Cenzura internetowa podczas roamingu za granicą z chińskimi kartami SIM?


37

Nie mogłem dziś uzyskać dostępu do Google.

Byłem w sieci Swisscom za pomocą danych 4G, a oto kicker: korzystałem z karty SIM China Telecom.

Zakładam, że nie jestem za GFW w Szwajcarii, bo cóż, jak mogłem być? Zakładam również, że karty SIM nie mogą automatycznie umieszczać na czarnych / białych listach niektórych stron internetowych.

Więc...

Swisscom czy cenzura danych jest zgodna z polityką chińskiej firmy telekomunikacyjnej?

Masz pomysł, co się tutaj dzieje?


3
Czy nie jest to pytanie techniczne poza zakresem podróży? Zasadniczo pytasz, w jaki sposób dane są kierowane w sieciach UMTS. Odpowiedź jest taka, że ​​interfejs GP wysyła dane mobilne z powrotem do sieci domowej przed połączeniem z Internetem.
user71659,

9
@ user71659 To, czy Wielka Zapora jest stosowana podczas roamingu za granicą, wydaje się bardzo podobne do podróży.
gerrit

8
@ user71659 Opuszczenie kraju sprawia, że ​​jest on związany z podróżami.
gerrit

1
„Zakładam również, że karty SIM nie mogą automatycznie umieszczać na czarnych / białych listach niektórych stron internetowych”. - Chine Unicom blokuje dostęp do LINE, nawet z VPN (przynajmniej w 2017 roku).
Blaszard

1
Jeśli szukasz połączenia internetowego innego niż GFW, połączenie telefonu z Wi-Fi powinno działać
craq

Odpowiedzi:


54

Moje doświadczenie w korzystaniu z roamingu danych polega na tym, że lokalny tunel telekomunikacyjny przesyła ruch IP do mojego operatora macierzystego, a następnie wchodzi do globalnego Internetu w siedzibie mojego dostawcy .

Strony takie jak whatismyip.com lokalizują mnie w Danii, nawet gdy korzystam z roamingu danych, powiedzmy w Anglii.

Byłoby uzasadnione, że to samo dzieje się podczas roamingu z chińską kartą SIM w Szwajcarii - więc ruch faktycznie przechodzi przez Wielką Zaporę.


2
Takie było moje doświadczenie zarówno z kanadyjskimi, jak i amerykańskimi dostawcami, więc myślę, że jest to dość typowa rzecz dla wszystkich sieci komórkowych.
Jim MacKenzie

11
Dlatego też roamingowe karty SIM są często znacznie wolniejsze, nawet jeśli jesteś podłączony do lokalnej sieci LTE. Jest to ograniczenie protokołu roamingowego GSM, a nie umyślny wybór samych operatorów.
JonathanReez wspiera Monikę

4
I właśnie dlatego roaming zagranicznych kart SIM w Chinach może ominąć GFW, dopóki (głównie) nie zablokuje tej luki kilka lat temu.
jpatokal

3
Tak, jeśli użyjesz chińskiej karty SIM, doświadczysz GFW. Prawda jest również odwrotna. Na przykład, jeśli użyję mojej karty SIM Hongkongu w Chinach, NIE będę blokowany przez GFW.
Rutger Huijsmans,

10

Połączenia danych z chińskich kart SIM są kierowane przez Chiny. Potwierdziłem to na podstawie własnego doświadczenia i od dawna jest to powszechnie znane wśród chińskich podróżników. Kilka lat temu najwyraźniej tak nie było, ponieważ pamiętam czytanie artykułów prasowych na temat zmiany.

Podobnie (choć nie zostało to potwierdzone) korzystanie z zagranicznej karty SIM w Chinach powinno zapewniać nieograniczony dostęp.


1
Czy masz przypadkiem jakieś źródła, które potwierdzają, że kilka lat temu tak nie było? Włączenie ich prawdopodobnie zwiększyłoby użyteczność odpowiedzi.
Trilarion

@Trilarion Próbowałem znaleźć odniesienie bez powodzenia, okazało się, że o routingu mówiono już w 2014 roku, więc jest starsze niż myślałem, kiedy przeczytałem ten artykuł. a może zawsze tak było i źle to odczytałem.
eMBee

4

Od 15 lat zajmuję się sprzedażą IT i telefonów komórkowych i mogę potwierdzić, że nie tylko miałbyś takie dziwne zachowanie, ale konkretnie dlaczego .

Telefon, niezależnie od tego, czy jest GSM, LTE, EVDO, CDMA itp., Zawsze ma kilka podstawowych ustawień, które podpowiadają mu, jak komunikować się z siecią. Jednym z tych ustawień jest ustawienie bramy internetowej. Niezależnie od tego, czy masz kartę SIM, czy telefon w stylu amerykańskim, w którym ustawienia urządzenia NVRAM znajdują się w urządzeniu, to ustawienie jest zawsze gdzieś obecne. Adres IP bramy jest specyficzny dla Twojego operatora i WSZYSTKIEruch z telefonu, który nie jest uważany za „lokalny” (w masce sieci określonej przez inne ustawienie w tym samym miejscu - prawie nigdy nie miałoby to zastosowania, z wyjątkiem ewentualnego serwera zarządzanego przez Twojego operatora komórkowego lub bardzo dziwnego zbiegu okoliczności) przechodzi przez tę bramę do dostać się do Internetu. To nie jest VPN ani tunel, ani nic podobnego - to sam standardowy protokół IP, który to powoduje. Oznacza to, że można go ominąć, omijając adres IP, ale o ile mi wiadomo, nikt nie używa pakietów ARP do bezpośredniej komunikacji przez adres MAC, więc jest to wysoce teoretyczne i dość bezcelowe.

Odpowiadam na to pytanie, kiedy Henning Makholm już dość dobrze to ujął, ponieważ ma potencjalnie niebezpieczną niezamierzoną konsekwencję - ruch nie jest oddzielnie szyfrowany. Prawdopodobnie jest to w porządku, jeśli jesteś w kraju liberalnym, a konto znajduje się w kraju równie liberalnym, ponieważ dostawcy usług internetowych zwykle nie zajmują się aresztowaniem ludzi lub kradzieżą numerów kart kredytowych. Jeśli przyjeżdżasz lub odwiedzasz Chiny (lub inny kraj znany z tego, że angażuje się w czynności prawne w związku z nielegalną działalnością internetową), jesteś zagrożony - nawet jeśli jesteś spoza tego kraju. Ruch będzie przechodził przez publiczny internet w dowolnym stanie szyfrowania wymaganym przez serwer docelowy, przez kto wie, ile różnych przełączników i dostawców usług internetowych, dopóki nie dotrze do Twojej bramy,

Innymi słowy, ruch jest kierowany najpierw do operatora komórkowego, a następnie do Internetu w ogóle. Jest wysyłany w dowolnym zaszyfrowanym stanie, o który prosi odbiorca. Jeśli podróżuje przez kraj, który obraża Twoje dane, a dowolne z tych danych (nawet nazwa DNS lub adres IP w niektórych przypadkach - uwaga!) Mogą być interpretowane (w postaci zwykłego tekstu lub słabo zaszyfrowane), możesz mieć poważne problemy. Więc mógłby teoretycznie używać obcego SIM obejść Wielki Firewall. Możesz także upiec ciasteczka z trucizną na szczury. Ani też nie są dobrym pomysłem. Zachowaj ostrożność podczas podróży zagranicznych i dbaj o to, aby wyszukiwania w Internecie były ładne i czyste, aby były bezpieczne.


Ciekawy. Czy istnieje sposób na zmianę tych ustawień bramy?
Trilarion

„lub inny kraj znany z tego, że angażuje się w czynności prawne w związku z nielegalną działalnością internetową”, dotyczy większości krajów na świecie, na przykład podczas pobierania pornografii dziecięcej. To tylko kwestia innego progu.
rura

Nie ma dobrego sposobu na zmianę Bramy, nie. Technicznie możesz określić dowolną prawidłową bramę, którą chcesz, ale wieże telefonów komórkowych mogą z łatwością ją zablokować i prawdopodobnie to zrobić. Wyjaśniając „nielegalną działalność internetową”, starałem się celowo niejasno, aby nikt nie czytał tego przed wpadaniem w kłopoty. Mówiłem o pewnym dniu, w którym chiński rząd nie chce, żeby ktoś o tym wspominał. Pojawiły się doniesienia o zniknięciu ludzi za powiedzenie dnia, nazwiska lub szczegółowych informacji na ten temat. Ten dzień równie dobrze może nie istnieć, a jeśli o nim wspomnisz, ty też nie.
d33733t,
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.