Czy obywatele Wielkiej Brytanii potrzebują paszportu na loty krajowe w Wielkiej Brytanii?


17

Czy jako obywatel Wielkiej Brytanii potrzebujesz paszportu, aby latać z Londynu Gatwick do Edynburga liniami easyJet lub British Airways? Czy to samo będzie na innych lotniskach?


1
easyjet.com/en/help/boarding-and-flying/… , britishairways.com/en-us/information/passports-visas-and-api . Zobacz „loty krajowe”. Krótka odpowiedź: potrzebujesz dokumentu tożsamości ze zdjęciem, ale nie musi to być paszport.
Nate Eldredge

1
@Nate Eldredge, przeczytałem je, ale nie jestem pewien, czy potrzebujesz paszportu, aby przejść przez zabezpieczenia Gatwicks, mimo że BA i easyJet tego nie wymagają
Tuomas Laakkonen

3
Facet, którego znam, przyleciał kilka lat temu ze Stanstead do Szkocji, a ochrona chciała mieć dokument tożsamości ze zdjęciem. Jedyny dokument tożsamości ze zdjęciem miał dla klubu towarzyskiego w wiosce i został zaakceptowany! Sugeruję, abyś wziął przynajmniej coś, co może udowodnić, kim jesteś, ponieważ mogłoby to uratować wszelkie opóźnienia.
Bonzo

1
Dlaczego miałbyś kiedykolwiek potrzebować paszportu, aby latać we własnym kraju? Dlaczego miałoby się różnić od, powiedzmy, podróży autobusem? Nigdy nie słyszałem o żadnym kraju, który wymaga paszportu na lot krajowy. Wszystko, czego możesz potrzebować, to jakaś forma ważnego dokumentu tożsamości.
Daniele Testa

1
Czy pytasz, czy istnieją wewnętrzne kontrole imigracyjne lotów wewnętrznych w Wielkiej Brytanii? A może po prostu jaki rodzaj dokumentu tożsamości ze zdjęciem (mniej niż paszport) jest dopuszczalny w przypadku lotów wewnętrznych w Wielkiej Brytanii?
smci

Odpowiedzi:


25

Krótka odpowiedź brzmi „nie”, a ta odpowiedź zawiera dobre referencje zawierające więcej szczegółów.

W odpowiedzi na dodatkowe pytanie, które poruszyłeś w sekcji komentarzy, ochrona lotniska nie wymaga żadnego dokumentu tożsamości, więc nie będzie też prosić o paszport.

W przypadku Gatwick, jeśli twój lot nie opuszcza Wielkiej Brytanii, zrobią ci zdjęcie, gdy wejdziesz do ochrony, i sprawdzą to, zanim dotrzesz do bramy, aby zapobiec oszustwom imigracyjnym, które stały się dość powszechne kilka lat temu.

Nie mogę znaleźć wzmianki na ten temat w Internecie, ale wynika to z dużego osobistego doświadczenia. Dodałbym to jako komentarz, ale najwyraźniej moja reputacja mnie nie wyprzedziła :)


7
Dobrze, że nie umieściłeś tego w komentarzu, ponieważ jest to zdecydowanie odpowiedź!
Kat

4
Chciałbym przeczytać o tym oszustwie imigracyjnym. Czy byłbyś w stanie podać link go opisujący?
ymbirtt

5
@ymbirtt to brzmi jak oszustwo, że wspólnik przechodzi przez ochronę, podczas gdy strona lotnicza spotyka się z osobą, która chce obejść imigrację, i wręcza kartę pokładową na lot wewnętrzny, a następnie opuszcza lotnisko. Oszust udaje się bezpośrednio do lotu wewnętrznego - nie musi przechodzić kontroli paszportowej - i opuszcza miejsce docelowe bez kontroli, ponieważ wysiadł z lotu wewnętrznego.
Aaron F

4
Jedna mała rzecz: nie pisz „poprzedniej odpowiedzi”, ale zamiast tego podaj link do odpowiedzi, o której mówisz. Kolejność odpowiedzi zależy od liczby głosów i preferencji użytkowników, więc jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, co oznacza „poprzednia odpowiedź”, jest sprawdzenie znacznika czasu każdej opublikowanej odpowiedzi (teraz są trzy).
David Richerby

Masz całkowitą rację - poprawiono :)
Richard Day

15

Loty krajowe

Niektóre linie lotnicze akceptują prawo jazdy ze zdjęciem i inne dokumenty tożsamości na loty krajowe, ale wiele z nich nie sprawdza witryny linii lotniczych podczas rezerwacji lotów. Jeśli pojawisz się z niewłaściwym typem dowodu tożsamości, nie będziesz w stanie latać, a odzyskanie pieniędzy jest mało prawdopodobne.

Źródło: UK Civil Aviation Authority

Brytyjskie linie lotnicze

Jeśli lecisz wyłącznie na terenie Wielkiej Brytanii, w tym Irlandii Północnej, nie potrzebujesz paszportu, ale zalecamy zabranie ze sobą dokumentu tożsamości ze zdjęciem, np. Paszportu lub prawa jazdy. Może być to wymagane w niektórych punktach podróży. Dzieci w wieku poniżej 16 lat nie wymagają dowodu tożsamości, aby podróżować na terenie Wielkiej Brytanii.

Źródło

easyJet też tego nie wymaga.


2
Teoretycznie, ze względu na Wspólny Obszar Podróży, nie potrzebujesz paszportu, aby podróżować do Republiki Irlandii. W praktyce ograniczenia tożsamości ze zdjęciem nałożone przez linie lotnicze oraz zmiany w odprawach granicznych w ciągu ostatnich kilku lat oznaczają, że podróżowanie bez nich byłoby znacznie trudniejsze.
exterrestris,

3
Jeśli jesteś obywatelem Wielkiej Brytanii lub Irlandii, nie potrzebujesz paszportu, aby podróżować do Irlandii . Oczywiście paszport to jedyny sposób, aby to udowodnić ...
Mike Scott,

5
@MikeScott Więc potrzebujesz paszportu, aby udowodnić, że nie potrzebujesz paszportu? Nicea Catch-22!
Barmar


1
W rzeczywistości nie potrzebujesz paszportu, aby podróżować między Wielką Brytanią a Irlandią, często używam mojego prawa jazdy lub dowodu osobistego.
Ian Turton

8

Jako obywatel UE próbowałem kiedyś podróżować w obrębie Wielkiej Brytanii tylko z moim brytyjskim prawem jazdy, którego pracownik odprawy początkowo nie chciał zaakceptować (powiedzieli mi, że prawo jazdy jest ważne tylko wtedy, gdy jestem obywatelem Wielkiej Brytanii ) i zajęło to około 10-15 minut kłótni, pokazując im swoją stronę internetową na zatwierdzonych dowodach tożsamości, a oni dzwonili do swojego menedżera, aby w końcu mogli to zaakceptować.

Chociaż to pokazuje, że nie potrzebujesz paszportu, pamiętaj, że opóźniło to proces odprawy, co oznacza, że ​​jeśli się spieszysz, nadal korzystne może być okazanie paszportu, zwłaszcza jeśli nie jesteś Obywatel Wielkiej Brytanii.


8

Kilka lat temu na lotnisku w Luton zatrzymał mnie policjant i poprosił o sprawdzenie mojego paszportu. Powiedziałem „nie sądzę, żebym go potrzebował”, powiedział „tak, prawda”, ale kiedy wspomniałem, że lecę do Glasgow, pozwolił mi przejść. (Dlaczego dokładnie policja zatrzymywała przypadkowych ludzi to coś, czego nie wiem, ani co to za korzyść, jeśli ktoś może po prostu powiedzieć, że leci lotem krajowym.)

Tak się składa, że ​​miałem ze sobą paszport na wszelki wypadek ...


„Dlaczego dokładnie policja zatrzymywała przypadkowych ludzi to coś, czego nie wiem” = wewnętrzna kontrola imigracyjna (w przypadku nielegalnych imigrantów, przedłużających się wiz, handlu ludźmi, kradzieży / sfałszowanego paszportu itp. Nie dotyczy to tylko uznanych punktów wjazdu na granicy.
smci

1
Dziękuję za kłótnię, a nie po prostu robienie łatwych rzeczy. Niestety, wydaje się, że teraz wszystko zacieśnia odciski palców większości obcokrajowców na przykład na granicy w Afryce Południowej i Chinach.
Spehro Pefhany

1
@smci No tak, ale jeśli ktoś może ograć czek mówiąc biorą lot wewnętrzny ...
Ed Avis

@Ed Avis: Podejrzewam, że policja i tak może zapytać, czy konkretnie mieli powody, by uważać, że dana osoba była nielegalna (np. Wygasły lub sfałszowany paszport, wygasła wiza, niemożność mówienia po angielsku, dowód działalności przestępczej).
smci
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.