Jak przekonać ochronę lotniska, że ​​nie jestem niebezpieczny, gdy w moim ciele znajdują się metalowe części?


104

Jakiś czas temu miałem operację i teraz mam w ramieniu małe śruby, które nie będą już usuwane. Kiedy zdecydowałem się lecieć na wakacje, przypuszczałem, że mogą sprawić mi kłopoty na lotnisku podczas przeszukiwania wykrywacza metalu.

Zapytałem więc mojego lekarza i w szpitalu, czy istnieje jakiś „paszport” lub coś podobnego, co potwierdza śruby w moim ramieniu, żebym nie miał wielu problemów. Niestety, powiedzieli mi, że takie rzeczy istnieją tylko wtedy, gdy dostaniesz nowe kolano lub coś, a nie, jeśli masz tylko kilka śrub w swoim ciele.

Kiedy poleciałem z Wiednia do Amsterdamu iz powrotem, moje obawy zostały potwierdzone: pracownicy ochrony sprawdzili mnie bardzo dokładnie i musiałem im wyjaśnić moją historię. Dzięki Bogu, zostały mi blizny, więc uwierzyli mi!

Nie jest to jednak trwałe rozwiązanie na przyszłość. Czy istnieje jakiś „paszport” międzynarodowy, o którym mój lekarz i szpital nie wiedzą? Jeśli nie, jakie jeszcze są moje możliwości?

Nie boję się tak podczas podróży w obrębie UE, ale obawiam się, że ta sytuacja może stać się dość niebezpieczna, gdy jestem w innych krajach ...


2
@LiamWilliam: Przy każdej operacji istnieje ryzyko, że coś pójdzie nie tak. Nie rób operacji, chyba że istnieje dobry powód. Mam trochę metalowych kawałków, które są teraz bezużyteczne, i pozostają z tego powodu.
gnasher729

Odpowiedzi:


95

Kiedy poleciałem z Wiednia do Amsterdamu iz powrotem, moje obawy zostały potwierdzone: pracownicy ochrony sprawdzili mnie bardzo dokładnie i musiałem im wyjaśnić moją historię. Dzięki Bogu, zostały mi blizny, więc uwierzyli mi!

To nie jest problem. Jest wiele osób z metalowymi implantami, a standardowa procedura po prostu wyjaśnia Twój stan po zgłoszeniu alarmu. Jesteś wyróżniony i sprawdzony za pomocą ręcznego urządzenia indukcyjnego. Nie musisz się bać, to standardowa praktyka.

Nie jest to jednak trwałe rozwiązanie na przyszłość. Czy istnieje jakiś „paszport” międzynarodowy, o którym mój lekarz i szpital nie wiedzą? Jeśli nie, jakie jeszcze są moje możliwości?

Mylisz się na tym koncie, jest to trwałe rozwiązanie. Pomysł sprawdzenia cię polega na wykluczeniu możliwości przemycenia czegoś na pokładzie.

Pomyśl o tym: jeśli były „paszporty” od lekarza, pierwszą rzeczą, która chce przemycić coś do samolotu, jest sfałszowanie takich dokumentów, aby uniknąć wykrycia . Lub jeszcze bardziej nieprzyjemne, zmuszanie ludzi z prawdziwym „paszportem” do przemycenia czegoś mimowolnie na pokładzie.

Nie pomaga również to, że personel nie będzie w stanie sprawdzić danego „paszportu” w rozsądnym czasie, ponieważ twój stan jest częścią tajemnicy lekarskiej i twojej prywatności.

Po prostu wyjaśnij swój stan i noś wygodne ubranie, które ułatwia sprawdzenie ramienia.

EDYCJA : Kolejny problem z ideą „paszportów”: nawet jeśli masz paszport, personel nadal musi cię sprawdzić, ponieważ nadal możesz próbować przemycić inną rzecz na pokładzie. Zatem „paszport” nie ma absolutnie żadnej różnicy. Przypuszczam, że „paszport” dla większych implantów informuje personel, że ich wykrywacz działa normalnie, gdy wykrywa duże ilości metalu na twoim ciele.

EDYCJA II : Jeśli masz kilka metalowych implantów na różnych częściach ciała, uważam, że dobrym pomysłem jest mieć promieniowanie rentgenowskie z dostępnymi implantami, aby personel mógł łatwo sprawdzić wyniki wykrywacza z lokalizacją implantu.


Skąd wiesz, że jest to „standardowa praktyka”?
Uooo 18.04.13

6
Mój brat korzysta z wózka inwalidzkiego i ma stalową płytkę w pobliżu kręgosłupa, więc za każdym razem muszą go sprawdzać ręcznie. A ja sam zapomniałem noża kieszonkowego i też zostałem wyróżniony.
Thorsten S.

17
@ w4rumy Słyszałem to samo z innych źródeł, w tym mojej matki, która pracuje w ochronie lotniska. Każdego dnia wielu pasażerów przechodzi przez metalowe implanty. To nic nowego. Nic wielkiego, po prostu używają skanerów ręcznych i sprawdzają, czy to implant.
Nix

9
Robię dokładnie to, co sugeruje druga edycja. Na portfelu noszę niewielki nadruk rentgenowski (wielkości karty kredytowej), z bardzo krótkim (jednym zdaniem) opisem implantu (np. Liczbą i rodzajem śrub) napisanym na odwrocie. Ponieważ często podróżuję, mam nawet napisane w kilku różnych językach. Myślę też, że przydaje się zawsze mieć przy sobie taką kartę, na wypadek gdybyś stracił przytomność w nieoczekiwanym wypadku, przyda się lekarzom, którzy z góry znają tę informację!
Juan A. Navarro

23

tl; dr: „Mam implant medyczny w moim X” wydaje się być magiczną frazą w USA.

Od 1999 roku mam 12-calowy tytanowy pręt w mojej prawej kości udowej, który rozciąga się od pełnej wymiany stawu kolanowego. W przeciwieństwie do poprzednich plakatów zawsze wybieram wykrywacz metalu. Latam głównie w USA, chociaż moja strategia bezpieczeństwa opisana poniżej działa wszędzie, gdzie podróżowałem po całym świecie (z wyjątkiem Izraela). Nie mam żadnych dodatkowych dokumentów od lekarzy ani władz państwowych.

Mam dwie strategie:

  1. Zawsze używaj skanera fal milimetrowych. Nawet jeśli agent bezpieczeństwa macha mną w kierunku wykrywacza metalu, mówię „mam implant medyczny” i pozostaję w kolejce do skanera. Zawsze rozumieli, co to oznacza wykrywacz metali.

  2. Jeśli jest tylko wykrywacz metalu, przechodzę przez wykrywacz, uruchamiam go, patrzę agentowi bezpieczeństwa w oczy i mówię „Mam prawy implant medyczny”. Następnie podczas przedłużonego przesiewania pokazuję przesiewaczowi obszar, który uruchomi różdżkę.

Korzystając z tej procedury, nigdy nie musiałem przeprowadzać żadnych dalszych badań przesiewowych ani upuszczać kłopotów, aby pokazać blizny (z wyjątkiem Izraela).

PS Israel to piękne miejsce, pełne pięknych i błyskotliwych ludzi. Ale traktują swoje bezpieczeństwo BARDZO poważnie. :)


Co się stało w Izraelu?
Uooo,

9
Byli znacznie bardziej bezpośredni i skuteczni: zabrali mnie do prywatnego pokoju i kazali mi rzucić problem. Gdy zobaczyli bliznę, przeprosili i posłali mnie po drodze. W sumie zajęło to znacznie mniej czasu.
Rich Sutton,

22

Staje się to coraz bardziej powszechne w przypadku bardziej nowoczesnej chirurgii i rzeczy, których nie można było zrobić w przeszłości. Naturalnie przy zwiększonym bezpieczeństwie w dzisiejszych czasach częściej zdarza się, że metal jest w tobie.

Jest kilka rzeczy, które możesz zrobić (i mam z tym osobiste doświadczenie, z dość dużą ilością metalu w mojej piersi):

  • list od twojego lekarza. W rzeczywistości prawie nigdy się na to nie patrzy, ale jeśli zaczną się zaciekawić i zdają się kwestionować roszczenia związane z zabiegiem chirurgicznym, oficjalny papier firmowy na liście od twojego doktora pójdzie daleko w kierunku pomocy.
  • jeśli metal jest widoczny, pokaż je lub wyjaśnij. Jest to trudniejsze, ponieważ zwykle ma charakter wewnętrzny, ale jeśli nie, jest to łatwy sposób na złagodzenie ich obaw.
  • Nigdy mnie nie odbiera, chyba że wykonam drugi skan. Wydaje mi się, że ich detektory nie są wystarczająco czułe, ale jeśli zapomnę zdjąć pasek, zawsze wyjmują ręczny skaner, a kiedy macha nim nad moją klatką piersiową, podnosi go. Moja odpowiedź zazwyczaj polega wyłącznie na wyjaśnieniu operacji, którą przeszedłem, a nawet nieznacznym zanurzeniu koszuli, aby pokazać bliznę. To zawsze wystarczało, aby ich zaspokoić.

Jeśli masz wszczepione urządzenie, takie jak rozrusznik serca lub ICD (wewnętrzny defibrylator), możesz uzyskać międzynarodową kartę wskazującą, że masz to urządzenie i NIE powinien przechodzić wykrywacza metalu. W tym momencie zostaniesz przeszukany ręcznie. Nie mam ich jednak i często zastanawiałem się, jak skuteczne są te karty w krajach trzeciego świata z językami obcymi.

Przede wszystkim bądź szczery i jasny. Bądź przygotowany, w razie potrzeby z literami. I upewnij się, że usunąłeś wszystkie klucze i cały metal, abyś już ich nie denerwował dodatkowymi różnymi rzeczami. Łatwiej jest porozmawiać z kimś, kto nie jest z tobą sfrustrowany :)


Czy metal jest kiedykolwiek widoczny? Mam na myśli, zapisz od filmów Terminatora.
Estey,

3
Spotkałem kilka osób, które miały metalowe szpilki wystające z nóg (lub ramion) i połączone z zewnątrz metalowym prętem. Zostaną one usunięte po zszyciu kości, ale na każdym z nich metal wystawał przez co najmniej 9 miesięcy.
Willeke

12

Pamiętaj, że bezpieczeństwo nie dba o twoje śruby. Chodzi o to, że reszta z was jest jasna. Podczas skanowania wskazanie sprzączki paska lub metalowego guzika na dżinsach nie jest pomocne. Muszą oczyścić resztę z was. Powiedz im, że masz śruby w ramieniu. Ale to, co robi, powoduje, że przejście przez skaner jest bezużyteczne. Nadal będziesz musiał przejść przez skanowanie dłoni, aby upewnić się, że nie masz niczego innego w bieliźnie.


3

Mam przyjaciela z implantami na każdym kolanie. Pokazał mi kartę swojego chirurga ortopedycznego, którą trzyma w portfelu, gdy skanery papierów oszaleją.

Wygląda tak oficjalnie, jak karta Zwiadowca (to znaczy niezbyt oficjalnie).

Najlepiej wyjaśnij implanty przed przejściem przez wykrywacz metalu.


3

Mam tytanowy pręt w mojej kości udowej, 2 płytki i 16 śrub w moim prawym przedramieniu oraz 1 płytkę i 6 śrub w moim lewym obojczyku. Nigdy nie odpalałem wykrywacza metalu na lotnisku podczas przechodzenia przez ochronę. Wykrywacz metalu był w stanie podnieść implanty tylko raz, kiedy poprosiłem ochroniarza w miejscu, w którym kiedyś pracowałem, aby sprawdzić, czy jego różdżka może wykryć implanty. Dopiero gdy położył różdżkę na tym obszarze, znalazł coś. Myślę, że jesteś bezpieczny, zwłaszcza że masz blizny, które są bardziej niż wyleczone.


1
zależy to od ilości i rodzaju metali oraz czułości detektorów
maniak zapadkowy

Zgadzam się z @ratchetfreak. Ktoś, kogo znam z tytanowym prętem w kości udowej, nie uruchamia większości wykrywaczy metali na lotniskach ani w budynkach, ale niektóre z nich odpala.
msh210

3

Twój lekarz / szpital / chirurg powinien być w stanie dostarczyć ci list potwierdzający fakt, że przeszli odpowiednią operację oraz że masz te szpilki / śruby w ciele. Jeśli nie, powinieneś udać się do innego Doktora.

Ps Wiem o tym, ponieważ ja i wielu członków mojej rodziny pracowałem na lotniskach i ochronie portów lotniczych w Wielkiej Brytanii. Lekarz powinien dać ci list bez kłopotów, pod warunkiem, że masz dokumentację medyczną na poparcie swojej historii.

Pps Nawet jeśli musisz zabrać ze sobą dużo lekarstw na wakacje, potrzebujesz listu od lekarzy potwierdzającego, że tak bardzo potrzebujesz. Tak więc naprawdę nie ma powodu, dla którego twój Dr nie dostarczy dla ciebie ekwiwalentu.


Ps Stal chirurgiczna / tytan naprawdę nie powinny być uruchamiane w skanerze bezpieczeństwa, chyba że masz ich dużo w skoncentrowanym miejscu. Powodem użycia obu tych metali jest ich minimalny wpływ na organizm.
Phill Healey

2

Jak powiedzieli inni, istnieje niezbyt oficjalnie wyglądająca karta (tzw. Implantatepass w języku niemieckim), w której wymienione są implanty wszelkiego rodzaju.

Jednak na przykład w Austrii istnieje również możliwość umieszczenia w paszporcie dodatku dotyczącego implantów. Jak stwierdza [1]:

Im Reisepass können - müssen aber nicht - folgende nachträglichen Ęnderungen durchgeführt werden: [...]

  • Eintragung von Implantaten (Nachweis durch Vorlage zB einer ärztlichen Bestätigung; das Vorweisen eines Reisepasses mit einer derartigen Eintragung entbindet nicht von der Verpflichtung der Duldung einer Fluggastsicherheitskontrolle.)

co oznacza (moje tłumaczenie):

Następujących zmian w paszporcie można - ale nie trzeba - wprowadzać później:

  • Dodatkowe uwagi na temat implantów (Dowód poprzez okazanie np. Potwierdzenia od lekarza; przedstawienie paszportu z takim komentarzem nie zwalnia z wymogu tolerancji kontroli bezpieczeństwa pasażerów).

Oczywiście możesz również uzyskać te komentarze w paszporcie, gdy otrzymasz nowy (patrz [2]). Oczywiście, jak powiedzieli inni, możesz być sprawdzany dokładniej niż inni, ale nie zaszkodzi to mieć.

Nie wiem o sytuacji w twoim kraju, ale sprawdzenie może się opłacić.

[1] https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/content/2/Seite.020300.html

[2] https://www.help.gv.at/Portal.Node/hlpd/public/content/2/Seite.020100.html

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.