Taktyki pozwalające uniknąć nękania przez skorumpowaną policję?


189

W Uzbekistanie zostałem zatrzymany, przeszukany i przesłuchany sześć razy w ciągu jednego dnia.

Na granicy z Tadżykistanem jeden urzędnik próbował ukryć moje dokumenty, aby coś ode mnie wydobyć.

W Kirgistanie byłam nękana fizycznie i zatrzymywana przez policję, a około 30 USD zabrano, gdy przeszukiwali mnie i holenderskiego turystę, z którym miałem dostawać jedzenie.

Nie jestem szczególnie podejrzany - zdarza się to wielu turystom, których spotykam. Turyści są najwyraźniej głównym celem skorumpowanych urzędników.

Wszelkie sugestie lub taktyki pozwalające uniknąć tych zdarzeń? Oprócz noszenia tylko kserokopii paszportu, aby nie mogły pomieścić okupu paszportowego, nie słyszałem wielu udanych wskazówek ...


42
Nie noszenie przy sobie paszportu jest przestępstwem w niektórych krajach, do którego mogą cię ciągnąć skorumpowani (a nawet poziomowi) policjanci. Uważaj na to.
Ankur Banerjee

8
Dodano ciekawostkę - właśnie pokazano tę nową witrynę: bribespot.com - nie jestem pewien, jak skuteczny będzie jej koniec, ale jest to interesująca próba skatalogowania takich wydarzeń.
Mark Mayo

2
Obawiam się, że w wielu przypadkach nie da się łatwo tego uniknąć ... Jeden podróżnik do Afryki Środkowej (spróbuj go zapytać!) Miał okropne doświadczenie z policją na punktach kontrolnych na autostradzie. Po drodze było około 22 punktów kontrolnych - więc jest to nieuniknione. Kiedyś otrzymali wyrok śmierci za darmo, ale w końcu zostali uratowani. Powiedział, że pozwalają ci być tylko wtedy, gdy w jakiś sposób wyczują, że nie masz pieniędzy (które normalnie masz).
Tomas

3
Zdarzyło mi się to kiedyś - poproszono mnie o „łapówkę” i uniknąłem tego, więc podzielę się swoim doświadczeniem. Przeszedłem przez ochronę na lotnisku Libreville (LBV) w Gabonie. Strażnik zobaczył mój amerykański paszport i zatrzymał mnie, mówiąc mi, że muszę zapłacić mu 10 000 CFA (czyli około 20 USD) za przejście przez wykrywacz metalu, co oznacza, że ​​nie pozwoliłby mi, gdybym tego nie zrobił. Natychmiast odpowiedziałem „przepraszam, mam tylko karty kredytowe i czeki podróżne, brak gotówki”, mimo że miałem dużo CFA zarówno w mojej torbie, jak i portfelu (!).
Wyjąłem

2
Był w Uzbekistanie przez 3 tygodnie w 2011 roku. Zatrzymaliśmy się dokładnie dwa razy, w punktach kontrolnych na głównej autostradzie. Za każdym razem po pobieżnej kontroli naszego pojazdu zostaliśmy machnięci. Może pomogło nam to, że mieliśmy lokalnego kierowcę i przewodnika, który mówił płynnie po rosyjsku i trochę po uzbecku.
jwenting

Odpowiedzi:


207

Mieszkam w bardzo skorumpowanym kraju - na Ukrainie. (Nie jest już tak uszkodzony. Zobacz aktualizację poniżej.) Dam ci kilka rad.

 1. Staraj się nie wyglądać jak obcy. Staraj się wyglądać jak miejscowi. Wiem, że to często trudne.

To jedyna rada, jaką mogę udzielić, jak uniknąć skorumpowanej policji. Często szukają nieznajomych tylko po to, by zdobyć od nich pieniądze, ponieważ nieznajomi są łatwym mięsem. Wszystkie pozostałe porady dotyczą postępowania z łapówkami i policją.

 1. Kluczem jest twoje zachowanie . W krajach skorumpowanych bardzo ważne jest zachowanie się tak, jakbyś był bardzo ważnym autorytetem. Skorumpowani policjanci boją się tylko swoich szefów. Musisz przekonać ich, aby skontaktowali się z lokalnymi władzami lub ambasadą w celu uzyskania pomocy. Stąd pochodzi druga wskazówka.
 2. Zabierz ze sobą numery telefonów lokalnej ambasady . Zadzwoń do nich, ilekroć wystąpi problem z łapówkami i korupcją. Z mojego doświadczenia wynika, że ​​to w większości pomaga, jednak zależy to od ambasady. Wszystkie kraje rozwinięte mają bardzo dobre ambasady i własne mechanizmy ochrony obywateli.
 3. Jeśli jesteś zmuszony dać łapówki policji, poproś funkcjonariuszy policji o pomoc w uniknięciu wszelkich przyszłych problemów z innymi funkcjonariuszami. Z przyjemnością ci w tym pomogą. To jak umowa, dajesz mu łapówkę - pomaga ci w przyszłości. Weź na przykład ich numery telefonów, aby do nich zadzwonić, gdy kolejny policjant cię nęka.
 4. Uważam, że bardzo ważne jest, aby mieć przy sobie tłumacza . Bez niego będziesz zbyt często nękany. I upewnij się, że tłumacz zachowuje się jak alfa-mężczyzna.
 5. Wartość łapówki dla nieznajomych jest zwykle 10 razy wyższa niż dla mieszkańców. Możesz się z nimi targować . Na przykład łapówka w wysokości 30 USD może wynosić 3 USD.
 6. Nigdy nie oddawaj swoich dokumentów tożsamości ani dokumentów policji. Po prostu pokaż swoje dokumenty i nie odmawiaj ich. Działa to we wszystkich krajach byłego ZSRR.
 7. Staraj się nigdy nie zostawiać samochodu, aby porozmawiać z policją. Rozmawiaj tylko przez okno.
 8. Jeśli przestraszą cię bronią - złamali bardzo poważne prawo. Odpinanie kabury, rozmawianie o ich pistoletach - o tym właśnie mówię. Zadzwoń natychmiast do ambasady. Jednak nigdy nie słyszałem o policjantu, który złamał to prawo.
 9. Nigdy nie uciekaj przed policją. W takim przypadku możesz mieć dużo kłopotów.

Nie jest to oczywiście pełna lista, ale starałem się, aby była jak najbardziej opisowa.

Podsumowując, chciałbym przypomnieć, że twoje dominujące zachowanie jest kluczowe.

UPD od 2019 r .: w 2014 r., Po inwazji rosyjskiej, wybrany został nowy rząd. Ogromna liczba reform znacznie obniżyła poziom korupcji w całym kraju. Policja uliczna została całkowicie zastąpiona, podobnie jak 95% policjantów ulicznych to wszyscy nowi ludzie. Przekupstwo na ulicy ustało. Możesz teraz udać się do funkcjonariusza policji i poprosić o pomoc, byliby zaszczyceni, mogąc pomóc zagranicznemu turystowi.


27
W niektórych krajach wizytówki starszych gliniarzy lub urzędników ambasady mogą działać jako przepustka na wyjście z kłopotów.
dbkk,

43
@dbkk - niektóre kraje, w tym dla lepszych lub gorszych, USA.
Malvolio

5
Numer 3 jest okropny, prosząc nieuczciwego gliniarza o ochronę ?! Moim zdaniem jest to naprawdę zła rada. Zachowuje się również jak „alfa-male”? Dlaczego? Co możesz zrobić, karate go? Zachowuj się jak normalna osoba, która nie zrobiła nic nielegalnego (jeśli naprawdę nie zrobiłeś nic nielegalnego).
aliopi,

6
@aliopi masz rację. Dopóki nie zostaniesz zatrzymany w szczerym polu i zatrzymany na 24 godziny tylko dlatego, że może. Prawnie. Więc albo czekaj tak długo, albo dostosuj swoją moralność do okoliczności. Niestety.
Vasyl Boroviak

12
@aliopi Może ci się nie podobać , ale jest to całkowicie prawda. Na przykład, jeśli jesteś zatrzymany za przekroczenie prędkości na malezyjskiej autostradzie i zapłacisz „na miejscu grzywnę” (kaszel, kaszel), to standardowa procedura dla oficera, aby zadzwonił do swojego kolegi na drodze i powiedział mu, aby pozwolił ci prędkość przez następny punkt kontrolny.
jpatokal

69

Po pierwsze, w problematycznych miejscach starałbym się unikać interakcji z policją w jak największym stopniu. Inną strategią jest cierpliwość. Zwykle skorumpowana policja próbuje tylko szybko zarobić łatwą ofiarę. Turyści są oczywistym celem, ponieważ zwykle mają więcej pieniędzy i częściej nie znają lokalnego języka i zwyczajów.

Jeśli jesteś nękany, zachowaj spokój i uprzejmość i staraj się, aby wszystko szło jak najwolniej. Spróbuj poprosić oficera, aby jasno i powoli wyjaśnił, co się dzieje. Jeśli w pobliżu są inni oficerowie, spróbuj ich również zaangażować. Spróbuj sprawdzić, czy widzisz pisemną kopię łamanej reguły. Poproś o wypełnienie dokumentacji i spróbuj sprawdzić, czy możesz udać się na lokalną stację, aby zająć się „problemem”. Wszystkie te opóźniają taktyki, które pokazują urzędnikowi, że nie zamierzasz panikować i dają im pieniądze, gdy tylko o to poproszą. Jeśli masz szczęście, zdadzą sobie sprawę, że oszustwo jest bardziej bolesne niż jest warte, i pozwolą ci odejść.

Niektórzy ludzie zalecają wypróbowanie taktyki „Jestem tylko turystą i nic nie rozumiem, co mówisz”, ale szczerze mówiąc, myślę, że trudno byłoby przekonująco oderwać się od tego.


14
+1 za zaangażowanie innych oficerów. Próbowanie, aby zabrali cię na stację, jest zalecane w Mexico City, ale odradzano mi to w innych częściach świata.
hippietrail

17
Odradzałbym to w Kirgistanie - tam nas zabrali i byli tam jedyni ...
Mark Mayo

21
W niektórych miejscach system jest tak skorumpowany, że prawdopodobnie lepiej jest po prostu zapłacić łapówkę, niż próbować się z niej wydostać. Opóźnianie taktyki może eskalować problem i pogorszyć twoją sytuację.
user27478,

20
Wow, to właściwie najgorsza rada, jaką mogę wymyślić (poza „spokojną i uprzejmą” częścią). Dlaczego chcesz zaangażować inną policję? Czy jesteś pod groteskowym nieporozumieniem, że znalazłeś jedno złe jabłko? W większości krajów o znacznej korupcji korupcja ma charakter endemiczny . A „pisemna kopia” reguły? Mówienie „proszę uderz mnie w usta” byłoby bardziej grzeczne i miałoby ten sam efekt. I nawet uczciwi gliniarze nie zgadzają się z pojęciem „puść tych palących w dupę” - wkurz ich wystarczająco, znajdą powód, by się do ciebie przyczepić.
Malvolio,

7
@Malvolio Nie sądzę, że istnieje jedna poprawna odpowiedź na to pytanie. Biorąc to pod uwagę, osobiście kilkakrotnie z powodzeniem korzystałem z tej techniki, gdy zatrzymała ją policja. Kilka osób z doświadczeniem w dziedzinie bezpieczeństwa poleciło mi to. Oczywiście każda sytuacja i kraj jest inny i jeśli ta strategia wydaje się nie działać, sugerowałbym wypróbowanie jednej z pozostałych sugestii.
user27478,

28

Aby uniknąć molestowania?

Unikaj policji w miejscach, które mają bardzo złą reputację, takich jak Mexico City. Z mojego doświadczenia, przynajmniej w Mexico City, skorumpowani zawsze wyglądają źle. Te, które ładnie wyglądają, są naprawdę ładne. Spójrz w ich oczy, a możesz to zobaczyć nawet z daleka. (Naprawdę nie żartuję)

Kiedy nie możesz uniknąć policji?

W takim razie niewiele można zrobić, nie ryzykując zarzutu „powstrzymania aresztowania”.

Kiedy nie mogłeś uniknąć policji, która sprawiła ci kłopot i stało się coś złego?

Jeśli jesteś gdzieś z policją turystyczną, idź prosto do nich. Z mojego doświadczenia w różnych krajach związanym z policją turystyczną są to zawsze mili ludzie. To, czy faktycznie mogą coś zrobić, to inna sprawa, ale możesz przynajmniej uzyskać od nich dokumenty potrzebne do ubezpieczenia. Nawet w miejscach bez policji turystycznej zawsze powinno być miejsce, w którym można złożyć skargę na policję. Poszedłem z meksykańskim przyjacielem, który chciał złożyć skargę na policję w Mexico City. Pamiętaj jednak, co bierzesz, jeśli to naciśniesz. Nawet w zaawansowanych, nowoczesnych krajach zachodnich, takich jak USA i Australia, możesz skończyć nad głową, nawet jeśli masz 100% racji!


5
+1 dla policji turystycznej. Uratowali mi tyłek w Kairze.
Beaker

11
Nie sądzę, aby ktokolwiek aktywnie szukał policji - „unikanie ich” to normalne zachowanie. Problem w tych krajach polega na tym, że policja cię szuka ...
Mark Mayo

11
Byłbyś zaskoczony. Trzej faceci, których znałem z mojego hostelu, zostali porwani przez skorumpowaną policję pewnej nocy w Meksyku wiele lat temu po tym, jak zdecydowali, że bankomat z radiowozem w pobliżu będzie najbezpieczniejszy do użycia po zmroku.
hippietrail

5
@MarkMayo (późny komentarz) Wielu z krajów, które są stosunkowo wolne od korupcji, od wczesnego dzieciństwa uczy się, jak szukać policjanta, jeśli mamy kłopoty lub zgubimy się.
Spehro Pefhany,

1
@SpehroPefhany Tak, uczyłem się tego również jako dziecko w Anglii. Niestety podczas trzech spotkań, które miałem z policją (skradziony telefon, samochód skradziony znajomym, zaatakowany przez narkoman), byli wyjątkowo nieprzydatni w komentarzach od „tego, czego oczekujesz od nas”, aż po policję pojawili się u moich drzwi funkcjonariusze, którzy twierdzą, że badają fałszywe roszczenia dotyczące kradzieży telefonów komórkowych w imieniu firm ubezpieczeniowych. Teraz bardzo trudno mi szanować naszą policję, szczególnie w przypadku ukrywania i nadmiernego użycia siły, które są zgłaszane prawie co miesiąc.
Podstawowy

19

Kluczowa taktyka, o której nikt inny nie wspomniał - odpręż się i staraj się nie wyglądać jak obcokrajowiec.

Nie umiem tego wytłumaczyć, ale za każdym razem, gdy zauważam dziwnie dobrze ubraną osobę, ta osoba okazuje się obcokrajowcem - ma skoncentrowany i podekscytowany wygląd i zachowuje się zupełnie inaczej niż miejscowi. Ponownie nie potrafię tego w pełni wyjaśnić - obcokrajowcy są absolutnie zwyczajni z fizycznego punktu widzenia, a nawet jeśli nie mówią ani słowa, wciąż mają coś, co sprawia, że ​​wyglądają na nieprzystosowanych i dziwnych. Jest to bardzo łatwo zauważone przez każdego, kto jest zainteresowany i oczywiście skorumpowana policja jest zaprogramowana na wykrywanie takich osób i zwracanie się do nich.

Tak wyraźnie, kiedy wyglądasz normalnie i masz przyzwoite (tutaj mam na myśli, dobrze dopasowane, prane i nienoszone) ubrania, szanse na zatrzymanie przez policję są znacznie zmniejszone. Dotyczy to niezależnie od tego, czy jesteś cudzoziemcem, czy lokalnym.


26
Zastrzeżenie polega na tym, że ta taktyka będzie działać tylko w miejscach, w których pasujesz etnicznie.
Ankur Banerjee

5
@Ankur Banerjee: Tak, w pewnym sensie. Ale nawet jeśli wyglądasz jak osoba, która przybyła z zagranicy i mieszkała dziesięć lat i przystosowała się, jestem całkiem pewien, że policja nie będzie tak chętna do zerwania cię, jakbyś wyglądał, jakbyś właśnie wysiadł z samolotu.
sharptooth

7
Zgadzam się z tym. Zawsze staram się ubierać „lokalnie” na miejsce, które odwiedzam, i poza odpowiedzią, którą zamieściłem, muszę się jeszcze nękać. Na przykład większość czasu spędziłem spacerując po Bamako, Mali w koszulce piłkarskiej i dżinsach, dokładnie tak, jak noszą je miejscowi. Więc kiedy jestem biały i wyróżniałem się wszędzie, dokądkolwiek się udałem, czułem się, jakby niektórzy ludzie patrzyli na mnie, zastanawiając się „czy ten facet tu mieszka?” zamiast automatycznie myśleć „o, patrz, turysta” - widziałem innych ludzi w szortach, turystycznych koszulach, aparatach na szyjach itp. Wyróżniały się znacznie bardziej niż ja!
ZeekLTK,

@ZeekLTK: Całkowicie zgadzam się na temat ubrań, choć niewidzialne noszenie aparatu przedostaje się do obszaru, w którym dla niektórych podróżników taktyka unikania nękania dociera do celu krzyżowego z powodem, dla którego wyruszamy w podróż.
LUB Mapper

16

Kluczem tutaj jest „nawiązywanie kontaktów”, czyli „granie w grę wpływową”.

Policjanci szanują „autorytet”. Mogą cię dotknąć, jeśli wydaje się, że nie masz „autorytetu”, szczególnie jeśli jesteś „młody” (jako nastolatka lub dwudziestolatek). Pomaga to poznać ludzi, których szanują. A przynajmniej sprawiaj wrażenie, że to robisz (dzieje się to łatwiej, jeśli wyglądasz staro i zamożnie).

Najlepszym znanym organem jest urzędnik samorządu terytorialnego. Burmistrz byłby idealny. Zastępca burmistrza, przywódcy okręgu lub członek lokalnej partii rządzącej ma się dobrze. Urzędnik federalny może działać. Powiedz im, że masz „przyjaciela na wysokich wysokościach” (i masz wizytówkę, aby to zrobić).

Drugim najlepszym „autorytetem” jest duża międzynarodowa korporacja. Nawet jeśli jesteś na przykład pracownikiem niskiego szczebla, McDonald's, większość lokalnych władz nie chciałaby się kłócić z taką firmą (która może ich pozwać). Jeśli masz wizytówkę z międzynarodowego koncernu, pokaż ją. Lub użyj wizytówki klienta lub przyjaciela.

Jeśli wszystko inne zawiedzie, a ty będziesz musiał zapłacić, postąpiłbym zgodnie z sugestią jednego z pozostałych odpowiadających i spróbowałem dodać policjanta do twojej „sieci”. To znaczy, poproś ich, aby ochronili cię przed INNYMI. W końcu są oni „lokalnymi urzędnikami”, jak opisano dwa akapity temu.


13

Moją strategią jest, aby nie uniknąć wstrząsu ze strony skorumpowanych urzędników. Nie sądzę, aby przeciętny skorumpowany glina lubi być skorumpowanym gliną; uważa go za upokorzonego i demoralizującego. Z drugiej strony musi jeść.

Więc traktuj to jak zwykłą transakcję biznesową lub opłatę rządową. Zapytaj o cenę, zapłać wesoło i podziękuj mu za pomoc. W niektórych miejscach możesz nawet otrzymać paragon.

Nie zaoszczędzisz żadnych pieniędzy, ale jeśli sprawisz, że cała transakcja będzie dla niego mniej kłopotliwa, sprawi, że będzie mniej dla ciebie kłopotliwy.


Pewien podróżnik powiedział mi kiedyś, że meksykański policjant odebrał go, by poprosić o pieniądze, kiedy był pijany. Przysięga, że ​​dokładne słowa policjanta brzmiały: „Wskakuj, am amigo!”
Ciastka z mąki ryżowej,

Chodzi mi dokładnie o to: gliniarz myślał: „Zdejmę tego idioty z chodnika i zarobię kilka dolców”. Jestem pewien, że gliniarz chętnie odwiezie twojego przyjaciela w jego hotelu, jeśli nie będzie daleko.
Malvolio

13
Pokaż mi, że to skorumpowany gliniarz, jeśli prosi o pieniądze. Zarabiają. Na przykład w Mendozie w Argentynie niektórzy gliniarze zabrali nas poza miasto o zmierzchu, tłumacząc, że jest to niebezpieczny obszar miasta w ciemności. Zawieźli nas z powrotem do miasta do naszego hostelu i życzyli nam dobrej nocy. Teraz TO dobra służba publiczna!
Mark Mayo

2
+1 za bycie <s> uczciwym </s> szczerym. Nie jestem pewien, czy ktoś cię nie lubi, ponieważ ludzie nie zgadzają się z odpowiedzią lub dlatego, że jest to odpowiedź „nie rób tego”.
Andrew Grimm,

9

Muszę się zgodzić, że zachowanie i ubranie mają długą drogę. Jeśli nie możesz się wtopić jako lokalny ze względu na cechy kulturowe, przynajmniej spróbuj wyglądać, jakbyś tam mieszkał.

Poruszaj się pewnie, nie stój się zagubiony z mapą w ręku, ubieraj się jak miejscowi lub „nie turystycznie”.

Na przykład po raz drugi w Katmandu i nie chodzę we wszystkich ubraniach trekkingowych, jak większość turystów, ale w dżinsach i skórzanej kurtce z normalną torbą na ramię. Poruszam się po ulicach z pewnością siebie, ponieważ wiem, dokąd zmierzam, a oto, jestem zdumiony, że naganiacze zostawiają mnie prawie całkowicie samego. Wyobrażam sobie, że miałoby to również wpływ na skorumpowaną policję. Jeśli nie mają uzasadnionego roszczenia, wybierają cele, które wydają się łatwo zastraszone / wstrząśnięte.

Gdybym był w sytuacji, w której wyraźnie nie byłem winny, a żądana łapówka była wysoka, nalegałbym na skontaktowanie się z moją ambasadą w celu „tłumaczenia”, ponieważ „nie rozumiem” postawionych mi zarzutów. Wszystko oczywiście w sposób przyjazny i współpracujący.

Z drugiej strony myślę, że ważne jest również, aby wiedzieć, kiedy ograniczyć straty. Dwukrotnie skończyłem (na tej samej trasie) na rowerze bez międzynarodowej licencji na Bali. Pierwszy glina był bardzo prosty i poprosił mnie o ok. 20 USD. Zapłaciłem, a on pozwolił mi jechać dalej. Drugi gliniarz był naprawdę przerażający. Wydawał się prymitywny i właściwy i mówił o masowej zbrodni, którą popełniłem. Nigdy nie prosił o łapówkę, a ja bałem się jej zaoferować. Nie byłem pewien, czy rzeczywiście był skorumpowany! Mogłem wpaść w jeszcze głębsze kłopoty.

Po 10 minutach dręczenia mnie bardzo się zaniepokoił i zaczął krzyczeć, wyciągając książkę i każąc mi zamknąć rower. Zabrał mnie na stację. Więc subtelnie zapytałem, czy możemy rozwiązać sprawę w „inny sposób”. . . Okazuje się, że chciał łapówki, zabawne jest to, że ostatecznie poprosił o 5 USD.

Chyba to, co mówię, to to, że jeśli mają uzasadniony powód, aby cię przyjąć, w twoim najlepszym interesie może być bezpośrednie wręczenie łapówki / grzywny. Luksus, którego nie mamy na zachodzie.

Nie jest tak źle.


@reirab Zostawiłem to, ponieważ warunkowe umiera w większości angielskich dialektów. Zasadniczo zniknął z BrE i jest w trakcie znikania z AmE. Jeśli jednak chcesz go dodać, musisz to zmienić . . . to było wysokie. . . do . . . które zostały zadane były wysokie. . . także :).
terdon

@terdon Hmm ... Ten, który zmieniłem, wydawał się być w trybie łączącym (który, przynajmniej w AmE, do którego jestem przyzwyczajony, powinien być „były”), dlatego to zmieniłem. Drugi wydaje się, że można go przeanalizować w obu kierunkach (albo jako część złożonej klauzuli względnej zaczynającej się od „gdzie”, albo nie), więc zostawiłem to w spokoju.
reirab

9

W Rumunii policja jest również skorumpowana, ale na szczęście łapówka działa BARDZO dobrze, szczególnie w przypadku starego pokolenia gliniarzy. Policjant w Rumunii nie zabierze cię na komisariat z powodu drobnych rzeczy, ponieważ wiąże się to ze zbyt dużą ilością papierkowej roboty. Jeśli zatrzymają cię na bilet, powiedzą: „zostań / wróć do samochodu”. Nie wracaj do samochodu, chyba że policjant powie ci to drugi raz innym tonem. W ten sposób pokażesz swój zamiar negocjacji. Po prostu rozpocznij z nimi dyskusję, uśmiechnij się i pokaż, że masz zamiar zapłacić małą łapówkę, trzymając portfel w ręce (nie rób tego oczywiste, po prostu wystarczająco widoczne). Jeśli zaczną małą rozmowę , są gotowi wziąć łapówkę. Otrzymają Lei, euro lub dolary amerykańskie.

Kwota do podania jest naprawdę niewielka. Na przykład opłata za bilet na prędkość wynosi na przykład 140 lei (podziel się na 4,5, aby uzyskać kwotę w euro). Jeśli zapłacisz na miejscu, to połowa. Jeśli mówisz w tym języku, wynegocjuj coś poniżej 70 lei. Jeśli nie, zapłać policjantowi pełną kwotę jako łapówkę (nie pytaj paragonu), a pozwoli ci to przejść bez odejmowania punktów z prawa jazdy (jeśli masz prawo UE).

Jeśli masz zagraniczne tablice, będziesz miał większą szansę na zatrzymanie przez policję, ponieważ wiedzą, że zapłacisz lepszą łapówkę. Policja nie jest połączona z międzynarodową bazą danych, więc będzie to dla nich koszmar, aby wysłać ci bilet w swoim kraju.

Jak to działa: mają ukryty samochód z mobilnym radarem w miejscu, w którym ludzie jadą szybko. Jeśli przyspieszasz, robią ci zdjęcie i pozwalają ci odejść. Jeden km w dół drogi zatrzyma cię drugi samochód i podaruje ci bilet.

Pamiętaj: Bilet otrzymasz TYLKO, jeśli zatrzyma Cię policjant. (Ale nie wyobrażaj sobie, że ludzie uciekną jak w filmach (lub jak w prawdziwym życiu w przypadku USA)). Wystarczy uiścić opłatę na miejscu, która, jak powiedziałem, jest niewielka.


Oświadczenie:
W Rumunii kierowcy są naprawdę szaleni i super agresywni.
Tak więc zgadzam się z radarami prędkości, ponieważ powinno to zapobiegać niebezpiecznej szybkiej jeździe.
Nie zgadzam się z tym, GDZIE policja umieszcza radary prędkości. Umieszczają je między miastami, w których droga jest gładka i prosta i nie jest zatłoczona. Są to drogi, na których kierowcy zwykle jadą nieco szybciej, ale prawdopodobieństwo wypadków jest bliskie zeru. Policja NIE umieszcza radarów w mieście, w których zbyt szybka jazda mogłaby kogoś zabić!

Innymi słowy, optymalizują lokalizację radaru, aby uzyskać większe kary, a nie zmniejszyć liczbę wypadków.


8
Nie sądzę, aby argumentowanie za nadmierną prędkością było bardzo dobrym argumentem. Pamiętaj, że zanim jesteś kierowcą, jesteś również pionkiem.
nsn

3
@Altar: Co więcej, post zachęca do nielegalnych zachowań, których nie chcemy robić na tej stronie, niezależnie od tego, czy ktoś będzie musiał „zapłacić cenę”. - Tom Au 3 godziny temu
Tom Au

@nsn: Chciałem skrytykować post, a nie twój komentarz. Teraz jest naprawione. Przepraszam za zamieszanie.
Tom Au

Jeśli faktycznie płacisz grzywnę, nie zgadzam się z tym, że nie poprosiłem o potwierdzenie. Dostarczy tobie, innej policji i wszystkim innym władzom dowodu, że rzeczywiście zapłaciłeś grzywnę. Bez tego możesz zostać aresztowany za niepłacenie lub dwa razy „skończony” za to samo. Ta ostatnia prawie przytrafiła mi się na Słowacji: wróciłem do samochodu zaledwie minutę po zapłaceniu grzywny, pojawia się druga seria gliniarzy. Zanim powiedzieli cokolwiek, co otworzyłem: „powiesz mi, że nie mogę tu być. Już zapłaciłem grzywnę i oto mój paragon”. Trochę czatu radiowego i byłem machany do.
Nick

8

Podróżowałem do wielu miejsc i myślę, że jak dotąd nigdy nie płaciłem łapówki. Może kiedyś zrobiłem to dla obsługi lotniska w Jordanii, a może nie - nie jestem całkowicie pewien, czy opłata była uzasadniona.

Ogólnie rzecz biorąc, wiele ze wspomnianych tu wskazówek nie działa dobrze u mnie.

Jestem turystą. Wyglądam jak nie na miejscu. To zaczyna się od mojego wyglądu. Może mogę mieszkać w Szwecji, Islandii lub Szkocji, ale jeśli jesteś wyższy i mniej pigmentowany niż prawie wszyscy na świecie, nie trudno mi się wtopić.

Nie jestem też po to, aby wyglądać rozsądnie, wiedzieć wszystko i wiedzieć, co robię. Zatrzymuję się po szczegóły. Robię zdjęcia. Zastanawiam się nad egzotycznym jedzeniem. Nie wiem jak przejść przez ulicę itp.

Poza tym bardzo wyraźnie przechodzę. Oczywiście nie znam ważnych miejscowych ludzi. Jestem sam i bezbronny jak podróżni.

Więc jak iść na łapówki?

Przede wszystkim: postaraj się pozostać po prawej stronie prawa. Jesteś gościem i musisz przestrzegać lokalnych zwyczajów i zasad, nawet jeśli ich nie lubisz. Jeśli chcą, abyś zatrzymywał się na każdym przejściu dla pieszych, zrób to. Nawet jeśli miejscowi tego nie robią. Miej przy sobie zapasowe żarówki, kamizelki ostrzegawcze itp. Sprawdź, czy światła pojazdu są w porządku itp. Jeśli chodzi o kierowanie pojazdem, często warto kierować się lokalną ciężarówką. Są to profesjonaliści i doskonale wiedzą, co akceptuje policja. Zazwyczaj.

Jeśli uważasz, że palenie tytoniu powinno być legalnym protestem, łamiąc je w domu . Nie próbuj tego na pokładzie. Pamiętaj, że jesteś podróżnikiem i bezbronny.

Podchodź do urzędników z szacunkiem i bez strachu. W sumie ludzie w siłach policyjnych skłaniają się do przestrzegania prawa, porządku i określonego standardu sprawiedliwości. Nawet gdy są zepsute. Oczekują, że będą szanowani, więc daj im to uczucie, aby nie czuli potrzeby nauczenia cię lekcji.

Ponieważ tak naprawdę nie złamałeś żadnego prawa, nie mówimy tutaj o łapówkach. Nie płaci się za jakąkolwiek przysługę lub za odwrócenie oficjalnego spojrzenia. Wszyscy patrzymy na prośbę o „Bakschisch”, „Souvenier”, „Present” tutaj.

Urzędnik jest po prostu ciekawy ciebie i sprawdza, czy może wydobyć od ciebie trochę pieniędzy. Więc kiedy odchodzi od ciebie najlepiej, mówi „to nie zapłaciło, ale było interesujące i zabawne”.

Prawdopodobnie powinieneś zobaczyć czeki policyjne jako wymianę czasu w stosunku do pieniędzy. I jako gra.

Więc miej dużo czasu i humoru. Pokaż wyraźnie, że jesteś gotów zgłębić każdy szczegół przez wiele godzin. Do tej pory nigdy nie uciekałem się do wyjmowania krzeseł kempingowych i zacząłem gotować herbatę. Ale powiedziano mi, że to działa ładnie.

Zainteresuj się tym, co zrobiłeś źle. Być może naprawdę zrobiłeś coś złego. Wyjaśnij, dlaczego zrobiłeś to, co zrobiłeś i dlaczego jesteś przekonany, że było to legalne. Wyjaśnij (i wrócimy tam do władzy), że poinformowałeś się o tej zasadzie przed rozpoczęciem podróży i uzyskałeś informację (np. Z ambasady, klubu turystycznego), że było to w porządku.

Być przyjaznym. Dużo się śmieje Opowiadaj długo i obszernie o swojej podróży do tej pory, o tym, gdzie chcesz się udać i o tym, jak wspaniały jest ten kraj. (Może połącz ludzi, którzy czekają na ciebie w następnym miejscu i dowiedz się, gdzie jesteś.) Przejdź do rzeczy, w której urzędnik chce się ciebie pozbyć, a nie na odwrót.

Poproś dużo o pomoc, jak robić rzeczy lepiej. Aby pozostać po prawej stronie prawa. Co zobaczyć. Jak przejść przez następną rzekę. Jak uniknąć przestępczości. Gdzie zjeść. itd. Pokaż urzędnikowi, że według ciebie to twój szczęśliwy dzień, że poznałeś tego kompetentnego, ważnego i przyjaznego eksperta-policjanta o wszystkim.

Jeśli prosi o pieniądze, brzmi to jak oficjalna grzywna z prośbą o paragon. Poproś o zabranie na komisariat policji i zapłać tam. Poproś o podpisanie rachunku przez jego szefa. Zapytaj o tłumacza. Poproś o zrobienie zdjęć wszystkich zaangażowanych dokumentów. Zapytaj o ambasadę. Ale lepiej nie wchodź do tego momentu.

Jeśli ktoś prosi o pieniądze i można to uznać za działanie korupcyjne, jakby to był żart. Korupcja jest nielegalna we wszystkich krajach. Graj tak, jakby urzędnik cię drażnił. A nawet testować cię, jeśli jesteś skorumpowany, aby cię za to ukarać . Pokaż, że wręczanie łapówek byłoby również wysoce nielegalne zgodnie z przepisami obowiązującymi w twoim kraju. „verboten” to słowo rozumiane na całym świecie.

I zawsze zachowuj dobry humor i weź to jako grę. Prawdopodobnie możesz sobie pozwolić na łapówkę, jeśli do tego dojdzie.

Pracował dla mnie za każdym razem. Czasami stają się niegrzeczni, aby się mnie pozbyć.

Kiedy ukraińscy celnicy zadzwonili na policję, wiedziałem, że mam poważne kłopoty. Uważaj na te znaki. Zwykle korupcja jest biznesem 1: 1. Dlatego prośba o bossa może bronić się przed większością prób korupcji. To, że różne oddziały rządu współpracują przy drobnej korupcji, jest niezwykłe.

Potem znów nadszedł czas, aby pomyśleć o tym, co będzie najłatwiejsze dla urzędników, aby pozbyć się problemu, którym jesteś. W moim przypadku wywieziono mnie 100 m na wschód do Polski - dokładnie tam, gdzie chciałem jechać.


1
Dobry sposób na spędzenie dużo czasu i wymianę emocji z różnymi urzędnikami. To dość nietypowy rodzaj turystyki .
kubańczyk

7

Oprócz wskazówek dotyczących właściwego zachowania zalecam korzystanie z zasobów cyfrowych, aby wyjść z kłopotów. Dropbox doskonale nadaje się do zapisywania kopii twojego biletu / dokumentów tożsamości / dokumentów na wypadek awarii. Bribespot , aplikacja, o której wspomniał Mark Mayo, to aplikacja, która pozwala zgłaszać korupcję i przeglądać historie przekupstwa przesłane przez inne osoby w Twojej bieżącej lokalizacji. I na wszelki wypadek zachowaj małe zmiany.


2

Dwie ważne rzeczy nie zostały wspomniane w innych komentarzach:

1. Nigdy nie przekupuj świadków, zwłaszcza oficjalnych !

2. Nigdy nie przekupuj otwarcie!

Pierwszy z nich jest oczywisty: przekupstwo jest przestępstwem w każdym kraju, nawet jeśli traktują oni swoją policję jak gówno i nie dają im wystarczającej ilości pieniędzy, aby zarobić na życie (więc w rzeczywistości są zmuszeni przyjąć łapówki). Możesz być niewinny, ale kiedy tylko zeznają, że naprawdę próbowałeś ich przekupić, to jesteś pieprzony.

Może nawet nie jest to celowe, negocjujesz, a następnie pojawia się inny urzędnik i nagle skorumpowany policjant robi się zimny i oskarża cię.

Jeśli więc masz silne przeczucie, że spodziewana jest łapówka, zawsze proś o prywatną rozmowę, ponieważ możesz lepiej porozmawiać z jedną osobą (lub cokolwiek, co ci odpowiada jako wyjaśnienie). Jeżeli urzędnik jest po łapówkę, będzie on natychmiast uzyskując (Większość policjantów na całym świecie są nadal mężczyzną, więc będę trzymać się „on”).

Jeśli zlekceważy twoją prośbę lub zignoruje ją i nadal będzie próbował cię przekupić, to pułapka . Od razu będziesz wyjątkowo uprzejmy, ale bardziej pasywny, agresywny i uparty niż muł, sprawdzając, czy twoje zachowanie jest nienaganne. Nie poddawaj się zagrożeniom.

Drugą rzeczą jest to, że wiesz, że przekupisz, nigdy nie rób tego otwarcie i nigdy nie graj aktywnej roli. Nie dajesz mu pieniędzy bezpośrednio i dobrowolnie .

Przykłady:

 • Najłatwiejsze jest, jeśli twierdzą (przynajmniej rozsądne) „wykroczenie” i żądają „grzywny”. Odegraj niechętną rolę, która próbuje wydostać się z kradzieży podczas mówienia, nie poddaje się, a wreszcie niechętnie dajesz pieniądze (nadal obowiązuje zasada „bycia pod czterema oczami”).

 • Jeśli są bardziej bezpośrednie bez podania przyczyny, daj im swoje dokumenty (np. Paszport) lub inną dokumentację z pieniędzmi włożonymi między nimi (Vasyl słusznie zauważa, że ​​nie powinieneś dawać im swoich dokumentów, ale ponieważ dostają teraz to, czego chcą, niebezpieczeństwo jest niskie. Nie są zainteresowani tobą, ale pieniędzmi).

Co robią pieniądze w gazetach?
Cóż, to moja torebka, jeśli naprawdę potrzebuję natychmiast pieniędzy.

I dlaczego włożyłeś w to teraz pieniądze?
Widziałem, że pieniądze się skończyły i że trzeba je uzupełnić.

Inne metody to umieszczanie pieniędzy w zasięgu ręki bez słowa i odwracanie się od nich na chwilę (szukanie czegoś, naprawianie sznurowadła). Ważną rzeczą jest to, że nie oferujesz go, ale umieść go w pozycji, w której przyjęcie go wymaga Twojej zgody i że skutecznie go kradną.

Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.