Jaki jest cel Punktów Pokładowych na biletach na indyjskie linie kolejowe?


37

W większości krajów, jeśli chcesz podróżować z A do B, kupujesz bilet z A do B i to wszystko.

Jednak w Indiach można kupić bilet z X do B, wyznaczyć gdzieś po drodze punkt wejścia na pokład A i wsiąść do pociągu w A. Makemytrip wyjaśnia, jak to działa:

Co to jest punkt wejścia na pokład?

Możesz wybrać punkt wejścia na pokład, z którego wsiądziesz do pociągu. Może to być dowolna stacja między stacją rezerwacji od stacji rezerwacji a stacją rezerwacji do Domyślnie rezerwacja na stacji jest również punktem wejścia na pokład.

Chociaż możesz wybrać punkt wejścia na pokład jako dowolną stację na trasie pociągu, będziesz musiał zapłacić za bilet zgodnie z obowiązującymi przepisami dla rezerwacji od - rezerwacji do stacji. Na przykład, jeśli rezerwujesz bilet z Bombaju do Nowego Delhi i wybierasz punkt wejścia na pokład jako Kota Jn, możesz wsiąść do pociągu tylko w Kota Jn, a nie między Mumbai Central a Kota Jn. Musisz jednak zapłacić opłatę za przejazd z Bombaju do New Delhi

Pytanie bez odpowiedzi brzmi: dlaczego chcesz to zrobić ? Bardziej logiczne i tańsze wydaje się po prostu kupno biletu z Kota Jn do New Delhi.


1
Jeśli podróżuję spoza miasta A do miasta B, prawdopodobnie moje miejsce nie może zostać sprzedane na krótką odległość, której nie ma w pociągu. Stąd ładowanie mnie tak samo, jak ktoś jadący z miasta A do miasta B. (pomyśl o tym, jak system rezerwacji miejsc mógłby działać przed komputerami)
Ian Ringrose

3
@IanRingrose Kolej może się organizować wewnętrznie, jak chce. Jeśli chcą zarezerwować moje miejsce z punktu A do punktu B, zamiast bezpośrednio z punktu A do punktu B, mogą to zrobić. I mają prawo do ustalenia swojej struktury cenowej, tak aby obciążała mnie za prawdopodobnie niewykorzystane miejsce. Ale wszystko to jest związane z koleją i nie odpowiada na pytanie. Pytanie brzmi, dlaczego pozwalają klientowi robić te rzeczy, kiedy wydaje się, że jest to niekorzystne dla klienta.
David Richerby

po prostu możesz „zapłacić trochę więcej, aby uzyskać zarezerwowane miejsce” - bez tajemnicy
Fattie

@IanRingrose, twój komentarz jest trudny do zrozumienia, jeśli wybierzesz niewłaściwą stronę na obrzeżach miasta A ...
hkBst

Odpowiedzi:


26

Możesz zmienić punkt wejścia na pokład w dowolnym momencie po rezerwacji biletu, abyś nie musiał anulować biletu i kupić innego.

Kolej anuluje bilet, jeśli nie będzie w stanie znaleźć cię na określonej liczbie przystanków, i przydzieli zarezerwowane miejsce osobie, która wsiadła do pociągu z biletem z listy oczekujących.

Ponadto niektóre stacje będą miały ustaloną liczbę biletów tatkal. Jeśli pociąg jedzie z XAB, gdzie A jest popularną stacją, na której ludzie są bardziej skłonni do skorzystania z biletu i wyczerpania limitu, rozsądnie jest wziąć bilet z XB i później zmienić stację wejściową na A. (Źródło: Mój przyjaciel, który jest ekspertem w sprzedaży biletów)


Co się stanie, jeśli nie przypiszę punktu wejścia na pokład, ale nadal planuję podróż? Czy po prostu stracę miejsce, czy mój bilet zostanie całkowicie unieważniony?
Dmitrij Grigoriew

5
+1 Innym przypadkiem użycia jest próba pokonania systemu kwot kolei indyjskich. Bilet XAB objęty jest limitem ogólnym, więc dostępnych jest więcej biletów, ale bilet AB objęty jest limitem zbiorczym, więc dostępnych jest mniej biletów. Rozsądnie jest kupić XB i ustawić punkt wejścia na pokład jako A, nawet jeśli jest to droższe, ponieważ masz większe szanse na uzyskanie potwierdzonego biletu.
RedBaron

2
@DmitryGrigoryev Po prostu stracisz miejsce.
Anish Sheela

9
To jest całkowicie szalone. Gdybym chciał jechać z A do B, kupiłbym bilet z A do B, a nie z X do B tylko dlatego, że ta cholerna firma kolejowa nie może właściwie zarządzać miejscami!
ElmoVanKielmo

1
@ElmoVanKielmo Jeśli uważasz, że to szaleństwo, prawdopodobnie powinieneś poszukać google image indyjskich pociągów. Oto jeden z nich: im.rediff.com/money/2014/jan/13rail.jpg
fajka

9

Ostatnio zauważyłem, że ta funkcja punktu wejścia na pokład jest bardzo przydatna.

Rezerwowałem bilet w Rajdhani z punktu A do punktu B, ale pojawił się błąd: „REZERWACJA NIEDOZWOLONA NA DANE PARY STACJI”. Przyczyną tego błędu jest „Jeśli próbujesz zarezerwować bilet na krótką podróż pociągiem, który pokonuje duże odległości, możesz napotkać ten komunikat o błędzie”.

Więc zarezerwowałem bilet z X (stacja źródłowa, która jest tylko dwie stacje przed A) do B i zmieniłem swoje wejście na pokład na A.


6
Ale lepszym rozwiązaniem byłoby po prostu zarezerwować to, co chcesz! Przypuszczalnie nie chcą, aby ludzie rezerwowali krótkie podróże pociągami dalekobieżnymi, ponieważ odmówiłoby to miejsca komuś, kto rezerwuje później, ale chce podróżować na duże odległości. Ale zmuszenie cię do zajęcia większego dystansu, niż używasz, czyni ten problem jeszcze gorszym, a nie lepszym!
David Richerby

1
Ten pociąg to szybki pociąg premium z jedzeniem na pokładzie, pokonujący 2 km km z 26 postojami. Myślę więc, że nie będzie to opłacalne ani dobre doświadczenie, jeśli pozwolą na rezerwację między każdą stacją. Jeśli naprawdę chcesz bilet na A-> B, jest też wiele innych pociągów.
Vivart

Jasne, ale istnieją lepsze sposoby zniechęcania do rezerwacji na krótkie podróże pociągami dalekobieżnymi. Mogą na przykład po prostu zakazać rezerwacji na krótkie podróże. Mogliby powiedzieć: „Bilety od A do B nie są ważne na ekspresowym transporcie dalekobieżnym”.
David Richerby

tak, ale w moim przypadku czasy innych pociągów nie zgadzały się z moim rozkładem jazdy, ale czas ten był idealnie dopasowany i jako plus jest najszybszy we wszystkich innych pociągach, więc nie miałem nic przeciwko rezerwowaniu dodatkowych stacji i zmianie punktu wejścia na pokład.
Vivart,

@david co? Logicznym rozwiązaniem jest, aby cena podróży między A i B była wystarczająco wysoka, aby zagwarantować odpowiednie przychody. To sytuacja, w której wszyscy wygrywają. Twoja propozycja zakazu krótkich podróży nie gwarantuje, że ktokolwiek zarezerwuje miejsce - potencjalny pasażer pozostanie bez usługi, a miejsce pozostanie puste, nie dając firmie żadnych dochodów.
ElmoVanKielmo

6

Indyjskie pociągi pokonują bardzo duże odległości przez wiele dni i po drodze mają różne przestoje. Rezerwacje są zwykle dokonywane z co najmniej 2-3 miesięcznym wyprzedzeniem iz tego powodu posiadanie odrobiny elastyczności w przypadku zmiany planów jest bardzo przydatne i wygodne dla ludzi.

Zamiast anulować cały bilet i spróbować ponownie zarezerwować go z nowej stacji po drodze, przydaje się po prostu zmiana punktu wejścia na pokład, wciąż mając w ręku potwierdzony bilet.

Może to zaskoczyć niektórych, ale liczba osób podróżujących codziennie pociągami indyjskimi jest tak ogromna, że ​​niektórzy nie dostają potwierdzonych miejsc, nawet jeśli dokonają wcześniejszej rezerwacji. System biletowy jest bardzo zaawansowany i zaprojektowany w oparciu o ruch drogowy, co oznacza, że ​​jeśli XB jest bardziej popularną trasą podróży, więcej procent miejsc zostanie przydzielonych dla tej trasy w danym pociągu niż AB. Jest to określane jako limit, ale jest oparte na ruchu. Wszelkie bilety zarezerwowane w XB będą miały większe prawdopodobieństwo potwierdzonej rezerwacji niż AB.

Z tego powodu ludzie czasami świadomie rezerwują bilety z innej stacji, nawet jeśli kosztuje to więcej. Ponadto cały system rezerwacji jest przejrzysty, więc w momencie rezerwacji możesz bardzo dobrze sprawdzić, czy na trasie AB pozostały wolne miejsca, a następnie dokonać rezerwacji w XB, jeśli miejsca zostaną zajęte. Nadal możesz otrzymać bilet z listą oczekujących na AB, ale będzie to stanowić ryzyko, ponieważ wtedy twoje potwierdzenie będzie zależeć od tego, czy ktoś anuluje bilety AB, aby otworzyć więcej miejsc.


5

W Indian Railways istnieje system o nazwie Reservation Against Cancellation lub RAC. To znaczy, powiedzmy, że w pociągu jest 700 miejsc, a następnie 750 osób może zarezerwować bilet i wsiąść do tego pociągu. Kilka miejsc (jedno na przedział) zostanie przeznaczonych dla dwóch osób zamiast jednej. W zasadzie dwie osoby są przydzielone do tego samego miejsca. Powiedzmy teraz, że ktoś nie wsiadł do pociągu. Następnie przewodnik przydzieli to miejsce jednej z osób objętych RAC.

Powiedzmy teraz, że zarezerwowałeś bilet z Mumbaju i zdecydowałeś się oberwać z Kota; Problem polega na tym, że kiedy nadejdzie konduktor, nie wylądowałeś z Mumbaju, a twoje miejsce zostanie przydzielone facetowi w ramach RAC. Aby temu zapobiec, musisz zmienić punkt wejścia na pokład na Kota, aby dyrygent wiedział, że nie spóźniłeś się na pociąg, ale zamiast tego wejdzie na pokład z Kota, a twoje miejsce nie zostanie przydzielone komuś innemu.


5
Nie zdarzyłoby się to, gdybyś właśnie kupił bilet z Kota Jn do Nowego Delhi, jak sugerował jpatokal.
Dmitrij Grigoriew

3
To jest całkowicie szalone. Gdybym chciał jechać z A do B, kupiłbym bilet z A do B, a nie z X do B tylko dlatego, że ta cholerna firma kolejowa nie może właściwie zarządzać miejscami!
ElmoVanKielmo

2
Najpierw pomyślałem - szalony, ale potem zdałem sobie sprawę, że dokładnie tak dzieje się na całym świecie z biletami lotniczymi. W pociągu przynajmniej możesz stać na korytarzu, jeśli nie ma już
wolnych

1
@ElmoVanKielmo, jest to połączenie procedur „overbooking” i „standby travel”, z których korzysta prawie każda linia lotnicza na świecie. A z punktu widzenia kolei ma to sens: jeśli podróż koleją przypomina podróż liniami lotniczymi, około 15% pasażerów z biletami nie pojawi się, więc sprzedaż większej liczby biletów niż miejsc ma znaczny wzrost zysków.
Mark

1
@Mark Airlines korzysta z nadmiernej rezerwacji i podróży rezerwowych, ale nigdy nie słyszałem o linii lotniczej, która pozwala ci kupić bilet od A do C przez B i wsiadać tylko do B.
David Richerby

5

Rozważ pociąg ze 150 miejscami. Rozważmy, że trasa ma 3 stacje AXB. A jest punktem początkowym i większą i popularną stacją, więc przydzielono jej więcej miejsc do rezerwacji. Weź to pod uwagę

Odp .: 125 miejsc
X: 25 miejsc

Logicznie rzecz biorąc, istnieje większe szanse na uzyskanie potwierdzonego biletu na trasę AB niż XB.

Indian Railways sprzedaje o wiele więcej biletów niż liczba miejsc w pociągu, więc kupiony bilet może mieć status Potwierdzony, RAC lub Oczekiwanie.

  • Potwierdzony - masz przypisany numer miejsca i łóżko
  • RAC - Twój bilet będzie w RAC, jeśli wszystkie miejsca zostaną wyprzedane. Oznacza to, że możesz wsiąść do pociągu i usiąść na miejscu przypisanym przez TC, ale dostaniesz łóżko tylko wtedy, gdy ktoś z potwierdzonym miejscem anuluje bilet lub nie pojawi się w pociągu w punkcie wejścia na pokład .
  • Lista oczekujących - oznacza to, że wszystkie bilety Potwierdzone i RAC zostały ukończone i znajdujesz się na liście oczekujących. Nie wolno wsiadać do pociągu z biletem o takim statusie. Twój status może się zmieniać codziennie do dnia odlotu, w zależności od liczby pasażerów Confimred / RAC anulujących bilety.

Mogę więc kupić bilet dla AB i umieścić punkt wejścia na pokład jako X, w następujących scenariuszach:

  1. Chcę mieć większe prawdopodobieństwo otrzymania biletu potwierdzonego niż biletu z listy RAC / Wait i nie mam nic przeciwko dodatkowej opłacie, którą płacę za mniejszą odległość.
    Jeśli po prostu kupię bilet od AB bez podania punktu wejścia na pokład i spróbuję wejść na pokład w X, zostanę oznaczony jako niepojawienie się, a moje miejsce zostałoby już przyznane niektórym pasażerom RAC.
    Tak więc właściwą procedurą rezerwacji byłoby wykupienie biletu na AB z punktem wejścia na pokład jako X. Dzięki temu mam wolne miejsce i łóżko, kiedy wchodzę na stację X.

  2. Początkowo zamierzałem podróżować z AB, ale później zmieniłem plany i chcę wsiąść do pociągu w X. Jeśli anuluję cały bilet i spróbuję kupić nowy bilet na XB, mogę dostać bilet z listy oczekujących. Dlatego zachowuję mój istniejący Potwierdzony bilet i po prostu zmieniam punkt wejścia na pokład na X.


1
Oczywiście nie strzelanie do posłańca, ale jeśli ludzie mieszkający w X mają większą szansę na zajęcie miejsca z kwoty A niż z własnej, oznacza to, że kwoty są ustawione na niewłaściwym poziomie! To nie pomaga ludziom z X: to psuje ich, zmuszając ich do kupowania biletów od A. Rzeczywiście, po co w ogóle mieć kwoty? Jeśli w pociągu jest 150 miejsc i pięć razy więcej osób chce podróżować z A niż z X, to bez żadnego systemu przydziałów (tylko zarezerwowane miejsca i rezerwy), naturalnie skończy się z około 125 osobami z A i 25 osób z X w każdym pociągu.
David Richerby

@DavidRicherby To jest moja interpretacja, więc szczypta zastrzeżenia dotyczącego soli. Celem kontyngentu jest zagwarantowanie niektórych miejsc dla X (które jest zwykle mniejszym miastem pośrednim po drodze). Jeśli istnieje lista oczekujących na oba kontyngenty, od Ciebie zależy, czy dodasz się do listy dla mniejszego lub większego przydziału. Zakładam, że w momencie sporządzania wykresów (kilka godzin przed podróżą, gdy te rzeczy zostaną uregulowane), automatycznie wyczyszczą listy oczekujących na kwoty, jeśli jedna jest pełna, a druga nie. Przypuszczalnie pozwala to również na optymalizację zajętości miejsc.
Ankush Jain

Kolejny przykład, jeśli w pociągu dalekobieżnym (AXYB) bardzo popularny jest odcinek pośredni (XY), podróżni konkurują z podróżującymi na dłuższe odległości (AB). Limit XY można ustawić tak, aby z grubsza odpowiadał zapotrzebowaniu AX i YB, dzięki czemu wszystkie miasta mają trochę szans na rezerwację i nie ma to wpływu na zajmowanie autokaru. Jeśli chcesz podróżować XY, ale chcesz zapłacić za AB, to wyjątkowy przypadek. Z setkami pociągów mających 50 dziwnych przystanków, te rzeczy się sumują.
Ankush Jain

Ale jeśli sprzedaż pociągów jest tak powszechna, dlaczego po prostu nie jeździć koleją? Dobrze zarządzana kolej potrzebuje jedynie około 30% obłożenia, aby osiągnąć zysk. Indian Railways może po prostu uruchomić więcej pociągów ...
Krist van Besien
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.