Jak zapobiec „Delhi Belly”?


87

Zemsta Montezumy lub dwa kroki Azteków w Ameryce Środkowej, brzuch mamusi lub dwa kroki Kairu w Egipcie, Kurtz Hurtz w Uzbekistanie, brzuch Bombaju lub brzuch Delhi w Indiach.

Przypadek sh- lub Hershey Squirts lub The McSh-- w Ameryce Północnej, Down Under Butt Chunder w Australii, Karaczi kucają w Pakistanie, Suryavarman's Revenge w Kambodży.

Kabulitis w Afganistanie, wakacyjny brzuch w Wielkiej Brytanii, brzuch Bali na Bali lub Taghazout Tummy w Taghazout lub Katmandu szybki start w Nepalu.

Gorączka bobra w Kanadzie w Tajlandii to fala tajlandzko-dal . Strażnicy sił pokojowych w krajach arabskojęzycznych nazywają to yalla yalla (arab. „Szybko, szybko”).

W Azji Środkowej było to absurdalnie, ponieważ co drugi backpacker chodził z papierem toaletowym, regularnie zmuszając się do „ucieczki”. W Egipcie połowa mojej grupy wycieczkowej zachorowała, zanim zmieniliśmy się w aptekę mobilną!

Bez względu na to, jak się nazywa, jaki jest najlepszy sposób, aby temu zapobiec?


6
Umm, nie jedz złego jedzenia!
hippietrail

10
Nie chcę widzieć wyników wyszukiwania grafiki Google, jeśli spojrzę na „profilaktyczne zapalenie żołądka i jelit”.
hippietrail

5
Zwłaszcza jeśli wyłączysz filtr SafeSearch;)
RoflcoptrException

3
Zobacz także Czy herbata i kawa na ulicy są bezpieczne do picia w Indiach? - wiele rad tutaj również ma zastosowanie, ponieważ „brzuch Delhi” jest często powodowany przez podejrzane płyny niż cokolwiek innego.
Ankur Banerjee

3
Wszystkie takie pytania byłyby lepiej omówione, gdyby ludzie bardziej rozróżnili nowe warunki od rzeczywistych chorób. Za każdym razem, gdy podróżujesz, będziesz narażony na niektóre bakterie i inne rzeczy, do których nie jesteś przyzwyczajony, co nie przeszkadza miejscowym. Ale czasami będziesz narażony na takie rzeczy, jak cholera, które poważnie wpływają również na mieszkańców przez całe życie. @KateGregory dobrze podkreśla, że ​​Giardiasis nie jest czymś, do czego można się „przyzwyczaić” po pobycie w regionie. Żywność „skażona” przez jakąś lokalną faunę i florę może stać się bezpieczna po przystosowaniu, żywność „skażona” przez zapalenie wątroby nie będzie.
Colin McLarty,

Odpowiedzi:


68

Zasadniczo nie możesz.

Świat jest pełen chorób żołądkowo-jelitowych (GI), nawet w rozwiniętych krajach Pierwszego Świata. Istnieje kilka przyzwoitych kroków w celu zminimalizowania narażenia:

 1. Prawidłowo ugotowane potrawy. Wszystko podgrzane do właściwej temperatury wewnętrznej (w zależności od naczynia, sprawdź stronę USDA w celu uzyskania wskazówek), bez próbkowania surowej potrawy z kurczaka itp.
 2. W przypadku owoców i warzyw, jeśli nie możesz go obrać, nie jedz. Ogromna liczba wybuchów przewodu pokarmowego wynika raczej z owoców i warzyw niż z mięsa. Dotyczy to np. Sałatek - ponieważ tak naprawdę nie można obrać sałaty, należy jej unikać.
 3. Sprawdź, czy lokalna woda jest bezpieczna. W razie wątpliwości załóż, że tak nie jest. Możesz trzymać się wody butelkowanej, chociaż zawsze istnieje wyraźna szansa, że ​​zostanie ona butelkowana z zanieczyszczonego źródła. Cola / Pepsi itp., A piwo to dobra alternatywa. Mało znany fakt, że firma Coca-Cola jest bardzo zaangażowana w programy czystej wody na całym świecie, ponieważ potrzebują jej do swoich produktów.
 4. Lód. Lód jest zły. Prawdopodobnie jest zrobiony przy użyciu lokalnej wody z kranu i istnieje wiele bestii, które mogą przetrwać spotkanie z maszyną do lodu.

Ale jeśli chodzi o to, prawie każdy podróżnik dość często popełnia błąd „błędnie”, niezależnie od tego, czy zdaje sobie z tego sprawę. Na koniec dnia najlepiej jest porozmawiać z lekarzem podróży i sprawdzić, czy można dostać receptę na antybiotyk. Używanie tego w połączeniu z czymś takim jak Imodium prawdopodobnie utrzyma twoją podróż głównie na dobrej drodze - zamykając problem na tyle długo, aby antybiotyki mogły wyleczyć źródło. Chyba że oczywiście jest wirusowy - norowirus, rotawirus itp. W takim wypadku powodzenia.

A jeśli tak się stanie? Pozostań uwodniony. Tracisz sole i wodę, trzeba je wymienić.


39
Powodem, dla którego Chińczycy piją tyle herbaty, jest to, że woda nie nadaje się do picia, a gotowanie wody sterylizuje ją. Dotyczy to nawet lepiej rozwiniętych części, takich jak Hongkong. Pewnego razu popełniłem błąd, używając wody z kranu, aby wziąć aspirynę na ból głowy, a potem bardzo szybko miałem DWIE problemy.
puszysty

2
W porządku, warto wziąć antybiotyki, ale jeśli je zażyjesz, zdecydowanie powinieneś wziąć paczki soli elektrolitów, które możesz zmieszać z wodą w celu utrzymania nawodnienia. Bardzo ważne jest również, aby upewnić się, że po zakończeniu nieszczęścia weźmiesz leki biotyczne, w przeciwnym razie twój żołądek będzie miał trudności z powrotem do formy i jeszcze łatwiej będzie mieć „yalla yalla” (lub inną chorobę w rzeczywistości ).
Pitt

3
@pnuts: Tak to dostałem w Egipcie. Ostrożnie piłem tylko wodę butelkowaną, ale doszedłem do wniosku, że niewielka ilość wody użytej do zmoczenia mojej szczoteczki do zębów nie może zranić. Nauczyłem się mojej lekcji!
Pyritie

W większości krajów, jeśli jesteś w ekskluzywnej restauracji płacącej ceny zachodnie, nie musisz się martwić o picie wody lub o lód: będą mieli przyzwoitą maszynę do oczyszczania wody.
Richard Smith,

4
Bądź ostrożny z kombinacją antybiotyków Imodium. Jeśli jest wirusowy (w niektórych krajach bardziej prawdopodobne jest, że zawiera on trochę wirusów - np. Trekking w Nepalu i korzystanie z (oczyszczonej) wody źródlanej), stajesz się bioreaktorem, jeśli używasz Imodium.
Gnusper

24

Niektóre podstawowe środki ostrożności:

 1. Nie pij wody ani innych płynów, jeśli nie zostały ugotowane, butelkowane lub w puszkach. Ostrożnie używaj lodu; mogło być zrobione z wody z kranu.

 2. Unikaj jedzenia na przydrożnych stoiskach z żywnością; poziomy sanitarne są niskie. Unikaj jedzenia w miejscach, w których występują oznaki złych warunków sanitarnych, np. Muchy. Trzymaj się lepszych restauracji lub jedzenia „domowej roboty”.

 3. Nie jedz niczego, co nie zostało ugotowane lub obrane bezpośrednio przed jedzeniem. Obejmuje to chleb, chyba że jest to świeży chleb lub po prostu nieopakowany.

 4. Uważaj na przybory kuchenne. Umyj je w przegotowanej lub co najmniej bardzo gorącej wodzie.

 5. Noś pigułki na czerwonkę i podobne dolegliwości.


10

Mój przyjaciel i lekarz powiedział mi też, żebym wziął ze sobą trochę słodu (np. Wódki lub whisky) i po posiłku miał zastrzyk. Ma to również pomóc w trawieniu, a także zapobiec „odczuciom żołądkowym”.


1
Na ogół jest to dobra rzecz =)
Alessandro Da Rugna

9

Aby zapamiętać i uczyć (dzieci itp.):

Umyj, obierz, ugotuj lub zapomnij.

Zostałeś ostrzeżony o lodzie zrobionym z wody z kranu. Często znajdziesz się w sytuacjach, w których rozumie się „koks”, „nie ma lodu”. Naucz się tych 2 słów w języku kraju, w którym się znajdujesz.


7

Jeden z:

 1. Obierz to

 2. Gotuj to

 3. Wyrzuć to

Pij tylko wodę butelkowaną, która ma uszczelkę na wieczku (mogą napełnić butelki). Przynieś środek dezynfekujący do rąk (o wysokiej zawartości alkoholu).


3
I zawsze miażdż butelkę przed wyrzuceniem. Pomaga to w uniknięciu ponownego napełnienia butelki. Tylko moje 2 centy.
noob

1
+1 za powiedzenie, by sprawdzić pieczęć. Widziałem ulicznych sprzedawców w Indiach otwarcie napełniających butelki z kranem.
Richard Smith

6

W szczególności związany z Egiptem (ale może być istotny w innych krajach):

Egipski przewodnik powiedział mi, że jedną z rzeczy, które powodują choroby wśród brytyjskich turystów, jest bogactwo jedzenia, zwłaszcza tłuszczów / olejów i zawartości cukru, ponieważ jest on znacznie wyższy niż jesteśmy przyzwyczajeni. Tak więc jego rada polegała na unikaniu wszelkiego egipskiego jedzenia i trzymaniu się prostych zwyczajów „zachodnich”, jeśli to możliwe.

Oczywiście należy unikać wody z kranu, ale powiedziawszy, że mój (brytyjski) przyjaciel pracował w Kairze przez kilka lat i twierdził, że może ją pić!


10
Gdyby bogactwo żywności miało być oskarżane, brzuch Delhi byłby obecny na wysokim poziomie w USA.
mouviciel

6
Często podróżni, którzy pozostali w miejscu przez jakiś czas (i miejscowi), mogą bez problemu pić wodę, ponieważ po pierwszym spotkaniu ich ciała i układ odpornościowy dostosowały się do lokalnego środowiska; więc samo powiedzenie miejscowym, że woda jest w porządku, nie jest wystarczającym powodem, by ufać; jeśli twoja wizyta jest krótka i nie warto męczyć się w nocy, lepiej trzymać się butelek.
księżyc księżyca

1
Dostałem to samo ostrzeżenie (lata temu, kiedy nie było powszechnie stosowane w moim kraju) dla oliwy z oliwek we Włoszech.
Jan Doggen,

Gdy byłem w Egipcie, to właśnie „zachodnie” jedzenie spowodowało problemy. Kiedy jedliśmy lokalne produkty i posiłki, problem był znacznie mniejszy.
Laconic Droid,

6

Dodałbym: - sterylizuj ręce często i zawsze przed jedzeniem. Jeśli nie ufasz wodzie, użyj żelu alkoholowego.


5

Chociaż te kroki są z pewnością niewygodne i hamujące, nie ma łatwiejszego sposobu, aby naprawdę uniknąć brzucha Delhi:

 • Weź ozonizator i zabierz go ze sobą do bagażu. Zanurz owoce, warzywa, potrawy i inne przedmioty związane z jedzeniem w wodzie i ozonuj je przed spożyciem.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

Możesz także ozonować samą wodę pitną. Ozonowanie zabije prawie wszystkie szkodliwe organizmy z wody i powierzchni przedmiotów zanurzonych w wodzie. Lepiej jest użyć do tego wody filtrowanej. Jeśli użyjesz do tego wody z kranu, ozonuj dłużej i przed użyciem / spożyciem spryskaj wodą butelkowaną każdy element.

 • Przynieś małą, przenośną kuchenkę indukcyjną i garnek. Zdobądź jedzenie na wynos i gotuj wszystko przez kilka minut przed spożyciem.

wprowadź opis zdjęcia tutaj

wprowadź opis zdjęcia tutaj

 • Zawsze myj ręce i upewnij się, że są wolne od wody z kranu, zanim dotkniesz czegoś związanego z jedzeniem.

Ozonizator i kuchenka indukcyjna nieco hamują, próbując cieszyć się wakacjami. Więc wolę zaryzykować, niż podążać za nimi. Ale jeśli naprawdę musisz „unikać brzucha Delhi”, polecam ich użycie.1

Byłem w Chinach, Egipcie i Peru bez żadnych problemów trawiennych. Ta rada specjalizuje się w rodzaju podróży, którą wybieram, wycieczek organizowanych przez kompetentną firmę turystyczną i nie działa w innych sytuacjach:

Jedz i pij tylko to, co jest oferowane w hotelach, w autobusie, na łodzi lub w restauracjach zalecanych przez dyrektora wycieczek. Oznaczało to brak ulicznego jedzenia w Chinach :-(

Pij tylko wodę, która jest wydawana w autobusie, umieszczana w pokojach hotelowych i kabinach lub na stołach podczas posiłków. Nie pij nawet najwyraźniej wody butelkowanej nie z tych źródeł.

Używaj środka dezynfekującego do rąk po każdej wizycie w toalecie i przed każdym posiłkiem.

Ostrożnie szczotkowałem zęby, używając wody butelkowanej do zwilżenia mojej szczoteczki itp.


czy woda butelkowana nie jest kupowana w supermarketach sieciowych?
Formagella,

@Formagella Zależy od tego, jak dobrze ufasz łańcuchowi. Zorganizowana wycieczka przez kompetentną firmę wycieczkową powinna zapewnić dużo wody butelkowanej bez konieczności odwiedzania supermarketów.
Patricia Shanahan

0

Zakładając, że jesteś już zarażony i masz objawy choroby żołądka, możesz spróbować zmniejszyć nasilenie objawów. Jedną z rekomendacji, którą usłyszałem od kilku osób, jest przyjmowanie suplementów psyllium (Metamucil). Psyllium jest w zasadzie rozpuszczalnym błonnikiem i pomaga zarówno przy zaparciach, jak i przy biegunce. Powinno to również zmniejszyć inne objawy, takie jak nadmierne tworzenie się gazu.

Jednak nie leczy podstawowej przyczyny i nie powinien być uważany za zamiennik właściwego leku, jeśli jest on potrzebny w przypadku konkretnej choroby, którą można mieć. Niemniej jednak dobrze jest mieć w zestawie pierwszej pomocy podczas podróży.

wprowadź opis zdjęcia tutaj


-2

Byłem w wielu miejscach, zjadłem wszystko w każdych warunkach, w Indonezji nawet zapomniałem, że nie piję wody z kranu, nigdy nie zrobiłem czegoś wymienionego w tych odpowiedziach i nigdy nie miałem ani jednego problemu.

Jedyny sposób na uniknięcie brzucha w Delhi: popraw siebie. Poważnie, my, ludzie, mamy duży potencjał adaptacyjny, mamy ogromną odporność i możemy łatwo zastąpić większość podstawowych wirusów, takich jak te, które powodują problem wymieniony powyżej. Ale ... niszczymy to wszystko, nigdy nie używając naszego ciała; to jakby trening.

Nie sugeruję więc, aby jeść truciznę lub pić zepsutą wodę, ale przynajmniej pozwolić, aby twoje ciało wykorzystało swój potencjał. Poważnie, z niektórych innych odpowiedzi: „nigdy nie jedz ulicznego jedzenia”. Więc nie. Jedz tylko uliczne jedzenie. Będziesz miał swój piekielny brzuch RAZ, twoje ciało się wzmocni, a podczas następnej podróży w zupełnie innym kraju bez problemu zjesz kamienie.

Ciało ludzkie zostało zaprojektowane na najwyższym poziomie, aby umożliwić nam robienie wielu rzeczy, ale wszystkie powyższe odpowiedzi po prostu umieszczają ludzi w klatce, która kurczy się z dnia na dzień, do tego stopnia, że ​​nawet jedzenie pikantnych potraw gotowanych w domu zrani ich żołądek. Niech twoje ciało wykonuje magię, na litość boską.


1
Chociaż zgadzam się z tym rodzajem życia w domu, nie uważam, że należy to robić w krajach, w których choroby są paskudne, silne i powszechne.
Willeke

@Willeke, ok, potrzeba trochę inteligencji, oczywiście: po raz pierwszy nie mówić, aby pojechać do Indii i napić się wody z kranu lub zjeść jedzenie w najbrudniejszych warunkach, ale ... poważnie, są ludzie, którzy nie jedzą ulicy Jedzenie w Camden oznacza strach przed zatruciem. Mam szczęście być twardym, jeśli chodzi o podróżowanie i uwielbiam to, ale zbyt wielu ludzi w okolicy rujnuje swoje mechanizmy obronne (a potem wakacje), w ogóle ich nie wykorzystując.
motoDrizzt,

(tylko dla zabawy: przez te wszystkie lata, jedyny raz, kiedy dostałem brzuch w Delhi, było w poprzedni poniedziałek, ósmy ... na caffe latte na Costa :-D A po tygodniu ... nadal czuję się bardzo źle, Idź rysunek: -DDDD)
motoDrizzt

1
Ach, w końcu ktoś, kto nie sugeruje pominięcia większości kultury kulinarnej podczas wizyty w kraju. Niektóre bakterie również smakują świetnie! (Zobacz na przykład niebieski ser.) I chociaż nie ma sensu pić wody z kranu, kiedy można pić wodę butelkowaną, zdecydowanie chcesz, aby Twój żołądek był w stanie wytrzymać uliczne jedzenie i bardziej ogólnie to, co jedzą mieszkańcy (w porównaniu z jedzeniem przeznaczonym dla turystów). Jedzenie jest tak ważną częścią odkrywania innej kultury.
Cimbali
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.