Jak niebezpieczne jest pozostawienie drogiego laptopa w wynajętym mieszkaniu lub tanim pokoju hotelowym? Jakie środki ostrożności powinienem podjąć?


28

Jadę do Odessy na Ukrainie i być może będę musiał zabrać ze sobą laptopa ze względu na pracę. Zatrzymam się w niedrogim miejscu, które wypożyczyłem online.

Czy to bardzo zły pomysł, aby zostawić laptopa w mieszkaniu, kiedy wychodzę? Jakie są szanse na kradzież? Jak je zminimalizować?

Laptop jest dość ciężki i niechętnie go ze sobą noszę (nie wydaje się też zbyt bezpieczny).

Powinienem również zauważyć, że nie martwię się o dane, ale o koszt sprzętu (nic spektakularnego, około 2000 USD, ale nadal).

EDYCJA: Czy są inne sposoby na zabezpieczenie laptopa w domu oprócz blokady Kensington?7
Jeden z żartów z Odessy opowiada o facecie, który wraca z długiej podróży. podnosi ręce do nieba i mówi „To samo niebo!”, rozgląda się i mówi „To samo morze”, spogląda w dół i widzi skradziony bagaż i mówi „Tych samych ludzi”
Vitalik,

Odpowiedzi:


28

W przypadku pokoi hotelowych istnieje proste rozwiązanie: nazywa się je „sejfem hotelowym”. Na początku nie przechowuj ważnych kosztowności w pokojach hotelowych. Nawet tanie hotele mają prawdopodobnie szafkę, która jest pod stałym nadzorem przynajmniej w ciągu dnia.

Jeśli masz wynajęte mieszkanie, masz inną sytuację. Włamywacze i złodzieje mają następujący sposób myślenia: włamaj się tak szybko, jak to możliwe, plądruj, dopóki nie znajdziesz wystarczającej ilości kosztowności, a następnie odejdź tak szybko, jak to możliwe.

To oznacza dla Ciebie:

  • Ulepsz swoje mieszkanie jak najwięcej na zewnątrz (zamknij okna, zamknij drzwi nawet na małe odległości), ale zostaw wszystko otwarte. Gdy złodziej znajdzie się w środku, rozbije wszystko, jeśli jest zamknięte i łatwo można je złamać, powodując dalsze uszkodzenia.

  • Zamki Kensington działają tylko przeciwko amatorom, którzy nie mają nożyc, jak już zauważył Vartec. Ale nadal może działać, ponieważ jeśli nie ma noża, może to być zbyt czasochłonne, aby go złamać bez zbyt dużych obrażeń.

  • Ponieważ złodziej szuka kosztowności, chowam kosztowności poza zasięgiem wzroku (najlepsze miejsce jest według mojego sąsiada, który jest policjantem pod zlewem kuchennym, najgorsze miejsce to lodówka, toaleta i kartony z jedzeniem, ponieważ są to wspólne kryjówki ćpunów !) i zwykle zostawiają wabik (trochę pieniędzy na stole, który wygląda jak zmiana) na widoku. Gdy go złapie, musi zdecydować, aby kontynuować i ryzykować złapaniem lub poszukać innych kosztowności, które mogą nie istnieć.


1
Ta odpowiedź zasługuje na wiele pozytywnych opinii. Zerwanie zamka Kensington jest dziecinnie proste. Nie usłyszałem tego w pełni, ale jeśli ten facet może to zrobić w ciągu 2 minut, złodziej może go zepsuć w kilka sekund: youtube.com/watch?v=0SkKJ4yOKo8
happybuddha

Zabawne również: jeśli najlepsze miejsce znajduje się pod zlewem kuchennym, ponieważ nikt go nie używa, teraz nie jest już najlepszym miejscem.
MastaBaba

20

Jednym z najbardziej skutecznych środków, których często używam podczas podróży, jest zamek Kensington . Jest bardzo prawdopodobne, że Twój laptop ma już odpowiednie gniazdo, więc musisz kupić łańcuch i tyle. Zamykam laptopa w każdym wynajętym miejscu, w którym się zatrzymuję, nawet jeśli jest to renomowany hotel - nie trzeba ryzykować. Kabel powinien łatwo zmieścić się w bagażu podręcznym.

To powinno wystarczyć odstraszającym przypadkowym złodziejom, bardzo trudno jest go wyjąć, jeśli nie jest się przygotowanym, a to z pewnością uszkodzi sprzęt, a nie to, czego szukaliby potencjalni złodzieje. W twoim przypadku, gdy sam sprzęt jest jedyną cenną rzeczą, zamek Kensington powinien być wystarczającym i dość niedrogim rozwiązaniem.


Fajne dzięki. Oto film instruktażowy na temat tych zamków (jeśli możesz przejść przez
przesadzanie

2
@exizt: ten film naprawdę pokazuje, jak nie blokować laptopa. :-P Jeśli stół nie jest trwale przymocowany do podłogi, można po prostu wziąć laptopa, położyć go pod stołem, poluzować pętlę i zdjąć pętlę ze stopy stołu.
vartec

@exizt Musisz zaktualizować w komentarzach, że specjalnie NIE chcesz blokady Kensington jako odpowiedzi. I oto myślę o tym, jak korodujący umysł nie przeczytał drobnego druku;)
happybuddha,


Fora @Tass Reading Widziałem, jak naprawiono wspomniane luki. Jednak nie ma twardego źródła.
sbichenko

6

Powinienem też zauważyć, że nie martwię się o dane, ale o koszt sprzętu (nic spektakularnego, około 2000 USD, ale nadal)

Czy są inne sposoby na zabezpieczenie laptopa w domu oprócz blokady Kensington?

Aby zmniejszyć koszty sprzętu w przypadku kradzieży, upewnij się, że podróżujesz z ubezpieczeniem mienia. Ubezpieczenie domu lub najemcy zwykle obejmuje Twoją nieruchomość, nawet podczas podróży. Komputery i inne przedmioty o wysokiej wartości (np. Biżuteria) czasami potrzebują specjalnego kierowcy na polisie, dlatego przed podróżą należy skonsultować się z agentem ubezpieczeniowym.

Podróżowałem za granicę z zamkami PacSafe do mojego plecaka podróżnego - włożyłem laptopa do plecaka, a następnie plecak do zamka torby, a następnie zamknąłem go w solidnej części hosteli lub pokoi hotelowych. PacSafe ma również „przenośny sejf” . Oba te przedmioty ucierpiałyby z powodu podobnej usterki noża, ale jest to jednak środek odstraszający.


5

Jeśli naprawdę martwisz się tylko kosztem sprzętu, być może najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłoby ubezpieczenie laptopa, jeśli znajdziesz niedrogą polisę. W moim przypadku istniała opcja dodania go do mojego ubezpieczenia domu. Wtedy ubezpieczenie będzie zawierało wiele irytujących drobnych druków na temat tego, co jest wykluczone, które musisz przeczytać. Zwykle przedmioty pozostawione w hotelu są objęte ochroną tylko wtedy, gdy znajdują się w sejfie. W hotelach średniej klasy, a na pewno drogich, w każdym pokoju znajduje się sejf, ale nawet w najtańszych często w recepcji znajduje się „sejf”. Wtedy nawet jeśli faktycznie zostanie skradziony, odzyskasz koszty. (zastrzeżenie: nie musiałem tego testować w praktyce)

Na marginesie, zawsze zastanawiam się, czy lepiej ukryć laptopa, czy przymocować go do czegoś (co najprawdopodobniej sprawi, że będzie widoczne dla sprzątaczy itp.).


1

Możesz przymocować tanią bezprzewodową kamerę bezpieczeństwa i umieścić ją w miejscu, w którym niedoszły włamywacz ją zobaczy, na przykład obok laptopa. Może nawet dodaj znak, który mówi: „ Jezus cię obserwuje. ” Coś w rodzaju tego aparatu może być dobre. Nie wiem, ile masz miejsca w torbach, ale gdybyś mógł z tym podróżować, byłoby to praktyczne rozwiązanie dla hotelu lub apartamentu. Chyba nie jestem pewien, czy mieszkańcy Odessy byliby tym zniechęceni, czy nie.

Innym rozwiązaniem dla hotelu, w którym nie można w pełni kontrolować dostępu do pokoju, może być dodanie dodatkowego zamka do drzwi. Może coś w rodzaju tych zamków ? Możliwe, że zwróci na ciebie uwagę. Możliwe jest również, że jedno kopnięcie rozwiąże zamek. ... Cóż, w każdym razie jest to opcja.

Jeśli w pokoju znajduje się nieruchomy przedmiot, podoba mi się pomysł Kensington Lock, ale stół prawdopodobnie tego nie zrobi. Za pomocą naprawdę krótkiego kabla możesz podłączyć go do dużego zestawu ciężarków. (Idealny do podróży, prawda?)

@ Pomysł ThornstonS dotyczący pozostawienia gotówki na stole jest dobry. Ukryj laptopa; zostaw gotówkę na otwartej przestrzeni. Chyba większość ludzi weźmie gotówkę i ucieknie. Jeśli nie chcesz stracić gotówki, zalecamy zastąpienie jej kanapką .


3
Bardziej prawdopodobne jest, że nie kamera bezprzewodowa będzie ładnie współpracować z laptopem. A jeśli złodziej jest wystarczająco wykształcony do czytania angielskiego, dostaniesz notatkę z informacją, że Jezus tam był.
Karlson,

@Karlson, możesz mieć rację. W Stanach Zjednoczonych obecność kamery bezpieczeństwa jest uważana za skuteczny środek odstraszający (do tego stopnia, że ​​ludzie będą kupować fałszywe kamery bezpieczeństwa), ale tak jak powiedziałem, nie wiem, czy tak by było w przypadku Ukrainy, czy nie. Niezależnie od tego ostrożne byłoby podejmowanie wielu środków ostrożności, dlatego wymieniłem kilka pomysłów.
Logiczny błąd

2
W USA wiele „skutecznych” środków bezpieczeństwa dotyczy „uczciwych ludzi”, którzy mogą mieć łatwiejszy czas w innym miejscu. Dla tych z nas, którzy mieszkali w Rosji, na Ukrainie i innych republikach radzieckich, wiele z nich jest śmiesznych.
Karlson,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.