Czy podróż do Czarnobyla jest bezpieczna dla turystów?


30

Niedawno przeczytałem na mojej Lonely Planet i na niektórych stronach z wiadomościami, takich jak na przykład ta , że miejsce katastrofy nuklearnej w Czarnobylu jest otwarte dla turystów. Istnieją również organizatorzy wycieczek, którzy oferują wizyty w zniszczonym mieście i elektrowni jądrowej. Twierdzą, że jedyne odwiedzają „bezpieczne” miejsca, tj. Miejsca, które nie są tak naprawdę zanieczyszczone.

Osobiście nie planuję tam jechać, ponieważ uważam, że jest to zbyt niebezpieczne, a także nie lubię turystyki katastrofowej. Niemniej jednak wkrótce będę w Kijowie, a towarzyszący mi przyjaciel planuje tam pojechać. Mam więc kilka pytań:

Czy naprawdę można odróżnić miejsca w Czarnobylu, które są mniej zanieczyszczone niż inne? Czy te wycieczki są bezpieczne? Czy odwiedzanie takich miejsc jest etycznie poprawne?


2
Możesz tam iść - mój przyjaciel tak, zapytam go o szczegóły. Ponadto możesz mierzyć radioaktywność za pomocą liczników Geigera .
Ankur Banerjee

5
Jeśli nie chcesz tam jechać, zawsze możesz odwiedzić Prypeć w Call of Duty: Modern Warfare .
Ankur Banerjee

5
Znam jedną lub dwie osoby, które odwiedziły Czarnobyl (postaram się zapamiętać kogo, aby zmusić ich do odpowiedzi). Kilka punktów: organizowane są wycieczki, które ułatwiają dotarcie. Odniosłem wrażenie, że jest dość bezpieczny, głównie dlatego, że 1) nie zabierają cię do miejsc o największym promieniowaniu i 2) po prostu nie spędzasz tyle czasu w obszarze, który miałby znaczenie. Jak wspomniano, możesz go monitorować za pomocą licznika Geigera. (Bardziej
martwiłbym się

2
@Jonik to ma sens, czytałem, że można wejść do strefy wyobcowania bez większych problemów. Niektóre obszary (na przykład sarkofag) są oczywiście niedostępne, ale wszystko inne wydaje się być uczciwą grą.
Saul Delgado

@Jonik: Właśnie zadałem pytanie, jak dostać się do Czarnobyla (zakładając, że jest „bezpieczne” i warte odwiedzenia). Czy masz jakieś informacje na temat samej strony, które możesz dodać do tego pytania?
David

Odpowiedzi:


12

Właściwie pamiętam z Netflix oglądającego odcinek programu telewizyjnego, w którym ci adwentyści spędzili 48 godzin w Czarnobylu. Okazuje się, że miasto jest tak odizolowane, że ludzie i ekipa kamery musieli przejechać z pociągu pasażerskiego w Ukrane i dokończyć resztę dojazdu wagonem towarowym przez 48 godzin z głównego węzła tranzytowego.

Stamtąd przeprowadzili wywiady z niektórymi ludźmi, którzy faktycznie żyli dość normalnie, mimo że miernik Geigera był około 8 razy wyższy od bezpiecznego poziomu promieniowania, i mówili, że powodem, dla którego nadal tam mieszkali, była tradycja rodzinna.

Niespodziewanie ludzie nigdy nie nosił garnitury Hazmat ale przetrwały, choć były one biorąc mnóstwo jodu i nie chorują po chwilę, ale w show zrobili zbliżać napędowego (wciąż pokryte bloków cementowych) oraz promieniowanie było ~ 32x wyższe niż bezpieczny limit - nawet w odległości 2-3 mil od rośliny.

Chciałbym mieć nazwę programu w swojej głowie, ale jestem prawie pewien, że kanałem był Sy-Fi lub coś w tym stylu - i ogólnie rzecz biorąc, był to całkiem interesujący odcinek, zwłaszcza jak pokazali mieszkający tam mieszkańcy mają zmiany genetyczne, aby dostosować się do wyższego promieniowania (chociaż obszar w pobliżu rośliny jest dosłownie strefą martwą)


Być może pół roku temu widziałem film dokumentalny na temat ARTE na temat promieniowania w Czarnobylu i jego skutków. Pokazali naukowca, który mieszkał w okolicy i uprawiał własne warzywa i owoce. Powiedział, że kiedyś dokonał analizy tego, co uprawia i dokładnie wie, co można bezpiecznie jeść. Jeśli dobrze pamiętam, powiedział, że możesz jeść mięso wiśni, ale nie jądro. Ale nie cytuj mnie!
feklee

1
8x limit bezpieczeństwa nie sprawi, że będziesz chory. Jeśli chcesz zobaczyć szaloną ekspozycję na promieniowanie: youtube.com/watch?v=VDvCoLEpB0c Rosyjski zespół nie był chroniony w samym budynku reaktora.
Loren Pechtel

1
promieniowanie nie spowoduje zachorowania na promieniowanie, w zależności od tego, jak długo jesteś narażony. Bardziej martwiłbym się narażeniem na toksyczne tlenki metali ciężkich zmieszane z glebą i wodą, które dostałyby się do pożywienia i wysadziły w powietrze, którym oddychacie. I nawet te są już na tyle rozcieńczone, że potrzebujesz dłuższej (miesięcy) ekspozycji, aby zauważyć jakiekolwiek efekty, nie mówiąc już o efektach trwałych.
jwenting

22

Jak przegapiłem to pytanie? Zrobiłem to! Wcześniej uważano go za „turystyczny” (w 2008 r. Musieliśmy złożyć wniosek do rządu ukraińskiego).

Teraz, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, mój kolega z podróży i nauczyciele nauki zapewniali mnie, że można spędzić cały dzień. Jeśli chodzi o promieniowanie, najwyraźniej nawet weekend w Devon jest równoważny z 7 rentgenami, a to mniej niż to.

Śmiertelna dawka promieniowania mieści się w zakresie 3-5 sitewtów (300-500 rentgenów) po podaniu w ciągu godziny. Poziomy na trasie wahają się od 0,15 do kilku mikrosiwertów na godzinę (15 do kilkuset mikroroentgenów na godzinę). Mikrosiwert to jedna milionowa siwert. Z pamięci nie widzieliśmy, by wznosiła się wyżej niż 14 mikrosiwertów, a było to tylko w parku rozrywki w Prypeci - zaskakująco wyższe niż wtedy, gdy byliśmy bliżej reaktora.

Jeśli chcesz przeczytać więcej o podróży, którą odbyłem w 2008 roku, napisałem o tym artykuł dla magazynu TNT w Londynie.


Komentarz na temat Devona brzmi bardzo podejrzanie. Dobrze byłoby zobaczyć cytat.
Użytkownik 17670

@ User17670 - szybkie wyszukiwanie znajdzie wiele artykułów na ten temat, w tym ten na temat naturalnie występującego gazu radonowego
Mark Mayo popiera Monikę

Mmm ... nie ma porównania do promieni rentgenowskich lub źródeł. Nie wierzę, że „spędzanie weekendu w Devon jest równoważne z 7 xrays”
Użytkownik 17670

Gah, nie mogę teraz znaleźć tego artykułu, ale to nie tak, że wyciągnąłem go z tyłu - jak powiedziałem - „najwyraźniej”. Co ciekawe, szukając go, natknąłem się na to, co wygląda na to, że całkowicie nas oszukali.
Mark Mayo wspiera Monikę

11

To pochodzi z wpisu w Wikipedii dla Prypiat :

Miasto Czarnobyl, kilka kilometrów na południe od Prypeci, ma pewne zakwaterowanie, w tym hotel, wiele budynków mieszkalnych i lokalną chatę, które są utrzymywane jako stałe miejsce zamieszkania dla wartowników i turystów.

Wydaje się, że przynajmniej podejmowane są lokalne wysiłki, aby pomieścić niewielu turystów, którzy się tam dostaną. Nie jest to najbardziej inspirująca lokalizacja, ale raz myślę, że wizyta w takim miejscu miałaby pewną wartość edukacyjną.


5

Niedawno odwiedziłem Czarnobyl.
Jest całkowicie bezpieczny, o ile przestrzegasz przewodnika i przestrzegasz zasad, nie zastanawiasz się sam i nie dotykasz niczego, co mogłoby być zanieczyszczone.
Postępuj zgodnie ze swoim przewodnikiem i wypożyczaj licznik Geigera przed wyjazdem. Twój licznik Geigera wyemituje sygnał dźwiękowy, gdy wykryje wysoki poziom promieniowania, kiedy to nastąpi, wyjdź poza obszar. Kiedy rozlega się głośny i szybki sygnał dźwiękowy, gdy otrzymujesz dużą dawkę, masz 2 minuty na szybkie wyjście z tego obszaru i przejście do bezpiecznego, nie sądzę, że musisz się uczyć, jak czytać i mierzyć sita na liczniku Geigera , wszystkie liczniki Geigera są uruchamiane, gdy tylko wykryją promieniowanie.

Twój przewodnik i licznik Geigera zapewnią ci bezpieczeństwo. Gdy zakończysz wycieczkę i opuścisz strefę, przejdziesz do ostatniego punktu kontrolnego i wejdziesz do pokoju do zbadania, jeśli wykrywacz wykryje promieniowanie na twoich ubraniach, będziesz musiał się rozebrać i zostawić tam swoje ubrania, jest to jedyne gorsze część trasy, ale rzadko się to zdarza.
Poza tym nie wkładaj rąk do ust, aw ostatnim punkcie kontrolnym umyj ręce i wąż do butów.


1
Dokładają wszelkich starań, aby zapewnić Ci bezpieczeństwo i przed zbyt dużym narażeniem. Martwię się o przewodników, często ci ludzie dostają wysokie dawki po wielokrotnym narażeniu. Jestem pewien, że to się opłaci, przynajmniej lepiej niż inne opcje, ale z jednej strony nie chciałbym ryzykować.
Willeke
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.