Konsekwencje tymczasowej kontroli granic wewnętrznych w krajach Schengen


23

Zgodnie z następującym ogłoszeniem Komisji Europejskiej tymczasowe kontrole na granicach wewnętrznych zostały przywrócone w niektórych krajach (FR; AT; DE; DK; SE; NO):

https://ec.europa.eu/home-affairs/what-we-do/policies/borders-and-visas/schengen/reintroduction-border-control_en

W związku z tym martwię się podróżowaniem w strefie Schengen na podstawie jednej wizy turystycznej Schengen.

Planuję podróż samolotem z Rzymu do Wiednia, Wiednia do Berlina i Berlina do Amsterdamu - wszystko w październiku. Planuję również podróż do Paryża pociągiem z Brukseli.

Czy z powodu tymczasowych granic wewnętrznych będą przeprowadzane kontrole imigracyjne / paszportowe na lotniskach odlotów i lotniskach przylotu?

Podobnie, czy na dworcach kolejowych będą kontrole paszportowe podczas opuszczania Brukseli i przylotu do Paryża?

Czy ze względu na tymczasowe granice problemem będzie podróż samolotem na wizie Schengen jednorazowego wjazdu?

NB: Powodem opublikowania tego pytania jest to, że martwiłem się, że stemplowanie paszportu będzie konieczne przy każdej kontroli na granicy wewnętrznej, która wymagałaby posiadania wizy wielokrotnego wjazdu.


Kontrole te stanowią nie mniej niż kontrole, którymi możesz podlegać w danym kraju. W wielu krajach wymagane jest zabranie ze sobą dokumentu tożsamości w celu przedstawienia go policji, tylko w celu potwierdzenia tożsamości i posiadania ważnego powodu pobytu w tym kraju (obywatel, turysta, gość itp.). Jeśli masz ważny dokument, nic ci nie będzie.
użytkownik

@ użytkownik Dziękuję za wyjaśnienie. Dziękuję również wszystkim za odpowiedzi. Teraz jestem o wiele bardziej pewny, że moja wiza jednorazowa nie będzie stanowić problemu. :)
Niko Gambt,

Odpowiedzi:


30

Nie ma problemu.

Twoja wiza jednorazowego wjazdu jest ważna na jednorazowy wjazd do strefy Schengen. Tymczasowe kontrole to kontrole, a nie faktyczne wjazdy i wyjścia ze strefy Schengen. Wszystkie zainteresowane kraje nadal znajdują się w strefie Schengen, a jednolita polityka wizowa i strefa podróży nadal obowiązują.

Jeśli napotkasz kontrole, nikt nie stempluje cię w strefie Schengen. Po prostu spojrzą na twój paszport, może sprawdzą twoją wizę i wyślą cię po drodze, czasem na podjazd po wyjściu z samolotu. Na ogół szukają nielegalnych migrantów lub zagrożeń bezpieczeństwa, a jako gość z ważną wizą turystyczną nic ci nie jest.

Należy pamiętać, że informacje na stronie internetowej UE nie oznaczają, że kontrole są spójne lub stosowane w 100% . „Wszystkie granice wewnętrzne” Francji nie oznaczają, że wszyscy są zawsze kontrolowani przy wjeździe do Francji. Jeśli tak, nie liczy się to jako kolejny „wjazd” do wizy i prawdopodobnie nie zajmie to znacznej ilości czasu.


23
„Na ogół szukają migrantów lub zagrożeń bezpieczeństwa” mogą chcieć sprawić, że „Na ogół szukają nielegalnych migrantów lub zagrożeń bezpieczeństwa”. Legalni migranci nie mają się czym martwić.
Maszt

2
Co oznacza, że ​​ludzie, których szukają, wybiorą tę drogę zaledwie kilka kilometrów dalej.
WGroleau,

4
Oczekuję, że czek zostanie przeniesiony, więc trudno jest przewidzieć przy wyborze trasy podróży.
Ian Ringrose,

1
@ edc65 jak wybierani byliby migranci do dodatkowych kontroli? Jeśli ustalą punkt kontrolny w danym miejscu, prawdopodobnie sprawdzą wszystkich przechodzących przez ten punkt.
phoog,

4
@ edc65, skąd masz wiedzieć, czy są turystami czy migrantami przed sprawdzeniem?
mathreadler

7

Dam ci przykład, co oznaczają te tymczasowe kontrole.

W przypadku lotów z Aten do Paryża:

  • przed wejściem na pokład przejdziesz kontrolę tożsamości. Są one podejmowane przez prywatnych agentów ochrony. Wydają się być dość agresywne pod względem kontroli, więc nie możesz pomachać swoim przejściem, jeśli coś jest nie tak z twoimi dokumentami. Uniemożliwią ci wejście na pokład, jeśli nie będą zadowoleni z podanego przez Ciebie dowodu tożsamości. Ale jeśli twoje dokumenty są w porządku, nie powinieneś mieć żadnych problemów. Jeśli w twojej sytuacji jest coś niewyraźnie graniczącego, udaj się do miejsca wejścia na pokład, aby uniknąć problemów.

  • po wyjściu z samolotu przejdziesz kolejną kontrolę tożsamości. Są one podejmowane przez francuski PAF (Police aux frontières). W niektórych sytuacjach są one wyposażone w przenośne terminale, które pozwalają im skanować twoje ID i sprawdzać bazy danych dokładnie tak, jak w tradycyjnej kabinie kontroli paszportowej. Oczywiście zajmie to trochę czasu (zwykle jest tylko 2 lub 3 agentów, aby sprawdzić wszystkich pasażerów), więc jeśli się spieszysz, weź pod uwagę dodatkowy czas (lub koniecznie usiądź z przodu) ).

Ale, jak powiedzieli inni, są to tylko kontrole (tak jak mogłyby się zdarzyć prawie w dowolnym miejscu w strefie Schengen) i nie mają wpływu na liczbę wjazdów do wiz.

W niektórych innych sytuacjach możesz zostać deplanowany jako osoba spoza strefy Schengen i wysłany na regularne kontrole imigracyjne, chociaż powinni oni w jakiś sposób odróżnić faktyczne przybycie spoza strefy Schengen od osób przybywających do strefy Schengen, które są tymczasowo kontrolowane. Na wszelki wypadek zachowaj kartę pokładową lub bilet wstępu.

Masz większe szanse na stawienie czoła tym tymczasowym kontrolom podczas podróży z Europy Południowej lub Wschodniej (zwłaszcza Grecji) w kierunku Europy Północnej lub Zachodniej. Byłbym zaskoczony, gdyby z Brukseli do Paryża odbywały się regularne kontrole imigracyjne . Losowe kontrole celne to jednak inna historia (głównie patrząc na narkotyki z Holandii).


To najlepsza odpowiedź, ponieważ twoje scenariusze dotyczą najbardziej prawdopodobnego problemu, jakim jest dodatkowy kontakt z władzami i charakter tego kontaktu.
Douglas odbył się

Doskonała sugestia! Zatrzymam swoją kartę pokładową!
Niko Gambt,

3

To nie jest problem. Musisz tylko mieć przy sobie paszport, kiedy przekroczysz granicę (co zakładam, że i tak byś zrobił).

Czy z powodu tymczasowych granic wewnętrznych będą przeprowadzane kontrole imigracyjne / paszportowe na lotniskach odlotów i lotniskach przylotu?

Najprawdopodobniej będziesz musiał się zidentyfikować przed wejściem na pokład samolotu, ale nie ma to nic wspólnego z kontrolami na granicach wewnętrznych. Możliwe jest, że będzie kontrola graniczna na lotnisku przylotu, ale w rzeczywistości jest to mało prawdopodobne.

Podobnie, czy na dworcach kolejowych będą kontrole paszportowe podczas opuszczania Brukseli i przylotu do Paryża?

Możliwe, ale mało prawdopodobne. Mój paszport nigdy nie został sprawdzony na tej trasie (podróżowałem tam 3 lub 4 razy w ciągu ostatniego roku).


1

Zredagowano: Traktat Schengen służył głównie obywatelom UE i pozwala im (i innym) przekraczać granice wewnętrzne bez systematycznej kontroli .

Aby było to wykonalne, konieczne było stworzenie jednolitego systemu wiz krótkoterminowych i wjazdu bezwizowego. Nie oznacza to, że wszystkim osobom w strefie Schengen wolno przekraczać granice wewnętrzne lub przekraczać je bez dokumentów we wszystkich przypadkach. Uznano jednak, że możliwość nadużyć jest akceptowalna dla wygody obywateli, którzy mogą teraz przejeżdżać przez mniejsze kraje bez zatrzymywania swoich samochodów.

Ponowne wprowadzenie kontroli wewnętrznej oznacza możliwe opóźnienia na granicach wewnętrznych (zarówno dla obywateli UE, jak i odwiedzających), oraz zwiększone obciążenie administracyjne dla tych obywateli UE, których kraje wcześniej nie wymagały dokumentów tożsamości. Kontrole wewnętrzne nie znoszą jednolitego systemu wizowego , a jedynie częstotliwość kontroli po drodze.


Nie jestem pewien, czy to w ogóle odpowiada na pytanie, czy jest to tylko ogólne zdanie. Oświadczenie w ostatnim akapicie jest błędne. „Tymczasowe” punkty kontroli imigracyjnej między Danią, Szwecją i Norwegią w ciągu ostatnich kilku lat wymagają od wielu obywateli tych krajów uzyskania i posiadania paszportów, których normalnie nie musieliby przekraczać granic.
Tor-Einar Jarnbjo

„Nie ma sensu pokazywać dowodu tożsamości, aby udowodnić, że nie musisz pokazywać paszportu”: Myślę, że dokładniej jest powiedzieć, że okazanie dokumentu, paszportu lub dowodu osobistego, w celu udowodnienia prawa do swobodnego przemieszczania się narusza swobodę ruchów. Oznaczałoby to opóźnienie dla obywateli UE przekraczających granice wewnętrzne. Ponadto w twoim „nieprawdziwym” akapicie pomijane są inne przypadki, ponieważ rzeczywiście jest możliwe, aby obywatelowi UE zabroniono wjazdu do kraju UE, nawet jeśli możliwość takiego zakazu jest bardzo ograniczona.
phoog,

@ Tor-EinarJarnbjo, UE mówi: „Kraje strefy Schengen mają możliwość przyjęcia przepisów krajowych zobowiązujących do posiadania lub noszenia dokumentów i dokumentów, gdy jesteś na ich terytorium”. Miałem wrażenie, że jest to powszechne, a nie wyjątek.
om

@ phoog, to może być semantyka, ale dla mnie wolność wchodzenia i swoboda wchodzenia bez kontroli to odrębne rzeczy. Przed Schengen moje obywatelstwo dawało mi wolność wjazdu do państw UE, chyba że powołano się na pewne wąskie wyjątki, ale nie wolność wjazdu w sposób niekontrolowany. Jedno jest prawem na mocy traktatów UE, drugie to przywilej przyznany dla obopólnych korzyści.
om

Przynajmniej w krajach skandynawskich (NO, SE, DK, FI, IS), które wprowadziły dość znaczną część obecnych lub niedawnych kontroli imigracyjnych, nie ma obowiązkowych oficjalnych dowodów tożsamości i dość często mieszkańcy i obywatele nie ma żadnego oficjalnego identyfikatora. Bezpłatne podróże między krajami bez kontroli tożsamości obowiązują od lat 50. XX wieku, ale obecnie wiele osób zostało zmuszonych do uzyskania paszportów, aby móc spełnić wymogi kontroli imigracyjnej.
Tor-Einar Jarnbjo

-1

Nawiasem mówiąc, istnieje to w Stanach Zjednoczonych od dłuższego czasu. Border Patrol może ustawiać punkty kontrolne w wielu miejscach, w tym w dowolnym miejscu w odległości 100 mil od granicy z USA, licząc brzegi jeziora Michigan jako granicy z USA, a także Puget Sound . Mogą wesoło sprawdzać dokumenty podróżnego.

Różnica polega na tym, że nie będą blokować wjazdu do Illinois i zmuszać cię do pozostania w Indianie, ponieważ to nie patrol graniczny w Illinois, to federalny.

Ale tak, kontrole imigracyjne „wewnętrzne dla unii państw” nie są niczym nowym.


2
To dobra informacja, ale nie jestem pewien, jak to odpowiada na pytanie?
Zach Lipton,

Ma 100 mil, a nie 200 ( 8 CFR 287,1 (a) (2) ). Ale czy masz jakieś informacje poza mapą ACLU, które brzegi jeziora Michigan liczą się jako granica zewnętrzna? Ktoś zapytał mnie o to tutaj i nie mogłem znaleźć żadnych przepisów, zasad ani innych oświadczeń rządu USA sugerujących, że tak jest. (Nie mogłem również znaleźć niczego, co sugerowałoby, że strefa rozciąga się 100 mil od brzegów innych wielkich jezior, a nie od linii środkowej, w której faktycznie znajduje się granica; rozważ Binghamton, NY.)
phoog

Ponieważ brzegi jeziora Michigan są bezpośrednio dostępne z Ontario. Mackinac to szeroko otwarta woda bez zamków. W sprawie 200 / 100mi nie jestem teraz w stanie badać, ale moim źródłem nie był aclu.
Harper - Przywróć Monikę

@Harper Rozumiem logikę, ale nie widzę żadnych faktycznych zapewnień ze strony rządu federalnego, że stosują tę logikę i twierdzą. Nie rozumiem również, dlaczego to samo twierdzenie nie dotyczy brzegów jeziora Champlain, które częściowo znajduje się w Kanadzie. Jeśli chodzi o odległość 100 mil, jest to jasne w przepisie, z którym się łączyłem; Nigdy wcześniej nie słyszałem, żeby ktoś mówił o 200 milach.
phoog

1
@ phoog google mówi z powodu traktatu o wodach granicznych. Artykuł 1, od góry do góry. ijc.org/en_/BWT CBP nie może ich zatrzymać na Cieśninie Mackinac, mają pełne prawa nawigacyjne do jeziora Michigan.
Harper - Przywróć Monikę
Korzystając z naszej strony potwierdzasz, że przeczytałeś(-aś) i rozumiesz nasze zasady używania plików cookie i zasady ochrony prywatności.
Licensed under cc by-sa 3.0 with attribution required.