Czy mogę zjeść tylko crème brûlée w Paryżu?


74

Chciałbym zjeść crème brûlée w Paryżu, ale bez konieczności jedzenia całego posiłku w restauracji.

Wydaje się to jednak dość trudne:

  • Piekarnie i cukiernie nie sprzedają crème brûlée (przynajmniej żadnej, którą mogłem znaleźć);
  • Restauracje sprzedają je tylko jako desery i nie jest jasne, czy można po prostu wejść, zamówić tylko deser, zjeść, a następnie wyjść;
  • Wydaje się, że kawiarnie je sprzedają, ale głównie jako desery, a nie w brunche, ani na śniadanie, więc chociaż wydaje się to lepszym wyborem, nadal nie jest jasne, czy sprzedają je „na własną rękę”.

Czy ktoś z pewnym paryskim doświadczeniem może potwierdzić, czy można po prostu zjeść crème brûlée, czy też istnieje tylko jako część pełnego posiłku?


121
Przypomina mi, że byłem kiedyś w restauracji w wiejskiej Anglii z japońskim gościem, który dokładnie przeczytał menu, a następnie zamówił trzy przystawki. Kelner nie uniósł brwi, ale cicho zapytał mnie, czy mój gość chciałby, żeby podawano je razem, czy jeden po drugim. Restauracje są po to, aby ci służyć; Twoim zadaniem jest po prostu powiedzieć im, czego chcesz.
Michael Kay,

48
Anol, powód, dla którego nie są podawane w piekarniach: creme brulee to gorące, przygotowywane na miejscu danie, które jesz od momentu, gdy jest zrobione. (Tak jak, powiedzmy, stek). Piekarnie serwują rzeczy (na przykład chleb, ciasta), które robią rano, a następnie mogą tam siedzieć, dopóki nie zostaną zakupione. Creme brulee po prostu nie odnosi się do piekarni.
Fattie,

7
Wspominasz śniadanie, creme brulee nie jest dostępna w porze śniadania. (Tak jak - powiedzmy - makaron nie jest dostępny w porze śniadania. Kuchnia nie przygotowuje potraw w porze śniadania.)
Fattie

6
@Fattie: Teraz , że znajdę rozczarowujące, że nie można mieć creme brulee na śniadanie. Co jeśli kocham zapach płonącej śmietanki rano?
anol

4
@MichaelKay: „Restauracje są po to, aby ci służyć; Twoim zadaniem jest po prostu powiedzieć im, czego chcesz”. - należy zauważyć, że stopień, w jakim jest to dosłownie prawda, może różnić się w zależności od kultury i / lub typu restauracji. Porównaj miejsce przypominające fast food z prostą strukturą cenową i zasadniczo każda część posiłku jest wymienna (postrzegana jako „płatna usługa, która gotuje dla ciebie, więc nie musisz mieć dla siebie”) w porównaniu do nieco droższej restauracja, w której każdy posiłek ma indywidualną cenę, dlatego kelnerzy mogą nie mieć uprawnień do swobodnej wymiany komponentów, a to nie do końca ...
LUB Mapper

Odpowiedzi:


155

Z wyjątkiem restauracji wyższej klasy, serwujących wyłącznie stałe menu z wieloma daniami, nigdy (ani we Francji, ani nigdzie indziej) nie spotkałem restauracji, w której nie można było zamówić tylko części tego, co uważa się za kompletny posiłek.

To może być niecodzienna prośba, ale po prostu pójdę do dowolnej restauracji i zamówię crème brûlée i lampkę wina lub kawę.


127
Nie jestem pewien, czy jest to zwyczajowe we Francji, ale możesz powiedzieć maître d'hôtel, kiedy wchodzisz, że masz tylko deser. Może to pomóc Ci uzyskać bardziej przydatną usługę (np. Brak zbędnych menu), a świadomość, że będziesz tam krócej, może pomóc im w planowaniu.
Nate Eldredge

28
Ostatnim razem byłem w Paryżu, musiałem wcześniej wyjść z restauracji z powodu wcześniejszego zaangażowania i przegapiłem ostatni kurs. Zafundowałem sobie kolację „deserową” następnego dnia, po prostu wchodząc do najbliższej restauracji, siadając i zamawiając pudding i drinka. Jeśli pamięć służy, to figa i kochanie Charlotte. Nikt nie mrugnął powiekami o tym, że byłem tam sam i nie jem nic poza ostatnim kursem.
Valorum,

18
@vikingsteve niekoniecznie (chociaż w Paryżu zawsze jest coś takiego). Kontynuacja Bonne należy powiedzieć o każdym kursie po pierwszym (który dostaje bon
appétit

16
@AzirisMorora Francuz tutaj, Zwyczajowo mówi się „kontynuacja bonne” w restauracjach, choć trochę się to zmieniło. Zależy od jakości usługi i uprzejmości kelnera
Clement Herreman

16
Były tutaj paryżanin. Zgadzam się zarówno z ClementHerremanem, jak i @vikingsteve. Kelnerzy czasami mówią „kontynuacja bonne” w całkowicie neutralny sposób - czasem możesz nawet uzyskać pełny „apetyt” na początek, „kontynuację bonne” na danie główne i „degustacja bonne” „na deser - ale także, że można to powiedzieć złośliwie w przypadku drugiego deseru!
James Martin

91

Przemyślasz to. Jesteśmy Francuzami, dziwni, ale nie za bardzo. Po prostu wejdź do dowolnej restauracji, zamów coś, co chcesz, czy to będą tylko przekąski lub deser, zapłać rachunek i wyjdź. Z przyjemnością pokażę Ci, jak to się robi. :)

Życzymy przyjemnej zabawy z crème brulée (nie jest to jednak świetne)!


64
Zamierzałem głosować do ostatniego zdania. Teraz jestem smutny :(
Thomas Ayoub,

7
Mam taki sam problem jak Thomas. Głosowałem za tobą, ale wiem, że to gorzki głos, z co najmniej 10-sekundowym przemyśleniem
Don Pablo,

15
Aby zrównoważyć pozostałych komentatorów, powiem, że głosowałem za ostatnim zdaniem ;-)
gerrit

14
Głosowałem za „Jesteśmy Francuzami, dziwni, ale nie aż tak bardzo”. Więc tam!
FreeMan,

7
Po kilku latach pobytu we Francji mogę poprzeć wszystko oprócz ostatniego akapitu. Crème brûlée jest fantastyczny! Nawet te z supermarketu były ucztą.
l0b0

43

Francja ma coś o nazwie „Le Goûter” , która jest ich wersją popołudniowej herbaty. Francuzi zazwyczaj jedzą późnym wieczorem, po 20:00, więc po południu zwykle jest coś słodkiego, co pozwoli ci odpocząć między lunchem a kolacją. Jest to w pełni społecznie akceptowalna część ich diety i nie jest uważana za przekąskę, ale jako samodzielny posiłek, punkt codziennego spotkania towarzyskiego i spotkania starych i nowych przyjaciół.

Jeśli możesz znaleźć otwartą restaurację lub brasserie około 16-17, gotową podać crème brûlée z filiżanką kawy, jest to w pełni społecznie akceptowalne. Prawdopodobnie nawet nie będziesz jedynym w restauracji, który to robi. Jeśli masz ze sobą znajomych, zaproś ich.


18
To nie Francuzi jedzą późno, to inne kraje jedzą o wiele za wcześnie :-) Według francuskich standardów ludzie w Hiszpanii jedzą późno. O 16-17 wiele restauracji nie będzie otwartych, aw wielu innych kuchnia nie będzie otwarta (tylko serwują napoje). To, czy creme brulée wymaga kucharza, jest przedmiotem dyskusji.
jcaron

2
@jcaron Myślę, że w mieście takim jak Paryż, musi być co najmniej kilka miejsc, w których możesz mieć Goûtera około 16-17. Może nie pełne restauracje, ale prawdopodobnie brasserie lub herbaciarnia.
Nzall,

Na pewno znajdziesz takie miejsca, ale nie tylko przypadkową „restaurację lub brasserie”.
jcaron

3
Słowo kluczowe, które nie zostało jeszcze wspomniane i może być pomocne, to salon de thé . We Francji to miejsce nie jest tak naprawdę poświęcone herbacie, ale ciastom.
audionuma,

1
@ Nzall: W szczególności możesz rozejrzeć się po stacjach kolejowych (lub w ich obrębie); są przyzwyczajeni do osób mających nietypowe harmonogramy, a kuchnie są otwarte dłużej.
Matthieu M.,

20

Będąc w Lille we Francji wybraliśmy się tylko na pustynię, ponieważ nie było jeszcze czasu na kolację, i byliśmy na wakacjach, w restauracji, która była na tyle fantazyjna, aby mieć menu table d'hote, ale nie na tyle, aby nie mieć menu a la carte. Zamówiliśmy więc deser, ale naprawdę nie spieszyliśmy się z jego smakiem. Do tej pory był już czas na obiad, ale zjedliśmy tylko deser, więc postanowiliśmy pominąć pierwsze danie i przejść na drugie, a nie pełne menu. Podana kaczka była niesamowita, do tego stopnia, że ​​zdecydowaliśmy, że musimy spróbować tego, co mają jako pierwsze danie. Znów niezwykła zupa. Postanowiliśmy zakończyć kulinarne wrażenia przy drinku, który wydawał się wszystkim smakować w restauracji w tym czasie. Kelner poinformował nas, że to wino, które służą jako przystawka, ale chętnie się zobowiązał. Tak, udało nam się zamówić osobno, pełna tabela d '

Jeśli nam się to uda, po prostu pójdziesz na deser. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​spotkasz się również z doskonałą obsługą.


1
Poza godzinami restauracja w prowincjonalnym mieście to nie to samo co zwykła restauracja w Paryżu ..

15

Proponuję spojrzeć na Brasseries (Bonfinger, Julien, La Coupole ...).

Wszyscy będą mieli Crème Brulée.

Jak napisał Nate, po prostu wejdź i powiedz im, że jesteś tam tylko na pustyni (pustynia, kawa, digestif).

BTW, jestem zaskoczony, że cukiernie w Paryżu nie sprzedają pojedynczych porcji Crème Brulée.


2
Wydaje mi się to zupełnie normalne, muszą być wykonane u odbiorcy, którego nie mogą rozdać, chyba że muszą zapłacić za dużo za tak prosty deser.
Pierre P.,

5
Max, oczywiście piekarnie nie serwują creme brulee - to danie, które robisz w kuchni i podajesz. (Jak każdy posiłek ... stek, makaron, cokolwiek.) To nie jest „przedmiot”, który robisz rano, a następnie sprzedajesz w ciągu dnia (np. Ciasta lub chleb). (Jak sądzę, WoJ wyjaśnia, jasne, że fast foody sprzedają się jak „puszkowane” kremowe brulees, tak jak w dzisiejszych czasach można dostać prawie wszystko zawinięte w plastik z fabryki.)
Fattie

1
Dlaczego cukiernia miałaby sprzedawać creme brulee? Jak mówi @Fattie, jest to coś, co należy wykonać (lub przynajmniej zakończyć) na zamówienie i nie zawiera żadnego ciasta ani ciasta.
David Richerby,

3
@DavidRicherby Crème brulée można zrobić z wyprzedzeniem, zrób to w restauracji, musi gotować i ostygnąć przed podaniem, jedyne, co się robi w czasie serwowania, to podpalenie cukru na wierzchu.
Maks.

5
@DavidRicherby, ale MOŻESZ mieć linię pojedynczego kremu creme brulee gotową do podpalenia i podania. Widziałem to w piekarni w Seattle. Proces wykończenia nie zajmuje w ogóle czasu, więc dlaczego cukiernia NIE miałaby ich sprzedawać?
user79730,

7

Najpierw znajdź restaurację z crème brûlée w menu, która jest otwarta, gdy chcesz odwiedzić. Następnie po prostu oznajmij, że jesteś tam tylko na deser, gdy zostaniesz powitany przez gospodarza. „ Seulement du deser ” i „ Ç'est ça va? ” Lub „ Acceptable?

Kiedy wchodzisz do jakiejkolwiek firmy (sprzedaż detaliczna, restauracja itp.) W Paryżu, oczekuje się od ciebie kontaktu wzrokowego z właścicielem lub przedstawicielem i przywitania ich. W restauracji jest to odpowiedni czas, aby ogłosić swoje zamiary, aby gospodarz miał okazję powiedzieć: „Nie, jest teraz zbyt zajęty, jeśli nie jesz posiłku” lub „czy mógłbyś usiąść w barze zamiast przy stole ”itp.


6
Czy „C'est ça va”? [brak cedille na pierwszym C] dobry francuski? „C'est ...?” oznacza „Czy to…?” i „ça va?” oznacza „czy to w porządku?” więc wygląda na to, że mówisz „Czy to w porządku?” moim oczom, których nie studiowałem, francuskim przez ćwierć wieku.
David Richerby,

4
@David Richerby Correct Monsieur. ;-) "Do przyjęcia ?" (zauważ, że masz spację przed znakiem zapytania w języku francuskim) również nie jest dokładnie poprawne. Mógłbyś powiedzieć „Czy to możliwe?” zamiast.
Julien Lopez,

9
@Fattie „C'est ça va” jest po prostu niepoprawny w języku francuskim.
Julien Lopez,

3
@Blaszard Obowiązkiem francuskich restauracji jest zapewnienie bezpłatnej wody z kranu. Dlatego nigdy nie byłbyś nieodpowiedni / wybredny, jeśli nie zamawiasz żadnego napoju.
Pierre Arlaud,

1
Można powiedzieć „Seulement du deser; c'est d'accord?” także. (... „w porządku?”)
Jim MacKenzie

6

Jestem studentem francuskim / pracownikiem zatrudnionym w niepełnym wymiarze godzin. Podczas jednego ze staży nasz CEO zaprosił nas do włoskiej restauracji raz w południe w Paryżu. Pomimo tego, że zjadłem już posiłek w biurze, wciąż prosił mnie, żebym przyszedł na deser.

W restauracji zarówno on, jak i mój kolega zjedli posiłek i wypili drinka, ale wziąłem tylko gofr ze śmietaną i karmelem. I wszyscy dostaliśmy to, co zamówiliśmy.

Możesz osobiście czuć się niezręcznie, ale nic nie powiedzieli. Po prostu przyjmowali zamówienia.


2
Jednak twój szef płacił za pełne posiłki dla kilku kolegów i być może tam też był znany. Jest to zupełnie inne niż samotna osoba, która oczekuje tego samego rodzaju usług

@GeorgeM Tak, myślałem o tym. Zawahałem się, by zasugerować OP pójście do restauracji z przyjacielem, który chciałby zjeść pełny posiłek. W ten sposób poczują się mniej niezręcznie.
Mechaniczna

6

Restauracje mogą nie zaakceptować podania tylko deseru, jeśli brakuje stolików, a ludzie czekają na wolny stolik, aby zjeść pełny posiłek. Z drugiej strony kawiarnie zwykle nie oczekują, że wszyscy ich klienci zjem posiłek: zazwyczaj osobno podają napoje, przekąski i desery. Powiedziawszy to, możesz faktycznie zamówić crème brulée w wybranej restauracji, aby mieć pewność, że dostaniesz dobrą.

Zazwyczaj, jeśli widzisz puste stoliki, jest dobra zmiana, możesz bez problemu zamówić tylko deser. W zatłoczonej restauracji warto zapytać, czy można zjeść tylko deser. Jeśli nie jest to możliwe, nie wahaj się zapytać, kiedy nadejdzie dobry moment: większość restauracji nie jest pełna przez cały dzień, a kelner powinien być w stanie powiedzieć, o której godzinie prawdopodobnie otrzymasz zamówienie przyjęty.


To jest prawdziwa odpowiedź. Możesz uzyskać crappy creme brulee prawie wszędzie i o każdej porze. Ale jeśli chcesz dobrego, restauracja z pewnymi standardami będzie lepszym wyborem. Obejmują pewne zasady, których najlepiej przestrzegać (podejście USA do klienta, które zawsze ma rację, nie jest prawdziwe, szczególnie w dobrych restauracjach). Chociaż nie mogę pojąć, dlaczego pozbawiłbyś się dobrego posiłku, który sprawiłby, że creme brulee byłby o wiele lepszy :-)


0

Nie tylko crème brûlée - istnieje cała klasa entremetów z foidów, których prawdopodobnie nie znajdziesz w wielu piekarniach lub na wynos. Mus mus au chocolat , riz au lait , flan (rodzaj bez skórki), przychodzą mi na myśl flottante .

Chociaż powód nie jest od razu oczywisty, domyślam się, że ich konsystencja nie pozwala na łatwy transport w zwykłych kartonowych pudełkach używanych przez te sklepy, nie mówiąc już o jedzeniu ich w ruchu własnymi rękami. Zazwyczaj są spożywane w okrągłych szklanych lub ceramicznych naczyniach - w przypadku crème brûlée często ten sam, w którym trafił do piekarnika.

Być może fakt, że trzeba by wyjąć z formy każdy element, aby umieścić go w innym pojemniku o tej samej wielkości, jest dodatkowym czynnikiem ograniczającym crème brûlées.


1
twój post nie odpowiada na pytanie „Mogę jeść ....”
Dirty-flow

1
Wierzę, że tak, przynajmniej część piekarni / cukierni - „raczej nie znajdziesz ...” . Część restauracyjna została już odebrana przez innych.
guillaume31
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.