Jak unikać picia wódki?


167

Tego lata spędziłem trochę czasu w Moskwie i Petersburgu; Odwiedziłem też przyjaciela i jego rodzinę. Ich zwyczajem było picie dużej ilości wódki podczas posiłku. My, goście, także musieliśmy napić się wódki; ale oczywiście mieliśmy już dość naszych rosyjskich przyjaciół. ;) Ale bardzo trudno było nam przekonać ich, że nierozsądnie byłoby pić więcej wódki. Myślę, że tak naprawdę lekko ich uraziliśmy.

Jeśli zaproszono mnie na posiłek z gospodarzami, jak mogę uniknąć picia dużej ilości wódki, nie obrażając ich? Myślę, że nie byłoby zbyt trudno, gdybym w ogóle nie pił. Wtedy mógłbym powiedzieć, że nie piję z powodów religijnych lub medycznych. Ale jakiej wymówki mogę użyć, jeśli już zacząłem pić i chcę przestać?


52
Nie możesz nawet uwierzyć, jak bardzo będąc Rosjaninem nienawidzę tej tradycji, skoro nie możesz się powstrzymać przed piciem. W ogóle nie lubię wódki i nie lubię, kiedy zmuszam ją do picia, problem polega na tym, że czasami łatwiej jest pić, niż się kłócić.
Andrey

@roflcoptrexception twój rosyjski przyjaciel ma słabość do alkoholu, to wszystko.
bahrep

18
Jako Rosjanin, który nie pije wódki, rozumiem cię. To, co robię, to po prostu wyjaśniam, że nie lubię wódki i że nigdy jej nie piję. I dotrzymuję słowa. Zamiast tego mogę poprosić o bardziej miękki alkohol (wino / piwo / martini). Jeśli ktoś się tym obrazi - to naprawdę ich problem i nie jest to dobre zachowanie z ich strony. Jeśli ktoś chce, żebyś wypił wódkę, to nie znaczy, że musisz. I nie zgadzam się z @Andrey, że łatwiej jest pić niż kłócić się. Ludzie, którzy myślą, że musisz pić wódkę, lub ludzie, którzy wychowują rzeczy „bądź mężczyzną”, kiedy prosi o wino, mogą trzymać się swoich opinii, wiesz gdzie
nightcoder

Uzgodniony z @nightcoder. Po prostu powiedz „Nie lubię wódki” lub „Mam dość”. Zawsze tak robię, nigdy nie miałem problemu. Po prostu unikaj ludzi, których to obraża :)
TT_

2
Powiedziałbym, że twój przyjaciel był trochę niegrzeczny. Sam piję bardzo mało, ale nie pamiętam ani razu, kiedy ktoś dużo pił i zmusił mnie do tego, ani kiedy obraziłem kogoś z tego powodu (jestem Rosjaninem).
Malcolm,

Odpowiedzi:


208

W Bułgarii, Rosji, krajach byłego ZSRR i innych uważane jest za obraźliwe, aby nie pić, gdy zostałeś zaproszony, i możesz potrzebować solidnej wymówki, jeśli w ogóle zdecydujesz się nie pić. Jeśli zdecydujesz się całkowicie wstrzymać się od głosu, spodziewaj się, że znajdziesz się w dobrej wierze.

Możliwości medyczne są możliwe, chociaż trudno będzie odmówić picia przynajmniej raz gospodarzom, niezależnie od (przypuszczalnej lub faktycznej) dolegliwości.

Ale jeśli zdecydujesz się pić z najlepszymi z nich, oczekuje się, że zrobisz to za każdym razem, gdy wznosisz toast - co może cię szybko zrzucić, jeśli nie jesteś poważnym pijakiem.

Możesz po prostu udawać, że pijesz ze szklanki po każdym toście - nie musisz za każdym razem wrzucać do gardła całej masy 100 g. Po prostu napij się trochę (może trochę więcej na początku), a po pierwszych kilku rundach gospodarze i ich goście będą w zbyt radosnym nastroju, aby zauważyć, że nie nadążasz za głośnością.

Twoja szklanka zostanie napełniona przez osobę siedzącą blisko ciebie, gdy spadnie ona poniżej jednej trzeciej, więc po prostu nie opróżniaj jej tak szybko. Zawsze jest więcej, skąd to pochodzi.

W Europie Wschodniej istnieje cała kultura prawidłowego picia, więc oto kilka ogólnych wskazówek dotyczących picia, które bardzo ci pomogą, jeśli pijesz tylko okazjonalnie:

 • Nie pij zbyt szybko , nawet jeśli nie czujesz, że się upijasz - zrobisz to i stanie się to bez ostrzeżenia. Spokojnie
 • Pij wodę. Nie mogę tego wystarczająco podkreślić. Tak dużo, jak to możliwe, naprawdę i cały czas - ale nie napoje gazowane. Będziesz mógł dłużej nadążać za gospodarzami i w dużej mierze uniknąć nieprzyjemnego kaca rano, który jest spowodowany odwodnieniem.
 • Przepraszam (tymczasowo) . Jeśli czujesz, że masz kłopoty, odłóż wódkę na jakiś czas. Jeśli zostaniesz o to poproszony, wyjaśnij, że odczuwasz zawroty głowy i chcesz zrobić sobie przerwę , aby móc później pić . Wszyscy najprawdopodobniej będą się uśmiechać ze zrozumieniem i przez pewien czas nie będą zmuszać cię do picia. Użyj okresu karencji, aby uzupełnić zapasy dehydrantów i żywności, ponieważ nie będą one trwały wiecznie.
 • Jeść. Tradycyjne rosyjskie potrawy, które towarzyszą wódce, zapobiegają szybkiemu upiciu się. Marynaty, wędzony łosoś, tłuste mięsa - wszystkie pomagają. Pamiętaj, aby mieć coś w żołądku przed rozpoczęciem picia i utrzymywać stały poziom przez cały wieczór.
 • Rozmowa. Weź udział w rozmowie z sąsiadami na stole. Jeśli to wystarczająco interesujące, zapomną popijać i wznosić toast tak często. Jeśli rozmowy nie idą dobrze, nie ma wiele do roboty poza piciem - i to dla ciebie zła wiadomość.

Powodzenia i Наздраве!


55
To doskonała rada na każdą społeczną sytuację picia :)
Mircea Nistor,

9
Prawie ta sama rada dotyczy Chin, które mają taką samą kulturę picia - szczególnie na północy. Jedną z różnic w Chinach jest to, że liczba wypitych kubków musi być taka sama. Gdy kubek jest niski, połączenie z Ganbei (w dół kieliszka) pójdzie z grzanką. Twoja szklanka zostanie następnie uzupełniona. Inną kwestią jest to, że piwo jest popularną alternatywą dla mocnych alkoholi. Radzę jednak trzymać się ducha, gdy gospodarz przestawi się na piwo. Zostaną uwzględnione siły ducha w porównaniu do piwa, dzięki czemu nie będziesz musiał nadążać za kieliszkiem.
Rincewind42,

@mindcorrosive W Bułgarii przynajmniej w dużych miastach nie uważa się za „obraźliwe”, jeśli się nie pije. Prawie wszyscy piją i wydaje się to dziwne, jeśli nie pijesz.
Bakudan

używaj religii jako wymówki, jeśli możesz.
Steam

5
Te wskazówki dotyczące picia towarzyskiego brzmią jak przygotowanie do bitwy. Jeśli planujesz to zrobić, po prostu powiedz im, że kiedyś byłeś poważnym pijakiem i nie chcesz popaść w alkoholizm. Może to da im coś do myślenia ...
EverythingRightPlace

63

Byłem w niefortunnej sytuacji, gdy nalegałem, aby 3 lata temu zachęcano mnie do picia na Transsyberyjczyku. Byłem znacznie gorszy w noszeniu po tym doświadczeniu i szukałem sugestii (w rzeczywistości naprawdę nie powinienem był mieć tego tak dużo, biorąc pod uwagę moje leki).

W każdym razie w tym roku wróciłem. I rzeczywiście, najlepszym sposobem, jeśli nie możesz po prostu wprost odmówić, jest po prostu dotknięcie szkła do ust. Nie zwlekaj z tym wszystkim, tylko dotyk jest wszystkim, czego szukają - w rzeczywistości zauważyłem, że inni Rosjanie robią to samo.

Jest to proces społeczny - wspólne łączenie się grupy, łatwe do wykonania przy drinku. Nie chodzi o to, ile pijesz, tylko o to, że dołączasz. Więc dotknij go do ust, a może nawet weź kilka łyków co jakiś czas, jeśli chcesz, ale nie czuj się zmuszony, aby to skończyć. A nawet jeśli zauważą, w najgorszym razie popijają, kiedy wskazują i kontynuują - wkrótce zapomną :)

Ciesz się, jest to świetny sposób na poznanie miejscowych i jest to możliwe bez obawy!

Przepraszam : a jeśli naprawdę jesteś pod presją i nie chcesz kontynuować, nie ma nic złego w (tak jak ja) wskazywaniu, że możesz mieć trochę, ale za dużo będzie źle. Nawet bez umiejętności językowych, wskazując na mojego drinka i wskazując na moje serce i wykrzywiając złe twarze, przekazali wiadomość, w rzeczywistości przez kilka sekund wyglądali na trochę winnych;)


45

Jako Rosjanin i nie pijący chcę dodać trochę informacji o kulturze picia w Rosji.

Po pierwsze: nie musisz pić wódki , nawet jeśli twoi partnerzy są. Jest w porządku, jeśli tylko powiesz: nie mogę pić alkoholu tak mocnego jak wódka, potrzebuję wina (lub koktajli lub czegokolwiek potrzebujesz). Zapytaj o to kobiety - w takich sytuacjach są bardziej niezawodne. Ale jeśli wybierzesz wino, upewnij się, że nie jest ono domowej roboty - może zawierać jeszcze więcej alkoholu niż w wódce :)
Po drugie: jak powiedział @yevhene, możesz pić mniej objętości , nawet jeśli masz cały kubek w rękach . Ale przygotuj się na kilka żartów na ten temat.

Wskazówki podczas picia:

 1. Jedz po każdym toście i jedz dużo! - ziemniak, masło i chleb to twoi najlepsi przyjaciele. Właściciele domów będą zadowoleni z twojego apetytu.
 2. Przygotuj się, by samemu wznieść toast - zwłaszcza ten ostatni, który masz zamiar wypić (nazywa się to „ещё по одной, и всё” - inny, i to wszystko, lub на посошок - pożegnanie)
 3. Można powiedzieć: przestań, to mi wystarczy! Jeśli wydarzy się to zbyt wcześnie, dostaniesz kolejną porcję jako żart, ale ogólnie Twoi partnerzy zrozumieją tę decyzję.
 4. Staraj się czasem wstawać i chodzić - może to pomóc pominąć część alkoholu, a także zrozumieć, jak jesteś pijany.
 5. Jeśli wypijesz trochę mocnego alkoholu, możesz przejść na wódkę, ale nie obniżaj zawartości alkoholu !

Wskazówki na temat po przyjęciu, ale przed snem:

 1. Pij wodę! Dużo wody! Im więcej wypijesz, tym łatwiej będzie ci poranek.
 2. Spróbuj wyjść na zewnątrz jakieś 5-10 minut - to cię odświeży.

7
nie zgadzają się co do ziemniaków i chleba. Białka i tłuszcze są ważniejsze. Niektóre sałatki bogate w majonez są twoim najlepszym przyjacielem (zapomnij o diecie na jeden dzień).
yk4ever

3
@ yk4ever Tak, białka i tłuszcze są ważniejsze. Ale nie możesz po prostu zdobyć 200 gramów masła i zjeść. Ale z chlebem, a zwłaszcza z gotowanym masłem ziemniaczanym, byłoby mniej dziwnie.
VMAtm

3
Dlaczego nie należy obniżyć dowodu alkoholowego?
Léo Léopold Hertz

1
@Masi Doprowadzi to do znacznie trudniejszego picia i ogromnego kaca. Bez praktyki będziesz dużo cierpieć.
VMAtm

2
@VMAtm Jak ćwiczyć? Czy chodzi o to, żeby nie obniżyć dowodu na alkohol? - Załóżmy, że robisz zdjęcia. Potem oferują wino. Jak uniknąć takiej sytuacji, skoro przynajmniej mnie to uśmierci? Piwo jest również złe po strzale. Wygląda na to, że po strzale nie trzeba brać tak dużo alkoholu o niższej jakości. Po prostu cię uderza.
Léo Léopold Hertz

33

Prowadzenie samochodu to najlepsza wymówka. Najlepszym rozwiązaniem nie jest spędzanie czasu z alkoholikami, którzy nie szanują osób nie pijących :-)


14
„nie kręcenie się po alkoholikach” niestety oznacza unikanie 90% Rosjan. Z których jest wielu godnych ludzi.
yk4ever

9
Skąd masz numer?
myfreeweb

3
+1 (od rosyjskiego niepijącego) za unikanie alkoholików. : P
Sarge Barszcz

8
@Sarge, 4 niepijących Rosjan już w tej dyskusji (jestem 4). Ludzie mogą myśleć, że słabość wódki jest jedynie stereotypem o Rosjanach. :) Zwykle mówię wprost, że nie piję alkoholu i czuję do niego obrzydzenie. Prowokowanie ludzi pijących jest zabawne. :)
Dmitrij Fedorkow

29

Jestem Rosjaninem, który nie pije wódki. Jeśli Twoim celem nie jest picie - po prostu powiedz to i skończ z tym. Jeśli lubisz pić trochę, ale po prostu nie chcesz zabijać wątroby - powiedz im, że wolisz koniak lub whisky (w zależności od tego, co lubisz najbardziej). Wino też będzie działać, ale prawdopodobnie podniesie kilka rzeczy „bądź mężczyzną”.

Celem jest wypicie drinka, który tradycyjnie popijasz, zamiast popijać całość. Możesz więc usiąść i cieszyć się 150 koniakiem przez cały wieczór. Mówię w zasadzie ludziom, że nie toleruję żadnych napojów na bazie zbóż innych niż piwo, a koniak to mój wybór.


20

Musisz wypić tę samą liczbę porcji. Ale nie ta sama objętość. To jest główny punkt! Możesz poprosić o połowę lub jedną czwartą porcji. To nie jest złamanie rytuału. (W bardzo trudnych przypadkach musisz wypić 3 pierwsze pełne porcje, a następnie możesz poprosić o połowę.)


6
To brzmi jak rada tubylca - jesteś Rosjaninem? Jeśli tak, powinieneś wspomnieć o tym w swojej odpowiedzi.
hippietrail

18

Użyj tej samej wymówki, z powodów medycznych. Możesz powiedzieć, że jeśli wypijesz trochę więcej, naprawdę zaszkodzi twoim lekom, a nie wspomniałeś wcześniej, że nie będziesz niegrzeczny. Myślę, że to dobry sposób. Twój pomysł!


Cały czas dla mnie działa. :)
Vasyl Boroviak

17

Nie byłem na tej pozycji w Rosji, ale ostatnio byłem w Rumunii i Serbii.

Wydawało się, że nikt nie przeszkadza, kiedy zamówiłem dużo szklanek wody podczas picia. Miałem pretekst do odwodnienia (raz z bycia na plaży przez cały dzień i raz z podróży autostopem na długą drogę).

Nie odmawiałem napojów, ale miałem tyle wód, ile ţuicăs, palincăs lub rakijas i upewniłem się, że mój kieliszek alkoholu nie opróżnia się tak często jak ich.


3

Jeśli grzecznie powiesz, że nie chcesz go wypić, a następnie dotrzymasz słowa, nie denerwując się, to jeśli twój gospodarz nie jest ** dziurą, to będzie z tym w porządku, a inni również mogą zdecydować się nie pić z Tobą. Jeśli jednak jest to pierwsze spotkanie i jest to gościnność, może być trudniej. Możesz być szczery i powiedzieć, że nie chcesz pić z jakiegokolwiek powodu - zdrowia, bezpieczeństwa, jasności itp., Albo wymyślić coś na temat choroby.


3

Rozumiem, że picie wina zamiast wódki jest akceptowane. Podczas picia piwa należy dodatkowo pić wódkę .


1
Za każdym razem, gdy zbieramy się przy stole w Rosji, piję: piwo, szampan, koniak, wódkę i domowe cha-cha. Wszystko na raz. Rosjanie nie pozwolą ci przestać! Wcześniej nawet załamałam się psychicznie. Nie umiem tego nawet wytłumaczyć, ale to przerażenie i zabawa, lol. Zwykle przy moim dużym obiedzie naraz piję 5 różnych drinków jednocześnie wokół mojego talerza. To jest szalone.
AussieJoe

0

Byłem już w twoich butach. Kilka razy w Moskwie.

Radzę, aby albo 1.) nie brać udziału w ogóle ... albo 2.) być przygotowanym, aby wznieść toast za najlepsze z nich.

Zazwyczaj możesz powiedzieć im, że nie jesteś Rosjaninem i nie zmuszą cię do picia tak dużo (jeśli są miłosiernymi i miłymi ludźmi).

To zależy również od twoich relacji z tymi Rosjanami. W moim przypadku jest to mój teść i nie mogę odmówić. Zawsze. To oznaka słabości, a on lubi patrzeć, jak piję obok niego. Kiedy kobiety z naszej rodziny opuszczą jadalnię, aby zdobyć więcej jedzenia, nalej mi jeszcze kilka i każe mi się spieszyć i wypić, zanim wrócą!

Rosjanie chcą, abyś wzniósł toast za nich, nawet jeśli nie połkniesz go ani nie wypijesz. Jeśli nie chcesz wznosić toastu, zastanów się, czy nie zostać w domu lub mieć strategię oszukania ich (co jest trudne), na przykład przy użyciu wody lub małych łyków. W miarę upływu nocy nikt nie patrzy i nie musisz tego wszystkiego pić. Udawaj, że je pijesz, a nawet nie zauważą, kiedy stają się pijakami i pijakami. Staraj się pić małe i nie dotrzymuj im kroku. Rozumiem twoją walkę. Powodzenia!

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.