Trudno udowodnić, że jestem tą samą osobą, co widać na zdjęciu paszportowym wykonanym 9 lat temu


64

To jest trochę zabawne. W czerwcu zadałem pytanie - Wykorzystanie niewykorzystanej wizy Schengen do podróży do Szwajcarii . Na tej podstawie pojechałem do Norwegii i napotkałem inny problem. Trochę tła:

 1. Mam paszport indyjski wydany w 2005 r. I wygasający w maju 2015 r. Zdjęcie zrobione w 2005 r. Dla paszportu pokazuje moją chudą wersję.
 2. Obecnie przybrałem na wadze i dlatego obecne zdjęcie paszportowe ma znaczne różnice, głównie w tłuszczu, ale rysy twarzy są takie same.
 3. Mam ostatnie zdjęcie na moim zezwoleniu na pobyt w Wielkiej Brytanii wydanym w 2013 r., Które zwykle pomaga mi w paszporcie przy kontroli granicznej.
 4. Przez ostatnie trzy lata podróżowałem tam iz powrotem między Wielką Brytanią a Indiami z tą samą różnicą w wyglądzie - ale nigdy nie miałem żadnych problemów.

Oto, co wydarzyło się w Norwegii podczas kontroli granicznej:

 1. Przekazałem paszportowi ważną wizę Schengen (wielokrotny wjazd typu C, wygasającą w październiku 2014 r.) I moje zezwolenie na pobyt w Wielkiej Brytanii urzędnikowi imigracyjnemu, a on zadał mi kilka pytań na temat mojego celu podróży i innych podstawowych rzeczy.
 2. Potem przeszedł do różnicy w wyglądzie: mój obecny wygląd w porównaniu ze zdjęciem w paszporcie. Wtedy zaczęły się wątpliwości.
 3. Potem patrzył na mnie raz po raz - na boki, w górę, w dół - w porównaniu z moim brytyjskim zezwoleniem na pobyt, poprzednimi zdjęciami z wiz w paszporcie.
 4. Wezwał pozostałych dwóch oficerów, by spojrzeli na moją sytuację i wszyscy mieli takie same wątpliwości co do mojego wyglądu. Patrzą na ostatnie zezwolenie na pobyt w Wielkiej Brytanii, ale znów wracają do zdjęcia paszportowego i zastanawiają się, co ze mną zrobić.
 5. Próbowałem zbudować swoją walizkę, dostarczając inne dowody fotograficzne i bilet powrotny Karta PAN UK - India (ma moje stare zdjęcie z 2007 roku), moje indyjskie prawo jazdy (nowe zdjęcie, 2011), moja legitymacja pracodawcy ( nowe zdjęcie, 2010) - ale za każdym razem, gdy oglądali nowe dowody fotograficzne, trafiali do mojego starego zdjęcia w paszporcie.
 6. Ciągle rozmawiali między sobą w lokalnym języku (może norweskim), którego w ogóle nie rozumiałem. Trwało to około godziny, ale to jeszcze nie koniec.
 7. Urzędnicy imigracyjni nie byli niegrzeczni, ale bardzo zdumieni różnicą i szukali sposobu, aby odnieść mnie do starej fotografii w paszporcie.
 8. Na szczęście w tym czasie przybył kolejny międzynarodowy lot i wszyscy oficerowie musieli szybko podjąć decyzję, co ze mną zrobić.
  1. W końcu pozwolono mi wejść z ostrzeżeniem, aby jak najszybciej odnowić paszport, aby uniknąć dalszych problemów związanych z kontrolą granic w innych krajach w przyszłości.
 9. Miałem swoje dane biometryczne na moim zezwoleniu na pobyt w Wielkiej Brytanii, które zaoferowałem im do weryfikacji w stosunku do mojego, ale powiedzieli, że nie mają dostępu do informacji w Wielkiej Brytanii i że nie będzie działać w Norwegii.

W przyszłym tygodniu planuję więcej podróży do Europy, co nie daje mi wystarczająco dużo czasu na odnowienie paszportu. Może uda mi się przejść przez inne kontrole graniczne podobne do tego, co zrobiłem w Norwegii, ale martwię się, jeśli otrzymam surowego urzędnika kontroli granicznej - może mi odmówić wjazdu.

Czy jest jakiś inny sposób na udowodnienie, że jestem tą samą osobą, która została sfotografowana w paszporcie prawie dziewięć lat temu bez odnawiania paszportu?10
Jeśli zrobiono to dziewięć lat temu, to czy nie można go przedłużyć za rok? Czy odnowienie go ma wady?
corsiKa

1
Dziękuję wszystkim za wkład. Jestem w Londynie, a czas przetwarzania odnowienia paszportu jest ustalony na minimum 5-6 tygodni od daty złożenia wniosku. Rozumiem, że odnowienie paszportu to najlepsza opcja, ale pytanie dotyczy głównie mojej przyszłej podróży w przyszłym tygodniu. Czy jest jakaś inna opcja na pokrycie nadchodzącej podróży?
vicks1

7
@corsiKa: wadą jest to, że (zdaniem pytającego) trwa to zbyt długo. Pytający pyta o radę, co robić na wycieczce „w przyszłym tygodniu i to nie daje mi wystarczająco dużo czasu na odnowienie paszportu”. Jeśli Indie faktycznie zapewnią sposób na uzyskanie paszportu na czas, przypuszczalnie szczegóły byłyby mile widziane :-) Możliwe, że uda się też uzyskać jakieś awaryjne dokumenty podróży, po prostu nie wiem jak.
Steve Jessop

Odpowiedzi:


56

Powtórzmy:

 • Miałeś problem z obecnym paszportem
 • Ludzie nie akceptowali (lub przynajmniej łatwo) innych środków identyfikacji
 • Wygląda na to, że przy tej okazji zostałeś zwolniony, ponieważ ludzie mieli „lepsze rzeczy do zrobienia”.

Nawet jeśli według wszystkich przepisów twój obecny paszport (lub inne dostarczone dokumenty) powinien działać, wiesz już, że nie zrobiło to wielkiego wrażenia na urzędnikach imigracyjnych, z którymi miałeś do czynienia. I wydawali się być przyjacielscy. Wyobraź sobie, co się stanie, jeśli jeden z nich będzie miał zły dzień i czas na kontakt z tobą.

Czasami nawet gdy masz rację, przydatne może być usunięcie jak największej liczby przeszkód, więc:

Dopasuj zdjęcie paszportowe do swojego wyglądu fizycznego, w taki czy inny sposób.


5
IMO, to właściwie NAJLEPSZA odpowiedź ze wszystkich. Wystąpiły problemy, nie zakładaj, że będą wyjątkiem. Zbliża się wasz termin ważności paszportu; być proaktywnym. Jeśli podróżujesz bez czasu, potwierdź, że uprawiasz hazard. Bądź mentalnie (i potencjalnie fizycznie, tj. Pieniądze) przygotowany na odwrócenie się przez jakąś kontrolę dostępu. Wiedzieć co zrobić. Co ważniejsze, zdobądź nowy paszport z nowym zdjęciem.
CGCampbell

3
Nie ma przepisów mówiących, że możesz wjechać do Norwegii z paszportem, w którym zdjęcie jest tak stare, że nie można Cię rozpoznać, ani że możesz wjechać do Norwegii z brytyjskim zezwoleniem na pobyt lub indyjskim prawem jazdy. O jakich prawach mówisz?
Tor-Einar Jarnbjo

3
@ Tor-EinarJarnbjo: Zwróć uwagę na część „Nawet jeśli”. Nie odnoszę się do żadnych praw, stwierdzam, że w tym przypadku nie będzie miało znaczenia, czy istnieją prawa, które pozwalają ci to zrobić, biorąc pod uwagę, że niektórzy IO nie rozpoznali jego zdjęcia (co jest trudne i subiektywne. i nie sformalizowane w żadnym prawie). Nie odnoszę się również do zezwolenia na pobyt w Wielkiej Brytanii, mam na myśli hipotetyczne dokumenty, które mogą znajdować się w jakichkolwiek przepisach, o które wnioskuje OP, które raczej nie pomogą, biorąc pod uwagę, że IO nie rozpoznali jego paszportu we właściwy sposób, co jest wezwaniem na kłopoty (a może gdzieś jest nawet płyta)
PlasmaHH

2
@ Tor-EinarJarnbjo: Wydaje się, że zakładasz, że „dopasowywanie zdjęć” to precyzyjna rzecz określona przez prawo, a udzielenie wywiadu i prośba do przełożonego nie jest niczym wielkim i łatwym.
PlasmaHH

6
„Tak czy inaczej” - czy masz na myśli nowy paszport z aktualnym zdjęciem lub zapiąć pozostały tydzień, aby wyglądać jak stare zdjęcie?
Hagen von Eitzen,

31

Wiem, że twoje pytanie jest całkowicie oparte na europejskiej strefie Schengen i jej kontrolach; jednak przeczytałem odpowiedź na inne pytanie, które zawierało streszczenie FAQ na stronie internetowej Departamentu Stanu USA , którą również tu dodam.

Czy muszę zrobić nowe zdjęcie, jeśli niedawno farbowałem włosy na nowy kolor lub zapuściłem brodę?

Nowe zdjęcia są wymagane tylko wtedy, gdy Twój wygląd znacznie się zmienił w porównaniu z tym, co jest na zdjęciu. Zapuszczenie brody lub farbowanie włosów nie stanowiłoby znaczącej zmiany. Jeśli nadal można Cię zidentyfikować na podstawie zdjęcia w bieżącym paszporcie lub wniosku wizowym, nie musisz ubiegać się o nowy paszport ani przesyłać nowego zdjęcia do wniosku wizowego. Może być jednak konieczne ubieganie się o nowy paszport lub przesłanie nowego zdjęcia do wniosku wizowego, jeśli:

 • Przeszedł znaczną operację twarzy lub uraz
 • Dodano lub usunięto liczne / duże kolczyki lub tatuaże na twarzy
 • Przeszedł znaczną ilość utraty lub przyrostu masy ciała
 • Dokonano zmiany płci

Akceptacja twojego zdjęcia leży w gestii amerykańskiej agencji paszportowej, w której ubiegasz się o paszport lub ambasadę lub konsulat USA, w której ubiegasz się o wizę.

W przypadku Stanów Zjednoczonych zdecydowanie warto rozważyć wydanie nowego paszportu. Chociaż broda (lub jej brak) nie byłaby uważana za znaczącą zmianę, uważają oni, że „przeszła znaczną utratę lub przyrost masy ciała”.


2
To tak naprawdę nie odpowiada na pytanie, chyba że chcesz kontynuować i twierdzić, że nie ma innego dobrego sposobu na zrobienie tego.
David Richerby

Zgadzam się, że uzyskanie nowego paszportu brzmi zdecydowanie lepiej niż jakakolwiek inna opcja. (Cóż, oprócz utraty wagi, ale o wiele łatwiej to powiedzieć niż zrobić.)
David Richerby

Strona, do której prowadzi link, dotyczy w rzeczywistości wykorzystania starego zdjęcia do nowego wniosku paszportowego lub wizowego, przy czym wymóg, aby zdjęcie pasowało do obecnego wyglądu wnioskodawcy, może być znacznie bardziej rygorystyczny niż w przypadku osoby używającej starego paszportu lub wizy.
phoog

11

Ludzie zmieniają się w czasie, to fakt, że nikt nie może nic na to poradzić, chyba że naprawdę trzymasz się ścisłego stylu życia. Biorąc to pod uwagę, masz dwie opcje:

 1. Drogie szybkie rozwiązanie: odnów paszport, nawet jeśli nie wygasł. Jestem pewien, że widziałem formularze odnowienia paszportu z polem wyboru „z powodu zmiany wyglądu” lub coś w tym rodzaju. Po prostu zmień swój paszport, dodając nowe zdjęcie.
 2. Tania opcja długoterminowa: schudnij! więc będziesz wyglądać tak samo jak zdjęcie w paszporcie 10 lat temu!

27
Utrata wagi nie jest taka tania. :( - Z poważaniem, Grubi ludzie.
Ayesh K

3
Odnowienie paszportu jest w rzeczywistości bardzo tanią opcją, ponieważ i tak będziesz musiał go odnowić za rok. Po prostu podnosi koszt i jest mało prawdopodobne, że będziesz musiał odnowić więcej paszportów w ciągu swojego życia.
David Richerby

1
@DavidRicherby: Biorąc pod uwagę, że pytający wspomina, że ​​musi podróżować w przyszłym tygodniu , pilne zamówienie nowego paszportu (przynajmniej tutaj w USA) jest dość drogie.
Ellesedil

19
@AyeshK Odchudzanie jest tanie, jest po prostu trudne;) Szczerze mówiąc, szczupli ludzie.
Nean Der Thal

11
Nie ma gwarancji, że jego nowy, chudy wygląd będzie pasował do jego starego, chudego wyglądu.
emory

8

Prawdopodobnie napotykasz tu kilka aktów prawnych i przepisów, zarówno kraju wydającego, jak i kraju odwiedzającego, z których każdy zawiera niejasny i legalny opis tego, co robić, a czego nie robić.

Najbardziej odpowiednim tekstem prawnym jest w tym konkretnym przypadku prawdopodobnie norweskie rozporządzenie o cudzoziemcach (Utlendingsforskriften), które w § 4-12 stanowi, że przy wjeździe do strefy Schengen lub wyjeździe z niej każda osoba musi podlegać minimalnej kontroli w celu ustalenia tożsamości na podstawie pokazane dokumenty podróży:

Alle personer skal ved inn- og utreise gjennomgå en minimumskontroll for å fastslå identitet på grunnlag av fremvisning av reisedokumenter ...

Jest to krajowe wdrożenie kodeksu granicznego Schengen, który w art. 7 stanowi:

Wszystkie osoby przechodzą minimalną kontrolę w celu ustalenia tożsamości na podstawie przedstawienia lub przedstawienia dokumentów podróży.

Dla wszystkich praktycznych celów oznacza to, że musisz przedstawić ważny dokument podróży odpowiedni do ustalenia Twojej tożsamości. Jeśli Twój wygląd zmienił się tak bardzo, że trudno Cię rozpoznać na zdjęciu paszportowym, Twoim obowiązkiem jest uzyskanie nowego paszportu. Państwo może oczywiście przedstawić dodatkowe dokumenty jak pozwolenie na pobyt w Wielkiej Brytanii lub indyjskiego dowodu osobistego lub prawa jazdy, ale nawet jeśli są to dokumenty urzędowe, mają w Norwegii tego samego znaczenia prawnego jako klub golfowy karty członkowskiej.

Jeśli chodzi o paszporty wydane w Norwegii, władze norweskie mogą nawet przejąć twój paszport, jeśli zmienił się Twój wygląd, tak aby zdjęcie paszportowe już się nie zgadzało (Akt paszportowy, Passloven § 7e):

Passmyndigheten kan kreve passet innlevert dersom ... dets opplysninger ikke lenger svarer til innehaverens utseende.

Lub z grubsza przetłumaczone:

Organy paszportowe mogą zażądać zwrotu paszportu, jeśli ... jego zawartość nie jest już zgodna z wyglądem posiadacza.


5

Wydaje mi się, że zdarza się też coś przeciwnego (tzn. Ludzie przechodzą przez paszport innej osoby na podstawie niejasnego podobieństwa). Zdjęcia po prostu nie są zbyt wiarygodne. Trudno jest ocenić bez zobaczenia twojego zdjęcia, ale oczekiwałbym, że dzięki pełnej dokumentacji (zwłaszcza brytyjskiemu zezwoleniu na pobyt, nawet bez danych biometrycznych!) Większość funkcjonariuszy straży granicznej faktycznie ułatwi ci przejście.

To ci teraz nie pomoże, ale strefa Schengen zmierza w kierunku bazy danych wiz biometrycznych, która sprawiłaby, że zdjęcie byłoby mniej ważne (chociaż nawet to może nie być całkowicie bezpieczne dla wszystkich, o czym wiem).

Ale jeśli zdjęcie jest tak złe, że niezawodnie stwarza problemy, obawiam się, że nie ma innego rozwiązania niż odnowienie paszportu.


4

Odnów swój paszport jak najszybciej. Jest to tania opcja w porównaniu z odmową przyjęcia na pokład lotu lub wjazdu do kraju. Ponieważ wygasa za niecały rok, prawdopodobnie i tak będziesz chciał wkrótce odnowić konto, ponieważ niektóre kraje potrzebują 6 miesięcy ważności.

W międzyczasie zaleciłbym zabranie ze sobą kilku dokumentów tożsamości ze zdjęciem, pokazujących twój nowy wygląd i pasujących do danych paszportowych.


3

Jak już wspomniano w innych odpowiedziach: jak najszybciej uzyskaj nowy paszport z aktualnym zdjęciem.
Wszystko inne jest głupotą.

Zadzwoń do indyjskiej ambasady w Oslo. Możliwe, że mogą wydać paszport, więc nie musisz wracać do Indii po jeden.
Jeśli nie mogą tego zrobić, powinni być w stanie udzielić porady w sprawie najlepszej przyczyny działania.


2

To zależy od kraju, do którego przyjeżdżasz. Przed wygaśnięciem ostatniego paszportu dużo podróżowałem ze starym zdjęciem, które wyglądało zupełnie inaczej ode mnie. Południowokoreańscy (wiele zgłoszeń) i południowoafrykańscy urzędnicy nie rzucili oka. Hongkong sprawił mi trochę trudności, oprócz drobnej dodatkowej kontroli. Miałem trudności z Chinami i USA (posiadam paszport USA). Zarówno chińscy (trzy razy), jak i amerykańscy (raz) urzędnicy poświęcili dużo czasu na sprawdzenie paszportu i ostatecznie poprosili mnie o dodatkowe dokumenty tożsamości. Zarówno chińscy, jak i amerykańscy urzędnicy zaakceptowali moje amerykańskie prawo jazdy i przyjęli mnie. Czekałem, aż mój paszport prawie wygasł, zanim go odnowiłem.

Chodzi o to, że poziom trudności może się znacznie różnić w zależności od kraju, do którego próbujesz wjechać.


Ciekawe, chociaż nie pyta, jak trudne są kraje, zastanawia się, co zrobić, aby udowodnić, że jest tą samą osobą lub alternatywami ...
Mark Mayo

Jak wspomniałem, w moim przypadku wystarczyło prawo jazdy. Tak więc wyobrażam sobie, że odpowiedź na to pytanie zależy od kraju, chociaż, jak wskazały inne odpowiedzi, odnowienie paszportu byłoby najbezpieczniejszym kursem.
Scott Severance

1

Zdarzyło mi się to około godzinę temu na Arubie. Amerykańscy urzędnicy imigracyjni (na odległej placówce kontroli wstępnej na Arubie) powiedzieli mi, że mój paszport, prawo jazdy i legitymacja służbowa nie wyglądają jak ja. Każdy z nich był z różnych roczników, ale wszystkie miały od 8 do 12 lat. Wyglądam teraz inaczej (przeważnie cieńszy - ale tylko około 18 funtów), ale co za frustrujące doświadczenie. W pewnym momencie jest to po prostu wyrok sądu i nie ma wiele do powiedzenia poza tym, że „tak, to jestem ja”. W pewnym momencie staje się komiczny, ponieważ po pewnym momencie nie ma już nic więcej do powiedzenia.

Dla mnie myślę, że odpowiedzią będzie wcześniejsze odnowienie mojego prawa jazdy, co jest prostszym procesem niż sprawdzenie paszportu. W ten sposób będę miał przynajmniej jakiś solidny identyfikator dodatkowy do pokazania.


1

Nie mam pojęcia, czy to zadziała, ale możesz zebrać kilka zdjęć siebie, najlepiej portretowych, wykonanych około raz (lub dwa razy) w roku od 2005 do 2015.

Jeśli znacząca zmiana nastąpiła w ciągu jednego roku, musisz zebrać więcej zdjęć z tego okresu, np. Jedno zdjęcie na miesiąc.

Bonus : umieść je chronologicznie w książce i przeglądaj strony, aby pokazać stopniową zmianę wyglądu.


-2

Jak podkreślają inni autorzy, najlepiej jest jak najszybciej odnowić paszport. Możesz także rozważyć emigrację do Europy. Będziesz wtedy podlegał mniejszej kontroli paszportowej, więc jeśli będziesz w dalszym ciągu przybierać na wadze, nie będziesz już mieć tego problemu. Kiedy w ubiegłym roku poleciałem z Norwegii do Niemiec, uderzyło mnie, że nie pokazałem nikomu mojego paszportu podczas podróży. Odprawa była samoobsługowa, podczas kontroli bezpieczeństwa trzeba było tylko okazać kartę pokładową i nie było punktu kontroli paszportu, przez który musiałbym przejść, zarówno w Norwegii, jak i w Niemczech. Kiedy opuściłem lotnisko w Niemczech, pomyślałem, że gdybym został w Norwegii i pozwoliłby komuś innemu skorzystać z mojego biletu lotniczego, nikt by nic nie zauważył.


8
Jest to całkowicie zgodne z oczekiwaniami - zarówno Niemcy, jak i Norwegia są częścią strefy Schengen
Gagravarr

9
Emigracja do innego kraju, aby móc „przybierać na wadze” przy minimalnym kłopotaniu się kontrolą paszportową, wydaje mi się dziwną sugestią.
Martin Smith
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.