Jak mogę nie doznać porażenia prądem podczas obsługi laptopa na lotnisku?


31

Podróżowałem samolotem po raz pierwszy w życiu 3 miesiące temu. To były 4 podróże, co oznaczało 4 kontrole bagażu podręcznego.

Mam ogromny problem: poproszono mnie o wyjęcie laptopa i tabletu z torby i umieszczenie ich osobno na osobnej plastikowej tacy. Gdy przechodzą przez aparat rentgenowski, ja przechodzę przez wykrywacz metalu. Jednak, kiedy wracam i biorę laptopa, żyję, kurwa, ze mnie.

Zrobiłem to dwa razy (na 2 różnych lotniskach z bardzo różnymi urządzeniami bezpieczeństwa) i zdarzyło się to za każdym razem. Mój brat zrobił to raz i nie przydarzyło mu się to. Podobnie dla mojej matki. Dźwięk jest tak głośny, że ludzie patrzą na mnie. I to jest dla mnie tak bolesne, że mimowolnie skaczę do tyłu. Iskra jest wyraźnie widoczna, ale na mojej dłoni ani na farbie mojego laptopa nie ma śladów poparzenia ani nic podobnego. Mój laptop ma rozciągniętą aluminiową obudowę pomalowaną na czarno (a dokładniej Lenovo IdeaPad y510p).

Dotykanie tabletu po laptopie nie ma wpływu. Nigdy nie dotykałem go przed laptopem, ponieważ eksperymentowanie było wtedy ostatnią rzeczą, o której myślałem. Moim najlepszym pomysłem jest noszenie rękawiczek podczas obchodzenia się z laptopem, ale obawiam się dwóch rzeczy: 1. Będę wyglądać podejrzanie i będę marnować czas każdego na sprawdzanie, a co nie. 2. Jeśli nie rozładuję laptopa, rozładuje się na czymś innym, prawdopodobnie wyrządzając szkody lub, co gorsza, zepnie mnie później w bardziej nieodpowiednim momencie.

Dotknąłem więcej metalowych przedmiotów przed moim laptopem, takich jak krawędź nici, która porusza torby i pasek.

Czy możesz zasugerować rozwiązanie lub obejście tego problemu? Następnym razem, gdy podróżuję, będę musiał zabrać ze sobą 3 laptopy, z których 2 mają metalowe obudowy ...


9
Czy próbowałeś dotknąć metalowej ramy urządzenia rentgenowskiego? Po drugie, bardziej prawdopodobne wydaje się, że elektryczność statyczna opiera się na tobie, a nie na laptopie. Być może musisz zmienić to, co nosisz ...
Karlson,

Nie zrobiłem tego, a jeśli moja pamięć dobrze mi służy, w każdej sytuacji była poza zasięgiem. Jednak, jak wspomniałem w pytaniu, dotknąłem metalowej krawędzi nici, która wyprowadziła tace z aparatu rentgenowskiego, a także innych metalowych przedmiotów. Edycja : Rozważyłem to, ale nie rozumiem, dlaczego wyładowuje się na moim laptopie, który nie jest (elektrycznie) uziemiony. Edycja 2 : Fakt, że aluminium tworzy kondensator, sprawia, że ​​myślę, że laptop jest źródłem. Edycja 3 : Nie zrobiłem też niczego, czego nie zrobili inni, więc nie rozumiem, jak mogłem zgromadzić ładunek.
Vercas

1
To dotarło do gorących pytań w sieci? Niesamowite.
Vercas,

1
Do twojej wiadomości zastosowałem to. Na końcu zostawiłem laptopa na tacy, podczas gdy pasek poruszał się pod nim przez około 30 sekund (z powrotem zakładając pasek) i skorzystałem z sugestii Naftuli, aby zminimalizować ból. Następnym razem podniosłem laptopa i inne przedmioty, zanim dotarły do ​​końca pasa, i wcale mnie nie zszokowały. Chciałbym zaakceptować obie odpowiedzi.
Vercas

Odpowiedzi:


31

Wydaje się mało prawdopodobne, że jest to coś więcej niż normalne wyładowanie elektrostatyczne . Fakt, że wpływa to tylko na ciebie, może być związany z twoimi ubraniami lub butami (szczególnie jeśli są one wykonane z włókien syntetycznych). Zastanawiam się także, czy poruszający się przenośnik taśmowy mógłby działać jak generator Van de Graffa . Czy nie dostajesz takich wstrząsów w innych okolicznościach? (Mieszkam w półpustynnym regionie z zimnymi zimami i mam metalowy laptop i poliestrową sofę, więc każdego zimowego dnia dostaję wiele małych wstrząsów ...)

W każdym razie dobrą sztuczką jest dotknięcie laptopa kawałkiem metalu, takim jak klucz, moneta lub spinacz do papieru. Trzymasz mocno jeden koniec klucza i dotykasz laptopa drugim, więc iskra jest z dala od palca i nie boli. (Nadal możesz poczuć lekkie mrowienie między palcami a kluczem.) Niestety, ponieważ musisz przejść przez wykrywacz metalu, może nie być tak łatwo mieć przy sobie kawałek metalu, ale coś w rodzaju spinacza do papieru może być wystarczająco mały, aby go nie uruchomić.


1
Niech mnie diabli. System może rzeczywiście zachowywać się jak generator Van de Graaffa, gdy wątek się porusza, ale mój laptop nie. Podczas gdy wyjmuję pasek, płaszcz itp. Taca zawierająca laptopa jest zwykle za inną tacą lub nawet na końcu, a nić czasami się pod nią przesuwa. To tłumaczy także niezwykle bolesne wstrząsy. Ponieważ wydaje się to dobrym wyjaśnieniem, a proponowane rozwiązanie (zwiększenie powierzchni kontaktu) jest genialne, przyjmuję tę odpowiedź. Bardzo ci za to dziękuję.
Vercas

1
Uwaga: spinacz będzie wyruszył wykrywacza metalu. Widziałem, jak na przykład wybuchają na metalowych elementach opasek na głowę.
Nathan C

7
Jeśli umieścisz coś metalowego, na przykład klucze, w misce, aby przejść przez skaner rentgenowski przed laptopem, będzie można go później użyć jako urządzenia wyładowania statycznego.
KutuluMike,

2
@NathanC Przeszukałem wykrywacze metalu, nosząc pasek, zegarek (cały metal) i naszyjnik ... Wszystko naraz i osobno (niektórzy agenci są bardziej surowi / spostrzegawczy) Nigdy nie uruchamiaj wykrywacza metalu. Jakoś wątpić, że spinacz uruchomi wykrywacz metalu, jeśli to wszystko nie nastąpi.
Dok.

2
@Doc: Detektory metali mogą być dość losowe. Haczyki na sznurowadła otworzyły bramę wykrywacza metalu w Charles de Gaulle, dostałem różdżkę, kazałem zdjąć buty i minąłem dokładnie ten sam wykrywacz, ale później uświadomiłem sobie, że w kieszeni mam także stalowy grzebień o grubości 10 cm + najwyraźniej nie zareagował.
Ilmari Karonen,

17

Chociaż z pewnością nie jest tak dobra, jak odpowiedź Nate'a Eldrege'a , mam dość proste rozwiązanie radzenia sobie z wstrząsami.

Ilekroć stwierdzę, że coś jest źródłem wyładowania elektrostatycznego, zawsze wkładam rękę w pięść i rozładowuję dnem pięści (tj. Przeciwną stroną, na której znajduje się twój kciuk). Wciśnij kciuk w zamkniętą pięść pod palcami. Obszar ten z pewnością nie jest tak wrażliwy jak wyciągnięty palec i znacznie zmniejszy ból / dyskomfort wydzielania.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Znów wsunięcie kciuka i zaciśnięcie pięści, jak odkryłem, zmniejsza nasilenie szoku.

Przetestuj to na elementach o niskim poziomie wstrząsu (np. Metalowych drzwiach itp.), Aby się o tym przekonać.


2
Tył płaskiej dłoni również nie jest bardzo wrażliwy i ma dużą powierzchnię do rozłożenia wstrząsu.
David Richerby,

@DavidRicherby Może jednak mieć włosy, tak jak w moim przypadku. Muszę to przetestować.
Vercas,

Przekonałem się, że pierwsze dotknięcie paznokciem jest również bardzo skuteczne.
Dan Sheppard

9

Miałem ten problem w niektórych punktach kontroli bezpieczeństwa, a nie w innych.

Różnica polega na moich obserwacjach na przenośnikach taśmowych. Nigdy nie zdarzyło mi się to w punkcie kontrolnym, w którym rolki pod pasem są metalowe. Jeśli rolki pod pasem są plastikowe (myślę, że to Delrin lub nylon), zdarza się to bardzo często. Ładunek jest budowany przez pas kontra rolki kontra pojemnik z tworzywa sztucznego. Dużo poślizgnięć i poślizgów między wszystkimi trzema. (Dziesiątki lat temu miałem zabawkowy generator VdG, który działał prawie tak samo.)

Najlepszym sposobem na rozładowanie jest POWOLI, poprzez rezystor około 1 megahm. (Mówiąc „powoli”, mówimy o kilku milisekundach).

Kiedy zabierasz swoje rzeczy, zabierz rezystor z miejsca, w którym trzymasz go w torbie na laptopa. Przytrzymaj jeden z przewodów rezystora w palcach i dotknij drugiego ołowiu do metalowej obudowy laptopa. Gotowy.

Jak zauważyli inni, użycie monety lub spinacza do papieru również uratuje cię od bólu. Ból spowodowany wyładowaniami elektrostatycznymi, tak jak ten, w rzeczywistości nie pochodzi od prądu elektrycznego bezpośrednio wpływającego na nerwy, ale od nagrzewania w punkcie, w którym łuk uderza w skórę. Dzięki usunięciu łuku metalowego ze skóry unikniesz tego.

JEDNAK.

Powodem, dla którego sugeruję, że rezystor jest taki, że nawet jeśli go nie czujesz, nagłe wyładowanie statyczne jest złe, złe, złe dla mikroelektroniki. Laptopy są dość dobrze chronione (każdy zmontowany produkt jest w dzisiejszych czasach ... lub powinien być), ale odrobina dodatkowej ostrożności nie zaszkodzi. Rozładowując przez rezystor 1 megapikselowy, powoli rozładowujesz ładunek.

(Antystatyczne pasy na nadgarstki, które noszą osoby pracujące przy elektronice, również wykorzystują rezystor 1 megapikselowy).

Rozładowanie za pomocą monety, która może zwiększyć oporność o połowę, nie spowoduje, że rozładowanie będzie znacznie wolniejsze.

Rezystor 1 megohm o mocy znamionowej 1/2 lub 1/4 wata będzie kosztował bardzo niewiele, w zależności od tego, gdzie go kupisz i ile kupisz jednocześnie. Możesz zdobyć ich sto w serwisie eBay za mniej niż 10 dolców. Możesz je uzyskać od dowolnego dystrybutora elektroniki w Internecie (Mouser, Digikey, Newark, Allied itp.) Za 20 centów lub mniej w ilości 1, ale opłata za wysyłkę może być absurdalna. Jeśli w pobliżu znajduje się sklep detaliczny, który sprzedaje części elektroniczne, które są prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem, nawet jeśli będą pobierać więcej za tę część, nie zapłacisz za wysyłkę. Zrobi to numer katalogowy Radio Shack 2711356 (ale będziesz musiał kupić pięć z nich za 1,50 USD za paczkę).

Moc znamionowa rezystora nie będzie miała znaczenia - ocena 1/4 wata lub 1/8 wata jest dobra, podobnie jak typowa ocena tolerancji 5% lub 10%. Heck, mówiąc o tolerancji, nawet wartość oporu nie jest strasznie krytyczna - wszystko od około 500K do 5 Megohm jest dobre. Chcesz części „prowadzącej osiowo”, a nie innego typu.

Lub, jeśli znasz maniaka elektroniki, zapytaj go - prawdopodobnie ma kilka (lub wielu) i da ci tylko jednego.


1
Mam ten sam problem. Na mojej podłodze w biurze jest dywan, a soboty są w każdy dzień ubierania się, więc noszę proste kapcie. Wszystkie drzwi są drewniane z metalowymi uchwytami. Za każdym razem, gdy dotykam drzwi po krótkim spacerze, doznałem naprawdę bolesnego szoku. Teraz to, co robię, to najpierw dotknij rączki kostką, aby ją rozładować, wcale nie jest bolesna, a potem nie będzie szoku.
DavChana,

@Davinder Jak wspomniałem powyżej, zmniejszenie bólu nie oznacza, że ​​rozładowanie trwa dłużej. Nie przeszkadza ci to w porównaniu do dywanu biurowego (rozładowanie nie zaszkodzi, czy to boli, czy nie), ale aby chronić elektronikę, musisz zwolnić rozładowanie. Dlatego polecam rezystor.
Jamie Hanrahan,

2

Nie noś wełnianych skarpet.

Możliwe, że skarpetki ładują się na dywan (może być konieczne zdjęcie butów), co powoduje gromadzenie się ładunków elektrostatycznych (a następnie rozładowanie).

Spróbuj założyć buty i dotknij metalowego przedmiotu (np. Biurka) przed dotknięciem laptopa.

Możesz także spróbować spryskać odzież antystatyczną - nie rozpylaj jej na laptopie .


Tyle, że rozładowanie na jakimkolwiek innym metalowym obiekcie nie powoduje wstrząsu statycznego.
Jamie Hanrahan,

1

Trzymaj laptop z ubraniem, najlepiej naturalnym, a nie syntetycznym, i dotknij gołą maszynę dowolnym statycznym metalowym przedmiotem na lotnisku. Spowoduje to rozładowanie ładunków elektrostatycznych

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.