Jak wysłać bagaż z USA do Australii?


9

Planujemy wyjazd do Australii. Spędzimy tam kilka miesięcy i chcielibyśmy zabrać ze sobą więcej niż obecny limit bagażu. Jedną z opcji byłoby przewożenie w samolocie dokładnie tego, czego ściśle potrzebujemy, i wysłanie reszty rzeczy (od 3 do 4 dużych walizek) łodzią (nie mamy nic przeciwko, jeśli zajmie to kilka tygodni lub jeśli nie będą to drzwi usługa „od drzwi”). Myśleliśmy, że to możliwe ... wydaje się to jednak kosztowne: najlepsze szacunki, jakie możemy uzyskać, to około 2000 USD (powierzchnie kontenerowe lub międzynarodowe firmy przeprowadzkowe). Może nasze badania nie były skierowane we właściwym kierunku ... masz jakieś rady?

Podróżujemy z LAX (Los Angeles, Kalifornia) do Melbourne.

Edycja: byłaby to usługa w jedną stronę. Nie ma znaczenia, czy nie możemy przywrócić wszystkiego.


Ta usługa może być przydatna carrymyluggage.com
Simon

Ich strona jest raczej ograniczona.
Karlson

Co jest tak istotne, że po prostu nie możesz kupić w Australii, a następnie sprzedać / przekazać darowiznę, kiedy wyjeżdżasz? 2000 $ (tak mi się wydaje, każdy sposób) to dużo pieniędzy, które można by zaoszczędzić. Na dłuższych wycieczkach, na których byłem (około 4 miesięcy), zawsze pakowałem tak, jakby to były 2 tygodnie. Trzeba tylko często prać.
daamsie

@daamsie Jeśli wszystkie wysyłane rzeczy są mniejsze niż 2000 USD, być może warto, ale generalnie nie będzie. Ponadto nie wszystko dostępne w USA jest dostępne w Australii.
Karlson,

2000 USD w jedną stronę - to 4000 USD. Trzeba przyznać, że przedstawiłeś poniżej kilka możliwych tańszych opcji. Nadal ... drogi. To muszą być jakieś wyjątkowe produkty tylko w USA, które gwarantują wysyłkę przez kilka miesięcy. Naprawdę nie ma tak wielu rzeczy, które można dostać tylko w USA, bez których nie można żyć przez kilka miesięcy. Dla mnie to brzmi jak przypadek przepakowania. Uważam, że rozsądne jest, jeśli istnieje jakaś wyjątkowa, jedyna w USA rzecz, którą chciałbyś tu przywieźć i wyjechać z kimś w Australii.
daamsie

Odpowiedzi:


6

(1) Kontener: spedytorzy będą wysyłać ładunki drogą morską kontenerami według stawek znacznie niższych niż podane. Ceny są zwykle wyrażone w metrach sześciennych, a waga jest zwykle nieistotna, o ile nie wysyłamy surówki lub podobnie gęstego materiału. Minimalna wielkość może wynosić 1 metr sześcienny. Spakuj to wszystko :-).

Będziesz musiał znaleźć kogoś, kto zorganizuje włączenie twojego „małego” ładunku do pełnego pojemnika i odpowiednio dopłaci. Nie znam stawek z USA do OZ, ale np. Z Chin do NZ wynosi około 80 USD za metr sześcienny !!!! a czas dostawy mieści się w przedziale od 4 do 6 tygodni. Nawet po uiszczeniu opłat spedytora i agenta celnego po stronie odbiorcy powinieneś czuć się komfortowo przed innymi proponowanymi dotychczas alternatywami.

(2) Skrzynie JUMBO: Firmy takie jak DHL oferują pudełka „Jumbo” lub podobne z limitem wagi 25 kg i stałym rozmiarem. To może być przydatne. Nie są tanie w porównaniu do transportu kontenerowego, ale poza tym są tak tanie, jak tylko można uzyskać fracht lotniczy.

(3) Kup tam: Co bierzesz, co nie jest jeszcze sprzedawane w Australii?
Rozważ kupno lub zatrudnienie. Pomocne może być kupno drugiej ręki (patrz eBay). Być może uda Ci się zdobyć kogoś w Oz, aby kupił dla ciebie z góry. Jeśli nie masz tam kontaktów, mam przyjaciół, którzy MOGĄ być gotowi pomóc za rozsądną opłatą.

(4) Torba z rezerwacją - nowa usługa: od listopada 2012 r. Air NZ wprowadził usługę z rezerwacją bagażu, którą mogą kopiować inni. Pozwala to zarezerwować nadbagaż (odprawić się z resztą, po prostu dokonać wcześniejszej rezerwacji) o wiele mniej za kg niż normalne stawki za nadbagaż. Hong Kong-Auckland kosztował mnie około 70 USD / 23 kg za pierwszą torbę i około 50% więcej za sekundę.

(5) Klasa zęzowa: Dział dalekiego zasięgu OTW: Porozmawiaj z niektórymi żeglarzami - ktoś może chcieć nosić dobrze zapieczętowaną klasę zęzową :-). Mogą chcieć podpisać oświadczenie o odszkodowaniu za krew. To samo może dotyczyć przewoźników. Wybierz dobrze :-).


Pozytywne! to ładna odpowiedź. Re: „Będziesz musiał znaleźć kogoś, kto zorganizuje włączenie twojego„ małego ”ładunku do pojemnika pełnego i odpowiednio dopłaci odpowiednio: to część, za którą tęsknię. Do tej pory nie mogliśmy tego znaleźć: (
Sebastian,

@Sebastian W Chinach są ludzie, którzy spędzają cały czas na składaniu części ładunków w pojemniki. Wyobrażam sobie, że taka wersja istnieje w Stanach Zjednoczonych. Wyobrażam sobie, że firmy, które przewożą duże ilości kontenerami, byłyby w stanie skierować cię we właściwym kierunku.
Russell McMahon,

7

Wszystko zależy od masy bagażu i jego wielkości.

  • Przesyłka bagażu przekazuje około 1300–1500 USD na torby o standardowych rozmiarach (50 funtów).
  • Bezpłatny bagaż oferuje 7,75 USD / funt, więc aby dostać się do 2000 USD, musisz wysłać około 260 funtów.
  • Zniżka Wysyłka kosztuje 560 USD / 150 funtów za usługę „od drzwi do drzwi”.

Więc w zależności od tego, ile rzeczy wyślesz, może okazać się bardziej ekonomiczne niż 2 000 USD.


1

Niemal na pewno najtańszą i najłatwiejszą opcją jest zabranie ze sobą wszystkiego w samolocie . Na przykład w Qantas możesz wziąć za darmo dwie torby o wadze do 23 kg każda, co oznacza, że ​​przy dwóch pasażerach całkowity koszt czterech toreb o wadze do 92 kg rzeczy wynosi zero .

Jeśli to nie wystarczy, dodatkowe torby na loty do / z USA kosztują 123 A $ (~ 115 USD) każda, wciąż znacznie mniej niż jakiekolwiek skomplikowane systemy kontenerowe. Pamiętaj również, że każdy ładunek przybywający do Oz musi przejść kontrolę celną, która jest powolna i kosztowna, a jeśli zabierzesz go ze sobą w samolocie, zostanie on ukończony natychmiast i za darmo po opuszczeniu lotniska.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.