Dlaczego pasażerowie linii lotniczych proszeni są o podniesienie rolet podczas startu i lądowania?


234

Zawsze zastanawiałem się, dlaczego zasłony okienne muszą być podniesione podczas startu i lądowania. Nie mogę myśleć o żadnych problemach z bezpieczeństwem, mając zamknięte okno.


5
Podejrzewam, że jest to ściśle związane z linią lotniczą i regionem. Nie przypominam sobie, że w ciągu ostatnich kilku lat poproszono mnie o zasłonięcie okna na jednym z moich (wielu) lotów.
Roddy of the Frozen Peas

2
Myślałem, że zauważyłem to podczas wszystkich lotów z udziałem nocy (lub symulowanej nocy), ale może to tylko uprzedzenie?
hippietrail

43
Powiedziałem ludziom, że dzięki temu pasażerowie mogą zobaczyć płomienie w silnikach. Kiedy krzyczą, alarmuje kapitana.
Coomie

7
To pytanie zostało kiedyś zadane na stronie Sceptycy: Dlaczego otwieramy zasłony podczas lądowania i startu? i warto się przyjrzeć, ponieważ ich najlepsza odpowiedź dotyczy tego, jakie przepisy prawne istnieją lub nie istnieją w tej sprawie.
Mark Mayo

3
Oprócz wysoce nieprawdopodobnych wydarzeń wspomnianych przez innych, mogę myśleć o codziennym użytkowaniu w tym celu. Większość samolotów zwykle ląduje kilka razy podczas lądowania. W zależności od pilota i innych warunków mogą to być bardzo złe uderzenia. Wiedza dokładnie, kiedy to nastąpi, może pomóc w przygotowaniu ciała do tego.

Odpowiedzi:


337

Odpowiem na to bardzo długą odpowiedzią, ponieważ bezpieczeństwo lotnicze jest moją codzienną pracą.

Otwieranie rolety jest częścią długiego procesu przygotowania kabiny na nagłe (nieoczekiwane) sytuacje awaryjne. Dlaczego? Personel pokładowy ma tylko 90 sekund na ewakuację wszystkich pasażerów w razie nagłej potrzeby. Sam proces ewakuacji nie powinien trwać dłużej niż 90 sekund bez względu na wielkość samolotu lub liczbę pasażerów. Aby umożliwić ewakuację za 90 sekund, personel pokładowy i inni pracownicy linii lotniczych przygotują każdy lot z wyprzedzeniem, aby to umożliwić. Jednym z przykładów są wyjścia awaryjne, tylko zdrowe osoby dorosłe mogą zajmować te miejsca, są one również zobowiązane do przeczytania karty bezpieczeństwa wyjść awaryjnych, aby przygotować je na wypadek sytuacji awaryjnej, aby pomóc personelowi pokładowemu. Nazywane są ABP (Able-Bodied-Persons). To tylko przykład.

W każdym razie otwarcie zasłon okiennych jest małą częścią długiego procesu przygotowania. Pasażerowie proszeni są o otwarcie zasłon okiennych przed startem i lądowaniem, ponieważ są to czasy krytyczne w lotnictwie. W tym czasie wiele rzeczy może się nie udać (większość wypadków zdarza się podczas startów lub lądowań), dlatego ludzie proszeni są o otwarcie zasłon okiennych wraz z innymi rzeczami (siedzenia w pozycji pionowej, osoby siedzące i zapięte itp.), Aby wszystko było przygotowane gdyby samolot był w stanie zagrożenia. Na wypadek, gdyby coś poszło nie tak (nie daj Boże), wszystko będzie gotowe wcześniej, aby personel pokładowy mógł łatwo ewakuować ludzi w krótkim czasie 90 sekund.

Konkretne powody otwierania rolety obejmują:

  • Pasażerowie są ciekawi, dlatego są doskonałymi dodatkowymi oczami, aby sprawdzić, czy coś nie idzie tam. Zazwyczaj pasażerowie natychmiast zgłaszają różne rzeczy.
  • W nagłych przypadkach liczy się każda sekunda. Dlatego jeśli zasłony są otwarte, załoga może łatwo zobaczyć warunki zewnętrzne, aby pomóc im w planowaniu ewakuacji (które drzwi użyć do ewakuacji itp.).
  • W nagłych wypadkach (co jest bardziej prawdopodobne podczas startów i lądowań) ludzie powinni być przygotowani na wszelki wypadek. Tak więc w ciągu dnia otwarcie zasłon okiennych i pełne oświetlenie kabiny sprawia, że ​​oczy przyzwyczajają się do światła słonecznego, więc jeśli coś pójdzie nie tak i pasażerowie muszą zostać ewakuowani, nie nastąpi nagła zmiana kontrastu światła, która może prowadzić do chwilowego niewyraźnego widzenia. To samo na nocnych lotach, zasłony przeciwsłoneczne są otwarte, a światła w kabinie są przyciemnione.
  • Pomaga naziemnemu personelowi ratunkowemu na zewnątrz zobaczyć wnętrze kabiny.

Zasady te mogą się różnić w zależności od linii lotniczej, ale ogólnie prawie wszystkie linie lotnicze wymagają od swoich załóg, aby zadbały o zasłony okna podczas startów i lądowań. Dodają go również w ogłoszeniach przygotowawczych przed startami i lądowaniami.


22
Jako przyjaciel personelu pokładowego mogę poprzeć to 90-sekundowe wymaganie dotyczące ewakuacji i miejsc zajmowanych przez ABP. Jest to część ich wstępnego szkolenia, a oni przechodzą test końcowy, w którym MUSZĄ ewakuować samolot pełen dymu w czasie krótszym niż 90 sekund lub NIEWAŻNIE kwalifikować się. Nie musisz się spieszyć, ale wszystko musi być wykonane płynnie. PUP pomogą pomóc, nie blokując, pokazując innym, co mają robić, a po wyjściu z samolotu pomogą w „przyjęciu” starszych lub niepełnosprawnych pasażerów, dzieci i (najgorszych) przerażonych dorosłych. Odcienie okienne : tak trzeba zobaczyć silniki, skrzydła, asfalt lub morze na zewnątrz
FelipeAls

52
Przykład 90-sekundowego testu ewakuacyjnego, stanowiącego część kwalifikacji Airbusa A380 . Było to częścią początkowego problemu związanego z zaprojektowaniem samolotu 858 pasażerów. Jak każdy inny samolot, musi być w stanie ewakuować pasażerów w czasie krótszym niż 90 sekund, inaczej Airbus straci miliardy euro! Obejrzyj wideo i pomyśl o wszystkich rzeczach, których nie będziesz miał czasu zrobić, jeśli to się stanie ...
FelipeAls

2
@Felipe Liczba drzwi, drzwi awaryjne, zjeżdżalnie ewakuacyjne, tratwy przesuwne, wyposażenie i załoga są obliczane dokładnie w celu dopasowania do liczby pasażerów, aby osiągnąć maksymalne bezpieczeństwo, w tym 90-sekundową zasadę ewakuacji.
Nean Der Thal,

7
IIRC, jedną z rzeczy jest to, że musisz być w stanie ewakuować się na jedną stronę, jeśli druga się pali. Otwarcie okien pomaga ustalić, która strona jest w ogniu.
MSalters

5
Chociaż jest to doskonała odpowiedź, punktory są najważniejszą częścią odpowiedzi, ponieważ faktycznie odpowiadają na pytanie. Powinny być znacznie bliżej początku artykułu. Pozostała część artykułu jest dobra, ale nie tak ważna, jak punktory.
corsiKa

34

Większość ewakuacji linii lotniczych ma miejsce w wyniku zdarzeń podczas startu i lądowania. Powodem do otwarcia okien jest widok na zewnątrz. Na przykład nie chcesz otwierać drzwi ewakuacyjnych nad skrzydłem, jeśli skrzydło jest w ogniu. Połączenie dwóch i jednego stwierdza, że ​​dobrym pomysłem jest otwieranie okien podczas startu i lądowania.

Moim źródłem jest stewardesa, którą zadałem to pytanie jakiś czas temu.


4

Nieco inny (i bardziej cyniczny) pogląd: Air Canada chce, aby były otwarte, United nie obchodzi. Lufthansa chce, abyś zdjął słuchawki podczas startu i lądowania, Delta nie dba o to. Gdyby istniał naprawdę dobry powód dla tego rodzaju środków, linie lotnicze stosowałyby je konsekwentnie. Żadna linia lotnicza nie jest zainteresowana niejednoznacznym rekordem bezpieczeństwa, więc prawdopodobnie dobrze oceniają te procedury, zanim zdecydują się je przyjąć. Oznaczałoby to, że większość z nich to dobre samopoczucie bez rzeczywistego wsparcia naukowego.

Jedynym godnym uwagi wyjątkiem byłyby dodatkowe przychody dla linii lotniczych: do niedawna absolutnie zabroniono używania jakichkolwiek urządzeń bezprzewodowych w trybie transmisji podczas lotu, ponieważ najwyraźniej nie było to bezpieczne. Ale wtedy linie lotnicze uznały, że mogą pobierać opłatę za WIFI podczas lotu i nagle całkiem nieźle jest mieć dziesiątki węzłów WIFI w samolocie z pełnym gazem.


1
Pokładowe WiFi jest wyłączane przez personel kabiny podczas startu i lądowania. To prawda, że ​​różne linie lotnicze mają różne zasady. Wynika to z ciągłych postępów i badań, a nie wszystkie linie lotnicze i kraje podążają w tym samym czasie.
Abel
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.