Czy niektóre części Iraku są obecnie dostępne dla odważnego, żądnego przygód i otwartego podróżnika?


16

OK. Wiem, że Irak jest całkowicie poza znaczną większością tras podróży ludzi w najbliższej przyszłości.

Ale jestem prawie pewien, że słyszałem o ekstremalnych przygodach, które jadą tam i kierują się zasadą „zapytaj miejscowych, których części naprawdę należy unikać”, kiedy tam dotrą.

Na przykład większość ludzi nie pojechałaby teraz do Pakistanu lub Kolumbii ze względów bezpieczeństwa, ale zgodnie z tą zasadą wielu odważnych podróżników udaje się do tych miejsc i ma niesamowity czas.

Chcę więc wiedzieć, czy jesteś trudniejszy od tych facetów i wiesz, co robisz, czy w ogóle można odwiedzić dowolne części Iraku, czy też jest to ściśle przypadek „dołączenia do armii”, jeśli chcesz iść .

Nie przesyłaj odpowiedzi, które nie są skierowane specjalnie do ekstremalnych podróżników.


Niewiele wiem o Iraku, ale słyszę od weteranów i mieszkańców Bliskiego Wschodu z innych krajów, że naród iracki jest najbardziej życzliwym i hojnym ludem w regionie. Jeśli chodzi o Kolumbię, ja (Amerykanin) odwiedziłem trzy różne okazje w 2006, 2008 i 2009 roku. Nigdy nie czułem się nieswojo.

Odpowiedzi:


12

Możesz przekroczyć granicę turecko-iracką w Silopi-Zakho i bez problemu podróżować po kurdyjskim Iraku. W przeszłości (przed 2008 r.) Granica była nieco trudniejsza, ponieważ Turcy i iraccy funkcjonariusze straży granicznej byli znacznie bardziej podejrzliwi w związku z przekraczaniem granicy przez nie-miejscowych, ale teraz nie patrzą nawet dwukrotnie.

Po przybyciu na granicę otrzymasz 10-dniową wizę, która jest ważna tylko na obszarach kontrolowanych przez Kurdyjczyków.

Istnieje wiele hoteli w Dohuk, Erbil i Suleimaniyah (i mniejszych miejscowościach) o różnym poziomie jakości i można z łatwością poruszać się wspólnymi taksówkami. W dużych miastach zwykle można spotkać kogoś, kto mówi po angielsku, a poza miejscowym kurdyjskim i arabskim szeroko mówi się również po turecku.

Bezpieczeństwo dla podróżnych z Zachodu od pewnego czasu nie stanowiło problemu w Kurdystanie. W najgorszym przypadku możesz się rozłączyć w jednym z punktów kontrolnych, podczas gdy policja przegląda twoje dokumenty i nieuchronnie Cię przepuści. Po prostu nie opuszczaj trzech bezpiecznych prowincji, więc nie jedź do Niniwy (Mosul), Kerkuk lub czegokolwiek dalej na południe!


Z przyjemnością poszerzę moją odpowiedź, jeśli mogę w czymś pomóc.
SigueSigueBen

1
Bardzo dobra odpowiedź, dziękuję. Podróżowałem autostopem przez Irak z Turcji do Iranu, przechodząc w pobliżu Halebce. Zatrzymałem się 9 dni w środku, miałem świetne doświadczenia w Hewrel (Arbil), Suly i Halebce (Halabja). Dobre miejsca do odwiedzenia :-)
rozwal

10

Chris Guillebeau, autor bloga The Art of Non-Conformity, ma artykuł o tym, jak udało mu się tam dotrzeć.


2
Podróż odbyła się w pierwszej połowie 2008 roku, trzy i pół roku temu. Rzeczy mogły się zmienić.
Peter Hahndorf

7

Można jechać do Iraku. Ludzie biznesu podróżują tam regularnie, chociaż zwykle podróżują z ochroną.

Jest to dość dobre podsumowanie obszarze tutaj . Kurdystan wydaje się być jednym z bardziej stabilnych obszarów, a granica z Iranem wydaje się dość przerażająca.

Bałbym się podróżować w Iraku, ale boję się też pojechać do Kolumbii, co jest dość bezpieczne.


Nie zawahałbym się przed wyjazdem do Kolumbii, ale waham się przed wyjazdem do Pakistanu, czego się wstydzę.
hippietrail

Pakistan jest właściwie całkiem bezpieczny w terenie, według przyjaciół, którzy pracowali tam jako dziennikarze przez sześć miesięcy w tym roku.
Ankur Banerjee

1
Kolumbia jest fajna, po prostu unikaj NW i wszystko jest w porządku;) Bogota to bardzo tętniące życiem i ciekawe miasto.
Mark Mayo
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.