Czy można odwiedzić Izrael tylko z paszportem libańskim?


22

Prosić o przyjaciela.

Nie posiada podwójnego obywatelstwa i ma jedynie paszport libański. Jestem w pełni świadomy napięć dyplomatycznych tych dwóch krajów, ale miałem wrażenie, że Izrael nie miał żadnych ograniczeń co do tego, kto może odwiedzić. Widziałem jednak sprzeczne odpowiedzi online.

Podejrzewam, że może zostać przesłuchany po przyjeździe. Upraszczając, od lat mieszka w Paryżu i nie ma żadnych powiązań z nikim zaangażowanym w politykę w Libanie.

Czy może odwiedzić Izrael z paszportem libańskim? Ponadto, nawet jeśli poprosi izraelskie organy celne o nie stemplowanie paszportu, czy Liban może dowiedzieć się, że był w Izraelu? Czy może mieć kłopoty, kiedy decyduje się odwiedzić Liban?

Odpowiedzi:


19

Może ubiegać się o wizę.

Wjazd do Izraela, jak każde inne państwo, wymaga pozwolenia w postaci ważnej wizy, chyba że z określonych powodów obywatele konkretnych krajów. Jako państwo wroga Liban oczywiście nie jest jednym z krajów zwolnionych z obowiązku wizowego.

Ale polityką Izraela jest zezwalanie wszystkim, w tym obywatelom państw wroga, na ubieganie się o wizę. Powinien skontaktować się z przedstawicielami Izraela we Francji, aby rozpocząć proces.

Ponownie może rozpocząć proces wizowy. Nie ma gwarancji, że zostanie zaaprobowany.

Wreszcie, jeśli chodzi o dowiadywanie się przez władze libańskie, Izrael nie stempluje paszportów, ale wydaje kartki papieru, więc nie ma problemu, ale musi upewnić się, że nie wjedzie z przejścia lądowego z Egiptu lub Jordanii, jak to zrobią władze egipskie / jordańskie opieczętować paszport pieczęcią z przejścia granicznego z Izraelem. Zazwyczaj wizy są umieszczane w paszporcie; oczywiście izraelska wiza w paszporcie jest martwym rozdawaniem, więc musiałby zapytać podczas procesu wizowego, czy nie można dołączyć do paszportu.

I w zależności od jego rozgłosu musiałby szukać publicznych znaków, że był w Izraelu. Na przykład opublikowanie zdjęcia z Tel Awiwu jako zdjęcia profilowego FB prawdopodobnie nie jest dobrym pomysłem.


+1, ale już od dłuższego czasu władze Izraela domyślnie stemplują kawałek papieru, a nie paszport.
lambshaanxy

5
Chociaż to prawda, że ​​Izrael nie stempluje paszportów przy wjeździe / wyjeździe, kiedy w ubiegłym roku zameldowałem się na studia, nadal wydają wizy jako folię w paszporcie, bez możliwości odmowy. Mogło się to zmienić, ale w tym czasie oznaczało to, że moja uczelnia (obywatelka Indii, mieszkająca w Dubaju) nie była w stanie wizować Izraela, ponieważ nie było opcji, aby nie otrzymać wizy w paszporcie.
Dok.

1
@jpatokal Technicznie nic nie „stemplują”. Wydają niewielki kawałek niebieskiego (wejściowego) lub różowego (wyjściowego) papieru z wydrukowanym na nim komputerem ze szczegółami / fotografią / itp. Ale znowu, dotyczy to tylko wjazdu / wyjazdu, a nie w przypadku wstępnie zatwierdzonego wniosku wizowego.
Dok.

@Doc: Technicznie rzecz biorąc, ta niebieska kartka papieru to wiza (tak to w każdym razie mówi). Ale jeśli chodzi o: wizy, których nie ma na granicy, każda, którą widziałem, była dołączona do paszportu. OTOH, były to wizy A-2, może być inaczej w przypadku wizy B-2.
tomasz

10

Zgodnie z tą tabelą na stronie izraelskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych (MFA) obywatele Libanu mogą ubiegać się o wizę, ale „wymaga to potwierdzenia MSZ” (komentarz wspólny dla wielu państw muzułmańskich, a także Korei Północnej).

Nie mogę powiedzieć, jakie wymagania ma MSZ dla tego potwierdzenia i prawdopodobnie nie jest to informacja publiczna. Sądzę, że wymaga to podania dobrego powodu i / lub mocnych dowodów braku negatywnych zamiarów.

Wątek omawia podobny przypadek obywatela Iraku. Według jednej odpowiedzi These countries are in a different and restrictive category, and the best advice is that entry will not be easy and will require special circumstances and justification.


1

Jak wskazują inne odpowiedzi, twój przyjaciel może ubiegać się o wizę. Ryzykuje jednak możliwość przesłuchania przez izraelskie służby bezpieczeństwa przy wjeździe - jak ostatnio widzieliśmy w mediach nawet dla osób z USA. Jeśli twój przyjaciel jest aktywny w polityce lub w inny sposób związany ze znaczącymi ludźmi w sferze publicznej, szansa wzrasta.

Nie są też pewne podobne konsekwencje po stronie libańskiej.

Nie sugeruję, aby twój przyjaciel tego nie próbował, ale sugeruję ostrożność i być może do pewnego stopnia „doradztwo prawne”, jeśli otrzyma wizę - na wypadek, gdyby twój przyjaciel został zatrzymany przy wjeździe i nie został zwolniony (co być może nie jest bardzo prawdopodobne, ale możliwe).


Nie jestem pewien, w jaki sposób pomoże prawnictwo. Prawnik nie będzie obecny, jeśli zostanie przesłuchany przy wjeździe. Po stronie libańskiej znacznie lepiej nie informować ich o tym.
ugoren

@ugoren: Zobacz edycję.
einpoklum
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.