Czy niezgodne z przepisami jest samodzielne pakowanie baterii laptopa w sprawdzony bagaż?


24

Mamy kilkoro małych dzieci, co komplikuje podróżowanie i wymaga od nas jak największego zagęszczenia bagażu podręcznego. Kusiło nas, aby odprawić laptopa w bagażu, ale (co zrozumiałe) baliśmy się tego zrobić. Zamiast tego ostatnio zdecydowaliśmy się na kompromis - bierzemy naszego laptopa do bagażu podręcznego, ale usuwamy wszystko, co możliwe i pakujemy go do bagażu rejestrowanego - baterii, ładowarki, myszy itp. Chodzi o to, że rzeczy te można łatwo wymienić (jeśli jest to wydatek), a przy niewielkiej szansie zagubienia bagażu możemy je odkupić bez utraty danych / pracy / itp.

Zrobiliśmy to ostatnio na kilku lotach bez żadnych incydentów. Jednak właśnie pojechaliśmy z Tel Awiwu, Izraela do Zurychu, Szwajcarii iz powrotem. W drodze powrotnej bateria naszego laptopa została skonfiskowana na lotnisku w Zurychu (i mamy się tam udać, aby ją odzyskać, co nie jest bardzo prawdopodobne). Od tego czasu badałem przepisy i wydaje się, że niektóre linie lotnicze / lotniska nie pozwalają ci pakować „zapasowych” baterii litowych do odprawionego bagażu. To nas zastanawia, co to właściwie jest definicja „zapasowego”, ponieważ tak naprawdę nie była to zapasowa bateria; właśnie tymczasowo odłączyliśmy go od laptopa na czas podróży.

Jakie są przepisy dotyczące sprawdzania baterii laptopów? Mniej ważne (jestem tylko ciekawy): dlaczego wolno ci mieć „zapasowe” baterie w laptopie w bagażu podręcznym, ale nie są odprawiane? (Większość przepisów dotyczących bagażu jest odwrotna - bagaż rejestrowany jest bardziej łagodny niż podróżowanie dalej).


4
these things are easily replaceable (if an expense)- Czy laptop również nie powinien być łatwo wymienialny? Jeśli martwisz się o dane na laptopie, na miłość boską, wykonaj kopie zapasowe .
Flimzy,

8
Proszę odnieść się do tego pięknego paska: xkcd.com/651
Mindwin

1
@R ..: Po to jest szyfrowanie. Jeśli nie planujesz kradzieży laptopa przez tożsamość, nie powinieneś wychodzić z domu. Ból czy nie, to rzeczywistość posiadania laptopa. (Nie wspominając o tym, że w dzisiejszych czasach nie stanowi to żadnego problemu ... wszystkie współczesne systemy operacyjne oferują wbudowane lub łatwe do dodania szyfrowanie całego dysku w dzisiejszych czasach).
Flimzy,

3
@Flimzy: Łatwo to powiedzieć, ale w rzeczywistości ogromna większość ludzi tego nie robi i nie ma do tego wiedzy technicznej. Nawet gdyby tak chcieli, nie mieliby pojęcia, jak ocenić różne opcje szyfrowania i wiedzieć, czy zapewniają one uzasadnioną ochronę, czy po prostu olej węża. Tak więc, nie będąc ekspertem od bezpieczeństwa komputera, fizyczna ochrona laptopa jest całkiem dobrą opcją.
R ..

1
@Filmzy, prawdopodobnie chodzi mu o to, że laptop jest zwykle o wiele droższy niż bateria i nie wszyscy uważają go za „łatwy do wymiany” z tego powodu.
Geeo

Odpowiedzi:


16

Jak rozumiem, baterie litowe nie mogą być przewożone na pokładzie, jeśli istnieje jakakolwiek możliwość zwarcia styków w transporcie (może to prowadzić do nadmiernego poboru prądu, ciepła, a nawet pożaru, a nawet wybuchu). Jeśli bateria znajduje się w laptopie, jest uważana za chronioną przed przypadkowym zwarciem. Jeżeli akumulator jest przenoszony na zewnątrz urządzenia, należy go umieścić w odpowiednim pojemniku ochronnym, niezależnie od tego, czy jest on przewożony w bagażu podręcznym, czy w bagażu rejestrowanym.

Wygląda na to, że niektóre linie lotnicze w ogóle nie dopuszczają baterii litowych w bagażu rejestrowanym. Na przykład z broni palnej Air New Zealand, przedmiotów zabronionych i objętych ograniczeniami :

Zapasowe baterie litowo-jonowe o watogodzinie przekraczającej 100 Wh, ale nieprzekraczającej 160 Wh dla urządzeń elektronicznych. Maksymalnie dwa zapasowe akumulatory można przewozić tylko w bagażu podręcznym. Baterie te muszą być indywidualnie zabezpieczone, aby zapobiec zwarciom.

Ponadto w przypadku mniejszych baterii:

Wszystkie zapasowe baterie, w tym ogniwa lub baterie litowo-metalowe lub litowo-jonowe , do takich przenośnych urządzeń elektronicznych mogą być przewożone wyłącznie w bagażu podręcznym. Baterie te muszą być indywidualnie chronione, aby zapobiec zwarciom poprzez umieszczenie ich w oryginalnym opakowaniu detalicznym lub przez inne izolowanie zacisków (np. Przez przyklejenie odkrytych zacisków lub umieszczenie każdej baterii w osobnej plastikowej torbie lub woreczku ochronnym). Ponadto każda zainstalowana lub zapasowa bateria nie może przekraczać następujących ilości:

  • w przypadku baterii litowo-metalowych lub stopów litowych, zawartość litu nie większa niż 2 g; lub
  • dla akumulatorów litowo-jonowych, watogodzin nie więcej niż 100 Wh.

Jeśli obawiasz się utraty danych na laptopie, prawdopodobnie powinieneś zbadać usługę tworzenia kopii zapasowych online. Na przykład mój własny laptop jest zarówno szyfrowany, jak i tworzona jest kopia zapasowa 100% moich danych, więc utrata laptopa nie jest zdarzeniem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo informacji lub utratę. Po prostu dostałbym nowego laptopa (mam nadzieję, że jest objęty moim ubezpieczeniem!) I przywróciłbym wszystkie moje dane.


7

Baterie litowe stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa, ponieważ uciekająca termicznie puszka może doprowadzić do pożaru. Można je zabrać ze sobą, ponieważ jeśli wybuchnie pożar, można go stłumić i ugasić, jak w przypadku incydentu pod Sydney . Australijskie Biuro Bezpieczeństwa Transportu zauważyło w swoim dochodzeniu:

W międzyczasie ATSB podkreśliła, że ​​„wydarzenie to podkreśla znaczenie zakazu przewozu baterii litowych w bagażu rejestrowanym oraz korzyści płynące z możliwości szybkiego i skutecznego reagowania w rzadkich przypadkach, gdy napotkany zostanie problem w kabinie samolotu. „

Chociaż jest to rzadkie zjawisko, ilekroć w ładowni dochodzi do ucieczki termicznej baterii litowych, wszyscy na pokładzie giną .


IIRC jest tylko jeden prawdopodobny (ale nie w pełni potwierdzony) przypadek awarii spowodowany przez baterie litowe, a był to samolot towarowy UPS przewożący skrzynię z tysiącami: en.wikipedia.org/wiki/UPS_Airlines_Flight_6
lambshaanxy

@jpatokal lot Asiana 991 był kolejnym lotem towarowym, który rozbił się po pożarze, powodując utratę wszystkich na pokładzie; niosła też sporą porcję akumulatorów litowo-jonowych (choć nie udało mi się ustalić, czy to one spowodowały pożar).
David Richerby,

7

Ze względów bezpieczeństwa IATA wydaje wytyczne dotyczące transportu akumulatorów litowych, które linie lotnicze prawdopodobnie będą egzekwować. (W najgorszym przypadku akumulator litowy może spontanicznie wybuchnąć i spowodować pożar w luku bagażowym, który jest niedostępny dla ludzi podczas lotu).

Bateria litowa Wytyczne do 2015 stanów (podkreślenie dodane):

Przepisy dla pasażerów [s. 12]

Transport w obrębie bagażu pasażerskiego

… Niektóre baterie zastępcze, które nie są bateriami oryginalnymi lub zamiennymi, ale po prostu niedrogimi kopiami tych - zwanymi także „podróbkami” - mogły nie zostać poddane wymaganym testom. Nieprzetestowane akumulatory są w konsekwencji wykluczone z transportu lotniczego.

[…]

2.3.5.9 Przenośne urządzenia elektroniczne (w tym urządzenia medyczne) zawierające baterie

2.3.5.9.1 Przenośne urządzenia elektroniczne (w tym urządzenia medyczne) (takie jak zegarki, maszyny liczące, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, komputery stacjonarne, kamery itp.) Zawierające baterie, przewożone przez pasażerów lub załogę na użytek własny, które powinny być przewożony w bagażu podręcznym. Zapasowe akumulatory należy indywidualnie zabezpieczyć, aby zapobiec zwarciom, umieszczając je w oryginalnym opakowaniu detalicznym lub w inny sposób izolując zaciski, np. Przykrywając odsłonięte zaciski lub umieszczając każdy akumulator w osobnej plastikowej torbie lub woreczku ochronnym i przewożąc wyłącznie w bagażu podręcznym . Ponadto akumulatory litowe podlegają następującym warunkom:

a) każda zainstalowana lub zapasowa bateria nie może przekraczać:
  1. w przypadku baterii litowo-metalowych lub stopów litowych zawartość litu nie większa niż 2 g; lub
  2. w przypadku akumulatorów litowo-jonowych, watogodzina nie większa niż 100 Wh.
[…]

2.3.3.2 Akumulatory litowo-jonowe o mocy przekraczającej 100 Wh, ale nieprzekraczającej 160 Wh mogą być przewożone jako zapasowe baterie w bagażu podręcznym lub w sprzęcie w bagażu rejestrowanym lub podręcznym. Baterie muszą być typu, który spełnia wymagania Podręcznika badań i kryteriów ONZ, część III, podsekcja 38.3. Na osobę można przewozić maksymalnie dwie oddzielnie zabezpieczone baterie zapasowe na osobę.

Chociaż powyższy tekst nie nakłada ograniczenia na liczbę akumulatorów litowo-metalowych i litowo-jonowych, które mieszczą się w limicie 2 g lub 100 Wh (patrz 2.3.5.9) przewożonych jako części zamienne w bagażu podręcznym pasażera, musi być podkreślił, że liczba części zamiennych musi być „rozsądna” w kontekście wyposażenia używanego przez pasażera i jego trasy. Ponadto muszą one być przeznaczone do zasilania przenośnych urządzeń elektronicznych (w tym między innymi aparatów i profesjonalnego sprzętu filmowego, laptopów, odtwarzaczy MP3, telefonów komórkowych, osobistych asystentów cyfrowych (PDA), kalkulatorów kieszonkowych itp.).

Baterie przewożone w celu odsprzedaży lub poza osobistymi potrzebami wyraźnie nie są objęte ubezpieczeniem .

Dla porównania, wbudowana bateria w 15-calowym MacBooku Pro ma pojemność 95 W.

Podsumowując, liczba laptopów zasilanych bateryjnie, które można zabrać do samolotu, byłaby ograniczona tym, co zmieści się w bagażu podręcznym, i musi być rozsądna i do użytku osobistego. Sprawdź zasady linii lotniczych, które mogą różnić się od powyższych wytycznych.


4

Jest jeszcze jeden powód, dla którego twoje podejście może nie tylko doprowadzić do konfiskaty baterii, ale teraz także do konfiskaty laptopa. Jak określono w tym artykule , wszystkie urządzenia elektroniczne przewożone w bagażu podręcznym muszą być w pełni naładowane i funkcjonalne. Jeśli się nie włączy, może zostać skonfiskowany przed wejściem na pokład. Istnieją teraz obawy, że terroryści próbują przemycić na pokładzie materiały wybuchowe, których nie można wykryć w obecnych procesach.


3

Dla przypomnienia o przyszłych podróżach, oprócz problemu z akumulatorem w bagażu, możesz napotkać drugi problem:
urządzenia elektroniczne w twoim bagażu podręcznym muszą mieć możliwość włączenia do kontroli. Nie będą o to pytać za każdym razem, ale może się zdarzyć i zdarzyło mi się już kilka razy. Trudno będzie włączyć laptopa bez akumulatora i ładowarki / zasilacza. Poza tym, jeśli nie możesz włączyć laptopa i osobno przetransportować baterii, możesz być jeszcze bardziej podejrzany, być może stracisz lot lub połączenie lub będziesz musiał zostawić laptopa.
Najlepsze były dla nas podróże z wieloma dziećmi, plecaki i torby na kółkach, które można obsługiwać jedną ręką. Na odprawę umieść je w rękach dziecka, w przeciwnym razie osoba dorosła może z łatwością prowadzić / nosić od 3 do 5 z nich!


1

Od tego czasu badałem przepisy i wydaje się, że niektóre linie lotnicze / lotniska nie pozwalają ci pakować „zapasowych” baterii litowych do odprawionego bagażu. To nas zastanawia, co to właściwie jest definicja „zapasowego”, ponieważ tak naprawdę nie była to zapasowa bateria; tymczasowo odłączyliśmy go od laptopa na czas podróży.

„Zapasowa” bateria to taka, która nie jest zamontowana w urządzeniu. Na przykład mam dwa akumulatory do aparatu: jeśli jeden jest zamontowany w aparacie, drugi jest „akumulatorem zapasowym”; jeśli z jakiegoś powodu żaden z nich nie byłby w kamerze, oba byłyby „częściami zapasowymi”.

Jak wskazały inne odpowiedzi, przyczyną jest bezpieczeństwo przeciwpożarowe, z bocznym porządkiem nowych przepisów dotyczących udowodnienia, że ​​urządzenia elektroniczne faktycznie działają.


1

Z własnego doświadczenia tak. Kiedyś wyjeżdżałem na wycieczkę, otrzymałem nową baterię. Wymieniłem akumulator, ale stary utknął ze mną do końca podróży. Był tylko w moim plecaku, w pudełku i minął go bez komentarza na temat drogi tam i powrotu.


0

Wydaje się, że całkiem niedawno opracowano materiały wybuchowe, których nie można odróżnić od baterii na zdjęciu rentgenowskim. Z drugiej strony można je łatwo odróżnić od baterii, ponieważ laptop nie działa z jednym z nich w laptopie zamiast baterii. Dlatego przekonasz się, że możesz zostać poproszony o udowodnienie, że Twój laptop działa.

Z drugiej strony coś, co wygląda jak bateria laptopa, może z łatwością ukrywać materiały wybuchowe, więc nie jestem zaskoczony, że został skonfiskowany. Dwa miesiące, a może nawet miesiąc temu byłbyś w porządku. Zdecydowanie zalecam noszenie laptopa w bagażu podręcznym z naładowaną baterią w środku.


Nie, nawet dwa lata temu linie lotnicze wymagały, aby akumulatory były przewożone zamiast bagażu rejestrowanego.
David Richerby,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.