinieneś dać mi swoje”, powiedziałbym „nie”. Ale „Jedyne miejsca, w których mogliśmy postawić mojego sześciolatka, znajdują się z przodu kabiny, a ja jestem z tyłu”, chciałbym się zmienić.
Mark Daniel Johansen,

3

Zwykle mówię: „Zamienię miejsca na życzenie personelu pokładowego. Proszę, zadzwonię po jedno dla ciebie”. I to jest prawda, nawet kiedy przenoszę się na inne miejsce, zawsze pytam załogę, czy jest w porządku.


3

Przedstawię swoje zdanie na ten temat:

O ile się zgadzam, możesz zachować wszelkie prawa do siedzenia, pamiętaj jednak, że inni podróżni również mogą być zestresowani. Zestresowani ludzie mogą robić szalone rzeczy, które nie są w ich zwykłej naturze. Mogą chcieć usiąść z rodziną lub dziećmi i nie zdają sobie sprawy, dlaczego podróżujący samotnie nie mogą się martwić o zmianę. (Szczerze mówiąc, latałem trochę i nigdy nie zastanawiałem się nad tym. Myślałem, że klaustrofobiczni ludzie wolą miejsca przy oknie). Ich troska o dziecko może być tak samo poważna jak twoja klaustrofobia. Powiedzenie „nie” w tym przypadku, mimo że masz do tego prawo, może pogorszyć sytuację.

 • Mogą przekazać je stewardesie i zaangażować więcej osób, „powodując scenę”. Sugeruje to również, że nie są gotowi łatwo się poddać. Jeśli można to rozwiązać na wcześniejszym etapie („Czy masz dla mnie inne miejsce w przejściu?”), Może działać lepiej. Brak rzędów toalet? W przypadku mniejszych samolotów (A320 / B737) spróbuj „Mam krótkie połączenie i naprawdę chciałbym mieć miejsce w przejściu z przodu samolotu”.
 • Mogą przyjść na twoje miejsce do końca lotu z uzasadnioną przyczyną, jeśli mają na przykład dzieci, które wymagają opieki. Może nie jestem zaznajomiony z klaustrofobią, ale nie sądzę, aby takie rzeczy były pomocne, gdybyś był nieśmiały. Jeśli nie są przyjaźni z uzasadnioną przyczyną, nie sądzę, że to się poprawi. Moi rodzice odmówili zmianę miejsca jakiś czas temu, tylko po to, aby zirytować tę osobę i przeszkadzać jej przez resztę lotu.
 • Sprawdź, co działa najlepiej. Na przykład skorzystaj z agentów bramek na swoją korzyść i zapytaj, jak pełny jest lot. Jeśli nie jest całkowicie pełny, spróbuj wejść na pokład nieco później. Nadal będziesz mieć legalny dostęp do przydzielonego miejsca w przejściu, ale możesz również z łatwością sprawdzić, czy istnieją inne wolne miejsca, w których możesz dostać nawet dwa miejsca dla siebie. Widoczne są wyraźniejsze możliwości niż wtedy, gdy pasażerowie są zatłoczeni w przejściu. Otwiera także możliwości komunikowania się za pośrednictwem stewardessy, szukając, że wszyscy się osiedlają, a nie zajmują pasażerowie, którzy zwykle są spokojniejsi i lepiej rozumieją twoją sprawę.

Gdybym chciał, żeby ktoś podszedł do mnie przy oknie lub w przejściu i poprosił o zmianę i delikatnie zasugerowałby, że są niewygodne, z przyjemnością zobowiązałbym się do zmiany, jeśli to nie pozwoli im poczuć gówna przez resztę lotu. O ile zdaję sobie sprawę i rozumiem twoją przyczynę (i twoją preferowaną reakcję), być może rozważ rozważne wybranie walki.


+1 niesamowita odpowiedź.
Mehrdad

3

Zwykle chętnie zmieniam fotele, pod warunkiem, że siedzisko ma taki sam komfort. Dla mnie to nie jest nic wielkiego. Zmieniłem się, gdy miejsce nie było tak dobre tylko dlatego, że miałem ochotę być hojny tego dnia.

Ostatnio jednak poproszono mnie o zmianę miejsc z nawy na środkową. Mężczyzna chciał, żebym się przebrał, żeby mógł usiąść z żoną. Chciałem korzystać z laptopa, a dodatkowa przestrzeń w przejściu była dla mnie ważna. Po prostu się uśmiechnąłem i bardzo grzecznie odmówiłem. Wszyscy wokół mnie wiedzieli, że odmówiłem. Później poprosił panią siedzącą w oknie, aby przebrała się z żoną. Ona zaakceptowała. Wielu innych pasażerów chwaliło ją za zmianę miejsc; Był to oczywisty sposób, by zawstydzić mnie za to, że nie zmieniłem miejsca. Poradziłem sobie z tym, przyłączając się do pochwały.

Innym razem poproszono mnie o zmianę miejsc na mniejsze miejsce w locie międzynarodowym. Dżentelmen wiedział, że to nie jest tak dobre miejsce. Wręczył mi swoją kartę i powiedział, że powinienem się z nim skontaktować, jeśli będę potrzebować pomocy podczas wizyty w jego kraju. Pracował w biurze prezydenta. Nigdy nie musiałem do niego dzwonić, ale gdybym to zrobił, warto byłoby zmienić miejsce.

Ogólnie rzecz biorąc, nie trzeba zastanawiać się, czy miejsce docelowe jest lepsze.


3

Nie rozumiem, dlaczego tak wiele wrogości wobec ludzi proszących o zmianę w niektórych odpowiedziach i komentarzach.

Zgadzam się, że prośba o zmianę miejsca na lepsze i wysłanie PO w pobliżu toalety jest złe, ale nie jest to najczęstsza sytuacja.

Kiedyś poprosiłem kogoś, żeby się ze mną zmienił, żeby był blisko mojej rodziny. Nie, to nie była sztuczka i nie zarezerwowałem podróży późno. Nie sądziłem też, że robienie tego głośno przyniesie mi jakąś korzyść.

Czasami miejsca są właśnie przypisane i / lub nie można ich wybrać. Trudno będzie utrzymać grupę razem.

Byłem na tyle ostrożny, by zapytać osobę siedzącą w tej samej pozycji, co ja, blisko mnie i najwyraźniej bez rodziny.

Gdyby osoba odpowiedziała, że ​​nie chce lub nie może się zmienić, po prostu to zaakceptuję. Chciałbym iść z rodziną, ale to miejsce osoby. Myślę, że większość ludzi to szanuje.

Wszystko to na zakończenie: nie bój się grzecznie odmówić, tak jak inni już odpowiedzieli. Możesz także podać wyjaśnienie. To zwykle pomaga innym zrozumieć. Nie, że musisz to zrobić, ale da ci to poczucie pewności, a drugi również zaakceptuje to lepiej.


„Czasami miejsca są właśnie przypisane i / lub nie można ich wybrać. Trudno będzie utrzymać grupę razem”. Dlaczego ludzie nie mogą tego zaakceptować i nie przeszkadzać innym?
Andy,

2
@Andy Jeśli masz pewną liczbę dzieci (a może to obejmować tylko 1 lub więcej), obecność w pobliżu więcej niż jednej osoby dorosłej sprawi, że lot będzie lepszy dla wszystkich na pokładzie. Być może rodzina uległa wypadkowi lub przekierowaniu, co nie było ich winą.
mkennedy

@Andy, rozumiem pytanie i zgadzam się z OP. Może to być denerwujące, jeśli dzieje się tak przez cały czas. Ale nie sądzę, że to takie ogólne. Jeśli zmieniasz jedno lub dwa miejsca, nie widzę problemu z poruszaniem się. Możesz uprzyjemnić życie komuś innemu, a twoje będzie takie samo. Musisz tylko wstać, przejść 2 kroki i usiąść.
nsn

1
@nsn Zakładasz, że ludzie nie mają preferencji dotyczących miejsca i nie obchodzi ich, gdzie siedzą. Przejście z siedziska do siedzenia przy oknie może sprawić, że ich życie będzie mniej przyjemne. Szczerze mówiąc, jeśli to tak wielka sprawa, to z wyprzedzeniem zarezerwuj miejsca. Rodzina, która zostaje zderzona, może nie mieć takiej opcji, ale naprawdę powinni sprawić, że linie lotnicze będą miały problem z tym, aby sprawdzić, czy są wolontariusze, którzy będą się przemieszczać, aby pomieścić rodzinę, która została zderzona, podobnie jak proszą o to, by ochotnicy zostali na początku zderzeniowi.
Andy,

1
@Andy wcale nie. Kończę odpowiedź stwierdzeniem, że szanuję wybór osób. Po prostu nie rozumiem, dlaczego takie zamieszanie związane z czymś tak prostym. Osoba chce przenieść się w nowe miejsce. Dobrze, ma prawo zapytać. Usytuowana osoba nie chce się zmieniać. Dobrze, to jej miejsce. Wydaje się, że teraz pytanie jest najgorszą możliwą rzeczą.
nsn

1

Z moralnego punktu widzenia ich prośba jest identyczna z nieznajomym proszącym o 20 USD. Mają prawo zapytać, ale ty absolutnie nie masz moralnego ani prawnego obowiązku dawania. W niektórych sytuacjach miło będzie im pomóc, w innych będzie głupio. Ale w żadnej sytuacji nie wymaga się od ciebie pomocy.

Jedyne rzeczy, których nie możesz / nie powinieneś robić:

 • Przeklinaj osobę (np. Powiedz „F ** k off”)
 • Bądź fizyczny (popchnij osobę, uderz ją).

Jeśli druga osoba zrobi jedną z tych dwóch rzeczy, jedyną rzeczą, którą musisz zrobić, to kilkakrotnie „pomóc”, aż ktoś zainterweniuje lub się odejdzie.

Aby odrzucić ich prośbę, absolutnie wszystko oprócz powyższych jest całkowicie do przyjęcia. Ale zdecydowanie odradzam podawanie uzasadnienia, ponieważ może to doprowadzić do kłótni, co prawdopodobnie byłoby dla ciebie niewygodne. Mówiąc „nie” jest wystarczający. Więc kręci głową. Ignoruje je. Lub wyciągnij rękę dłonią do siebie. W najgorszym przypadku ludzie będą myśleć, że to dziwne. Pamiętaj, że ich prośba jest taka sama jak prośba o 20 USD.

W powiązanej notatce proponuję również ćwiczyć przed lustrem dwie codzienne odpowiedzi:

 • Przyjacielskie „Nie, dziękuję”.
 • Asertywne „Nie”

-1

Wystarczy podać wyjaśnienie, aby wyjaśnić, że nie zamierzasz rezygnować z miejsca, aby odmowa brzmiała o wiele bardziej uprzejmie. Np. Zazwyczaj mówię, że muszę dość często odwiedzać toaletę, kiedy wyjaśniam, że nie zamierzam rezygnować z miejsca w przejściu. W twoim konkretnym przypadku możesz powiedzieć, że musisz dość często wstawać, aby rozciągać nogi, co będzie bardzo niepokoić innych pasażerów (np. Po podaniu posiłku), chyba że masz miejsce w przejściu.

Wystarczy porównać następujące dwa zdania:

„Nie, nie zamierzam zrezygnować z miejsca”.

„Przepraszam, wybrałem to miejsce w przejściu, ponieważ muszę dość często wstawać z miejsca i nie chcę też siedzieć z tyłu samolotu”.


12
Doceniam twoją pomoc, ale nie sądzę, że kłamstwo jest najlepszym sposobem na egzekwowanie prawa, które powinienem mieć.
Vedant Chandra,

8
@VedantChandra nie wspominając już o tym, że częste korzystanie z toalety nie jest prawdopodobnie prawdopodobnym powodem, dla którego ktoś chce uniknąć siedzenia w pobliżu toalety.
phoog

1
Tak, ale odpowiadałem na ogólne pytanie, a nie na konkretny incydent, jak można argumentować, że miejsce w przejściu jest najlepszym wyborem. Chodzi o to, że twoje prawo nie musi być egzekwowane, problem polega na tym, że jesteś zbyt nieśmiała, aby zignorować sugestie innych pasażerów. Teraz nie możesz zmienić swojej postaci z dnia na dzień, więc powinieneś mieć kilka dostępnych opcji. Kłamstwo nie jest złą rzeczą, robimy to cały czas (patrz także odpowiedź Berit). W rzeczywistości twoim problemem jest to, że okłamujesz siebie za każdym razem, gdy poddajesz się sugestiom innych pasażerów.
Hrabia Iblis

7
@CountIblis ktoś inny zauważył, że uzasadnienie odmowy zapewnia drugiej stronie podstawy do argumentowania przeciwko tobie. Jest to również prawdą, jeśli przyczyna jest fałszywa. Przynajmniej w większości sytuacji strategia „Nie chcę rezygnować z miejsca, kropka” może być bardziej skuteczna przy mniejszym wysiłku.
phoog

Myślę, że wszyscy nie rozumieją, że to wyjaśnienie jest nadrzędne dla jego egzekwowalnego prawa do trzymania się przydzielonego mu miejsca. Jeśli ktoś zapyta, czy chcesz zmienić miejsce, powiesz „nie” (co samo w sobie powinno wystarczyć), ale brzmi to raczej niegrzecznie, ale możesz sobie z tym poradzić, podając dodatkowe wyjaśnienie, które bardziej dotyczy tego, dlaczego wybrałeś to miejsce na przede wszystkim czas odprawy online. Można więc powiedzieć: „przepraszam, ale celowo wybrałem to miejsce przy przejściu, ponieważ…” i „....” może być dowolne, np. „Muszę regularnie wstawać i rozciągać nogi”.
Hrabia Iblis,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.