Jaki jest cel odprawy przed lotem?


53

Kilka lat temu, aby dokonać odprawy, pojechaliśmy na lotnisko i zrobiliśmy to bezpośrednio przy kasie.

Zawsze myślałem, że funkcją odprawy dla linii lotniczej będzie powiedzenie tej firmie: „Jestem tutaj na lotnisku i zamierzam latać”. Może to być przydatne, aby wiedzieć, że naprawdę zamierzasz podróżować, wziąć kilka dodatkowych zweryfikowanych informacji o tobie, przygotować samolot (np .: paliwo / na pasażera) i być może dla bezpieczeństwa wiedzieć, że jesteś w obwód lotniska.

Obecnie możemy dokonać odprawy online do jednego miesiąca przed podróżą, w zależności od linii lotniczych. Długo przed podróżą. To trochę opróżnia wszystkie moje założenia.

Do czego służy odprawa i co mówi linii lotniczej? Dlaczego ta procedura jest konieczna? Nie można tego uniknąć? Jeśli chodzi tylko o zbieranie dodatkowych informacji, czy nie mógłbyś tego wypełnić przy zakupie biletu online? Jeśli ma to wygenerować bilet do drukowania w domu, czy nie można tego zrobić również podczas płacenia za bilet? Dlaczego nie zrobić tego wszystkiego w jednym kroku?


8
Nie wiem, gdzie można się zameldować za miesiąc. 24 godziny są normalne.
Kate Gregory

3
@KateGregory on-line? możesz ... Podam jako przykład Ryanair ryanair.com/en/terms-and-conditions/article6 . Na lotnisku możesz udać się bezpośrednio do ochrony, gdzie wielokrotnie patrzą na bilet, aby Cię wpuścić (oprócz regularnej kontroli bezpieczeństwa fizycznego).
nsn

1
@KateGregory Tak jest w przypadku tanich europejskich linii lotniczych.
Zrelaksowany

2
@nsn Tak, ale nie 30 dni wcześniej, AFAIK, co było punktem Kate.
Zrelaksowany

2
@nsn Ale w przypadku starszych linii lotniczych nie jest to możliwe z 30-dniowym wyprzedzeniem, tylko 24 lub 30 godzin . A potem jest to wygoda dla niektórych (lub nawet większości) pasażerów, ale nadal istnieje potrzeba odprawy, aby zająć się innymi sprawami.
Zrelaksowany

Odpowiedzi:


26

W ten sposób linia lotnicza otrzymuje wynagrodzenie za lot.

Przy odprawie linia lotnicza otrzymuje odpowiedni kupon (bilety lotnicze) z biletu lub biletu elektronicznego. Kupon, zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej, jest potrzebny, aby obsługująca linia lotnicza mogła odzyskać wartość lotu od pierwotnego biura podróży lub linii lotniczej, która wystawiła bilet i która przede wszystkim otrzymała pieniądze od nabywcy. Kupon (i pieniądze) nie jest przekazywany wcześniej, ponieważ po wydaniu go z rąk agenta lub pierwotnego emitenta, związany z nim lot nie może zostać anulowany ani zmieniony, dopóki kupon (lub pieniądze) nie zostanie z powrotem przekazany pierwotnemu emitentowi. Każdy musi przestrzegać tych samych zasad, aby zapewnić interoperacyjność między liniami lotniczymi a biurami podróży na całym świecie.

Jednak niektóre tanie linie lotnicze, takie jak EasyJet i Ryanair, nie uczestniczą w „normalnym” sposobie rozliczania biletów, po prostu zbierają wszystkie pieniądze w momencie dokonywania rezerwacji. Biura podróży, które chcą sprzedać swoje loty, muszą zorganizować korzystanie ze swoich specjalnych i zastrzeżonych systemów. Te linie lotnicze mogą zorganizować odprawę, jednak najbardziej im odpowiada. Nadal interesuje ich wiedza o tym, ile osób może się pojawić, zbieranie informacji o paszporcie lub imigracji w razie potrzeby oraz szacowanie masy bagażu na lot. Ale nie muszą przestrzegać zasad dotyczących terminów.


Dłuższe wyjaśnienie.

Prawdopodobnie zauważyłeś, że często kupujesz swój lot od innej firmy niż sama linia lotnicza. Może kupujesz bilet w biurze podróży. A może nawet inna linia lotnicza. Często wiele linii lotniczych bierze udział w skomplikowanym planie podróży, takim jak bilet dookoła świata.

Na świecie jest wiele milionów biur podróży i setki linii lotniczych. Ale nie są niezależni. Linie lotnicze często muszą współpracować, nie tylko w zakresie kodów, ale także w celu przekazywania danych między liniami, a biura podróży w dowolnym miejscu mogą sprzedawać podróż dowolnej linii lotniczej. Dlatego potrzebujemy jednego, uniwersalnego systemu do przesyłania pieniędzy między liniami lotniczymi. Nie jest dobrze nadrabiać każdą transakcję (chyba że jesteś tanim przewoźnikiem, który sam sprzedaje bilety tylko na własne loty).

Więc w jaki sposób sprzedawca biletów, który zbiera twoje pieniądze, dystrybuuje je do działających przewoźników, a co ważniejsze (biorąc pod uwagę, że mówimy o miliardach dolarów przemieszczających się po całym świecie), jaka jest ścieżka audytu tego procesu? Jak uczciwie śledzić zmiany kursów walut?

Kiedy kupujesz lot lub podróż, faktycznie kupujesz bilet. Kiedyś był to bilet papierowy, ale teraz jest elektroniczny. Ale faktyczny proces jest taki sam jak poprzednio, to tylko elektroniczna implementacja artykułu. Bilet stanowi dowód dla linii lotniczej, że zapłaciłeś organizacji, której ufa za lot. Linia lotnicza będzie dystrybuować swój unikalny papier biletowy tylko do biur podróży, którym ufa. Dzięki biletom elektronicznym tylko zaufane biura podróży będą miały dostęp do swojego serwera biletów elektronicznych. Linia lotnicza może również ufać papierom biletowym innych linii lotniczych w drodze formalnej procedury zwanej umową między liniami.

Bilet ma również przypisany do każdego lotu „kupon lotniczy” o określonej wartości pieniężnej. Wartość ta zależy od taryfy odpowiedniej dla podróży.

Podczas odprawy w dawnych czasach okazałeś swój bilet linii lotniczej. Linia lotnicza oderwała („przypięła”) kupon lotniczy od biletu i zachowała kupon lotniczy. W zamian dostałeś kartę pokładową. Pod koniec miesiąca linia lotnicza zebrała wszystkie papierowe kupony lotnicze i zorientowała się, kto wydał każdy kupon na podstawie ich numerów seryjnych. Przedstawił kupony z powrotem ich pierwotnym emitentom i w zamian otrzymuje wartość finansową tych kuponów. Ponieważ zdarza się to tylko raz w miesiącu, w każdej transakcji biletowej jest o wiele łatwiej niż pieniądze.

System jest teraz dokładnie taki sam, z tym wyjątkiem, że bilety i kupony są instrumentami elektronicznymi, które są przekazywane w tle podczas odprawy.

Ponadto Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego publikuje miesięczny kurs wymiany dla wszystkich walut w oparciu o średnią z ostatniego miesiąca, aby zapewnić, że zmiany walut nie wpływają w nieuczciwy sposób na poszczególnych przewoźników. Jeśli ktoś ma jakiekolwiek pytania dotyczące fałszywego biletu lub domyślnej płatności, istnieje wyraźny ślad do naśladowania.

Ale dlaczego biuro podróży nie wysyła pieniędzy od razu i daje ci pokwitowanie? Jeśli chcesz zmienić lub anulować swój plan podróży, biuro podróży będzie musiało odebrać wszystkie pieniądze z powrotem i wysłać je ponownie. W przypadku biletów papierowych wprowadzanie zmian może zająć tygodnie. Ponadto w niektórych okolicznościach konieczne jest wystawienie biletu na podróż odbywającą się szybciej niż pieniądze mogą być przenoszone między kontami. Dotyczy to w szczególności przepływu kapitału między niektórymi krajami, takimi jak Syria lub Iran, gdzie kontrola kapitału może opóźnić rozliczenie takiej rachunkowości. Rozsądne jest załatwienie wszystkiego po podróży za pomocą systemu kuponów lotniczych.

Potrzebujemy więc uniwersalnie uzgodnionego systemu oddzielania i przekazywania kuponów lotniczych przewoźnikowi obsługującemu. W przypadku biletów wymienialnych lub podlegających odwołaniu potrzebujemy sposobu, aby pasażer powiedział: „Zdecydowanie chcę dzisiaj wymienić kupon na lot”. Uzgodniony czas jest nie wcześniejszy niż 24 godziny przed wylotem pierwszego lotu na bilecie.

Chociaż przewoźnik lotniczy chce wiedzieć o końcowych ładunkach i ciężarze bagażu, prawdziwym powodem odprawy jest ułatwienie odbioru kuponu.

Jednak nie wszystkie linie lotnicze są częścią tego systemu. Niektóre tanie linie lotnicze nie dbają o przewagę interoperacyjną oferowaną przez ten system. Uważają, że jest to zbyt drogie do uruchomienia. Mają więc swój własny sposób zarządzania sprzedażą biletów i zarządzania finansami. Każde biuro podróży musi zarejestrować się w swoim zastrzeżonym systemie i natychmiast dokonać płatności. Takie linie lotnicze dokonają odprawy zgodnie z własnymi wymaganiami.


11
Czy sugerujesz, że jeśli kupię bezzwrotny bilet (w taryfie bezzwrotnej linii lotniczej) od biura podróży, a następnie nie będę mógł podróżować, więc nigdy nie odprawię się na lot, linia lotnicza nie będzie mogła pieniądze, które zapłaciłem, więc dla biura podróży wszystko jest gratką?
Henning Makholm

1
@HenningMakholm. To, co tu opisałem, to jedna część tego procesu, zwana rachunkowością opartą na kuponach. Większość większych linii lotniczych stosuje teraz również proces oparty na sprzedaży, w którym każdy agent przesyła raport sprzedaży do linii lotniczej, gdy wystawia bilet zawierający jedną z taryf linii lotniczych. W ten sposób można również uwzględnić nieprawidłowe kupony i taryfy, których wartość jest rozłożona na kilka kuponów. Występują jednak problemy, gdy kupon lotniczy jest przedstawiany do transportu przed dostarczeniem raportu sprzedaży. Mogę napisać dłuższą odpowiedź, jeśli chcesz, ale zacznie wyglądać jak samouczek.
Calchas,

@ Calchas, ale fakt, że kupisz bilet i zrobisz odprawę w jednym kroku (jeśli zostaną spełnione określone warunki) nie unieważni metody kuponu ?! Może być nawet przezroczysty dla użytkownika. Czy coś brakuje? Jest to szczególnie prawdziwe, gdy wiesz, że niektóre firmy zezwalają na zameldowanie z 30-dniowym wyprzedzeniem.
nsn,

@nsn Co się stanie, jeśli nie pokażę się na karcie Flex: jaki jest mój dowód, że nigdy nie wykorzystałem wartości finansowej kuponu? Co jeśli pojawię się przy wejściu na pokład, ale moja TA jeszcze nie wydała biletu: Mam tylko rezerwację na lot bez biletu: Czy naprawdę dobrym pomysłem jest poradzenie sobie z tym przy bramie zamiast procedury odprawy ? Oczywiście możemy wymyślić alternatywne sposoby, aby każdy mógł zdobyć pieniądze. I rzeczywiście niektóre linie lotnicze mają, szczególnie te, które nie muszą współpracować z innymi liniami lotniczymi. Ale ten system działa wystarczająco dobrze dla wszystkich przypadków krawędzi, które mogą się pojawić.
Calchas,

1
@nsn W moim rozumieniu z punktu widzenia księgowości nic nie stoi na przeszkodzie, aby linie lotnicze spoza IATA całkowicie zrezygnowały z odprawy. Może chcą drugiej szansy na wyższą cenę miejsc lub dodatkowy bagaż. Lub zbierz API.
Calchas,

17

Początkowo odprawa wskazała (jak mówisz), że pasażer był na lotnisku (być może innym lotnisku w przypadku lotów łączonych) i dała linii lotniczej lepsze wyczucie, kto będzie latał. W dzisiejszych czasach większość procesów linii lotniczych odbywa się podczas ostatecznych procesów poprzedzających odlot przy bramce, więc pojęcie odprawy równoważnej byciu na lotnisku straciło swoją przydatność. Odprawa jest jednak nadal ważnym krokiem ze względu na umowę przewozu. Dwa przypadki, aby to zilustrować:

  • Niektóre linie lotnicze (szczególnie spoza USA) całkowicie unieważnią twój bilet (co oznacza, że ​​straci całą wartość), jeśli spóźnisz się na lot po odprawie. (Większość amerykańskich linii lotniczych tego nie robi).

  • Linie lotnicze nie zezwalają na odprawę, chyba że są wystarczająco pewni, że dostaną się do samolotu. Gdy przelot jest przepełniony, niektórzy pasażerowie posiadający potwierdzoną rezerwację nie zostaną odprawieni ani nie otrzymają karty pokładowej. Zamiast karty pokładowej otrzymają dokument, który pozwoli im przejść przez zabezpieczenia i zbliżyć się do bramki. Dokument może wyglądać jak karta pokładowa, ale nie będzie miał przypisanego miejsca. Oznacza to, że pomimo posiadania potwierdzonej rezerwacji, pasażer naprawdę pozostaje w gotowości i musi zostać potwierdzony przez agenta przed lotem przed dopuszczeniem na pokład.

Pamiętaj, że systemy linii lotniczych pozwalają agentom zobaczyć, gdzie znajduje się pasażer (lub przynajmniej ostatnia znana lokalizacja), więc mają pomysł, czy ktoś przyleciał lotem łączącym i może być w tranzycie w kierunku bramki lub znajduje się w poczekalni na lotnisku, itd. Tak wiele starych celów sprawdzania jest realizowanych przez bardziej funkcjonalne systemy wewnętrzne.


3
poczekaj, czy mówisz, że linie lotnicze mogą przelicytować samolot i nie pozwolić ci na to, nawet jeśli zapłaciłeś za bilet?
Gregory Magarshak

6
Absolutnie. Nazywa się to Involuntently Denied Boarding, a otrzymasz rekompensatę. Jeśli jest więcej osób niż miejsc siedzących lub z innych powodów, linia lotnicza najpierw poszukuje wolontariuszy, którzy są gotowi polecieć później, a następnie zaczyna identyfikować osoby zaczynające od najtańszych biletów. Ale spróbują ominąć IDB niemal za wszelką cenę: Byłem kiedyś w Austin, gdy zakończyła się wielka, wielodniowa impreza sportowa, a także ogromna konferencja, a lotnisko było całkowitym pokazem gongów, United dało mi 400 dolarów za to, że nie latałem, ale Delta dawała 1200 $ dla wolontariuszy, którzy rezygnują ze swoich miejsc w Nowym Jorku !!
chx

Naprawdę, nawet w przecenie, nadal możesz się zameldować. Chcą cię przy bramie. Personel IDB jest obsługiwany przez personel bramy, a czas odprawy jest często decydującym czynnikiem, który decyduje o tym, kto otrzymuje IDB.
Johns-305

Zależy od tego, jak określisz odprawę. Wiele linii lotniczych da Ci „priorytetową kartę weryfikacyjną” zamiast karty pokładowej, gdy spróbujesz odprawić się za przelot, który jest wyprzedany, a ty jesteś zbyt nisko na liście, aby zapewnić sobie miejsce. Naprawdę nie jesteś odprawiony, ponieważ nie jesteś potwierdzony w locie, ale jesteś na liście rezerwowej, więc bramkarz oczyści cię, jeśli będzie miejsce i da ci kartę pokładową w tym czasie.
jetset

8

Myślę, że twoje założenia są nadal aktualne. Potrzebujesz punktu, kiedy decydujesz, kto może polecieć, przygotować samolot itp. Tanie linie lotnicze mogą pozwolić pasażerom na odprawę z dużym wyprzedzeniem, ponieważ wiedzą, że biorąc pod uwagę strukturę taryf, prawie wszyscy pokażą w górę. Poza tym mają bardzo krótkie czasy zawracania, więc nie potrzebują i nie mogą przygotować samolotu z godzinnym lub dłuższym wyprzedzeniem.

Pamiętaj, że easyjet prawie robi to, co sugerujesz: jeśli zarezerwujesz mniej niż X dni przed lotem, natychmiast otrzymasz kartę pokładową bez wyraźnej opcji odroczenia odprawy. Starsze linie lotnicze mają do czynienia z wieloma kwestiami (nie pojawienie się, elastyczne taryfy umożliwiające pasażerom zmianę planów w krótkim czasie, połączenia, przepełnienie rezerwacji, aktualizacje itp.), Które znacznie utrudniłyby wdrożenie takiego rozwiązania.


3
Nie rozumiem, dlaczego bardziej prawdopodobne jest pojawienie się pasażera tanich linii lotniczych. Myślałem, że jest zupełnie odwrotnie, biorąc pod uwagę niski koszt biletów. Chcesz się tym zająć? Dziękuję Ci.
Geeo

3
@Geeo Zawsze słyszałem, że LCC ma niższe wskaźniki nie pojawienia się. Nie mam na to żadnych solidnych dowodów, ale widzę tę dyskusję . Potencjalne przyczyny wyższych stawek za nie pojawienie się u dotychczasowych przewoźników to elastyczna taryfa, która umożliwia zmianę rezerwacji lub anulowanie (niektórych) biletów oraz liczba osób podróżujących służbowo, które w ogóle nie płacą za bilety.
Zrelaksowany

3
@Geeo tanie linie lotnicze zazwyczaj mają bardzo wysokie opłaty za zmianę lub nie zezwalają na zmiany. Starsze linie lotnicze zapewniają podróżującym w interesach osoby, które mogą zmieniać plany wielokrotnie w ciągu 30 dni przed lotem. Zazwyczaj klienci tanich linii lotniczych rezerwują czas wolny od pracy, kupują lot i od tego momentu nic nie zmieniają. Zazwyczaj klienci starszych linii lotniczych są mniej przewidywalni; dlatego wybrali starszą linię lotniczą zamiast taniej.
Kate Gregory

1
@KateGregory Starsze linie lotnicze zwykle również pobierają opłaty za zmianę, chyba że kupisz elastyczny bilet kosztujący co najmniej 50% więcej niż zwykła taryfa ekonomiczna. Na przykład, pierwszą rzeczą, którą wypróbowałem: LHR-BOS na Delta, elastyczny bilet ekonomiczny kosztuje prawie 1500 £; standardowa ekonomia wyniosła 920 GBP, z, o ile widzę, opłatą w wysokości 200-400 USD za wprowadzenie zmian.
David Richerby

4
@DavidRicherby tak, elastyczne bilety kupują ludzie, którzy oczekują wielu zmian w czasie poprzedzającym lot. Tacy ludzie istnieją, chociaż ja nie jestem jednym z nich. LCC mają wyższe opłaty za zmianę. Jak 100% - kup nowy lot - w najbardziej ekstremalnych warunkach.
Kate Gregory

7

Masz rację, to bezużyteczny dodatkowy krok w epoce biletów elektronicznych i kart pokładowych. Dlatego niektóre linie lotnicze (np. Air France) oferują teraz automatyczną odprawę :

Automatyczna odprawa jest przydatną usługą, która pomaga zaoszczędzić czas: automatycznie otrzymujesz kartę pokładową na 30 godzin przed odlotem. Nie musisz się zameldować!

Aby skorzystać z tej usługi, po prostu zarezerwuj lot na www.airfrance.com. Usługa jest obecnie dostępna dla większości naszych lotów zarówno w przypadku wylotu, jak i powrotu.

Jestem pewien, że w przyszłości „zameldowanie” stanie się nieaktualne, podobnie jak „palenie jest zabronione” jest teraz domyślnym, a nie wyjątkiem podczas lotu.


To najlepsza odpowiedź. Krok nie jest tak naprawdę bezużyteczny, ale wydawanie kart pokładowych prawdopodobnie stanie się bardziej automatyczne w przyszłości.
Johns-305

3

Odprawa musi się odbyć, zanim linia lotnicza będzie w stanie przygotować samolot. (Przykład: ten samolot ma dwa zepsute miejsca. Czy możemy go wykorzystać do lotu 123 zgodnie z planem? Zależy, ile osób ma bilety, a tym bardziej, ile z nich faktycznie poleci.) Różne linie lotnicze mają różne ograniczenia, zazwyczaj jest to 1 lub 2 godziny przed lotem. Jeśli do tego czasu nie zostaniesz odprawiony, nie będziesz mógł polecieć, nawet jeśli zdołasz dotrzeć do bramy przed jej opuszczeniem. Cel odprawy nie zmienił się od dziesięcioleci - muszą wiedzieć, czy pozostawić stojących, dowiedzieć się, czy cały bagaż został załadowany, aby załadować ilość jedzenia i pić, które może spożyć wiele osób itp.

Umożliwienie odprawy na kilka tygodni przed lotem nie neguje tych korzyści, chyba że odprawa nic nie znaczy. Jeśli odprawię się, ale nigdy nie przyjadę na lotnisko, popsuję cały plan. Większość linii lotniczych zezwala teraz na odprawę online przed przyjazdem na lotnisko. 24 godziny są normalne. Nadal mogę nie dostać się na lotnisko. Potrzebują więc sposobu na anulowanie zameldowania i prawdopodobnie potrzebują danych historycznych na temat tego, jaka część osób zamelduje się, ale nie pokazuje się.

Wiele osób stresuje się, a nawet ustawia budziki, aby mogły odprawić się dokładnie 24 godziny wcześniej. Widać, że pozwolenie na zrobienie tego z 30-dniowym wyprzedzeniem może być zaletą dla tych klientów. Im bardziej twarde są plany klientów, tym mniejszym problemem jest dla linii lotniczych, aby na to pozwolić. Co więcej, może nawet zrównoważyć obciążenie serwera lub sprawić, że będzie mniej krytyczny, jeśli serwer przestanie działać, ponieważ większość ludzi już się zameldowała. Linie lotnicze z dużą liczbą klientów, którzy zmieniają swoje plany, nie zobaczą żadnej wartości, wiedząc o Twojej opinii, 30 dni przed lotem, niezależnie od tego, czy lecisz, czy nie, więc odprawa rozpoczyna się znacznie bliżej lotu. Ci, którzy otwierają go tak wcześnie, musieli się dowiedzieć, że dla ich klientów ta opinia zawiera przydatne dane.


Dobra odpowiedź, ale znacznie wygodniej byłoby kupić lot i jednocześnie dokonać odprawy. Dlaczego granica 30 dni? Jest już długi, ale dlaczego nie 60, 120 ...
nsn

1
@nsn Im bardziej z wyprzedzeniem się odprawisz, tym większe prawdopodobieństwo, że Twoje zameldowanie nie będzie odzwierciedlało Twoich zamiarów w danym dniu. Jeśli odprawiłeś się z 90-dniowym wyprzedzeniem, możesz sobie zapomnieć, że to zrobiłeś, a tym samym zapomnieć o rezygnacji. Muszą wybrać zakres czasu, który jest wystarczająco blisko lotu, aby skończył się wystarczająco blisko rzeczywistości. Jestem zadowolony z 24 godzin i nie chciałbym więcej niż 48. Dodatkowa korzyść 60 lub 120 dni jest prawdopodobnie zerowa, przy koszcie mniej dokładnych informacji, potrzebującym więcej miejsca na serwerze, przetwarzaniu większej liczby żądań anulowania itp.
Kate Gregory

Masz rację, choć 30 dni wydaje się już dawno.
nsn

@nsn rzeczywiście, stąd moje zdziwienie, że ktoś to zrobił!
Kate Gregory
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.